Astăzi intră în vigoare Regulamentul General privind Protecția Datelor. Tot ce trebuie să știi despre GDPR

de C.D.     HotNews.ro
Vineri, 25 mai 2018, 9:06 Actualitate


atentie la GDPR
Foto: Max Pixel
De astăzi, intră în vigoare GDPR sau General Data Protection Regulation – regulamentul european pentru protecţia datelor. Toate firmele, organizaţiile şi autorităţile vor fi nevoite să respecte noile obligaţii, altfel riscă amezi foarte mari şi procese cu clienţii sau angajaţii. 

Odată cu intrarea în vigoare a noului Regulament, după acordul clientului persoană fizică, informaţiile personale vor fi prelucrate pe tot parcursul relaţiei contractuale cu organizaţia sau compania. 

CITEȘTE ȘI : Efectele globale ale GDPR: Mai multe companii blochează accesul utilizatorilor europeni, pentru că nu se pot conforma noilor reguli 

CITEȘTE ȘI: Băncile nu vor mai putea deranja clienții cu oferte, fără acordul acestora, odată cu intrarea în vigoare a GDPR 

CITEȘTE ȘI: Una din cinci companii românești nici măcar n-a auzit de noul regulament  

CITEȘTE ȘI: Implementarea GDPR în Educație: Numele și notele de la examene pot fi anonimizate, la cererea elevului sau a părintelui

Potrivit Comisiei Europene, orice informaţie prin care o persoană poate fi identificată este considerată ca având caracter privat. Este vorba de informaţii precum numele, adresa, seria actelor de identitate, codurile de protocol Internet, date despre starea de sănătate. "Noile reglementări se aplică atunci când datele sunt colectate, utilizate ori stocate digital sau într-un sistem structurat tipărit", precizează, conform Mediafax, Comisia Europeană.  

"În procesarea datelor, organizaţiile trebuie să furnizeze informaţii clare referitoare la modul de utilizare: în ce scop sunt folosite datele, care este baza legală de procesare, cât timp vor fi stocate datele, ce entităţi le pot accesa, care sunt drepturile fundamentale de protecţie a datelor, dacă datele vor fi transferate în afara Uniunii Europene, în ce condiţii poate fi depusă plângere, cum poate fi anulat acordul privind procesarea datelor", subliniază CE.

Iată cele mai importante lucruri pe care trebuie să le ştii despre acest regulament:

- Prin date personale, regulamentul se referă la: numele unei persoane fizice, numerele de identificare, date despre localizare, orice alt tip de identificator online care este specific din punct de vedere fizic, psihologic, genetic, mental, economic, cultural sau social unei anumite persoane fizice. 

Orice operator de astfel de date trebuie:  

-Să se asigure că datele colectate au un scop clar și nu sunt folosite în alt scop, arată o analiză GpeC. În cazul unui grup care deţine mai multe firme sau al unui unei firme care deține mai multe magazine (spre exemplu), datele colectate nu pot fi folosite „la comun” deoarece scopul colectării a fost diferit.  

- Să resctricționeze accesul la datele clienților doar angajaților care au nevoie de acele date pentru a-și îndeplini sarcinile de serviciu;  

- Să dețină un registru al evidențelor în care să țină cont de activitățile de prelucrare a datelor deoarece activitatea acestora nu este ocazională.  

- Să se asigure că terții cu care lucrează sunt în UE, Spațiul Economic European, sau în alte state cu regim adecvat și că asigură securitatea datelor; prin terți se înțelege orice operator, tool, plug-in sau alte instrumente tehnice care folosesc sau colectează date personale, inclusiv Facebook Pixel;  

- Să informeze clienții, în pagina de check-out, cu privire la folosirea datelor pe care le aceștia le oferă (datele de facturare și livrare) întrucât informarea clienților cu privire la datele colectate este obligatorie din momentul colectării datelor; 

CITEȘTE CONTINUAREA ÎN STARTUPCAFE



















7145 vizualizari

  • +2 (6 voturi)    
    agentii si consimtamantul (Vineri, 25 mai 2018, 10:34)

    gdpr [utilizator]

    Multa agitatie la cei care abia au niste adrese de mail si care nu valoreaza nimic.
    Exista insa o categorie de oameni care fac bani grei din datele private ale romanilor si nu isi fac nici o grija ca incalca legislatia: agentii imobiliari.
    De mai bine de 15 ani ei cumpara liste cu numere de telefon, email, adrese ale proprietarilor si nu vad nimic gresit in asta.
    Ba chiar streseaza proprietarii pana le platesc comisioane de mii de euro.
    Se vor comporta la fel si de azi incolo. Acesti oameni nu inteleg ca nici un agent economic nu mai are voie sa sune pe nimeni fara un acord! Nici macar nu poti suna sa ceara acordul!!!
    • +3 (5 voturi)    
      glumesti? (Vineri, 25 mai 2018, 11:21)

      1A [utilizator] i-a raspuns lui gdpr

      ''Multa agitatie la cei care abia au niste adrese de mail si care nu valoreaza nimic''
      pai mi se pare mult mai enervant sa primesc zilnic zeci de mailuri de la firme care nu au avut niciodata consimtamantul meu direct decat sa primesc cateva telefoane cand dau un anunt imobiliar, in regula o data de doua ori in viata. Si de fiecare data cand nu vreau colaborare le spun pas si ca nu platesc comision, simplu. Iar marii dezvoltatori si agentiile serioase vor fi obligati sa respecte legea altfel vor fi buni de plata

