In apararea Eugeniei Voda: Zece personalitati, intre care Gabriel Liiceanu, Andrei Plesu, Cristian Mungiu, Cristi Puiu si Silviu Purcarete acuza CNA de dubla masura. Vezi in articol textul semnat de cei zece

de D.Tapalaga     HotNews.ro
Joi, 16 decembrie 2010, 11:43 Actualitate | Cultură


Eugenia Voda
Foto: AGERPRES
Zece personalitati din lumea culturala acuza CNA de dubla masura, dupa sanctionarea TVR din cauza editiei Profesionistii, realizata de Eugenia Voda si difuzata de postul public pe 13 noiembrie, in care, printre altele, invitatul Ion Cristoiu a vorbit pozitiv despre fondatorul miscarii legionare din Romania, Corneliu Zelea Cordreanu, sugerand ca fost si "un erou romantic". CNA a sanctionat TVR cu somatie publica, in data de 9 decembrie, dupa ce mai multe personalitati si reprezentanti ai comunitatii evreiesti au protestat, solicitand postului public "sa se delimiteze in mod ferm de afirmatiile facute in emisiunea amintita si sa sanctioneze pe cei care sint raspunzatori".
  • Scrisoarea celor zece in apararea Eugeniei Voda: "Sanctionand emisiunea Eugeniei Voda, CNA se face vinovat si de practica dublei masuri. El invoca art. 47 din Codul Audiovizualului, potrivit caruia este interzisa "prezentarea apologetica a crimelor si abuzurilor regimurilor totalitare, a autorilor unor astfel de fapte". Or, e greu sa ne explicam felul in care CNA se grabeste, in cazul Eugeniei Voda, sa invoce un articol de care a uitat cu desavarsire cand, pe numeroase alte posturi de televiziune, s-au tolerat, fara sanctiuni, emisiuni intregi incurajand, explicit, nostalgia fata de regimul comunist. Cel mai recent exemplu: acum cateva saptamani, cu ocazia funeraliilor lui Adrian Paunescu, majoritatea posturilor TV din Romania au facut zile in sir apologia unuia dintre actorii principali ai unui regim totalitar "vinovat de crime si abuzuri"." Vezi mai jos textul integral
  • Protestul impotriva Eugeniei Voda si Ion Cristoiu: "Am aflat cu ingrijorare de difuzarea, pe primul canal al Televiziunii Romane, a unei emisiuni realizate de dna Eugenia Voda si difuzate pe TVR 1 la data de 21 noiembrie 2010, in cadrul careia jurnalistul Ion Cristoiu a facut unele afirmatii inacceptabile cu privire la "moralitatea" lui Corneliu Zelea Codreanu, fondatorul miscarii legionare din Romania, personaj pe care l-a prezentat ca pe un erou romantic. Dorim sa va atragem atentia ca afirmatii de genul celor facute in cadrul acestei emisiuni sint nu doar incercari de acreditare a unor neadevaruri istorice, ci si ofense la adresa memoriei victimelor miscarii legionare din Romania. Dl Ion Cristoiu, care se declara, ca ziarist, discipol al lui Nae Ionescu, ca si gazda sa, dna Eugenia Voda, ignora caracterul fascist si terorist al acestei grupari politice, contributia ei la pregatirea Holocaustului din Romania, responsabilitatea ei (si a liderului ei) pentru asasinarea unor oameni nevinovati, intre care si personalitati ale vietii politice si culturale romanesti din perioada interbelica." Revista Observator Cultural a scris in detaliu aici
  • Sanctiunea CNA din 9 decembrie impotriva TVR: "Consiliul National al Audiovizualului a sanctionat postul de televiziune TVR 1, cu somatie publica, intrucat, in cadrul emisiunii Profesionistii, din 13 noiembrie 2010, in care a fost abordat un subiect controversat, nu a fost asigurata pluralitatea ideilor si a punctelor de vedere, fiind incalcate principiile echilibrului si impartialitatii informatiilor si favorizarea liberei formari a opiniilor, prevazute de legislatia din domeniul audiovizualului" Reporter Virtual a scris in detaliu aici
Readam mai jos integral scrisoarea celor zece:

In apararea Eugeniei Voda

Suntem cu totii de acord ca spatiul public trebuie protejat de efectele oricarui discurs abuziv din punct de vedere moral, politic, ideologic. Extremismul, xenofobia, fundamentalismele de orice fel trebuie evacuate, iar cand se manifesta, trebuie amendate prompt. Pe de alta parte, o asemenea precautie nu este legitima decat ca expresie a unui discernamant exercitat in deplina libertate. A contracara o ideologie pernicioasa in numele unei ideologii de sens contrar, izvorata din partizanat, calcul strategic sau inregimentare conformista nu e de natura sa rezolve lucrurile.

Spiritul conformist presupune sa gandesti potrivit unui canon, sa spui nu ce crezi, sau ce este adevarat, ci doar ceea ce se asteapta de la tine sa spui; sau sa te indignezi pentru ca ti se cere s-o faci, pentru ca e la moda indignarea, pentru ca "da bine" sa te manifesti intransigent. Unul dintre numele spiritului conformist este, astazi, "corectitudinea politica". E un tip de comportament adoptat de numerosi ganditori oportunisti, dispusi sa afiseze, la tot pasul, o combativitate de circumstanta si sa arunce anatema in toate directiile, montand perfide procese de intentie.

Gandindu-ne la aceasta forma, arbitrara, de corectitudine, atragem atentia Consiliului National al Audiovizualului ca s-a grabit sa judece fara o argumentatie solida cazul Eugeniei Voda, ca urmare a emisiunii "Profesionistii", difuzata pe 13 noiembrie a.c. la TVR 1.

1. S-a incitat astfel la un veritabil atac mediatic al autoarei, motivat strict de ipocrizia spiritului conformist. Iar spiritul conformist este, inainte de orice, liberticid. Nu intra aici nici o clipa in discutie partitura invitatului Ion Cristoiu, ale carui opinii pot fi, pentru unii dintre noi, mai mult decat discutabile. Atata doar ca, pentru a fi discutate, ele trebuie mai intai sa fie cunoscute. Este o datorie a jurnalistului sa aduca la cunostinta publicului o paleta cat mai larga de pozitii, pareri, tipuri de discurs. In cazul la care ne referim, jurnalistul, Eugenia Voda, asculta, isi incita partenerul de discutie si lasa telespectatorilor libertatea de a judeca. Pentru ce este ea acuzata? Pentru ca nu a manifestat acea pioasa indignare, atat de draga spiritului conformist. Or, nu acesta este rolul ei in formatul emisiunii. Rolul ei este "de a scoate la iveala" si tocmai acest rol da miezul deontologiei jurnalistului. El nu va practica cenzura "mironositei virtuoase", spunandu-ne dinainte ceea ce se cuvine sa spunem, luandu-ne dreptul de a gandi si de a vorbi cu mintea si cu vocea noastra.

2. Sanctionand emisiunea Eugeniei Voda, CNA se face vinovat si de practica dublei masuri. El invoca art. 47 din Codul Audiovizualului, potrivit caruia este interzisa "prezentarea apologetica a crimelor si abuzurilor regimurilor totalitare, a autorilor unor astfel de fapte". Or, e greu sa ne explicam felul in care CNA se grabeste, in cazul Eugeniei Voda, sa invoce un articol de care a uitat cu desavarsire cand, pe numeroase alte posturi de televiziune, s-au tolerat, fara sanctiuni, emisiuni intregi incurajand, explicit, nostalgia fata de regimul comunist. Cel mai recent exemplu: acum cateva saptamani, cu ocazia funeraliilor lui Adrian Paunescu, majoritatea posturilor TV din Romania au facut zile in sir apologia unuia dintre actorii principali ai unui regim totalitar "vinovat de crime si abuzuri".

Nu credem ca asemenea masuri sunt probe de vigilenta adevarata si ca ele pot intretine o atmosfera de libertate responsabila. Si nu credem ca a te solidariza cu astfel de actiuni cochet conformiste doar pentru a-ti confectiona un portret convenabil este un model de atitudine civica. Dimpotriva.

Marie-France Ionesco (Franta)
David Esrig (Germania)
Gabriel Liiceanu
Cristian Mungiu
Toma Pavel (SUA)
Lucian Pintilie
Andrei Plesu
Corneliu Porumboiu
Cristi Puiu
Silviu Purcarete


Citeste mai multe despre   
















32985 vizualizari

  • -72 (94 voturi)    
    ... (Joi, 16 decembrie 2010, 11:49)

    alex [anonim]

    ininate de a fi roman nationalist trebuie sa fii om si sa ii respecti pe cei de langa tine indiferent de educatia, apartenenta politica si rasa lor. cna a procedat corect, cristoiu bate campii
    • +49 (77 voturi)    
      care campi? (Joi, 16 decembrie 2010, 12:08)

      MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui alex

      campii aia pe care ii bate sunt urmarea unei lecturi enciclopedice, care nu se bazeaza pe ce vor unii sau altii, ci pe adevar. Daca tu vrei sa traiesti intr-o lume in care ti se spune ce sa crezi si ce nu, este treaba ta.
      • -20 (44 voturi)    
        da (Joi, 16 decembrie 2010, 13:01)

        alex [anonim] i-a raspuns lui MirceaA

        lecturi enciclopedice ca cele in care ne este prezentata romania ca aparatorul religiei crestine pe pamant si un univers...:))
        am un sfat pentru tine : inchide televizorul si fa altceva .chiar si o omleta ,asa degeaba ,esti mai castigat.
        in lecturile lui cristoiu pupinc... dupa cum bate vantul si totodata premanelizatorul natiei nu prea ma incred
        • -39 (59 voturi)    
          Deci in total 2 + 10 antisemiti (Joi, 16 decembrie 2010, 13:42)

          Comunistu [anonim] i-a raspuns lui alex

          M-am bucurat enorm cand Cristoiu,
          agentul de influenta al defunctului regim
          al lui Sadamm, a scapat porumbelul
          cu ”romantismul legionar”.
          Doamna Voda e o persoana competenta si fermecatoare, dar sacrificarea ei concomitenta merita să fie făcută atata timp cat ...in sfarsit ...maestrul cu vesta a calcat pe becul pe care nu se calca.
          *
          Bucuria mea este insa acum
          la apogeu - semnatarii petitiei, cei mai multi extrem de antipatici (liiceanu, Pipidi ea , Mungiu el, , Plesu...oau Pintilie) sunt terminati in acest moment.
          Liiceanu a mai fost odata trecut la antisemiti cand a comparat atrocitatile naziste cu cele comuniste ...
          *
          Culmea , inflexibilii talibani ai basescanismului apara libertatea de exprimare !
          Totusi nu asta conteaza - ci , repet BECUL pe care au calcat, tocmai acum cand intram in sarbatoarea luminilor.
          • +25 (43 voturi)    
            Ce inseamna...antipatici,legat de un om de cultura (Joi, 16 decembrie 2010, 14:00)

            angi [anonim] i-a raspuns lui Comunistu

            Ori esti ignorant,ori comunist(desi speram sa fie tot mai putini la noi).Ce inseamnaäntipatici"legat de acesti oameni de cultura? Ii iei in casatorie sau ce? Poti spune ca nu esti de acord cu unele opinii,dar...antipatici? De fapt,asa alegem noi romanii,valorile(Slava Domnului ca nu toti!)Iliescu era vesnic zambaret(ca si azi) si...unde ne-a adus? Acestia sunt cu adevarat oameni de cultura,trebuia sa citesti si cu mintea nu numai cu...emotionalul ce au scris ei!Cum poate fi un om de cultura terminat? Poate daca il ucide cineva,dar ii ramane opera, ma rog - daca ai citit ceva din ce au scris/regizat/compus etc. Of,of!
            • +1 (15 voturi)    
              Sunt terminati nu pentru ca imi sunt antipatici (Joi, 16 decembrie 2010, 22:27)

              Comunistu [anonim] i-a raspuns lui angi

              Sunt terminati asa:

              In urma cu vreo 10 ani Liiceanu si Nicolae Manolescu au afirmat ca regimurile comuniste
              au comis mai multe crime
              decat cel nazist.
              Atat !
              Era un adevar incontestabil
              (e suficient sa numeri mortii lui Stalin si diferenta apare clar...comunistii au fost incomparabil mai ”productivi”)

              Ei bine acea simpla constatare aritmetica
              le-a adus si lui Gabriel si lui Niky calificativul de ”antisemiti”.
              *
              Oare nu este firesc sa ne imaginam ca
              acum - cand se va spune ca ”au sarit in aparea Legiunii si Capitanului”...pentru ca asa se va spune (chiar daca ei o apra pe Eugenia Voda si un principiu rezonabil) ...consecintele vor fi
              infinit mai drastice ?
              *
              In rest e si o chestie de gust.
              Mie imi sunt antipatici pentru ca de fapt ma refer la persoane care traiesc
              (ba chiar traiesc bine !) parazitand cadavrul imputit al comunismului.

              Si care ”se lupta cu comunismul” doar pentru a impiedica scoaterea respectivului hoit din sufragerie.
              (adica din centru atentiei)

              Zilele trecute 87% dintre bizoni au declarat ca ei personal nu au suferit in comunism.
              Cand ai de-a face cu o populatie masochist amnezica - mai bine lasi naibii lupta anticomunsta si te apuci de o meserie serioasa !

              L fel ca toata lumea eu am suferit
              o mie de mizerii in comunism. Nu iert si nu uit ...
              Dar nu mi-ar trece prin minte sa incerc sa scot bani exhiband suferintele mele din acea vreme.
              Le las acest monopol lui Liiceanu si Plesu care au suferit infinit mai mult decat mine ....de exemplu cand pri,eau aprobare de la autoritatile comuniste sa se duca prin Germania Federala...prin Franta...
          • +12 (22 voturi)    
            Ai scris adanc musiu (Joi, 16 decembrie 2010, 17:49)

            Gigel [anonim] i-a raspuns lui Comunistu

            Ce treba una cu alta??
            Ce treaba are Basescu cu treaba asta??
            Ce treaba are simpatia/antipatia fata de cineva cu principiile care se pun in discutie??

            Bati campii amice, si fara nici o gratie!

