Guvernul a suspendat pentru 2 ani plata despagubirilor in bani catre fostii proprietari deposedati

de Dragos Comache     HotNews.ro
Vineri, 2 iulie 2010, 18:45 Actualitate


Despagubirile in numerar catre fostii proprietari deposedati in mod abuziv in timpul regimului comunist au fost suspendate pe o perioada de doi ani, acestia urmand a primi despagubiri sub forma actiunilor la Fondul Proprietatea, potrivit unei Ordonante de Urgenta publicata joi in Monitorul Oficial.

"Prin acest proiect de ordonanta de urgenta se suspenda pentru o perioada de doi ani emiterea titlurilor de plata, valorificarea titlurilor de despagubire emise de Comisia Centrala pentru Stabilirea Despagubirilor urmand a se realiza doar prin conversia in actiuni la Fondul Proprietatea corespunzator optiunii formulate", se arata in ordonanta.

Astfel, fostii proprietari deposedati care au dreptul la despagubiri de maxim 500.000 de euro nu vor mai fi despagubiti in numerar, ci vor primi actiuni la Fondul Proprietatea. Conform Ordonantei 81 din 2007, persoanele care primesc titlul de despagubire pentru o suma de pana in 500.000 de euro ar fi trebuit despagubite in numerar, in vreme ce persoanele cu despagubiri de peste 500.000 de euro ar fi trebuit sa primeasca numerar si actiuni la Fondul Proprietatea.

Asociatia pentru Proprietate Privata apreciaza insa ca acest act normativ vine in contradictie cu normele europene care protejeaza dreptul de proprietate.

"Asociatia pentru Proprietate Privata apreciaza ca ordonanta de urgenta nr. 62 din 2010 publicata ieri in Monitorul Oficial nu poate fi aplicata deoarece contravine articolului 1 din Primul protocol aditional al Conventiei pentru apararea drepturilor omului si libertatilor fundamentale, aducand atingere dreptului de proprietate. (...) Suntem tara membra a Consiliului Europei, am ratificat Conventia pentru apararea drepturilor omului si libertatilor fundamentale, prin urmare trebuie sa invatam sa respectam si dreptul de proprietate si sa stim ca atunci cand unui om i se ia un bun al sau, trebuie sa i se ofere in schimb contravaloarea acestuia, pentru a se crea un just echilibru astfel cum a stabilit Curtea Europeana a Drepturilor Omului", se arata intr-un comunicat al asociatiei.

Reprezentantii APP arata ca Fondul Proprietatea nu este eficient, "aspect constatat de CEDO in mai multe hotarari".

Astfel, Asociatia pentru Proprietate Privata solicita Guvernului sa modifice Ordonanta de Urgenta nr. 62 din 2010 pentru a evita impunerea de sanctiuni politice Romaniei, care ar putea merge pana la excluderea din Consiliul Europei.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3755 vizualizari

  • +1 (3 voturi)    
    trist (Vineri, 2 iulie 2010, 18:57)

    teodor [anonim]

    Este incredibila bataia de joc a statului roman la adresa miilor de romani deposedati de proprietati de catre statul comunist. Ce fel de politica de dreapta este cea in care nu se respecta dreptul de proprietate? Asta ca sa nu vorbim de democratie si de drepturile omului...

    Statul roman continua sa isi calce cetatenii in picioare.
    Sa ne traiasca!
    • +2 (4 voturi)    
      asta nu-i partid de dreapta (Vineri, 2 iulie 2010, 19:32)

      pare rau [anonim] i-a raspuns lui teodor

      este o aripa a fostului fsn
    • +1 (1 vot)    
      din pacate... (Vineri, 2 iulie 2010, 23:24)

      George [anonim] i-a raspuns lui teodor

      Din pacate printre miile de deposedati sunt si cativa posedati....

      Sau cum sa ma exprim altfel: printre miile/sutele de mii de deposedati sunt si multi (poate majoritatea) care nu au fost deposedati chiar fara sa li se dea nimic in schimb. Cum ar fi acum tot Ferentari-ul sa-si ceara terenurile inapoi? Sau cum ... (plasati la puncte puncte injuratura preferata :P ca eu nu pot) se face ca un gica oarecare (credeam eu) a facut cum a facut si a primit "inapoi" o casa inghesuita intre blocuri (inainte a fost un fel de dispensar ceva) si langa el unul si-a luat pamantul "inapoi" si si-a pus fundatia de casa noua. Si asta in mijlocul Militari-ului care poate stiti/poate nu este incredibil de aglomerat, practic casa aia in constructie este asa de aproape de blocuri incat chiar aprobarea de construire probabil e ilegala.

