EvZ.ro: Romanii nimanui de la Princeton

de Dan Arsenie     EvZ.ro
Miercuri, 26 august 2009, 0:25 Actualitate


Universitatea Princeton
Foto: Evenimentul Zilei
In Statele unite, Universitatea Princeton se bate doar cu Harvard si Yale. In lume, nu a mai ratat de ani buni prezenta in Top 10. Asta si datorita strategiei de a atrage tineri geniali din intreaga lume. Iar daca ar trebui sa gasim responsabili pentru "brain drain-ul" romanesc (n.r. exodul creierelor), cei din New Jersey ar fi printre primii pe lista.

Studiul la Princeton si studentii romani au doar un lucru in comun, performanta. Fara capacitatea de obtine o bursa la prestigioasa universitate americana, romanii nu ar fi ajuns aici, taxele fiind enorme.

Articolul Integral in EvZ.ro






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5618 vizualizari

  • -10 (18 voturi)    
    cea mai tare din parcare (Miercuri, 26 august 2009, 1:42)

    grigory perlman [anonim]

    De pe bancile acestor scoli ies doar scamatori. Mediocrii! Pentru cei ce vor sa atinga frontierele cunoasterii, le recomand universitatile din Beijing si Petersburg.
    • -1 (7 voturi)    
      scamatorul invatacel (Miercuri, 26 august 2009, 7:10)

      atreus [anonim] i-a raspuns lui grigory perlman

      poate, dar lumea are mare nevoie de scamatori!
    • +3 (7 voturi)    
      Asa sa fie ? (Miercuri, 26 august 2009, 8:29)

      cosmin [anonim] i-a raspuns lui grigory perlman

      Un absolvent strain de la o universitate prestigioasa gaseste de lucru la o companie care se ocupa si de 'green card'.
      Acele companii nu te iau sub 60K si daca se ocupa de rezidenta permanenta in USA stiu sa creasca leafa ca sa nu se plece la primirea rezidentei permanente.
      Nimic nu este gratis dar se merita. Facultatile de care amintesti sunt bune pentru cercetatori stiintifici si mai putin pentru cei ce se vand in economia libera.Vorba romaneasca; 'spune-mi cu cine te insotesti,ca sa-ti spun cine esti'.
      Ti-o spun din ce vad nu din ce se scrie in Evenimentul zilei.
      Noapte buna !
      • -2 (6 voturi)    
        cosmine, scoala si te culca la loc (Miercuri, 26 august 2009, 9:35)

        hubris [anonim] i-a raspuns lui cosmin

        daca te intereseaza asa de mult banii vezi ce a studiat Madoff. Pentru cei de teapa ta alea sunt cele mai bune institutii.
    • +2 (6 voturi)    
      esti promotia 2006? (Miercuri, 26 august 2009, 9:33)

      titi [anonim] i-a raspuns lui grigory perlman

      nu prea stii sa scrii corect romaneste.
    • +2 (2 voturi)    
      scamatori ca tine... (Miercuri, 26 august 2009, 9:42)

      david copperfield [anonim] i-a raspuns lui grigory perlman

      poate Grigori Perelman ....
    • +5 (5 voturi)    
      Grigoras, tata... (Miercuri, 26 august 2009, 10:21)

      Vorbe goale [anonim] i-a raspuns lui grigory perlman

      ... ia si cauta universitatea din Petersburg aici:
      http://www.topuniversities.com/worlduniversityrankings/results/
      sau aici:
      http://www.webometrics.info/top6000.asp?offset=0

      Acum cu privire la articol, se insinueaza o mare greseala: responsabilii pentru "brain drain-ul" romanesc nu se afla in New Jersey, ci in Romania.

      Iar pentru cei care vor sa atinga frontierele incompetentei: Spiru Haret, "la distanta"...
  • +3 (5 voturi)    
    respectul (Miercuri, 26 august 2009, 11:07)

    elena [anonim]

    Nu stiti sa respectati pe nimeni si parerea nimanui;acest comportament nu exista in SUA; Au ajuns in fruntea tuturor tarilor lumii pentru ca au stiut sa atraga desteptii sa-i puna la locul lor nu sa le dea in cap sa faca loc pilelor.
    • 0 (2 voturi)    
      Respect... (Miercuri, 26 august 2009, 12:15)

      yan [anonim] i-a raspuns lui elena

      au ajuns in frunte, dar acum au cazut rau de tot si trag si toata lumea dupa ei. vechile paradigme se naruie si odata cu ele si vechile modele. sistemul pe care l-au creat e putred iar acum se descompune incet dar sigur...
      • +2 (2 voturi)    
        sistemul american (Miercuri, 26 august 2009, 15:41)

        gigel123 [utilizator] i-a raspuns lui yan

        Sistemul ala a trecut prin crize si mai mari, vezi marea depresie, si de fiecare data a renascut mai puternic. In orice caz, nu au nevoie sa le duci tu grija ... oricum, pe termen scurt si mediu nu le ameninta nimeni pozitia dominanta pe scena stiintifico-tehnologica, iar pe termen lung.... om trai si om vedea ;-)
      • +1 (1 vot)    
        parerea ta (Miercuri, 26 august 2009, 15:52)

        Eduard [anonim] i-a raspuns lui yan

        ....ca sunt in recesiune economica, ca fac fata crizei sau nu....ar trebui sa o comenteze altii decat coate goale ca noi, buni de gura si de dat cu parerea.
        Si, cum ziceai? Trag pe toata lumea dupa ei? Pai pana cand o sa ajunga ca noi, mai au mult, desi nu cred ca ar putea sa cada chiar asa mult.
  • +1 (1 vot)    
    COMUNISMUL v-a renaste !!!... (Miercuri, 26 august 2009, 21:35)

    kjh [utilizator]

    capitalismul e pe duca .Ce alta dovada decit criza asta economica care afecteaza acest sistem ,mai vreti ???
    Recesiune = rebeliune foarte curind =schimbarea sistemului capitalist aflat in collaps .