            Si apropos, eu unul da, cred ca poti sa compari foarte usor atrocitatile naziste cu cele comuniste. Si asta nu te face antisemit (unde e logica in asa ceva?...).
            • +5 (9 voturi)    
              Comunistii si efectele lor asupra omenirii (Joi, 16 decembrie 2010, 22:24)

              Anticomunistu' [anonim] i-a raspuns lui Gigel

              Tovarase Comunistu:
              1. confunzi nepermis romantismul legionar, cu leginarismul romantic (diferenta gramaticala fiinde substantiv si insusire);
              2. Explica-ne si noua (ca sa te dai grozav), despre ce bec este vorba?de ce vorbele maestrului Cristoiu sunt porumbel?
              3. de ce metoda comparatiei (ca si metoda anecdoticii) ar fi exclusa de catre cineva (chiar de catre cine?) in procesul de edeucartie si instructie?Daca admiti ca poate fi metoda de educatie, de ce nu avem voie sa enumeram elementele comparatiei ?
              Puiule! un pic de lectura nu strica; un pic asa ...
              Observa ca nu te rugam sa ne definesti notiunile de agent de influenta;antisemitism
          • -11 (21 voturi)    
            Ai drepate... (Joi, 16 decembrie 2010, 17:56)

            frank [anonim] i-a raspuns lui Comunistu

            Liiceanu trebuia sa compare atrocitatile naziste cu cele ale americanilor (Vietnam, Irak, Afganistan, etc).
            • +7 (13 voturi)    
              Destept mai sunteti Domnule .. (Joi, 16 decembrie 2010, 20:28)

              norocel [anonim] i-a raspuns lui frank

              ce ma intereseaza pe mine asa de tare, Vietnam, Irak, Afganistan, etc. Pe mine ma doare ce s-a intamplat AICI in tara mea, unde mostenirea comunista are urmari atat de puternice si oameni chiar de buna credinta sunt ... nostalgici ! Cat despre lichelele comuniste, sunt inca o gramada, nu imi pasa, se dau ei singuri de gol, caci marea majoritate sunt niste agramati, inculti pana nu se poate si prosti gramada !!!
          • +3 (13 voturi)    
            da, becul conteaza (Joi, 16 decembrie 2010, 18:18)

            baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Comunistu

            dar cel din fata casei dumitale are culoarea rosie.
            Ramine la latitudinea privitorului sa stabileasca daca e rosu tip bordel, sau rosu tip comunist.
            Dupa parerea mea, in cazul matale e si una si alta. Adica ambele.
            Si cind spui sarbatoarea luminilor, te referi evident la ''luminile'' revolutiei proletare, mai draga tovarase, este ?
            • -4 (10 voturi)    
              Sarbatoarea luminilor (Joi, 16 decembrie 2010, 22:38)

              Comunistu [anonim] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

              este una care coincide cronologic cu
              vremea Craciunului
              Se numeste Hanuka.

              PS. Mai exista si o sarbaoare PDLista alluminilor - cand se vine la doamna Udrea sa se ia lumina, domnule !
              • 0 (2 voturi)    
                Esti un bou, bai (Miercuri, 22 decembrie 2010, 17:55)

                romstart [utilizator] i-a raspuns lui Comunistu

                Voi astia, opozantii, nu mai stiti de fundul cui sa muscati. Orice aduce vorbire de comunism va deranjeaza si va aduce ofense. Nu trebuie sa strigati in gura mare, ca va stim pe toti!
          • +7 (13 voturi)    
            Mai comunistule lenes ! (Joi, 16 decembrie 2010, 19:04)

            adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Comunistu

            Te apuci sa comentezi dar iti este lene ca mai intai sa citesti macar lista cu semnatarii . 10 nume nu ai putut citi?Sau nu ai putut retine?
            Unde ai vazut-o tu pe Mungiu Pipidi? Sau e stilul comunist de dezinformare? Cica el citeaza,dar daca nu esti atent , el te minte cu tupeu!
            Rusine , comunistule!
            • -5 (13 voturi)    
              OOOP ! Alina nu e ! Scuze ! (Joi, 16 decembrie 2010, 21:59)

              Comunistu [anonim] i-a raspuns lui adrian88000

              Pe semne imi doream sa o vad si pe
              Alina in lista celor terminati incat numele
              lui frac-so l-am citit de doua ori.
              *
              Nu am facut decat sa semnalez
              ca au calcat pe bec.
              Mai precis pe un bec care pe mine nu ma intereseaza - dar care pentru cariera lor
              este un dezastru.
              *
              Altfel este dreptul meu sa imi fie greata de ei si sa o spun.
              Forumistii care ma infrunta imi contesta
              acest drept.
              Sper ca liota care a scris petitiunea
              intru salvarea doamnei Voda,
              sa mai scrie una si in favoarea mea si
              a dreptului meu de a-i injura.

              PS. Ca si cum nu era suficient de bagat
              Liiceanu a mai iesit odata sa scuipe pe mormantul lui Adrian Paunescu. Viteaz cetatean !
              • +2 (2 voturi)    
                Adrian Paunescu (Miercuri, 22 decembrie 2010, 18:01)

                romstart [utilizator] i-a raspuns lui Comunistu

                Nu se cade sa aducem aminte despre cineva care a murit, dar acesta a fost un mare ipocrit. Totusi, va ramane in istorie ca unul dintre cei mai mari poeti ai natiunii, opera lui nu poate fi contestata, adevarat.

                Sa iti dau o lectie de moralitate, amice. Daca Paunescu era un adevarat luptator al valorilor democratice, era un anti-comunist adevarat, nu statea lipit de cei care astazi, pe zi ce trece, se dovedesc a fi adevaratii comunisti trecuti la o forma de neo-comunism.
        • -7 (21 voturi)    
          bravo alex (Joi, 16 decembrie 2010, 15:17)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui alex

          bine zis, inchidat dreq televizorul ca va prostiti complet.
          marea greseala femeii nu a fost ca a dat pe post ce spune cristoiu, greseala a fost ca l-a bagat in seama.
          hai sa fim sinceri, zelea codreanu chiar a fost vazut de o parte a populatiei la vremea lui ca un erou. multi il admirau. eterna problema a istoriei.. cum sa prezinti adevarul cand acesta difera in functie de punctul de vedere?
          hitler? ceausescu? toti au fost 'eroi'.
          este responsabilitatea jurnalistului sa mentina echilibrul prezentand toate punctele de vedere. in acest caz, scuza din scrisoare, ca si gigel a tras din tzigara.. e cel putin infantila.
          • +1 (1 vot)    
            Zelea Codreanu (Miercuri, 22 decembrie 2010, 18:43)

            romstart [utilizator] i-a raspuns lui pehash

            Istoria ii judeca pe toti, amice, inclusiv noi acum, facem asta.

            Zelea Codreanu a fost un erou pentru unii, adevarat. Totusi, ca sa iti demonstrez ca esti comunist, sau ai cel putin gandire comunista, iti voi spune unde gresesti:

            In primul rand trebuie admirat curajul unora care lupta pentru o idee, fie ea si gresita, la un moment dat. Acest Zelea Codreanu se proclama in aparatorul crestinismului, la acea vreme, prin functia de "capitan" in "Liga Apararii Nationale Crestine". Ce spune religia, amice? Ai auzit de cele 10 porunci? Una din ele era si este: sa nu ucizi! De ce? Fiindca Cel de Sus este Cel care trebuie sa judece pe cei care in viata au pacatuit.

            Ca atare, acest Zelea Codreanu a fost un farsor si un oportunist. De ce? Daca era doar un legionar, un luptator, nu intemeia partidul "Totul pentru Tara". Din asa zis luptator crestin, s-a transformat in "avocatul diavolului". Fost membru in "Liga Apararii Nationale Crestine", apoi dupa ce Parlamentul de la acea vreme, modificand un articol din Constitutie prin care evreii de la acea vreme, aflati in Romania, primeau cetatenie, s-a desprins de Liga si devine fondator al "Miscarii Legionare", ca mai apoi, sa isi infiinteze partidul "Totul pentru Tara".

            Desi, bine-intentionat, la acea vreme, nu a tinut cont de unele chestiuni: "Drepturile Omului" si "Garantarea Libertatii", notiuni pe care se bazeaza crestinismul.

            In concluzie, amice, acest Zelea Codreanu, dupa parerea mea, a fost un neofascist, un extremist care, daca ar fi trait si azi, ar fi fost asemenea tie, in gandire, un neocomunist.

            Daca vrei sa intelegi mai bine la ce ma refer, poti cauta pe wikipedia termenul de ""radicalism" si vei intelege mai multe.

            PS: "Extremismul desemnează idei sau acțiuni considerate extreme și neadaptate la lumea reală. Atunci când se vorbește de idei, este vorba despre partide sau grupări politice care laudă valori contestate și care vor să pună în practică acțiuni extreme."
        • +5 (5 voturi)    
          Ba pardon, Zamolxe & Bachus (Vineri, 17 decembrie 2010, 6:17)

          Alexandrion [anonim] i-a raspuns lui alex

          Hmm, chiar si asa... e ceva adevar si-aici.
          Daca nu stiai, asa cum americanii au ocupat un loc in psihologia-sociala cu pragmatismul, englezii cu behaviorism-ul, francezii cu rezonanta sociala, germanii cu gestaltism-ul, rusii cu reflexionismul, si românii ocupa un loc cu terapia prin credinta.
          Daca citesti corect e vorba doar de credinta dar nu neaparat cea crestina.

          Taica-miu, Dumnezeu sa-l ierte, credea cu tărie in zeul Bachus...
      • -26 (34 voturi)    
        ...'patrioti' (sic)...in actiune... (Joi, 16 decembrie 2010, 13:53)

        John [anonim] i-a raspuns lui MirceaA

        ...scrisoare a unui grup adhoc de 'patriotarzi' - romani perdanti...
        ...grup cu mentalitate inadaptabila la realitatea istorica si normele civilizatiei westice inclusiv EU...
        ...lamentabili cautatori de atentie...
        ...din pacate nereeducabili si nerecuperabili - din prostie sau cu intentie - reusesc induca asupra Romaniei si romanilor in general lumina unui trecut istoric regretabil si desonorant...
        • +13 (19 voturi)    
          LUI JOHN (Joi, 16 decembrie 2010, 16:50)

          carat [utilizator] i-a raspuns lui John

          Daca prostia ar durea, ai urla de durere si ai face tot posibilul sa te vindeci, dar cum nu te doare, nu exista nici o sansa de recuperare pentru tine. Pacat, pentru ca esti tanar.
        • +8 (16 voturi)    
          De ce este dezonorant? (Joi, 16 decembrie 2010, 18:08)

          frank [anonim] i-a raspuns lui John

          De ce trebuie sa ne facem mea culpa cand se simt lezati evreii, ungurii, americanii sau cine stie ce alte nationalitati?
          Si de ce trebuie sa ma aliniez la realitatea lor istorica? Nu le convine - ghinion.
          Istoria inseamna fapte-date-locuri; fara interpretari in functie de interesele unora sau altora.
        • -1 (3 voturi)    
          mda (Vineri, 17 decembrie 2010, 9:14)

          MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui John

          dupa cum se poate vedea, esti singurul de acord cu tine.
    • +33 (41 voturi)    
      n-ai inteles... (Joi, 16 decembrie 2010, 12:09)

      cosasu' [anonim] i-a raspuns lui alex

      e vorba despre dreptul la libera exprimare. Poate sa-ti placa sau poate sa nu-ti placa parearea mea despre un anumit lucru, insa in nici un caz nu ai dreptul sa-mi pui pumnul in gura. Pe asta se bazeaza dreptul la libera exprimare. Si se mai bazeaza pe faptul ca orice om cu capul pe umeri poate sa judece singur corectitudinea sau falsitatea unei opinii. Nu trebuie sa vine un "tatic" sa zica asta nu aveti voie sa spuneti ca e cah. Cum nici tu nu ai dreptul sa-i spui altuia sa taca pentru ca nu-ti place ce auzi... pentru ca ii incalci lui dreptul de a vorbi liber. Pacat ... nici dupa 21 de ani nu ne-am obisnuit cu libertatea...
      Parca Churchil zicea ceva de genul: "Sunt gata sa-mi dau viata pentru DREPTUL TAU de a nu avea dreptate."
      • 0 (8 voturi)    
        Ion Ratiu (Joi, 16 decembrie 2010, 18:01)

        Desmond [utilizator] i-a raspuns lui cosasu'

        Nu Churchill, ci "our very own" Ion Ratiu spunea ceea ce citai mai devreme
        • +9 (9 voturi)    
          ... (Joi, 16 decembrie 2010, 19:13)

          Mih. [utilizator] i-a raspuns lui Desmond

          Voltaire:"Nu sunt de acord cu ceea ce spui, dar voi apara pana la moarte dreptul tau de a o spune."
          Churchill:"Eu am dreptate, tu nu.Dar pentru libertatea ta de a nu avea dreptate,eu voi lupta pana la moarte."
          Ratiu:"Voi lupta pana la ultima picatura de sange ca sa ai dreptul sa nu fii de acord cu mine."
    • +39 (49 voturi)    
      Ce stii tu despre Zelea Codreanu? (Joi, 16 decembrie 2010, 12:11)

      bogdanrazvan [utilizator] i-a raspuns lui alex

      Am vazut emisiunea si nu mi se pare ca d-l Cristoiu a exagerat, ca ar fi vrut sa-i restabileasca moralitatea lui Zelea Codreanu, etc. Spre deosebire de foarte multi, Cristoiu a citit foarte mult despre acest personaj si despre altii, iar parerea lui cred ca este avizata, este facuta in cunostinta de cauza. Asa se vad lucrurile cu detasarea istorica ... Celorlalti probabil li s-a inoculat o viata intreaga ca sunt victime si reactioneaza fara detasare si fara a reusi sa fie obiectivi.
      • +1 (3 voturi)    
        Emsiunea cu Ion Cristoiu (Joi, 16 decembrie 2010, 23:49)

        Ionel [anonim] i-a raspuns lui bogdanrazvan

        Unde as putea sa vizionez emisiunea cu Ion Cristoiu?
        Am cautat deja pe tvr.ro si pe eugeniavoda.ro si nu am gasit-o.
        • +1 (1 vot)    
          pentru Ionel (Vineri, 17 decembrie 2010, 12:37)

          adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Ionel

          Pe YouTube.
    • +20 (28 voturi)    
      trezeste-te (Joi, 16 decembrie 2010, 12:16)

      IoanB [utilizator] i-a raspuns lui alex

      Si nu mai bate campii.
      A fost sanctionat moderatorul emisiuni si nu autorul greselilor in discutie deci cna nu a procedat corect.
      Si nu ai inteles ca petitionarii atrag atentia ca sunt grave incalcari de catre tleviziuni ale articolului mentionat dar cna tace "ca porcu' in papusoi".
    • +28 (32 voturi)    
      Si in cazul Adrian Paunescu (Joi, 16 decembrie 2010, 12:21)

      Ionel [anonim] i-a raspuns lui alex

      CNA a procedat corect?
      Ori ai gandire inca de comunist?
    • +21 (35 voturi)    
      Nationalismul ne-a salvat fiinta in Istorie (Joi, 16 decembrie 2010, 12:35)

      A fi patriot e nobil [anonim] i-a raspuns lui alex

      A fi nationalist e o stare de spirit fireasca la un patriot ce isi asuma sustinerea militanta, activa pentru tara si neamul sau.
      Sunt foarte multi patrioti, oameni onesti si harnici, insa doar o parte dintre ei activeaza si incearca permanent sa contribuie vizibil si durabil la intarirea si prosperitatea comunitatii nationale.