      Deci, credeti-ma cand spun ca nu mai cred in deposedati...
  • 0 (2 voturi)    
    caz nerezolvat de 20 de ani (Vineri, 2 iulie 2010, 19:01)

    aplicati legea [anonim]

    sa se retrocedeze terenurile vechilor proprietari pe vechile amplasamente. Primarul psd-ist din Onesti, tov. Lemnaru Emil(20 ani mandat de primar) refuza sa retrocedeze terenul in zona Andrisesti - calea Scutarului. Uite asa pierde statul procese la CEDO si aplica impozite mari pt a plati procesele pierdute cu vechii proprietari.
  • +1 (3 voturi)    
    Felicitari, domnilor guvernanti! (Vineri, 2 iulie 2010, 19:17)

    iosiP [anonim]

    Dupa ce mi-ati luat dreptul la proprietate prin legi incurcate si injuste, imi luati si dreptul la despagubire pentru urmatorii doi ani!
    Va felicit sincer si va ofer Multe Urari de Iubire Eterna!
  • -1 (1 vot)    
    pac (Vineri, 2 iulie 2010, 21:14)

    gabriel [anonim]

    uite asa am pierdut acum 1/4 miliard rol, castigat prin decizie IICJ din 2006.........de azi sunt dusmanul lui Boc, desi l-am sustinut !
    BOC FERESTE-TE !
  • +1 (1 vot)    
    Noapte buna, Romania ! (Vineri, 2 iulie 2010, 21:46)

    Radu [anonim]

    Doar atit !

    Pacat ! O tara in deriva, o debandada incredibila pe toate planurile, bigotism, lipsa oricarei perspective, lipsa bunului simt la orice nivel, "descurcareala", spaga, pile, inabusirea oricarei initiave prin birocratie, incapacitate de a dezvolta proiecte/afaceri viabile, interese marunte/de clica, lipsa unor oameni care ar putea deveni adevarate modele pentru tineri, etc.

    Noapte buna, Romania !

    "Avem o tara frumoasa, pacat ca e locuita !"

    Respectarea si apararea proprietatii private = ZERO in Romania ! E drept, Romania concureaza in toate punctele cu ultimele tari din lumea asta... De multi ani ! Nu e de vina nici Basescu, nici Boc... E de vina intreaga societate ca suporta si perpetueaza rahatul in care traieste si se adinceste. Dar, ma rog, daca asa va place e PERFECT pentru voi ! Cind aud chestii de genul "eu ce pot sa fac, asa e treaba pe aici" ma ingrozesc ! Pune mina si fa ceva ! Dar a te complace in rahat e dovada de masochism sau prostie enorma !

    De departe,
    Radu
  • 0 (0 voturi)    
    despagubirile (Miercuri, 14 iulie 2010, 8:13)

    adriana [anonim]

    daca acum 2 luni am facut deschiderea de cont o sa -mi mai intre banii?astept raspuns
  • 0 (0 voturi)    
    ord. 62 (Marţi, 20 iulie 2010, 11:02)

    nicolae [anonim]

    nu e corect ca , guvernul sa foloseasca bani ai poporului din deposedarea de bunuri propii din vechiul regim ,asteptam o suma modica de pe un teren de 1 ha. de aproape 2,5 ani , valorificata atunci la 1 euro = 2,90 lei. nu e corect . guvernul trebuie sa plece de la guvernare deoarece si-au facut saltelele pline cu banii nostrii , eu unul asi fi de acord sa-i impuscam ca pe aghiotantii lui hitler. ordonanta este contrar dreptului omului la bunurile deposedate de regimul trecut , doar suntem tara a asociatiei UE.
  • 0 (0 voturi)    
    DESPAGUBIRI (Vineri, 22 aprilie 2011, 20:53)

    benk ladislau [anonim]

    rusine,rusine.de trei ori au trimis dosarul inapoi de la bucuresti,gasind tot feluri de motive nejustificate,a patra oara cred ca ma duc personal sa -mi minteasca in fata.
  • 0 (0 voturi)    
    dosar fondul proprietatea (Joi, 19 ianuarie 2012, 17:57)

    marian [anonim]

    stie cineva daca se mai fac plati ?am si eu un dosar pe la 6500
  • 0 (0 voturi)