UPDATE: Viata in scoala: cativa elevi "poştesc" o tigara de fata cu profesoara, intr-o scoala din Targoviste. Inspectoratul Scolar face precizari - cel care a filmat a fost exmatriculat

de A.I.     HotNews.ro
Sâmbătă, 24 ianuarie 2009, 5:47 Actualitate


raspuns Inspectorat dambovita
Foto: HotNews.ro
Un grup de elevi din Targoviste si-a pus pe youtube un film intitutlat "cea mai tare scoala". In film, un grup de 7-8 baieti postesc zgomots doua tigari, in vreme ce profesorul are de lucru la catedra. Ei filmeaza totul, mai in gluma, mai in serios, folosind cu voce tare termen ca "drogatule" de fata cu profesoara.
Filmul a fost urcat pe youtube.com acum doua saptamani. Scoala in care s-a filmat este, intr-adevar, situata in Targoviste, dra nu este Scoala nr. 5, cum in mod eronat este intitulat filmuletul pe Youtube.

Canalul Realitatea TV a preluat subiectul in Jurnalul de la ora 21.00, 24 ianuarie. Multumim postului TV ca ne preia si ca ne va cita data viitoare.

UPDATE:
Iata precizarile Inspectoratului Judetean Dambovita, la soclicitarea HotNews.ro:
  • Imaginile au fost inregistrate in anul scolar 2007-2008, la Grupul Scolar de Constructii Nicolae Mihaescu, Targoviste.
  • Elevii erau in momentul respectiv in clasa a XII-a/ruta progresiva de calificare, elevi proveniti din absolventi ai Scolii de Arte si Meserii.
  • Profesoara din imagine era suplinitor de limba engleza, cu jumatate de norma. Aceasta nu a mai primit ore in anul scolar 2008-2009.
  • Directorul unitatii scolare, impreuna cu dirigintele clasei au monitorizat continuu activitatea elevilor din aceasta clasa prin asistente la ore, discutii cu elevii si parintii, intruniri ale Consiliului Clasei.
  • Elevii au primit sanctiuni prevazute de Regulamentul de Organizare si Functionare a Unitatilor din Invatmantul Preuniversitar si Regulamentul intern (mustrare, avertisment, preaviz de exmatriculare, exmatriculare).
  • Sase dintre cei care apar in imagini nu mai au calitatea de elev in anul scolar 2008-2009.
  • Imaginile au fost realizate de unul dintre elevii exmatriculati.
  • Vom proceda la o selectie mai riguroasa a personalului didactic pentru a preintampina astfel de evenimente."




Fimuletul a fost preluat si de un site, www.adevaruldesprescoala.wordpress.com, un blog al unui grup de adolescenti care isi propun sa demaste practicile urate din scoli, ceea ce ei numesc "partea intunecata" si, pe de alta parte, sa promoveze lucrurile de valoare.

"Sunt convins ca multi fac astfel de teribilisme doar pentru a se vedea pe youtube. Cei din clip nu par nici macar in stare sa fumeze. Ceea ce ar fi bine. Partea cu adevarat intunecata e ceea ce nu se vede pe youtube: ei repeta gesturi pe care le-au vazut/au auzit ca le practica altii, cu adevarat. Despre acestia din urma ar trebui sa vorbim.", comenteaza utilizatorii blogului mentionat.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3197 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Ce prosti... (Luni, 26 ianuarie 2009, 15:19)

    rekul05 [anonim]

    Specific tarii romanesti si direct proportional cu manelizarea mintilor bolnave, imi vine sa-mi iau campii cand ma gandesc ca acesti handicapati vor conduce tara peste 20-25 de ani... vai de noi!
    • +1 (1 vot)    
      dobitoci... (Luni, 26 ianuarie 2009, 15:52)

      Tom Macaragiu [anonim] i-a raspuns lui rekul05

      astia nu vor ajunge in nicio structura de conducere pentru ca nu sunt in stare. sunt inca la scoala in virtutea inertiei sistemului scolar.
      ei sunt cei ce vor sapa santuri pentru canalizare si vor matura strazile. problema este ca scoala nu se mai oboseste sa ii educe in asa fel incat acestia sa nu devina infractori.
      altfel... avem nevoie si de astia pentru ca munca murdara trebuie facuta de cineva.
      • 0 (0 voturi)    
        crezi ?? (Luni, 26 ianuarie 2009, 16:09)

        vanghele [anonim] i-a raspuns lui Tom Macaragiu

        chiar crezi ca nu au cum sa ajunga in nici o structura de conducere ??? adica ai impresia ca 'alde vanghelie tocea cartile in scoala de atata invatat ? :)) daca "vanghele" e lider si astia "este" niste mici lideri ... cresc ei mari :)
  • 0 (0 voturi)    
    ok am inteles (Luni, 26 ianuarie 2009, 15:19)