      Orice tara are patrioti si nationalisti.

      In Romania, cred ca o imensa majoritate de etnici romani sunt foarte patrioti, isi iubesc tara, le e dor de ea cand sunt departe, vorbesc limba stramoseasca si pastreaza credinta strabuna. Sunt critici sau chiar foarte critici cu ea, dar ar apara-o si o apara atunci cand au ocazia. Pentru ca ei sunt Romania, ei toti.

      O minoritate de patrioti sunt si nationalisti, ei isi propun sa ia masuri si sa actioneze pentru a face din Romania un stat puternic, respectat si prosper.

      Insa metodele acute in vedere difera, exista divergente si multi patrioti de exemplu nu sunt de acord cu „extremismul” unui Vadim (asa cum multi patrioti secui nu sunt de acord cu extremismul lui Tokes, echivalentul lui Vadim printre minoritarii maghiarofoni de la noi).

      Zelea Codreanu a fost un patriot fara indoiala, unul dintre cei mai mari.

      Dar el a fost si un nationalist extremist, metodele sale au facut mai mult rau decat bine, el a ridicat mana asupra unor frati de sange romanesc, este inacceptabil, noi nu facem razboaie civile ca alte popoare vecine, nu suntem neam de cotropitori, de invadatori sau de ucigasi !

      De aceea Codreanu poate fi asociat patriei, el face de acum parte din Istoria Romaniei, ca ne place sau nu.
      Dar nu cred ca il putem asocia, si nici nu trebuie, cu dorinta natiunii noastre de a prospera si a deveni mai respectata, pentru ca nu e un bun exemplu !

      Cat despre reactia CNA ea se inscrie in curentul dictaturii politicului corect, distrugatorul spiritului critic si asasin al identitatii popoarelor europene.
      CNA-ul va avea + de la ONG-uri evreiesti si de la UE, nu si de la romani !
      • +1 (7 voturi)    
        Mici corectii (Joi, 16 decembrie 2010, 22:37)

        Vasile [anonim] i-a raspuns lui A fi patriot e nobil

        Lasa-i e altii sa optezer daca vor sa il ia de exemplu, sau nu.
        Personajul de mai sus nu a ordonat nici o crima, singura data cand a tras cu pistolul impotriva prefectului Manciu - fiind in legitima aparare. Hotararea judecatoreasca definitiva a consemnat asta.Si nu cerut nimeni sa o revizuiasca!
        Nu intelegem bine in ce a constat extremismul nationalismului sau. Sunt marturii ale unor persoane semite care atesta o nonviolenta a persoanjului de mai sus si, nici o predispozitie catre violenta .Dimpotriva este cnsemnat ajutorul.
        Executarea unor personaje ale istoriei nu au fost efectuate nici ca politica a Miscarii; nici ca razbunare; au fost executate ca si pedeapsa (dar nu a vreunui Tribunal) si ca exemplu. Abia de aici incolo aveti deschisa o usa (dar nu prea mult).
        Stie cineva ce s-a intamplat cu Miscarea Legionara si cu membrii sai in Procesul de la Nurnberg? Cati si la ce pdepse au fost condamnati? A fost condamnata Miscarea - ca si curent?
      • 0 (2 voturi)    
        Socrate (Vineri, 17 decembrie 2010, 9:10)

        Mitică [anonim] i-a raspuns lui A fi patriot e nobil

        Un adevărt patriot procedează ca Socrate, în opinia mea: şi-a apărat ţara - a fost hoplit - dar a şi criticat dur defectele Atenei şi ale atenienilor; e drept cam de la asta i s-a şi tras...
    • +10 (24 voturi)    
      bravo, bravo, bravo (Joi, 16 decembrie 2010, 12:49)

      seba [anonim] i-a raspuns lui alex

      alex, pana la un punct ai dreptate, dar sincer, eu cred ca nu te duce capul. si tu ai o dubla masura. adica eu trebuie sa fiu om inainte de orice dar evreii nu au o astfel de raspundere! lor le este permis orice! halal!
    • -4 (8 voturi)    
      bine cna (Joi, 16 decembrie 2010, 18:58)

      gaga [anonim] i-a raspuns lui alex

      si eu cred ca e bine ca s-au sanctionat elucubratiile lui cristoiu si nu vad de ce ar fi ramas nesanctionata aceasta emisiune doar pentru ca nu au fost amendate si emisiunile semnalate de semnatarii scrisori.
      cred ca vom ajunge si acolo. incet incet ne insanatosim.
      • -1 (7 voturi)    
        JUST! (Joi, 16 decembrie 2010, 22:12)

        Heinhu [utilizator] i-a raspuns lui gaga

        Dna E.Voda chiar si este in repetate randuri indeosebi "politicaly correct"!
        De la dumneaei, dar nu e o exceptie!, se poate reinvata, clasic, multa abilitate sau smecherie romaneasca, obisnuindu-ne cu un jurnalism de basic conformism, jurnalism accentuat manipulator, VERY BIASED!
    • -2 (6 voturi)    
      ...cristoiu + voda... (Joi, 16 decembrie 2010, 22:44)

      Vince [anonim] i-a raspuns lui alex

      ...oricat de revoltati ar fi de ciuma post-comunista ar trebui sa respecte legea...
      ...nu au justificare in apologetica unor momente regretabile pe paecursul istoric al Romaniei si romanilor...
      ...Romanii - deficitari la educatie cu tendinte de comportament primitiv si manifestare de tip 'short temper'...o sectiune importanta a societatii a putut fi mobilizata si imbracata in camasi de diferite culori pentru cauze 'patriotice', 'nationaliste', etc iar mai tarziu pentru'lupta de clasa', etc etc....
      ...cand a venit Armata Rosie toti 'verzii' s-au inscris la pcr - i-au tinut acolo pe post de batausi - care nu au ascultat au fost exterminati...
      ...asta este istoria - din pacate sant si acesti 'infierbantati' fara minte...
      ...reactia acestor 'faliti intelectuali' arata cu cata minte au ramas dupa marasmul comunist si neo - post comunist...
      ...
    • +1 (3 voturi)    
      Da, respect (Vineri, 17 decembrie 2010, 9:15)

      Lavinia [anonim] i-a raspuns lui alex

      Da, respect pentru cei de lângă noi, dar asta nu înseamnă că nu avem dreptul să ne cunoaştem istoria, pentru că aşa vor evreii!
      Adică nu mai avem voie să vorbim decât ce vor alţii?! Atunci ce am câştigat prin revoluţie, dacă nici dreptul de a ne spune părerea şi a ne cunoaşte istoria nu-l avem?
  • +32 (40 voturi)    
    Bravo. (Joi, 16 decembrie 2010, 11:52)

    bgd [utilizator]

    CNA-ul este depasit complet.
    • -9 (21 voturi)    
      nu (Joi, 16 decembrie 2010, 12:09)

      MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui bgd

      nu este depasit ci este la ordin, asa cum este toata lumea.
    • +21 (23 voturi)    
      mai precis (Joi, 16 decembrie 2010, 12:19)

      IoanB [utilizator] i-a raspuns lui bgd

      CNA-ul este ticalosit complet.
  • -23 (33 voturi)    
    Da, asa e (Joi, 16 decembrie 2010, 11:56)

    dum_i [utilizator]

    Dar sa nu uitam ca societatea romaneasca e inca condusa de comunisti, marcata de puternice regrete comuniste si plina de mentalitati comuniste.

    Sunt de acord cu ce spun cei zece in legatura cu acest aspect.

    Pe de alta parte, o mizerie nu o scuza pe cealalta. Asa cum comunismul ar trebui interzis din spatiul public, asa trebuie si fascismul. Totusi, multi evrei, cetateni romani, au fost asasinati atunci. Ceea ce e regretabil pentru o natiune.

    Cred ca sanctiunea a fost corecta. Si ca cei zece trebuie sa militeze mai departe pentru decomunizarea romaniei. Asta daca mai e posibil asa ceva
    • +7 (11 voturi)    
      da (Joi, 16 decembrie 2010, 12:10)

      MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui dum_i

      dar au fost ucisi mult mai putini decat daca se proceda altfel.
    • +19 (29 voturi)    
      a bate campii "politically correct" (Joi, 16 decembrie 2010, 12:19)

      lucid [anonim] i-a raspuns lui dum_i

      Codreanu a fost asasinat prin strangulare in 30 noiembrie 1938 la ordinul lui Carol II. Pana atunci, NICI UN EVREU NU A FOST UCIS IN ROMANIA PENTRU CA ERA EVREU. Punct.
      • +5 (13 voturi)    
        Indemnul direct la crima a fost al lui Iorga ! (Joi, 16 decembrie 2010, 13:09)

        Tzutzunea [utilizator] i-a raspuns lui lucid

        ... care era atunci PM !
    • +14 (26 voturi)    
      Comunismul si fascismul au distrus Europa (Joi, 16 decembrie 2010, 12:49)

      Codreanu nu a fost fascist, ci legionar roman [anonim] i-a raspuns lui dum_i

      „Comunismul a ucis doar 100 de milioane de oameni. Haideti sa-i mai dam o sansa!” fraza-soc si corect gandita, ar merita imprimata pe fruntea imbecililor acneici care se cred CheGuevara si vandalizeaza prin capitalele Europei debusolate.

      Fascismul a creat premizele unui ingrozitor macel, cel a milioane de europeni.
      Adevaratul Holocaust, marea tragedie, e a celor peste 20 de milioane de europeni ucisi in al doilea razboi mondial.

      Fascismul si comunismul au transformat Europa intr-un abator, au lipsit-o de resurse umane pretioase si au obligat-o sa ingenuncheze in fata imperialismelor american si rus.

      Ambele ideologii sunt demente si sangeroase, pentru ca isi bazeaza succesul pe masacrarea adversarilor.
      Comunismul si fascismul nu pot reusi decat prin genocid si crima, daca ar accepta libertatea de exprimare sau opozitia legala si pasnica ar fi imediat daramate.

      In ultimul timp, Europa e bantuita de alta ciuma ideologica, aceea a islamismului, viziune la fel de dementa pt ca e la fel de genocidara, e bazata tot pe impartirea lumii in „fideli” si „infideli”, intre cei care au dreptul sa traiasca si cei care trebuie asasinati pt ca nu se supun unor dogme elaborate de niste analfabeti dintr-un desert acum 1.300 de ani !

      La doar jumatate de secol dupa ce a facut eroarea sa lase libertate fascismului si comunismului, Europa repeta eroarea sinucigasa, lasand libertate expresiei musulmane, ideologie religioasa care nici macar nu-si ascunde intentia de a distruge din temelii civilizatia europeana, de a sfarma valorile culturii si civilizatiei europene.

      Hitler, Stalin, Usama bin Laden sunt toti exponenti ai unor idei de psihopati, ai unor „credinte” religioase sau quasi-religioase de instaurare a unor state mondiale totalitare: Reich-ul de 1000 de ani, URSS planetar, Califat Mondial.

      Codreanu a iubit Romania din tot sufletul si nu si-a propus niciodata instaurarea vreunui imperiu.
      Dar a participat la crime si asta nu se iarta cu usurinta, a gresit !
  • +30 (40 voturi)    
    Doar zece?!!! (Joi, 16 decembrie 2010, 11:57)

    Maria [anonim]

    E regretabil ca doar zece din mintile luminate au semnat protestul. Dar intelectualitatea noastra e la fel de corupta si comoda ca turma de analfabeti. E trist, noi ca natie murim in fiecare zi putin cate putin si nici macar nu ne pasa, suntem aidoma vitelor la rand in abator.
  • +28 (36 voturi)    
    Felicitari semnatarilor ! (Joi, 16 decembrie 2010, 12:02)

    Radu 2 [anonim]

    Sper sa vad din ce in ce mai multe astfel de atitudini din partea elitelor acestui popor incalecat de unii sau de altii.
  • +17 (23 voturi)    
    Fix la tinta ! (Joi, 16 decembrie 2010, 12:05)

    Idealistu [utilizator]

    Nu se putea mai bine spus ! Absolut de acord !
  • -9 (25 voturi)    
    ete na (Joi, 16 decembrie 2010, 12:06)

    MirceaA [utilizator]

    sa nu-mi spuneti ca inca mai credeti in democratie si libertate de exprimare. Atat timp cat sionistii conduc lumea, aceste doua notiuni sunt piese de teatru.
    • +12 (18 voturi)    
      pentru Mircea A (Joi, 16 decembrie 2010, 12:44)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui MirceaA

      Nu exagera, te rog. Sionistii nu conduc Iranul. nici China , nici Indonezia,nici Coreea , nici Japonia, nici India, etc., etc.Asta asa, doar cateva exemple, ca sa te faca sa te gandesti la mai multe si sa -ti dai seama singur ca ai exgerat.
      • -3 (3 voturi)    
        mda (Vineri, 17 decembrie 2010, 9:18)

        MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

        am cam exagerat... nu este vorba doar de sionisti,
    • +9 (11 voturi)    
      abramburica (Joi, 16 decembrie 2010, 18:11)

      laurean [anonim] i-a raspuns lui MirceaA

      iar incepeti cu teoriile conspirationiste, ci sioonisti care conduc lumea si universul, chiar sunteti nebuni !
      • -2 (2 voturi)    
        mmm (Vineri, 17 decembrie 2010, 9:18)

        MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui laurean

        daca cineva gandeste altfel decat tine, nu inseamna ca ei sunt nebuni si tu esti perfect sanatoasa.
  • +31 (39 voturi)    
    si eu semnez pt. eugenia voda (Joi, 16 decembrie 2010, 12:06)

    adrian [anonim]

    Ca de multe alte ori, CNA a facut exces de zel. Toata stima pt. D-na Eugenia Voda, aceasta DOAMNA a televiziunii romanesti.
    • -3 (9 voturi)    
      reciclatoarea de comunisti (Joi, 16 decembrie 2010, 21:26)

      gogu [anonim] i-a raspuns lui adrian

      doamna aceasta ne-a adus pe ecran o gramada de foste "personalitati" ale epocii comuniste, pe care lipsa de concurenta si obidienta fata de puterea rosie i-a plasat in diferite pozitii privilegiate. intr-o alta gama a fost adus baiatul d-lui Liceanu, a carei nemaipomenita realizare a fost ca s-a hotarat sa traiasca prin Japonia , daca nu ma insel. cred ca doamna si-a folosit pozitia ca sa ne impuna, alaturi de personalitati adevarte, dubiosi prin care dumneaei sau stapanii danseia, si-au rezolvat diferite interese, personale sau institutionale.
      • -1 (3 voturi)    
        just! Voda in loboda... (Joi, 16 decembrie 2010, 23:31)