      Daca se vor aplica amenzile bineinteles care pot fi si de zeci de mii de euro! Firmele serioase pot fi amendate pentru acest abuz pentru ca vor avea de unde sa plateasca deci nu e multa agitatie pentru nimic, grosul hartuirii vine de la zeci , sute de firme care bombardeaza cu oferte de credit, masini, pantofi, zdrentele, parfumuri, bauturi si produsele lor poleite cu aur.
      Legea e foarte buna !
      • 0 (4 voturi)    
        de fapt e mult mai grav (Vineri, 25 mai 2018, 12:18)

        gdpr [utilizator] i-a raspuns lui 1A

        Nu vreau sa ma intelegi gresit: eu nu i-au apararea celor care incalca GDPR.
        Eu spun doar ca sa vinzi niste 10.000 adrese de mail este mai putin grav decat sa vinzi o baza de date cu numere de telefon stranse pe parcursul a cel putin 15 ani si care a ajuns la milioane de inregistrari.
        Deci nu conteaza ca te suna doar de 3 ori in viata ci trebuie sa te gandesti si la numarul de persoane deranjate si totalul de profit de milioane de euro.
        Personal o sa fac in felul urmator: urmatoarea data cand vand un apartament o sa urmaresc cine ma suna. O sa demarez procedurile legale impotriva tuturor agentilor economici care mi-au preluat numarul de telefon, nu conteaza ca m-au sunat doar 1 data si atunci doar ca sa imi ceara acordul. Este dreptul meu sa vorbesc doar cu particulari.
        • 0 (4 voturi)    
          well... (Vineri, 25 mai 2018, 15:47)

          1A [utilizator] i-a raspuns lui gdpr

          Pentru interesele tale imobiliare poate, insa pentru a proteja mecanismele fragile ale democratiei si drepturile civice e fix invers.
          • +1 (3 voturi)    
            cate necunoastere (Vineri, 25 mai 2018, 16:52)

            gdpr [utilizator] i-a raspuns lui 1A

            Tu ce vrei sa zici ca agentii imobiliari apara democratia? Luand comisioane de mii de euro cu forta de la proprietarii carora le cumpara datele personale?

            In Romania nu poti sa vinzi sau sa inchiriezi un apartament fara ca agentii imobiliari sa afle datele tale in interval de cateva minute.

            Este prima oara cand aud asa ceva: agentii imobiliari cumpara numere de telefon in interesul democratiei :)

            Adevarul este mult mai simplu: agentii imobiliari folosesc aceste sisteme pentru a se interpune intre clienti si proprietari. Aproape in toate cazurile iau bani si de la proprietar si de la cumparator prin comisioane. Deci totul este pentru bani. Adica un scop mult mai putin nobil decat acest cuvant mare care se cheama DEMOCRATIE.
            • +1 (1 vot)    
              sper sa intelegi acum (Sâmbătă, 26 mai 2018, 12:43)

              1A [utilizator] i-a raspuns lui gdpr

              afirmatia cu democratia avea legatura cu ce sustii tu in mod eronat:
              ''Eu spun doar ca sa vinzi niste 10.000 adrese de mail este mai putin grav decat sa vinzi o baza de date cu numere de telefon''
              Cu numerele de telefon nu s-a schimbat rezultatul alegerilor in SUA, nici Brexit-ul etc, in schimb cu informatiile colectate pe FB da, a fost influentat procesul alegerilor.
              Si repet, daca ma suna agenti imobiliari NU sint obligat sa-i dau nici un comision daca nu vreau si nu am o intelegere prealabila, nu inteleg tot smiorcaitul si vaicareala. Te obliga cu pistolul la tampla sa-i primesti in casa sau sa mergi cu ei la vizionari? Ar trebui reglementat domeniul? Absolut DA! dar asta e alta mancare de peste....
  • +1 (1 vot)    
    @HN daca vreti sa va citim si pe mobil (Vineri, 25 mai 2018, 15:48)

    mnicku [utilizator]

    scoateti informatia de tip reclama de pe pagina HN afisata pe mobil sau faceti cumva sa dispara acea reclama....
    altfel pa
  • +3 (3 voturi)    
    unii respecta GDPR in RO altii vind la KG (Vineri, 25 mai 2018, 15:52)

    mnicku [utilizator]

    datele cu caracter personal.

    Ma refer la Reg comertului care vinde toate datele actionarilor /asociatiilor la firmele din RO , incepind cu nume, prenume, CNP si termind cu adresa persoanelor : cetateni RO sau straini ............pt ei legea nu exista ? cine-i sanctioneaza s pe ei obligindu-i sa respecte legea

    Nu mai vorbesc ca nu au acordul celor in cauza si o fac cu nesimtire de zeci de ani
    • +1 (1 vot)    
      corect (Vineri, 25 mai 2018, 16:57)

      gdpr [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

      Bravo, ai dreptate!
      Listele cu nume de firme sunt la liber pe net, in caz ca vrei sa afli detalii platesti o suma de bani.
      Deci trafic cu date personale!
      UE nici macar nu banuia ce ilegalitati se fac in Romania cu datele personale.