    liviu_ [utilizator]

    elevii exmatriculari (ceea ce este normal)
    ceea ce nu ineteleg...
    este profesoana nu a primit nici o sanctiune???
    in general cand oile fug de la stana e vina ciobanului nu a oilor ca alea n-au minte... (bine exagerand putin)

    cand au inceput filmarile in scoli... au luat o masura divina (nu mai e voie cu mobil)... cu alte cuvinte nu se ia nici o masura, dar avem grija ca sa nu afle lumea...
    si acum tot astfel de masuri magnifice se vor lua?!?!?!
    • 0 (0 voturi)    
      _ (Luni, 26 ianuarie 2009, 15:41)

      Teo [anonim] i-a raspuns lui liviu_

      Din raspunsul Inspectoratului Scolar reiese ca profesoara nu a mai primit ore in anul scolar 2008-2009.
    • 0 (0 voturi)    
      masuri divine (Luni, 26 ianuarie 2009, 16:10)

      radu sinescu [anonim] i-a raspuns lui liviu_

      In majoritatea tarilor din vestul Europei, nu este permis elevilor sa vina la scoala / liceu cu telefoane mobile. Este valabil in special in Franta, dar am prieteni si in Italia care imi spun acelasi lucru.
  • 0 (0 voturi)    
    SAM (Luni, 26 ianuarie 2009, 15:24)

    Mazeta [utilizator]

    Aceste "școli de arte si meserii" (amuzant, nu?) sunt adevarate pepiniere de infractori. Mulți provin din familii dezorganizate si au grave tulburări psihice și emoționale. Înainte vreme, asemenea indivizi nu treceau de clasa a 4-a primară, dar acum, deh, învațământul este obligatoriu până îți crește barba colilie iar profesorii sunt forțați de sistem să promoveze toți ne-norociții, pt că altfel ori ajung șomeri, ori și-o iau în freză într-un fel sau altul. Toată compasiunea mea pt cei nevoiți să (se facă că) predea artiștilor și meseriașilor intrați sau nu pe ruta progresului.
  • 0 (0 voturi)    
    limba noastra-i o comoara (Luni, 26 ianuarie 2009, 15:37)

    Petre [anonim]

    Scuzati "incultura" ... ma lamureste si pe mine cineva ce inseamna a "posti" o tigara?
  • 0 (0 voturi)    
    Problema suntem noi (Luni, 26 ianuarie 2009, 15:53)

    Dan [anonim]

    Problema suntem noi pentru ca ne-am blazat, pentru ca ni se pare normal ca filmatul sa fie interzis in scoli si pentru ca nu facem nimic, asteptam ca ei sa se demaste singuri pe youtube.
  • +1 (1 vot)    
    a posti=a imparti ceva cu mai multi (Luni, 26 ianuarie 2009, 15:53)

    cristi [anonim]

    Dar ce fete de ghertzoi au... micile bestii :)

    Oricum nu imi inchipui ca se va misca vreodata ceva la scolile din Romania daca mai inainte de asta nu se va lucra SERIOS la cei sapte ani de acasa...
  • +1 (1 vot)    
    Ce chestie ... (Luni, 26 ianuarie 2009, 18:15)

    Bucur [anonim]

    Daca profesoara le dadea cateva palme, stirea devenea: "Elevi batuti la o scoala din Romania, in secolul 21!!!". Tzigarile ar fi fost pomenite undeva pe la mijlocul articolului ...
  • 0 (0 voturi)    
    VIATA IN SCOALA (Marţi, 27 ianuarie 2009, 8:44)

    cristina [anonim]

    Fara a incerca sa-i iau in vreun fel apararea profesoarei,pentru ca asa ceva nu poti incuraja,dar pana cand nu va exista in scolile din Romania un regulament care sa se aplice,pana cand parintii nu vor invata ca trebuie sa se implice in viata scolara a copiilor lor,NIMIC NU SE VA SCHIMBA.
  • 0 (0 voturi)    
    Niste prosti... (Luni, 7 noiembrie 2011, 9:50)

    Alex [anonim]

    Sunt doar niste "prosti" ca n-am cum sa le spun altfel.
    Au facut asta doar pentru a ajunge pe youtube atata tot.
    Si tigarile de la magazin. pentru ca acum apoape toate magazinele dau tigari si unui copil de 5 ani si unuia de 16 ani....adica mai pe scurt ORICUI.
    cum a Zis si Bucur daca venea profesoara sai loveasca... iesea mare scandal.