        Heinhu [utilizator] i-a raspuns lui gogu

        biased si iarasi biased, "madam" Voda-n-loboda... iar cei zece sunt probe ale super-conformismului si privilegiatilor NOMENKLATURII de azi si de ieri, aceeasi...
  • -26 (30 voturi)    
    licheenii (Joi, 16 decembrie 2010, 12:13)

    hagi murad [anonim]

    Iata cum 10 intelectuali se contrazic pe 30 de randuri. odata spun ca nu e bine sa combati o ideologie deplasata cu una de sens contrar dupa care sar pe CNa ca n-a condamnat onorul de la moartea lui A Paunescu, care mai ca n-a fost criminal pt astia. Pai cine e politically corect? Astia sunt intelectualii nostri, o intorc ca la Ploiesti si-o dau cum le convine. Bine, pot sta linistiti, consecinta e ca gradul lor de credibilitate e spre zero.
    • 0 (2 voturi)    
      adevarat! (Joi, 16 decembrie 2010, 23:33)

      Heinhu [utilizator] i-a raspuns lui hagi murad

      e bine ca se demasca...in lipsa unui Assange pe-aici!
  • -21 (31 voturi)    
    cine sunt (Joi, 16 decembrie 2010, 12:14)

    smn [anonim]

    astia zece care trimit ei scrisori,astia chiar se cred mari scule,2 pseudo filozifi liceeanu si plesu si o gasca de tradatori fugiti de napasta comunista la binefaerile capitalismului,hai sictir
    • +6 (14 voturi)    
      LUI SMEN (Joi, 16 decembrie 2010, 17:05)

      carat [utilizator] i-a raspuns lui smn

      Cine sunt cei 10 nu vei afla niciodata pentru ca nu te ajuta tartacuta.
    • +4 (8 voturi)    
      Bre tovarase smenar (Joi, 16 decembrie 2010, 19:02)

      George [anonim] i-a raspuns lui smn

      Indivizii de teapa ta, comunistoizi paranoizi, au disparut in anonimat din ceea ce noi numim existenta. O disparitie perfect meritata. Asa cum anonima si anosta le-a fost si ticaloasa viata pe care au trait-o. Si pe care unii inca si-o mai traiesc. Din pacate. Acelasi lucru ti se va intampla si tie la un moment dat. Inevitabil si implacabil. De unul ca tine, un submediocru anonim nu-si va aduce nimeni aminte. Insa de cei 10 pe care matale ii injuri istoria isi va aduce aminte. Cei zece lasa ceva in urma lor. Un nume cladit pe creatie si compozitie. Tu nu lasi decat rahat.
  • -12 (22 voturi)    
    ce ziarist "subtil" (Joi, 16 decembrie 2010, 12:18)

    itzik [anonim]

    toti criminalii pot fi priviti ca fiind niste romantici-idealisti-necoruptibili . La urma urmei toti suntem convinsi ca lumea este rea si doar noi suntem buni
  • +22 (28 voturi)    
    Eugenia Voda si Profesionistii (Joi, 16 decembrie 2010, 12:19)

    herissom [anonim]

    sunt putinele lucruri care ne-au mai ramas, se pare ca se vrea disparitia lor, si inecarea noastra in OTV si Taraf TV

    Felicitari doamnei Eugenia Voda, prima adevarata profesionista in Televiziunile noastre !!
    • 0 (0 voturi)    
      Doamna Televiziunii Romane (Duminică, 18 martie 2012, 10:41)

      cati [anonim] i-a raspuns lui herissom

      O admir pe doamna Voda, sper sa nu i se gaseasca o vina din modul in care respecta libertatea de exprimare a invitatilor domniei sale!
  • +23 (29 voturi)    
    dubla masura (Joi, 16 decembrie 2010, 12:22)

    Alex [anonim]

    Dubla masura a fost aplicat nu doar pentru crimele comunismului. Pe diverse posturi de televiziune chiar C.Z. Codreanu a fost glorificat, impreuna cu Antonescu si nimeni nu a mai zis nimic. Dar toti acei oameni sunt aparati de moguli, de scandal, etc. Eugenia Voda, realizatoarea uneia dintre ultimele emisiuni frumoase si decente din Romania nu este aparata de nimeni. In ceea ce-l priveste decizia CNA ea este absurda. Nu poti asigura pluralitatea punctelor de vedere intr-un interviu. Intr-o alta emisiune vei invita pe altcineva cu o parere opusa dar intr-un interviu trebuie sa lasi invitatul sa vorbeasca. Plus ca nu inteleg unde e tragedia in afirmatia ca Zelea Codreanu a fost romantic. Si criminalii pot fi romantici, asta nu le scuza crimele.
    • +5 (19 voturi)    
      te bagi in seama singur (Joi, 16 decembrie 2010, 13:12)

      Tzutzunea [utilizator] i-a raspuns lui Alex

      Codreanu sau la ordinul lui nu a omorat/murit nimeni !
      Mai cititi !
      Si prostii pot fi romantici !
      • -1 (3 voturi)    
        1924 (Vineri, 17 decembrie 2010, 16:15)

        Alex [anonim] i-a raspuns lui Tzutzunea

        In 1924, in tinerete, C.Z. Codreanu a impuscat un om in tribunal. In public. E adevarat, ce sa zic, un gest romantic. Sau asta nu se pune? E adevarat, atunci a scapat si nu a fost condamnat dar afirmatia ta a fost ca el personal nu a omorat pe nimeni. A omorat un barbat si a lasat trei copii orfani. Ei, acum, detalii... Daca tot ai de gand sa scrii asa hotarat macar documenteaza-te inainte.
  • -9 (17 voturi)    
    ... (Joi, 16 decembrie 2010, 12:26)

    cristi [anonim]

    n-am vazut emisiunea, insa punctul 1 al scrisorii celor 10 e cam subred. cu acelasi argument ar putea fi justificata aducerea in studio a unui individ care sa faca apologia pedofiliei...
    intrebarea mea catre cei 10 e: intr-adevar un bun jurnalist e cel care nu intervine? cel care lasa loc in spatiul televiziunii publice afirmatiilor de incitare la ura de orice tip? daca cei 10 cred in puterea de judecata a telespectatorilor in astfel de situatii, ei sustin astfel argumentul de baza al celor care improasca zilnic cu subcultura in creierii publicului tinta: "dam manele si telenovele pt ca asta se cere"...

    punctul 2 este corect, insa asta nu justifica nimic! e exemplul clasic de argument pe care un intelectual nu-l foloseste! "daca altii au incalcat legea, noi de ce nu avem voie?"
    • -5 (9 voturi)    
      da (Joi, 16 decembrie 2010, 16:18)

      xy [anonim] i-a raspuns lui cristi

      e absolut corect mesajul tau, nu inteleg cum poate cineva sa-ti dea minusuri!
    • +2 (4 voturi)    
      n-ai vazut emisiunea, n-ai lecturile copilariei (Joi, 16 decembrie 2010, 17:12)

      gabimihai [anonim] i-a raspuns lui cristi

      Daca singur recunosti ca n-ai vazut emisiunea de ce te "intromisionezi" in discutie? nici eu nu am vazut-o live dar la cateva zile deja o savuram pe net. sa revenim: apologia pedofiliei? cine a facut cui apologia in aceasta emisiune?aaaa..stai..tu n-ai vazut emisiunea...atunci de ce vorbim?
      apropo, scola generala, romania, lectura: pravale baba: "si xulescu e rosu ca patlagica si nu e patlagica"....asa ca vezi ce comparatii faci.
    • +1 (1 vot)    
      sa pastram proportiile (Vineri, 17 decembrie 2010, 20:33)

      Arlecchino [utilizator] i-a raspuns lui cristi

      Poate ca lansata undeva in eter, pentru o discutie a principiilor jurnalistice problema ridicata de tine ar fi fost valida. Dar, in acest caz, reactia CNA este total deplasata. Cristoiu nu a spus ca aproba pozitiile politice ale lui Zelea Codreanu, nu a facut afirmatii antisemite, nu a contestat crimele legionarilor. A spus doar ca Zelea Codreanu nu era corupt si era romantic. Nu vad de ce ar trebui sa aiba cineva o problema cu aceasta afirmatie. Chiar cred ca, daca politicienii corupti fac foarte mult rau, se poate intampla ca un politician incoruptibil dar obsedat de ideile lui, cu pasiuni nesanatoase, un Robespierre sau un Saint-Just, sa zicem, poate face mult mai multa paguba unei tari. Discutia pe teme istorice nu ar trebui sa fie victima cenzurii decat daca, desigur, depaseste anumite limite ale bunului simt. Aceste limite nu au fost depasite aici iar ceea ce face CNA este un atentat la libertatea de expresie.
  • +10 (18 voturi)    
    scrisoarea celor 10 (Joi, 16 decembrie 2010, 12:30)

    uck [anonim]

    excelenta scrisoarea celor 10
  • +11 (13 voturi)    
    traim in trecut ? (Joi, 16 decembrie 2010, 12:47)

    maria [anonim]

    Pana cand o sa purtam noi povara lucrurilor intamplate acum 60-70 de ani ? Avem o istorie scrisa de mii de ani, cu etape bune si proaste; de ce ne raportam intotdeauna la ce s-a intamplat cu evreii ? Lumea a tras invataminte din cele intamplate, dar nu vom trai cat va mai exista lumea asta cerandu-ne iertare de la evrei ! In fond nu ma simt vinovata cu nimic pentru genocidul de atunci, le respect durerea, sunt oameni speciali, dar eu am viata mea pe care nu vreau s-o traiesc in temenele zi de zi; de ce se arunca sub pres istoria romaniei din perioada interbelica, in asa fel incat sa nu stim nimic si sa putem judeca lucrurile in cunostinta de cauza ?
    • +3 (5 voturi)    
      aveti dreptate... (Joi, 16 decembrie 2010, 20:28)

      dumi [anonim] i-a raspuns lui maria

      Suntem romani, si trebuie sa ne asumam greselile poporului nostru, daca ele exista. Din pacate, aceste greseli sunt inventate azi de catre evrei, ca sa ciuguleasca si ei niste bani, ca asa e firea lor.

      Nu am gresit cu nimic fata de evrei. Atat cat se putea in vremurile grele ale razboiului, au avut in Romania o soarta mai buna decat in alte locuri care azi se numesc civilizate. Sunt destule marturii.

      In loc sa multumeasca pentru asta, evreul tipa si acuza.
      • 0 (0 voturi)    
        nene, (Joi, 16 decembrie 2010, 23:39)

        Heinhu [utilizator] i-a raspuns lui dumi

        esti smecher dom'le!
  • +9 (13 voturi)    
    zelea codreanu (Joi, 16 decembrie 2010, 12:52)

    vasile [anonim]

    am citit destule lucruri despre codreanu,cred ca e momentul sa se spuna tot despre el.ce acum nu avem voe sa spunem nimic,face parte din istoria noastra.
  • +2 (2 voturi)    
    a verificat cineva data ? (Joi, 16 decembrie 2010, 12:54)

    UN DOMN SI O DOAMNA [anonim]

    emisiunea apare pe site-ul cu inregistrarile TVR la data de duminica 21 noiembrie. A verificat cineva data exacta ?????
  • +9 (15 voturi)    
    demonstratie de forta (Joi, 16 decembrie 2010, 13:03)

    adrian [anonim]

    Eu cred ca sanctiunea e inca o demonstratie de forta a evreilor (nu sunt antisemit dar nici filosemit) si doar atat.
    In momentul in care cineva pune in discutie un subiect sensibil legat de evrei, imediat o primeste peste nas. Chiar daca te cheama Eugenia Voda si esti unul dintre realizatorii cei mai importanti ai spatiului public. Sau poate tocmai de-aia...
    Frumoasa reactia celor 10, ea trebuie sustinuta de noi toti.
    Nu trebuie facuta apologia legionarilor, evident, dar nici bagat pumnul pe gat.
    Iar comparatia cu pedofilia e penibila.
    Avem, cred eu, dreptul sa ne punem in discutie istoria si sa stim ce s-a intamplat atunci. Nu discutam de modul in care asasinau legionarii, nu?
    • +2 (2 voturi)    
      Ba eu cred ca trebuie discutat ? (Joi, 16 decembrie 2010, 21:39)

      Marii cai albastri [utilizator] i-a raspuns lui adrian

      Nu modul cum asasinau nicadorii ci mobilul care ii impingea la asta.
      Istoria care se invata la scoala e maniheista (albi erau comunistii, negrii erau legionarii, taranistii liberalii si poate de un gri spalacit social-democratii lui Titel Petrescu - asta in anii 80 cind am invatat eu). Daca dorim sa patrundem dincolo de fatada manualelor scolare aflam ca miscarea legionara era destul de populara in anii 30 in Romania Mare, mai ales printre tinerii intelectuali de extractie rurala. Putina lume mai stie azi de ce:
      - pentru ca atunci lumea nu fusese confruntata cu un conflict intre regimuri totalitare antidemocratice si democratiile traditionale.In primul razboi mondial democratii au fost si de o parte si de alta a baricadei (Franta, Marea Britanie - Antanta versus Imperiul austro-ungar - monarhie constitutionala)
      Multi intelectuali interbelici considerau hecatomba primului razboi mondial si marea criza din 29-33 ca semne ale esecului iremediabil al modelului politico-economic al democratiei parlamentare (a se vedea O. Spengler - Declinul Occidentului foarte la moda atunci).
      In aceste conditii fascismul mussolinian parea un fel de "a treia cale" intre monarhie si republica, un nou mod carismatic de a face politica, lipsit de servitutile si politicianismul democratiei.
      - in Romania mare, era coruptie ca si acum, fraude la alegeri, Elena Lupescu si camarila ei erau extrem de detestate de toata lumea.
      - Lumea era satula de politicieni care nu fac nimic si paraziteaza bugetul, in locul lui marilor baroni ai asfaltului de azi erau Nicolae Malaxa si Max Aschnitt, abonati la contracte de stat si care stiau sa piarda elegant la o partida de poker sume ametitoare in favoarea lui Carol al II-lea.
      Toate astea, plus faptul ca Zelea Codreanu si alti fruntasi legionari au murit in urma unei inscenari (fuga de sub escorta) puse la cale de Carol al II-lea, si nu in urma unei condamnari date de o instanta au radicalizat miscarea.
  • +13 (17 voturi)    
    CNA sanctioneaza poate singura emisiune buna (Joi, 16 decembrie 2010, 13:07)

    Alexandru [anonim]

    Mai avem 2,3 emisiuni de bun simt si tocmai pe astea se gaseste CNA sa sanctioneze.

