Ministrul Catalin Predoiu a pierdut duelul justitiei la Buzau

de A.Biro     HotNews.ro
Luni, 1 decembrie 2008, 18:53 Actualitate


Ministrul justitiei Catalin Predoiu (PNL) a fost surclasat la scrutinul de duminica de catre candidatul PSD Marian Ghiveciu. Predoiu a fost votat de catre 28,9% dintre alegatorii colegiului 5 pentru Camera Deputatilor din judetul Buzau. Contracandidatul sau Marian Ghiveciu, cercetat de catre procurorii DNA pentru afaceri imobiliare, a primit voturile a 46,6% din alegatori. Ghiveciu a obtinut unul dintre cele mai mari procente din judet dintre toti candidatii la Camera Deputatilor.

Potrivit datelor finale furnizate de Biroul Electoral Judetean Buzau, din 26.672 de voturi exprimate, reprezentantul PSD Marian Ghiveciu a obtinut 12.431, Catalin Predoiu 7.718, iar  Gratiela Iordache PD-L a intrunit 4.832 de voturi. Ministrul justitiei are sansa de a ocupa un loc in Parlament in urma redistribuirii voturilor. Datele oficiale mai arata ca in Buzau, la Camera Deputatilor, PSD+PC a obtinut 38,59% din voturi, PNL 26,85%, iar PD-L 26,43%. La Senat situatia se prezinta astfel: PSD - 40,11%, PD-L - 26,78%, iar PNL - 26,74%.



















1714 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    Un ghiveci de intrebari retorice (Luni, 1 decembrie 2008, 19:24)

    Anemona [anonim]

    Cine sunt cei care au votat? Ce este democratia?
    Dece este mai "bun" un infractor decat un om al legii? Ce este votul? Cre este diferenta dintre un om si alt om? Dece votam? La ce imi ajuta votul meu? Dece traiesc in Romania unde se intampla si astea? Dece ma uit la televizor? .....Si tot asa...
  • +3 (5 voturi)    
    Astia suntem (Luni, 1 decembrie 2008, 19:25)

    Buzatu [anonim]

    "Marian Ghiveciu, <b>care este cercetat de catre procurorii DNA pentru afaceri imobiliare</b> a primit voturile a 46,6% din alegatori."
    Mi se pare absolut NORMAL in Romania ca unu care este cercetat pentru infractiuni SA POATA CANDIDA si sa OBTINA aproape jumatate din voturi. Nu cunosc pe niciunul din candidati, nu stiu care-i mai bun si care-i mai rau, dar ce vad e clar: SUNTEM O NATIUNE DE OAMENI SLABI, care in felul in care ne comportam, n-o sa reusim prea curand sa ne ridicam din mocirla coruptiei, hotiei si minciunii in care ne scaldam de peste 20 de ani. PACAT!
  • 0 (0 voturi)    
    O floare... (Luni, 1 decembrie 2008, 19:30)

    UF [anonim]

    Pai "bine" ca a iesit unul cacrin antonescu... Asta doar asa ca exemplu... de "floare" a PNL-ului
    Trist totusi... pentru ei (nu pentru dl Predoui)
  • +2 (4 voturi)    
    popor analfabett (Luni, 1 decembrie 2008, 19:39)

    rom [anonim]

    Romanii = un popor de prosti si analfabeti. In aceste alegeri au castigat cei care au platit voturile iar GHIVECIU A PLATIT o suma colosala pentru a intra in parlament. Este absolut fabulos cum astfel de personaje intra in parlamentul romaniei. RUSINE ROMANILOR .
  • +2 (2 voturi)    
    optiune (Luni, 1 decembrie 2008, 19:53)

    Anna [anonim]

    Pai sa vedem...

    Catalin Predoiu PNL, Ministru al Justitiei. Singurul lucru prin care s-a facut remarcat a fost incercarea de a-l schimba pe Morar de la sefia DNA. A propus-o pe Monica Serbanescu, care clar nu avea competenta necesara, ba mai si fusese consiliera lui Tanase Joita, procuror general pe vremea lui Iliescu. A insistat pe numirea ei in ciuda avizului negativ al CSM. A sustinut modificarea procedurii de numire a procurorilor sefi, exact un lucru pe care daca l-am face s-ar activa clauza de salvgardare pe justitie.

    Marian Ghiveciu PSD, cercetat penal DNA pentru afaceri imobiliare, dar n-a mai fost pana acum in politica. Cel putin formal; ca toti astia care fac afaceri de tipul asta si ajung sa fie cercetati de DNA, unu, sunt cercetati pt infractiuni grave (DNA se ocupa numai de ce depaseste un anumit prag valoric), doi, trebuie sa fi facut afaceri cu statul (vorbim de coruptie cand e vorba de stat, nu de privati intre ei).

    Gratiela Iordache PDL, traseista venita de prin PC. Pe asta chiar o cunosc, era profesoara la ASE. Avea niste interese privind SIF-urile si se temea ingrozitor sa nu ajunga sa fie cotate liber pe piata, fara restrictii privind pragul maxim de actiuni pe care le poate detine o persoana, fapt ce ar fi facut managementul SIF-urilor responsabil fata de actionari. E croita dupa chipul si asemanarea lui Dan Voiculescu, n-am mai intalnit niciodata o fiinta care sa-mi fie atat de cu desavarsire antipatica si sa-mi lase senzatia de jigodie. Intruchipeaza exact ce dispretuiesc la politicienii romani, tupeul fara margini, incoerenta logica, stridenta si isteria folosite in loc de argument. Exact ca Becali, Sergiu Andon, Nicolicea, Serban Nicolae si Norica Nicolai. Cu mai putina notorietate, dar am vazut-o si pe la posturile lui Voiculescu.

    Da. Probabil ca nu m-as fi dus la vot daca ma nimeream in colegiul asta.
  • 0 (2 voturi)    
    pentru Buzau este ceva normal (Luni, 1 decembrie 2008, 20:47)

    Constantin [anonim]

    Votul popular descrie situatia cu exactitate. Este binecunoscuta uzanta locuitorilor care au nevoie de camere de supraveghere la locul de munca pentru a nu mai fura piese componente din interiorul fabricii unde sunt angajati. In mare parte sunt oameni lacomi si prost educati care considara furtul de la intreprindere legitim si ca urmare a acestui rationament isi protejaza obiceiurile proaste votand in consecinta. Imi pare sincer rau de oamenii cinstiti din aceasta zona care se vad nevoiti sa suporte un astfel de mediu....
  • 0 (0 voturi)    
    GHIVECIU (Marţi, 2 decembrie 2008, 18:55)

    vanessa [anonim]

    eu nu stiu de ce ii tot comentati pe acesti candidati daca nu-i cunoasteti.documentati-va mai intai sa vorbiti.nu stiti ce afaceri au facut sau fac.le e greu sa aplece capul stiind ca nu au jucat cinstit.
  • 0 (0 voturi)    
    nume predestinat (Marţi, 3 martie 2009, 22:10)

    sol [anonim]

    marian ghiveciu ... de 10 minute rad ! Cu un asa nume, numai politician si persoana publica sa nu fii...