    E plin TV-ul de abjectii, otvisme, morti si babe iar CNA-ul se ia tocmai de singura emisiune de bun simt.
    • -3 (5 voturi)    
      asta intelegeti ca "bun simt"? (Joi, 16 decembrie 2010, 23:50)

      Heinhu [utilizator] i-a raspuns lui Alexandru

      ce deplorabila confuzie, nu asta e bunul simt, asta este altceva, se numeste jurnalism "biased", manipulator pana la D-zeu!
      Dna E. Voda ar trebui sa ne zica despre scoala derepopesciana a pcr-ului, adica "Stefan Gheorghiu", de unde ne blagosloveste cu foarte ciudatul dumneaei "bun simt", intr-atata de...smecherit!
  • +13 (17 voturi)    
    Alaturi de semnatari! (Joi, 16 decembrie 2010, 13:25)

    Dr Marutza [anonim]

    Emisiunile Doamnei Voda sunt unul din putinele motive pentru care mai privesc tv romana. Toate, dar TOATE, au un inalt nivel intelectual, sunt extrem de interesante, facute cu inalt profesionalism fara morga, dar si fara concesii prostuli gust! Doamna Eugenia Voda este ea insasi o PROFIONISTA! Si asta intr-un peisaj jurnalistic atat de sarac, insipid, dezorientat si lipsit de har. O alta exceptie ar mai fi, pe langa "Profesionistii", "Garantat 100%". Putin, mult prea putin! CNA-ul, care a fost inexistent in atatea cazuri de nereguli televizate, s-a trezit acum sa actioneze! Privitorul roman, invatat sa ingurgiteze stirile mestecate de altii, e pus sa gandeasca cu mintea lui prorpie, exercitiu pe care, se vede treaba, cei din CNA nu-l (mai) au! Ma alatur ilustrilor semnatari ai protestului de mai sus, cu umila mea parere.
  • +16 (20 voturi)    
    Zeciuiala din marar (Joi, 16 decembrie 2010, 13:25)

    SORINA [anonim]

    Acum inteleg si de ce Sinodul evita punerea in discutie a declaraii sfinteniei lui VALERIU GAFENCU si al altor martiri exterminati in temnitele comuniste. Respect poporul evreu,poporul ales de Dumnezeu, cum respect orice alt popor. Avem insa si noi eroii,martirii nostrii care ar trebuii cinstitii dincolo de sensibilitatile exagerate ale rudelor noastre. "In ceea ce te voi gasii in aceea te voi judeca" avertizeaza Dumnezeu omul. Asta inseamna ca insusi Dumnezeu ii daruieste omul libertatea de a evolua, de a se corecta, de a se imbogatii cu noi intelegeri. Valeriu Gafencu avea 20 de ani cand a fost arestat, un copil, si a murit la aproape 40 bolnav de tuberculoza, descarnat, plin de rani dar impunand respect prietenilor,fostilor inamici si chiar gardienilor.Am dat acest exempu fiinca acest om a pornit in viata cu simpatia pentru miscarea legionara si a terminat distantandu-se de ea si slujindu-L pe Dumnezeu in cel mai pur spirit ortodox. Acum daca s-ar pune in discutie cinstirea lui o serie de comunitati straine spiritului crestin ar aseza sablonul lor si-ar decreta probabil ca martirul nostru a fost un dusman al poporului evreu, al umanitatii. Trebuie sa avem DEMNITATE, sa ne cinstim eroii si martirii in lumina crestinismului autentic. Revenid, am urmarit si eu emisiunea distinsei DOAMNE si am admirat inca odata profesionalismul ei. Nu a facut apologia lui Codreanu ci a last invitatul,cum era normal, sa-si expuna parerea . Noi ne uitam la emisiune pentru pentru a cunoaste viata,opera dar si idile si convingerile invitatului si astfel acesta sa nedevina "cunoscut" .Oare rostul CNA-ului n-ar trebuii s fie mai inalt,oare el nu are o misiune pe care inca refuza sa o inteleaga? Poate ar trebuii sa lase putin chitantierul din mana si sa reflecte daca altii nu ar fi mai potriviti in acele,ametitoare posturi....
    • 0 (4 voturi)    
      dumnezeu si gramatica (Joi, 16 decembrie 2010, 14:13)

      zigzag [anonim] i-a raspuns lui SORINA

      "In ceea ce te voi gasii in aceea te voi judeca"
      nici dumnezeu nu mai e ce-a fost...
      • +7 (7 voturi)    
        "bogatia mintala" Ttheodoros Vlachos (Joi, 16 decembrie 2010, 15:21)

        SORINA [anonim] i-a raspuns lui zigzag

        "nici dumnezeu nu mai e ce-a fost..." Dumnezeu a fost si ESTE acelasi si ieri si azi (si maine ) pentru cei ce stiu sa mearga drept dar si pentru ceilatii, cei ce inainteaza in ZIGZAG cu gramatica in mana.
        • 0 (0 voturi)    
          Care este (Vineri, 17 decembrie 2010, 6:36)

          Zigzah [anonim] i-a raspuns lui SORINA

          Si maine tot este, pe persoana fizica.
          • 0 (0 voturi)    
            ........ (Vineri, 17 decembrie 2010, 14:58)

            Ducu [anonim] i-a raspuns lui Zigzah

            si unde sta?
            Adresa, ....
    • -2 (4 voturi)    
      bla! (Joi, 16 decembrie 2010, 23:54)

      Heinhu [utilizator] i-a raspuns lui SORINA

      de preferat pelteaua de la bacanie, peltelei tale!
  • +10 (14 voturi)    
    Felicitări, D-nă Vodă... (Joi, 16 decembrie 2010, 13:46)

    A.Pănoiu [anonim]

    ... şi ruşine (dacă vorba asta mai are vreun înţeles în România noastră...) CNA-ului! Aşa cum prea bine spun cei 10, acesta a dat dovadă de conformism (eu aş adăuga şi epitetul mai puţin academic de "slinos"), ceea ce arată că "educaţia" fricii, inoculată românilor de-a lungul a zeci de ani de comunism, dă încă "roade" unde nu te-ai aştepta: mă gândesc că nu le-a păsat prea mult D-lor din CNA de sancţionarea extremismelor reale sau închipuite din media româneşti, ci că ei reacţionat instinctual (dar nu mai puţin vinovat) conform principiului "să fie bine!", care a rezultat din inocularea, vreme de zeci de ani, a fricii de tot ceea ce ar putea supăra pe "cineva". La fel ca în "1984": oamenii ajung să se autodenunţe imediat ce AU GÂNDIT ceva ce nu e conform cu părerile oficiale. Ruşinos ca, într-o ţară care se pregăteşte să sărbătorească 21 de ani de libertate (o, ce triumfalism va fi!!!), să existe subiecte despre care "nu e bine să vorbeşti" sau "e bine să vorbeşti doar într-un anume fel".
    Încă o dată, felicitări D-nei Vodă şi, laolaltă cu D-sa şi D-lui Cristoiu (un ziarist despre care nu pot spune că îmi este simpatic, dar pe care îl admir acum pentru a fi putut spune ceea ce crede).
  • +10 (18 voturi)    
    Istorie circumcisă... (Joi, 16 decembrie 2010, 13:54)

    Dr. M [anonim]

    Sunt puţine emisiuni , de tipul "Memorialului durerii", care să arate şi cine e responsabil de marasmul instalat în ţara asta , acum o jumătate de secol. Se pune batista pe ţambal când vine vorba de românii exterminati în puşcării comuniste , mine de plumb, la Canal sau pur şi simplu executaţi sumar ca şi "duşmani ai poporului". Istoria adevarată (nu aia scrisă de Roller - istoric "român" de o anumită sorginte) ne arată şi artizanii crimelor "en masse" cu nume precum Pauker, Nikolski, Dullberger (pardon, românizat era Dulgheru, colonel de Secu),Walter Roman, Leonte Răutu (românizat din Lev Oigenstein) , etc, etc. În afară de faptul că aveau drept element fizic comun o epidermă mai scurtă într-o anumită locaţie anatomică (bărbaţii, fireşte) îi mai unea şi calitatea de agenţi Comintern şi NKVD (adică trădători). Fără să eludăm meandrele concretului ( Iliescu dixit) cred că ar fi interesantă o dizertaţie de doctorat centrată pe legătura indisolubilă dintre o gaşcă de băieţi scurţi în piele , zecile de milioane de oameni care au intrat direct în pământ şi alte sute de milioane care au tras-o cu binefacerile comunismului de le-a ieşit pe nas.
    • 0 (2 voturi)    
      STRONG & TRUE (Joi, 16 decembrie 2010, 20:44)

      E-M-I [utilizator] i-a raspuns lui Dr. M

      f. inteligent. BV + de la mine.
    • -1 (1 vot)    
      iata inca un urmas al (Joi, 16 decembrie 2010, 23:59)

      Heinhu [utilizator] i-a raspuns lui Dr. M

      zvasticei national-socialiste!...banuiesc dincolo de initiala "M" un vajnic Martir (de pe la Stalingrad...!)
    • 0 (0 voturi)    
      Corect (Vineri, 17 decembrie 2010, 8:55)

      Mihai [anonim] i-a raspuns lui Dr. M

      Dr. M. ai mare dreptate.

      Vad ca romanii sunt prea terorizati de comunism ca sa te aprobe in public iar cei care voteaza impotriva ta sunt urmasii celor ce au instaurat comunismul.

      Le multumim acestor urmasi pentru sarguinta cu care ne impun istoria adevarata si pentru timpul pe care si-l pierd in online-ul romanesc.
  • +6 (8 voturi)    
    Tocmai de emisiunea Eugeniei Voda... (Joi, 16 decembrie 2010, 14:09)

    Alexandru [anonim]

    Deci chiar nu au de cine sa se mai ia.

    Avem si noi o emisiune de valoare si pe asta incearca sa o infunde. Tara de 2 lei.
  • +12 (16 voturi)    
    Eugenia Voda (Joi, 16 decembrie 2010, 14:17)

    Doina Popa [anonim]

    Emisiunea doamnei Eugenia Voda este deosebita. Regretabil ceea ce se intampla . Sunt de acord cu scrisoarea in apararea doamnei Eugenia Voda .si le multumesc semnatarilor ..... in acelasi timp ii MULTUMESC doamnei Eugenia Voda pentru profesionalism si delicatete.
  • -3 (7 voturi)    
    unde extremele se intalnesc (Joi, 16 decembrie 2010, 14:48)

    nicolae [anonim]

    Bineinteles ca intr-o demcratie veritabila libertatea cuvantului trebue sa fie sacrosanta.
    Ceace insa denota caracterul unei societati ata democratica cat si civilizata este manuera in care se foloseste si accepta libertatea cuvantului.
    A confunda ideologia lui Codreanu cu adevaratele valori a le democartiei Romanesti denota,in opinia mea, o lipsa de maturitate democratica.
    Probabil ca ani de dictatura comunista au creat unora o obsesie fata de orice infranare a dreptului de expresie pina la punctul la care adevarati intelectuali insista ca dreptul la sanctificarea unei ideologi criminale este un atribut al unei demicrati reale.
    Pleshu sau (mai ales) Esrig ar trebue sa fie ceva mai maturi in gandire caci ridicarea unuia ca Codreanu (cacofonie intentionata) din mizeria istorica in care ii este locul risca sa murdareasca si reputatia celor care o fac cu atata sarguinta.
    Celor carora le este dor de ideologia legionara le reamintesc cealalta ideologie de la etrema opusa: comunismul.,caci si in aceasta situatie extremele au imens de multe similaritati.
    • +3 (9 voturi)    
      tema emisiunii (Joi, 16 decembrie 2010, 15:09)

      SORINA [anonim] i-a raspuns lui nicolae

      Nicolae, am vazut emisiunea si nici vorba sa sa se echivaleze "ideologia lui Codreanu cu adevaratele valori a le democartiei ". A fost amintit in treacat si nu ridicat pe piedestal ca model de urmat. Ba dimpotriva,Cristoiu l-a invocat cu mila...Si apoi pe mine ma interesa invitatul cu opiniile lui in totalilatea lor. Aceasta este si rostul emisiunii fiinca altfel se chema "ASA DA , ASA NU".
  • +3 (5 voturi)    
    Revin (Joi, 16 decembrie 2010, 14:56)

    SORINA [anonim]

    Nu stiu cat conteaza ptr CNA dar mi-as dori tare mult,ca aceste opinii exprimate pana acum sa conteze, ca o mangaiere, pentru dvs.DOAMNA . In orice rau exista un bine .Sunteti o persoana iubita si munca dvs. nu a fost in zadar. Cator oameni li se pune in fata o asemenea oglinda?
  • +4 (8 voturi)    
    Corectitudinea politica... (Joi, 16 decembrie 2010, 15:05)

    Costa [utilizator]

    ... sau conformismul gandirii. Acum am citit stirea sanctionarii doamnei Voda si mi se pare incredibil!
    Cea mai buna emisiune a TVR care ar trebui transmisa in prime time si nu alungata la ore tarzii.
    Televiziunile din Romania mocirlesc emisiuni stupide, dezaxate, infioratoare uneori; ar fi trebuit sa nu se mai ridice din gramezile de sanctiuni ce li s-ar cuveni!
    Dar este blamata o emisiune ca un cristal, in care decenta, inteligenta, harul se unesc si ne incanta de fiecare data, chiar daca invitatul este uneori un om de care n-am auzit in viata noastra!
  • +7 (7 voturi)    
    Comunismul şi fascismul asta moştenim din sec.20 (Joi, 16 decembrie 2010, 15:09)

    Sile this Millennium [anonim]

    Iată dornicii de cenzură au cenzurat un “comunist postdecembrist declarat” care a spus despre “legionarul Zelea Codreanu ” că după părerea lui acesta “este un erou romantic” nu sînt un “fan Cristoiu” dimpotrivă dar întreb eu este interzis de constituţie aceasta ,atunci mai întreb de ce “fostul poetul profascist ” Knut Hamsun a luat premiul Nobel ?

    PS.
    “Rebecca West explica acest fenomen prin dorinta omului modern de a-si respinge propria identitate, cu scopul de a-si construi una noua.” şi asta prin “ură” asta moştenim de la secolul douăzeci….
  • +4 (6 voturi)    
    HBO, fii pe faza (Joi, 16 decembrie 2010, 15:33)

    nicky [anonim]

    Sepregatesc cei de la HBo pt o sanctiune: duminica va fi "Portretul luptatorului la tinerete" . sa vedem cum va fi primit de filosemiti
  • +4 (6 voturi)    
    Bai, dar tampiti... (Joi, 16 decembrie 2010, 16:51)

    Zeus [anonim]

    Salut,

    Ceea ce ma frapeaza este faptul ca personajele care amendeaza spusele lui Cristoiu sunt tampite, fara creier si ratiune deci.
    Si asta deoarece Codreanu a fost un personaj carismatic si cu un profil romantic (pentru contemporani), adica orice persoana care studiaza un pic de istorie sau macar se uita la poza lui da dreptate asertiunii.
    In consecinta oamenii amendeaza moral un adevar, ceea ce e grav. Ca Miscarea legionara a degenerat intr-o miscare cu dese accente teroriste etc n-are legatura cu infatisarea unuia dintre participanti la istorie.
    Probabil trebuia sa se zica cum ca era urat si nu inspira decat dezgust, insa lumea era pe etnobotanice.
  • +2 (2 voturi)    
    Emisiunea cu Ion Cristoiu (Joi, 16 decembrie 2010, 16:53)

    oxygen [utilizator]

    Am cautat pe www.eugeniavoda.ro emisiunea cu Ion Cristoiu si nu am gasit-o. Oare nu e acolo intentionat?
    • 0 (0 voturi)    
      Emisiunea (Sâmbătă, 18 decembrie 2010, 22:14)

      Ionel [anonim] i-a raspuns lui oxygen

      Emisiunea cu Ion Cristoiu a aparut aici:
      http://www.eugeniavoda.ro/ro/emisiuni/presa/ion-cristoiu
  • +2 (2 voturi)    
    problema populara (Joi, 16 decembrie 2010, 17:04)

    calamoniu [anonim]

    Ceea ce faceti voi cu Alex, a facut CNA-ul cu Eugenia Voda. Cu alte cuvinte suntem toti departe de adevarata democratie. D-na Voda merita tot respectul pentru emisiunile sale, poate singurele care trebuie urmarite la TV. Apreciez deasemenea scrisoarea celor ZECE.
  • +1 (3 voturi)    
    respect (Joi, 16 decembrie 2010, 17:08)

    alecu [anonim]

    O respect pe Doamna Eugenia Voda si-mi plac emisiunile ei ,realizate cu mult farmec ,educative.Ma rog sa aibe puterea sa continuie ,pentru ca este iubita de telespectatori.
  • +2 (6 voturi)    
    CNA vinovat !... (Joi, 16 decembrie 2010, 17:10)

    urbanie [anonim]

    Am obosit sa tot postez pe site-uri ideea VINOVATIEI TOTALE a CNA privind situatia mass media din Romania... E inadmisibil, de pilda, ca niste "canale" cum sunt iRTV sau A3 sa-si continue voma cu venin seara de seara la adresa tuturor institutiilor statului roman, si cu precadere la adresa ...dusmanilor propriilor lor patroni. E atata lipsa de deontologie profesionala, de cinste, de corectitudine acolo - incat iti vine sa dai cu tv-ul de pamant. In mod normal, OTV, iRTV si A3 ar trebui amendate ZILNIC, pana la falimentare si...invatatura de minte pentru alte posturi, INAINTE DE A NE TAMPI DE TOT, ca natie, ca oameni...
    • 0 (0 voturi)    
      pe ceausescu .... (Sâmbătă, 18 decembrie 2010, 20:04)

      ciudat ... [anonim] i-a raspuns lui urbanie

      l-au lichidat aceiasi conationali (?) care acum vor sa-l lichideze si pe TB...; ciudata coincidenta....
  • +4 (4 voturi)    
    Respect doamnei Voda (Joi, 16 decembrie 2010, 17:25)

    nelloti [anonim]

    Emisiunile doamnei Voda, sunt excelente. De fapt, alaturi de "Garantat 100%" si de TVR Cultural, doamna Voda face , cu fiecare emisiune, o infuzie de cultura, bun simt, onestitate , modestie, profesionalism, onoare. CNA-ul ar trebui sa sanctioneze altceva. Istoria este cea care este si fiecare are dreptul la opinie, la perspectiva. Respect profund pentru doamna Voda si toata admiratia semnatarilor scrisorii. CNA-ul sa se autocenzureze, sa se dezbare de subiectivism si sa se autodesfiinteze daca au senzatia ca au devenit o casta.
  • 0 (0 voturi)    
    exista totusi... (Joi, 16 decembrie 2010, 17:48)

    a [anonim]

    o tabela a regimurilor totalitare sau
    o tabela a datelor calendaristice si logurilor geografic-politice unde au fost regimuri totalitare? (anexa la cine stie ce act normativ - lege, hotarare etc. nu carte de istorie)
  • 0 (0 voturi)    
    Merita vazut (Joi, 16 decembrie 2010, 18:01)

    Andone [anonim]

    Poate e bine sa avem imaginea completa:

    http://freedocumentaries.org/int.php?filmID=173
  • +1 (5 voturi)    
    despre arbitrar si responsabilitate (Joi, 16 decembrie 2010, 18:08)

    unu' [anonim]

    Sa caracterizezi "erou romantic" un exponent al unei organizatii criminale este cel putin exagerare. Sa sanctionezi o emisiune in care un invitat spune prostii reprezinta incalcarea dreptului la libera exprimare garantat de Constitutie. Responsabilitatea ii apartine invitatului nu moderatorului. Unii fac greseli mai mici , altii mai mari. Cristoiu se scuza cu " Am gresit " si atat. Ca multi altii de altfel. Cu siguranta e o decizie arbitrara daca nu tendentioasa , decizia luata de CNA si ne aduce aminte de vremurile de curand apuse. Nu e de mirare. Pentru " Profesionistii " toata admiratia si respectul meu.
    • +1 (1 vot)    
      Despre lene (Vineri, 17 decembrie 2010, 14:54)

      2mai [utilizator] i-a raspuns lui unu'

      Sunt chiar curios cam cate cunosti despre istoria interbelica. Zi'ne si noua ce documente ai citit despre fenomenul nationalist din perioada interbelica, despre cauzele aparitiei LANC si apoi a legiunii si a garzii de fier, despre persoanele care au initiat miscarea sau care au aderat pe parcurs, despre ideile si convingerile lor, despre modul cum au decurs ostiliatile intre partidele istorice, rege si "camasile verzi", despre ce s-a intamplat la alegerile din perioada interbelica, despre anul 1938, despre biografia acestui zelea-codreanu etc etc. E usor sa zici "organizatie criminala" sau "cristoiu spune prostii", atata timp cat sursa ta de inspiratie e manualul de istorie comunist, (ne)revazut si ingrijit in perioada psd. Mai greu e sa incerci sa gandesti cu mintea ta. Lenea e mare, stim.
      • 0 (2 voturi)    
        Discutia parca era despre sanctionarea moderatorul (Vineri, 17 decembrie 2010, 20:28)

        unu' [anonim] i-a raspuns lui 2mai

        Discutia parca era despre sanctionarea Eugeniei Voda de catre CNA. Oricum:
        “Eu nu mă pot bate cu d-ta. N-am nici geniul, nici vârsta, nici condeiul şi nici situaţia d-tale”
        Din istoria interbelica am reperele mele. C.Z. Codreanu nu se afla printre ele deoarece nu agreez violenta.
        Am zis ca organizatia legionara e “ criminala ” pentru ca
        -sunt acuzatii grave la adresa unei parti din membrii legionari. Ceilalti din organizatie nu au luat atitudine deci prin asta au si ei o parte din vina.
        -promoveaza ura rasiala, intoleranta religioasa, abordarea violenta a problemelor sociale.
        -are legaturi cu nationalismul german
        Pe Cristoiu l-am citat cand a declarat public faptul ca a gresit.
        De unde stii tu ( sau voi ) ca sunt lenes, ca am citit manuale de istorie partinitoare?
        E caracteristic organizatiei pe care o reprezinti tipul acesta de “cunoastere”?
        • +2 (2 voturi)    
          TACEREA E DE AUR (Sâmbătă, 18 decembrie 2010, 22:27)

          Namaste [utilizator] i-a raspuns lui unu'

          E vorba de un aur din Epoca Ceausista...
          Asadar, dna EV a tacut...semnificativ!
          CNA, insensibil, a sanctionat anti-ceausist...?!, ocazie cu care se vede ca iubeste disputele si mai ales pe cei care-au sarit in apararea dnei...
          Iata un model de marketing!
          ne obliga la mult ...rrromantism, eminescuuu...!
        • 0 (0 voturi)    
          Ok (Luni, 20 decembrie 2010, 21:54)

          2mai [utilizator] i-a raspuns lui unu'

          Iti respect punctul de vedere, dar ce ne facem cand institutii ale statului imi interzic mie sa am o viziune diferita asupta acelorasi fapte istorice. Sau mai bine spus imi interzic sa imi exprim aceasta viziune. Cand am spus "lene", m'am referiti in general la usurinta multora de a accepta istoria oficiala, adusa la botul manzului de fel de fel de tatuci. Nu reprezint nici o organizatie, dar lasa'ma sa cred ca acest codreanu, cu toate metehnele lui, a fost de cateva ori mai putin criminal decat un iliescu de exemplu. Asta e, istoria este intr'adevar scrisa de invingatori, iar din pacate invingatorii nostri au fost (si inca sunt) comunistii.
  • +2 (2 voturi)    
    Au mai ramas cativa oameni de valoare... (Joi, 16 decembrie 2010, 18:08)

    Alexandru [anonim]

    ... si pe aia vor sa-i termine neosecuristii astia .

    Tot respectul pentru Eugenia Voda si pentru emisiunile dumneaei.
  • -3 (5 voturi)    
    urita poveste (Joi, 16 decembrie 2010, 18:14)

    bladd [anonim]

    inteleg ca enerveaza duble masura a CNA in acest caz. dar totusi miroase cam urit solidarizarea indirecta a celor zece cu Cristoiu, care pe linga faptul ca-l "spala pe Codreanu, mai are si multe, multe alte pacate... imi amintesc de campania lui de presa in favoarea introducerii pedepsei cu moartea de acum greo 20de ani... la halul in care functioneaza justitia romana, va inchipuiti ce iesea... nu inteleg de ce au ales cei zece sa se "sesizeze". in acest caz anume. Mai bine sesizau CNA atunci cind Paunescunerea glorificat pe iRealitate & co. Cit despre emisiune, nu mi-a placut niciodata, atit cit am vazut- o : se perinda pe acolo tot felul de nulitati ingimfate, pe care d-na Voda ii tot pupa undeva, scuzati limbajul...
    • +2 (2 voturi)    
      ignorantza si agresivitate de tip bolsevic (Joi, 16 decembrie 2010, 20:12)

      emily [anonim] i-a raspuns lui bladd

      reintroducerea pedepsei cu moartea are multi adepti si nu sunt de blamat,pentru ca hotia,coruptia si tradarea,jaful national care a saracit pe romani nu poate fi starpit altfel,aceasta ciuma a mafiei rosii a proliferat peste tot in societate din cauza regimului securisto-comunistilor lui brucan-ilici-iliescu instaurat prin tradare in dec.89...trateaza-ti ignorantza cu putina educatie prin lectura serioasa si atunci vei putea aprecia emisiuni ca ale D-nei Eugenia Voda si vei fi in stare sa recunosti valoarea invitatilor acestei emisiuni de exceptie....vei intelege si de ce exista atatia politruci opaci la minte si nepatrioti in CNA... ca sa fie tolerate numai emisiuni vulgare si subsersive care spala creierele romanilor slabi de minte....noroc ca nu sunt ...majoritari cei slabi de minte...
    • +1 (1 vot)    
      bine zis! (Vineri, 17 decembrie 2010, 0:11)

      Heinhu [utilizator] i-a raspuns lui bladd

      chiar asa:
      the foul odour of racism...
  • +3 (3 voturi)    
    mda (Joi, 16 decembrie 2010, 19:01)

    neno [utilizator]

    miscarea legionara a fost o miscare profund religioasa, legiunea sf mihail si gavril,nu mai deformati adevarul si acum , au lupatat impotriva comunistilor si evreilor cele doua molime care au distrus omul ca si individ, ganditiva cati everi au fost in inchisorile comuniste si cati roamni ?iar corneliu zelea codreanu a fost un om remarcbil, face parte din istoria noastra sa nu mai tresarim imediat ce un evreu se smimte indignat, au fost super protejati de comunisti, pe vremea bunicului meu imediat ce s a instalat comunismul evreii detineau toate functiile de conducere, daca indraznea i sa spui ceva espre un evreu te manca puscaria.
  • +2 (6 voturi)    
    O reclama foarte buna (Joi, 16 decembrie 2010, 19:06)

    Andrei Radu CHIRIAC [anonim]

    Doamna Eugenia Voda,
    Veniti dintr-un burg european, Sighisoara. E primul atuu.
    Realizati fapte de vitejie la televiziunea publica. Foarte bine. Al doilea atuu.
    Saptamanile astea, vreti nu vreti, CNA-ul si agenturili evreiesti va fac o promovare cum n-ati mai avut pana acum. Un atuu nesperat
    Emisiunea "Profesionistii" o merita cu prisosinta.
    Si asa se ajunge in prim-plan-ul majoritatii.
    E foarte bine. Succes in continuare.
    Sa nu uit: "Fac U.S.A., fac N.A.T.O. si pe aia de la Bucuresti. Asta-i gara mea"
  • +4 (4 voturi)    
    Istoria Romaniei (Joi, 16 decembrie 2010, 19:18)

    A.Florin [anonim]

    eu am facut liceul inainte de 1990,in manualul de istorie nu exista ZCodreanu.Azi daca se scrie ceva despre el este numai dintr-un punct de vedere ,cel al antisemitismului.Si toata activitatea lui ZC se reduce la asta.Exista vreo carte scrisa de un istoric impartial despre ZC?Eu am cautat si nu am gasit.Emisiunea "profesionistii" e una de interviuri cu un singur invitat,atunci cum sa asiguri pluralitate de opinii?Sa faca pe desteapta Eugenia Voda si sa il contrazica pe Cristoiu care totusi s-a documentat prin biblioteci.Mai demult am vazut o emisiune in care era invitata Herta Muller,si ea povesteste o faza in care este lovita ,bruscata de securisti.Deci dupa CNA trebuia chemat in emisiune securistul care sa isi spuna si el opinia despre incident.Si se transforma in emisiune de anchete.observatie:TVR este televiziunea cetatenilor romani nu a romanilor de alta cetatenie.
    • +1 (1 vot)    
      bravo! (Vineri, 17 decembrie 2010, 0:17)

      Heinhu [utilizator] i-a raspuns lui A.Florin

      de bun simt, postul dvs!
      Iar dna Voda a fost graitor de..."smechera" cu insinuarile dumneaei, menite a abate discutia inspre politically correctness, tocmai in interviul cu Herta Muller!
      • 0 (0 voturi)    
        Herta Muller insa (Sâmbătă, 18 decembrie 2010, 22:40)

        Namaste [utilizator] i-a raspuns lui Heinhu

        n-a "cumparat" oferta dnei EV , aceea subtila, de a trece in registrul amiabil, de a trece ferocitatile securistilor cu vederea, de a-si sterge pudic ranile in fata telespectatorilor TVR telenovelizati, dimpotriva, a relatat ex abrupto, deci cu autenticitatea uneia ce-si merita Nobelul din plin, atrocitatile romanilor fata de ea...dna EV sa mai intervevieze ceva nobeliati, poate pe Xiaobo...?( daca s-ar incumeta!)
  • +2 (4 voturi)    
    CNA si-o ia in cap! HOTNEWS nu stie ?? (Joi, 16 decembrie 2010, 19:25)

    destul [anonim]

    CNA a decis ca Tv-urile sa nu difuzeze imagini cu persoane arestate/incatusate fara acceptul acestora. Nimeni nu zice nimic de frica CNA-ului???
    Pai ce imagine sa aiba criminalii, violatorii si mogulii??
  • 0 (2 voturi)    
    Rau am ajuns ! (Joi, 16 decembrie 2010, 19:48)

    Radu Humor [anonim]

    Daca suntem incorsetati in niste sabloane de gandire care n-au nimic a face cu spiritul neamului romanesc !
    Pana unde cred obraznicii astia ca pot intinde pelteaua ?
  • +3 (3 voturi)    
    SE PIERDE ESENTA (Joi, 16 decembrie 2010, 20:05)

    E-M-I [utilizator]

    Proteste pro si contra au fost si vor fi pe eceasta tema. Preferabil ar fi sa nu fim cuprinsi de nici un tip de fobie. Sa fim destul de cultivati - cititi - pretentiosi cu noi insine - si sa intelegem ca libertatea fiecarui individ este marginita de libertatea celui de linga el.

    Scrisoarea(protest) a celor 10 se refera la faptul ca:

    D-na E Voda a fost sanctionata ptr faptul ca a scos la iveala inclinatia/admirtia d-lui Cristou fata de CZC.

    Cei 10 s-ar putea s nu fie neaparat admiratorii declarati a d-nei E Voda.

    Protestul lor se refera direct la modul in care a procedat CNA-ul, santionand inteligenta cu care d-na E.Voda a reusit sa scoata la iveala 'romantismul' d-lui Cristoiu fata de CZC, justetea deciziei ramanad discutabila.

    PS. Personal condam orice forma de asuprire/radicalism/fobie, iar condamnarea lor ramane valabila pentru a putea preveni in viitor astfel de manifestari.
  • +1 (3 voturi)    
    Semne-Bune-Anul-Are! (Joi, 16 decembrie 2010, 21:26)

    Vigilante [anonim]

    In sfarsit "intelighentia" romana da un semn de viata si, dupa o lunga tacere, isi face datoria de a apara o realizatoare TV de mare profesionalism care, prin emisiunile ei, a adus in atentia noastra personalitati si subiecte de mare importanta pentru poporul roman. Imi doresc ca acesta sa fie doar inceputul reafirmarii intelighentiei romanesti ca o "instantaza morala" de care romanii au atata nevoie intr-o societate unde are loc o sistematica bulversare a valorilor.
    In final as ura felicitari speciale d-lui Gabriel Liiceanu care sper sa devina "catalizatorul" unei intelighentii romanesti mai curajoase si totodata mai tolerante fata de toate personalitatile culturale romanesti indiferent de simpatiile lor politice.
    • 0 (2 voturi)    
      daca (Vineri, 17 decembrie 2010, 0:20)

      Heinhu [utilizator] i-a raspuns lui Vigilante

      asta e "intelighentzia", atunci ne lipsim!
      • 0 (0 voturi)    
        intelighentzia (Sâmbătă, 18 decembrie 2010, 20:56)

        Namaste [utilizator] i-a raspuns lui Heinhu

        sau Intelligence...
  • -1 (3 voturi)    
    ??? (Joi, 16 decembrie 2010, 23:15)

    ileana [anonim]

    Sanctiune asta la adresa Eugeniei Voda nu poate decat sa fie clar directionata si intentionata.
    Pt cine nu stie ( ca CNA stie...omul ese un nume ) Eugenia Voda este casatorita cu un evreu.
  • -3 (7 voturi)    
    Bravo CNA! (Joi, 16 decembrie 2010, 23:34)

    amanides8 [utilizator]

    Iar despre cei care au scris acea ravasa, cred ca nici nu are rost sa discutam. Daca e adevarat ca "Unul dintre numele spiritului conformist este "corectitudinea politica"" atunci si normele de politete, si orice norme morale nu sunt decat spirit conformist. Parca ar fi niste adolescenti plini de hormoni si care nu au nici o idee despre istorie.
  • +2 (2 voturi)    
    Proces. (Vineri, 17 decembrie 2010, 0:12)

    George [anonim]

    I se face un adevarat proces doamnei Voda. Ma uit pe situl ei, la diversele emisiuni, si sunt adevarate lectii de viata. Cele mai bune conversatii pe care le-am auzit, esti realmente magnetizat. Ce a facut in privinta domnului Cristoiu, a facut si cu altii: a stiut sa ii lase sa se picteze asa cum sunt. Pentru mine, aveti toata admiratia. Sa continuati multi ani. Voilà.
  • -2 (4 voturi)    
    Culmea tupeului... (Vineri, 17 decembrie 2010, 0:31)

    serbannichifor [utilizator]

    ... Andrei Plesu - fost membru pcr, condamnat si de CEDO pentru activitati securistice...
    • -1 (1 vot)    
      Mare natarau mai esti ... (Sâmbătă, 18 decembrie 2010, 22:59)

      NOROCEL [anonim] i-a raspuns lui serbannichifor

      daca scrii ca Dl. Plesu a fost condamnat de CEDO -
      caci precis ca habar nu ai ce este CEDO - care condamna ROMANIA pentru nerespectarea drepturilor oamenilor din aceasta tara, tara fiind condusa de oameni ca tine, niste netrebnici, fosti securisti si activisti de partid (PCR).
  • 0 (2 voturi)    
    10x(Stalin+Hitler)=moderator Antene & Realitatea (Vineri, 17 decembrie 2010, 0:47)

    Oana Andreescu [anonim]

    Daca ar mai trai Tutea ne-ar spune ca cele mai monstruoase crime în masă se petrec in prezent in mass-media prin manipulare, fiindca influenteaza mentalitaţi care se transmit mai apoi din generaţie in generaţie ce pot coborî o naţiune in mocirlă, încet dar sigur, pentru viitoarea mie de ani... Vor prinde cu siguranţă în viaţa asta - cum s-antâmplat în toate ţările cu liberă exprimare -momentul în care toţi banii din lume nu le vor ajunge să ştearga din memoria colectivă imaginea de Hitler modern "subtil", "manipulator" dar care n-a ucis duşmanii intr-un război, ci mult mai grav, mentalitaţile propriei naţiuni... Însă vor putea emigra fără regrete prea mari fiindcă se vor despărţi de o Românie aflată deja "în mocirlă pentru viitoarea mie de ani"...
    • +1 (1 vot)    
      excelent comentariu (Vineri, 17 decembrie 2010, 11:30)

      ricodani [utilizator] i-a raspuns lui Oana Andreescu

      ai perfecta dreptate..poate CNA-ul poate se va uita mai mult la RTV si A3 si cred ca nu o sa mai aiba chitantiere de amenzi cite ar trebui sa dea acestor posturi(canale) de stiri(mizerii) ce improasca natiunea(poporul de care s-a lipit aceste canale)...CNA auzi ce mizerii debiteza aceste posturi???....CNA vezi ca ele(canalele) vorbesc in numele poporului???
  • +1 (3 voturi)    
    Istoria nu poate fi schimbata, dar cartile da... (Vineri, 17 decembrie 2010, 1:11)

    Ioana Maria Donciu [anonim]

    Confuzia provine şi din faptul ca istoria oficială a fost distorsionată, truncheată şi terfelită după placul regimurilor politice. Dacă ar citi şi stimabilii domni de la comunitatea evreiască alternativele la istoria oficială ar afla că iniţial Mişcarea Legionară sub conducerea lui Corneliu Zelea Codreanu a avut un caracter profund patriotic, nicidecum antisemit. Dacă ar fi aflat că mai apoi a fost distorsionat sensul ei, prin agenţi personali ai lui Carol infiltraţi in Miscare - care au mers pâna la a-l asasina pe Iorga pentru a discredita Mişcarea, printre care şi Horia Sima ce a preluat conducerea şi chiar a contribuit la decapitarea ei, atunci n-ar mai fi avut nimic de comentat. Din păcate Liiceanu & Co. nu vor putea niciodată face comunităţii evreieşti invitaţii oficiale spre a citi forumurile de istorie alternativă, şi nici să le explice că cea oficială e un basm pt. adormit copilaşii, ci vor face schimb de scrisori de genul ăsta şi de-acum
    înainte...
    • -1 (1 vot)    
      asa este (Vineri, 17 decembrie 2010, 4:29)

      Lucian Rosen [anonim] i-a raspuns lui Ioana Maria Donciu

      Au fost vremuri grele pentru evrei pe-atunci fiindca o lume întreagă a sesizat cum majoritarul relaxat de un fals sentiment de securitate (pt. simplul fapt ca e majoritar !?) a simţit pe propria piele şi buzunar vulnerabilitatea în contact cu anumite grupari economice local-temporar mai numeroase şi mai bine organizate (intamplator de evrei, dar puteau f. bine fi si greci, italieni, etc), dată fiind şi precaritatea legislaţiei... lucru atestat şi in documentele vremii şi-n povestirile bunicilor. Intradevar, tema principala a lui CZC era patriotismul, chiar daca a scăpat câte o afirmaţie ce azi ar părea antisemită, n-ar trebui scoasă din context, nici contexul vremurilor nici al discursului. Genul de manipulare care s-a făcut în privinţa asta, alimentându-se în permanenţă confuzia intre patriotism şi naţionalism, ascunzându-se contextul discursului şi scoaterea lor din contextul vremurilor s-a făcut şi-n privinţa lui Eminescu de exemplu, a carui proză abundă de discursuri similare, confundabile cu ale lui CZC, cu deosebirea ca Eminescu era deja consacrat ca poet naţional şi unul din cei mai mari patrioţi români... Pe-atunci, proza lui Eminescu era vie in memoria românilor, şi cam ăsta era contextul. Privind din zilele noastre am putea spune despre Decebal că era un om crud, Ştefan cel Mare un depravat, dar contextul acelor vremuri ne fac să-i considerăm eroi.
      Trebuie să ai minte de copil sa vii acum şi să insişti asupra faptului ca Vlad Ţepeş era "un sadic care trăgea oameni in ţeapă" când de fapt nu erau simpli "oameni", ci otomani care răspândeau teroarea făcând in schimb grămezi de capete tăiate...
  • 0 (0 voturi)    
    dar... (Vineri, 17 decembrie 2010, 2:07)

    alex_1 [anonim]

    totusi ce a zis cristoiu? nu explica nimeni asta. adica nu informatiemestecata, ci specificitati....
    • 0 (0 voturi)    
      cauta (Vineri, 17 decembrie 2010, 13:37)

      zigzag [anonim] i-a raspuns lui alex_1

      pe youtube "profesionistii ion cristoiu". este chiar filmuletul cu interventia lui cristoiu (parca in partea a treia a emisiunii). in mare il considera un erou romantic a carui preocuopare era tara si demnitatea. declara ca nu a ajuns niciodata la putere, nu vorbeste despre crimele legionarilor si nici despre horia sima ci doar sustine ca cvc era carismatic si ca probabil nu ar fi vrut sa fie mai mult decat a fost. mie mi s-a parut destul de ok discursul lui cristoiu, baiul a fost ca nu a discutat si despre crimele legionarilor (banuiesc ca, pentru dinamica emisiunii, pe la minutul 4 al partii a treia e scoasa o intrebare a eugeniei voda care probabil se referea exact la acest lucru, dar eugenia voda de obicei scoate mici fragmente de la filmari pentru ca emisiunea sa aiba un ritm mai alert)
  • +2 (2 voturi)    
    Internationala a IV-a (Vineri, 17 decembrie 2010, 2:40)

    I.Sion [anonim]

    Uite de-asta n-are ursul coada, d-lor de la Comunitate... Când pe la începutul anilor 70 încă vă mai lăudaţi la ruşi cu cât de mulţi intelectuali aţi trimis la Canal, evreii ruşi işi dâdeau coate si fâceau mişto de voi... Stalin era mort de 15 ani, ei işi schimbaseră de mult mentalitatea, dar voi nu... că fiind la conducerea Securităţii nu vă obliga nimeni, fireşte... Dacă vreţi să fiţi respectaţi în Comunităţile din afară, fiţi patrioţi, şi nu doar de imagine, fiindcă nimeni, nicăieri in lume nu mai confundă patriotismul cu naţionalismul. Ei sunt patrioţi şi se aşteaptă ca şi voi sa fiţi patrioţi. Altfel nu veţi fi respectaţi , fiindcă produce nervozitate, trimiţând automat către ideea ca trădătorii nu sunt agreeaţi de nimeni, de tabăra adversă cu atât mai puţin... Poate vă vor incuraja cu bătăi "amicale" pe spate, dar daca aveţi puţină idee ce e un "mişto", il veţi citi in colţul buzelor care anunţă alte o mie mişto-uri după ce veţi fi plecat. Invers, ca patrioţi, veţi avea parte de mutre serioase, dar şi de un respect neafişat, şi vorbe numai de bine... Nu văd de ce v-ar deranja chiar şi naţionalismul care nu e şovinist . Când voi afirmaţi că sunteţi poporul ales ăsta e cel mai pur naţionalism - pâna aici neşovinist.
    Deci Internaţionala a IV-a Comunista e desuetă din 1989, e la modă patriotismul - inclusiv local - cu nuanţe de naţionalism neşovinist în toate ţările lumii, de 21 de ani !
    Arătaţi că aţi invăţat ceva de la episodul cu Stalin mort de 15 ani...
  • +2 (2 voturi)    
    Opinie (Vineri, 17 decembrie 2010, 4:36)

    Hepcal Vasile [anonim]

    Desi nu am vazut emisiunea in cauza , am vazut alte emisiune ale doamnei Eugenia Voda si nu o banuiesc ca fiind o persoana cu mentalitate rasista sau antisemita , de asemenea nu consider postul public de televiziune ,un loc in care asemenea mentalitati sunt promovate.Textul scrisorii semnate de personalitati ale societatii romanesti ,il consider ca un demers in sustinerea unui drept constitutional ,acela al libertatii de opinie .Intre alb si negru exista o infinitate de nuante de gri , nu poti afirma despre un om ca este 100% bun sau 100% rau ,adeseori in istoria umanitatii drumul spre iad s-a dovedit a fi pavat cu bune intentii .Nu cred ca trebuie sanctionata o opinie atat timp cat nu este un act de instigare la activitati sau atitudini in contradictie cu legea .
  • +3 (5 voturi)    
    impartialul (Vineri, 17 decembrie 2010, 6:22)

    rebeleanu valer [anonim]

    CNA prin sanctiunea aplicata a demonstrat incultura , slugarnicie asasin al adevarului.
  • -2 (4 voturi)    
    Condamn cu manie proletara ! (Vineri, 17 decembrie 2010, 8:32)

    dorin bretan [anonim]

    Si cu minte la fel ! Legionaii din Romania , vorbind de marea lor majoritate nu de extremistii care au facut crime, au fost intradevar niste idealisti. Eu am cunoscut cativa . Ei sperau ca tara poate fi salvata de politicianism de un Fat frumos pe cal alb care propovaduia credinta in dumnezeu si dragostea de tara. Nu avem destui si astazi care gandesc la fel? Ca cei din frunte au facut crime in numele binelui , e la fel de adevarat precum faptul ca Biserica a inventat inchizitia. Nu pot fi toti iertati dar nici toti condamnati. Nu poti inlocui un totalitarism cu altul , si nu cred ca cineva e depozitarul binelui .
  • 0 (2 voturi)    
    FELICITARI semnatarilor ! (Vineri, 17 decembrie 2010, 10:10)

    cip. [anonim]

    FELICITARI ! semnatarilor scrisorii. Cam putini , dar este bine ca sunt si atati. Nu am murit inca toti !
  • 0 (2 voturi)    
    CNA unde esti? (Vineri, 17 decembrie 2010, 10:50)

    dan [anonim]

    ar trebui sa-si puna ochelari de cal,sa zapeze pe ceva canale tv si o sa dea la amenzi sa-si faca planul pe luna in curs...cum au ajuns la emisiunea doamnei EUGENIA VODA te intrebi ce CNA-ist a fost atit de zelos dar alte emisiuni nu le-a urmarit si poate isi da singur(i) amenda ...Dupa ce cod deontologic functioneaza CNA-ul?? ...
    BRAVOS DOMNILOR SEMNATARI nu-i lasati pe acesti indivizi(de) sa-si faca de cap sub pulpana CNA-ului si sa se uite mai mult la deciziile pe care le iau poate isi dau singuri amenzi ,sa-si puna ochelarii si sa urmareasca "unele" posturi sa vada cum fac propaganda comunista si cit de bun a fost regimul comunist...POATE VAD!!!
  • 0 (2 voturi)    
    CNA sa se uite si (Vineri, 17 decembrie 2010, 11:29)

    eleny [anonim]

    la vecini, de exemplu in Franta, unde, pe canalele culturale, au inceput sa apara comentariile celor care erau de acord cu invazia germana, in cel de-al doilea razboi mondial, "nostalgici" precum fostii nostri comunisti, care plang dupa salamul cu soia, granite inchise si alte asemenea...
  • +1 (7 voturi)    
    Catre Tortionarii de la CNA (Vineri, 17 decembrie 2010, 11:45)

    dada [anonim]

    In loc sa va legati de o emisiune inteligenta, poate singura, mai bine refaceti programele televiziunilor comerciale si puneti filmele/stirile cretine si dure dupa ora 10.00 iar comediile si cele pentru copii de la ora 8.00. Asa evitati ca acesti copii si tineri sa vizioneze despre:
    1.babe violate si mosi futaciosi;
    2.crime
    3.alte nenorociri
    4.filme cu mult sange si putin creier.

    Cat despre subiect, mi-e sila de aceste reactii tampite ale unor pianisti celebrii.
    Eu credeam ca traim intr-o tara libera, am obosit toti romanii adevarati sa traim cu botnite capitaliste si rasiste. Da, rasiste. La ora actuala romanii sunt jigniti de straini, le este intinata istoria si EROII, sunt distrusi psihic, fizic si material. Si ce este mai rau le este distrusa ISTORIA , STIINDU-SE FOARTE BINE CA FARA EA NU EXISTA VIITOR.
    In prezent exista o actiune concertata impotriva romanilor, manifestata prin rabufniri buboase ale comunistilor fruntasi de ieri actualii conducatori de azi de ONG, asociatii civile, politicieni, CNA, etc
    Din fericire, romanii adevati au grija sa le vorbeasca fiilor si fiicelor despre adevaratii ROMANI.
    • +2 (4 voturi)    
      viata noastra unde e? (Vineri, 17 decembrie 2010, 15:38)

      E-M-I [utilizator] i-a raspuns lui dada

      Esti un om fericit ,iar ratiunea ta pe scut. Asta e.....
  • +1 (7 voturi)    
    Mirare (Vineri, 17 decembrie 2010, 12:30)

    stelian [anonim]

    Vad ca se vorbeste in continuare despre holocaust in Romania. Este o minciuna si as vrea sa stiu cine are interes sa o intretina. Conform DEX , cuvantul holocaust inseamna ucidere (prin ardere) a unui foarte mare număr de oameni, ori eu n-am stiinta de existenta cuptoarelor mortii pe teritoriul Romaniei ! Atunci, despre ce vorbim ?
  • -1 (3 voturi)    
    cz codreanu (Vineri, 17 decembrie 2010, 18:02)

    radu [anonim]

    cz codreanu a fost fondatorul unei miscari care a pornit-o bine da a sfarsit prost si el si miscarea care a deraiat acuma oare putem sa- l invinovatim pe sfintu petre ptrinchizitie sau crestinarea evreilor adica pentru ce li sa intamplat celor care nau vrut sau nau reusit..??????????????
  • 0 (4 voturi)    
    Code Not Allocated (Vineri, 17 decembrie 2010, 22:42)

    Iustin [anonim]

    Nu-i condamnati!
    Sunt niste bieti slugoi care se fac trambita cand unul mai tare decat ei le-o cere.
    E prima data cand emit aberatii?
    Nu.
    E oare ultima data?
    Din nou nu.
    De ce?
    Pentru ca noi ii platim sa faca asta.
    Vinovati?
    NOI.
  • 0 (0 voturi)    
    Mai grav decat pupincurismul, postromânismul (Sâmbătă, 18 decembrie 2010, 2:09)

    Camelian Propinatiu [anonim]

    Daca eram eu dl Ion Cristoiu, scoteam cartea aia despre „romantismul” Capitanului pâna-n Craciun, in mai multe exemplare decât a lui Cartianu despre sfârsitul lacrimogen al Ceausestilor, valorificând astfel ca mai bine vandut autor decat Cartarescu extraordinarul tsunami publicitar format dintr-o fraza neterminata si ingaduind analiza pe text, este sau nu o apologie a fascismului.
    Iar daca eram eu dna Eugenia Voda il intrerupeam pe profesionist daca nu cumva ideea bestsellerului nu i-a venit când au vrut sa-i execute silit casa pe procese de calomnie, intâi dna Adamesteanu de la GDS, apoi dl Mititelu din CNA + Alianta Civica:
    http://www.jurnalul.ro/special/special/ion-cristoiu-risca-sa-ramana-fara-casa-print-117045.html
    Nobila-mi pare apararea unei doamne, as semna si eu, dar nu-s megaintelectual ci numai carturar, iar argumentul cu Adrian Paunescu e ca nuca-n termopan, deoarece dupa Revolutie poetul a inteles mai bine decât monarhistii importanta recuperarii Basarabiei si s-a imprietenit cu Grigore Vieru, pe când alti intelectuali publici, scriind abject in contra simbolurilor unioniste Eminescu si Stefan cel Mare, au comis pacate de-ale postromânismului mai impardonabile istoric decât pupincurismul ceausist.
  • 0 (2 voturi)    
    Rusine CNA (Sâmbătă, 18 decembrie 2010, 8:10)

    vasilemr [utilizator]

    Rusine CNA-ului pentru ca da indirect un vot pro agresivitatii, intolerantei si lipsei de cultura, amendand o personalitate ca Eugenia Voda, care este promotoarea unor valori de sens contrar. Am vazut emisiunea si niciunde nu se fac afirmatii care ar putea fi jignitoare pentru cineva. A fost o discutie echilibrata despre o persoana cu importanta istorica. Ion Cristoiu afirma despre Zelea Codreanu ca era un incoruptibil si ca il admira pentru asta. Dar cum ai putea sa imputi moderatorului afirmatiile invitatului sau. Ea nu l-a aprobat dupa. De altfel ea se comprota perfect jurnalistic si deloc tendentios. Cu totul deosebit de cum ne-au obisnuit cei ca Radu Morar sau Ursu, Gadea samd..
  • +2 (2 voturi)    
    Revolta impotriva pupincuristilor (Sâmbătă, 18 decembrie 2010, 10:18)

    Badea Cartan [anonim]

    Emisiunile Doamnei Voda sunt unul din putinele motive pentru care mai privesc tv romana. Toate, dar TOATE, au un inalt nivel intelectual, sunt extrem de interesante, facute cu inalt profesionalism fara morga, dar si fara concesii prostuli gust! Doamna Eugenia Voda este ea insasi o PROFIONISTA! Si asta intr-un peisaj jurnalistic atat de sarac, insipid, dezorientat si lipsit de har. O alta exceptie ar mai fi, pe langa "Profesionistii", "Garantat 100%". Putin, mult prea putin! CNA-ul, care a fost inexistent in atatea cazuri de nereguli televizate, s-a trezit acum sa actioneze! Privitorul roman, invatat sa ingurgiteze stirile mestecate de altii, e pus sa gandeasca cu mintea lui prorpie, exercitiu pe care, se vede treaba, cei din CNA nu-l (mai) au! Ma alatur ilustrilor semnatari ai protestului de mai sus, cu umila mea parere.
  • +1 (1 vot)    
    TACEREA E DE AUR (Sâmbătă, 18 decembrie 2010, 20:51)

    Namaste [utilizator]

    Dna Voda a dovedit profesionalism...
  • +2 (2 voturi)    
    Profesionistii (Luni, 20 decembrie 2010, 0:05)

    buni [anonim]

    Eugenia Voda nu trebuie aparata pentru ca Eugenia Voda nu a gresit cu nimic.Trebuie aparat dreptul la libera exprimare. Altfel CNA sa gandeasca o lista de subiecte, cuvinte si persoane interzise pentru ca moderatorii sa stea in banca lor . Emisiunea nu a fost despre istorie si legionari, vad ca toate forumurile sunt inflamate si dau in clocot....S-a vorbit in treacat despre ce studiaza Cristoiu si in nici un fel nu s-a facut apologia legionarismului. Daca esti rau intentionat poti scoate un cuvant din context si apoi sa tragi cu toate tunurile.Se intampla lucruri cu adevarat grave pe toate tv si CNA nu vede. Oricum, rusine CNA!
  • +1 (1 vot)    
    ce diferenta este intre un cretin si un prost (Vineri, 24 decembrie 2010, 22:08)

    tomescu [anonim]

    sunt persoane care au suferit in comunist stiind,sunt altii care nu au suferit si sunt unii care sufereau dar nu stiau/nu sesizau.CE TAMPENIE SA se reclame faptul CA AU SPUS CE AU GANDIT---democratia nu asta a adus LIBERTATEA DE EXPRIMARE, NU cenzura? bancul cu evreii il stiti cum cistiga un evreu care are 1 leu 9 lei de la 9 persoane care au fiecare cite un leu? face afacere cu ei.
  • 0 (0 voturi)    
    news (Marţi, 28 decembrie 2010, 10:38)

    un TV spectator [anonim]

    Desigur, nimeni nu-i iubeste pe legionari, dar...

    de ce CNA nu suspenda emisiunea i
    IN PUII MEI?

    Cum este posibil asemenea titlu si emisiune?
    asta nu scandalizeaza?

    Oare nu stiu ce inseamna?
    sau asta e atitudinea lor/ CNA?

    TV spectator
  • 0 (2 voturi)    
    Scrisoarea celor 10 "intelectuali" (Miercuri, 29 decembrie 2010, 3:01)

    Doru [anonim]

    In buna traditie romaneasca "sa moara si capra vecinului" sau, dupa nenea Iancu, sa se vorbeasca de mar (sa zicem legionari) si "telectualii" astia sa tot palavrageasca despre castravete (comunism si Paunescu). Halal sa le fie ! Bietii de ei, in loc sa scrie isi varsa veninul defularilor lor de "nimici".
    • +1 (1 vot)    
      SCRISOAREA CELOR ZECE MARI INTELECTUALI (Joi, 30 decembrie 2010, 0:55)

      alex118 [utilizator] i-a raspuns lui Doru

      Dupa parerea mea, si in mod sigur nu numai a mea, cei zece nu sunt, citusi de putin, intelectuali cu ghilimele, asa cum apar in mesajul de mai sus. Fiecare dintre ei este un intelectual adevarat; fiecare nume dintre cele zece reprezinta o garantie de adevar si de valoare! Sunt zece nume cu greutate, si care inseamna ceva prin ele insele, spre deosebire de zecile de nume cvasianonime, culese cu japca care (cacofonie meritata) au semnat acea scrisoare stalinista de atac impotriva uneia dintre cele mai iubite emisiuni de televiziune din Romania, zeci de nume despre care n-am prea auzit pina acum, si carora li s-a mentionat profesiunea alaturat, ca doar doar or impresiona pe cineva! Dar am impresia ca nu mai vedem padurea din cauza copacilor: lucrul revoltator este ca in tara noastra, aflata de peste douazeci de ani in democratie, e posibil un asemenea atac, cu un asemenea limbaj, pe baza unui "proces de intentie" intentat unei moderatoare si a unui "delict de opinie" apartinind unui invitat. INCREDIBIL! MULTUMIRI CELOR ZECE PENTRU CURAJUL LOR DE A SE OPUNE TURMEI!
  • +1 (1 vot)    
    O DILEMA NEINVECHITA (Miercuri, 29 decembrie 2010, 15:36)

    Heinhu [utilizator]

    352, acesta e numarul copiilor din Fasia Gaza care au fost "surgically"...vizati si ucisi de IDF acum doi ani...oare ce fel de "combatanti/teroristi" sa fi fost ei!?
    Iar toti acei doamne si domni revoltati de zicerea lui I.Cristoiu sunt ei/ele (alde Radu Ioanid, Leon Volovici, etc.) la fel de ultragiati/e de "prestatia" IDF in Fasia Gaza incepand din 27decembrie 2008 ori de masacrul savarsit in prezenta favorizanta a IDF in Beirut, Liban, in 16 septembrie 1982?
  • 0 (0 voturi)    
    Multumesc, Eugenia Voda (Luni, 10 ianuarie 2011, 16:01)

    Irene [anonim]

    Va multumim pentru ca ne puneti in legatura cu marile personalitati si valori ale timpurilor noastre, cu viziunea si gandirea lor. In cartea "Duveen si milionarii" negustorul Duveen, indragostit de pictura, reuseste sa ridice cota marilor pictori la un nivel ametitor, determinandu-i pe oamenii cu bani dar fara capacitatea de a percepe arta sa investeasca in pictura. Tot asa reusisti sa aduceti in prim plan si sa provocati acesti oameni deosebiti sa se dezvaluie publicului dornic de traire spirituala intensa. Exista un patos al emisiunilor dvs. care ne purifica si pe noi, cei cotropiti zilnic de omniprezenta degzustatoare in mediile de comunicare a unor Becali, Vadimi sau Vanghelii.