Reportaj HotNews.ro

MULTIMEDIA De la hazna la canalizare: un pas prea mare pentru satul romanesc

de Victor Cozmei, Raluca Pantazi     HotNews.ro
Joi, 18 octombrie 2012, 15:25 Actualitate | Esenţial


In jumatate de an, doar 13 familii din patru sate s-au bransat la noul sistem de canalizare din comuna gorjeana Stanesti. Cei mai multi sateni prefera sa-si pastreze veceul din fundul curtii sau haznaua, botezata mai noua fosa septica. Motivul principal invocat de sateni pentru a-si justifica rezistenta la schimbare? Lipsa banilor. Dar rezista aceasta scuza in fata sumelor derizorii necesare racordarii la civilizatie? Investitia initiala pentru o gospodarie care s-ar racorda la canalizare e de aproximativ 1000 de lei, iar abonamentul lunar e 5 lei. Studiul de caz din comuna Stanesti confirma concluziile triste ale ultimului recensamant al populatiei: media gospodariilor cu baie in interior este de 61%, fata de o medie europeana de aproximativ 95%. Spre comparatie, in Romania 82,6% din gospodarii au un abonament la cablu TV sau antena de satelit, cu o rata de penetrare la sat de 72,2%.

De la hazna la canalizare: un pas prea mare pentru satul romanesc


Satele Calesti, Mazaroi, Obreja si Balani din comuna Stanesti, judetul Gorj, au din luna august 2012 canalizare si apa curenta. Aici sunt 260 de gospodarii, insa din august si pana in prezent s-au bransat la canalizare doar 13 gospodarii, o scoala si o gradinita.

La apa, in schimb, s-au racordat aproape 90% dintre gospodarii, insa in putine locuri aceasta ajunge pana in casa.

Pentru un bransament la canalizare, oamenii trebuie sa realizeze o investitie initiala de maximum 1.000 de lei si apoi sa plateasca o taxa lunara de 5 lei, potrivit primarului Vasile Pirvulescu. Pentru racordarea la apa, investitia initiala este de 500 de lei, dupa care costurile lunare sunt in functie de consum.

Vasile Pirvulescu, primarul comunei Stanesti, a declarat ca aproape 25% dintre locuitori sunt someri, iar 25 de persoane din comuna beneficiaza de ajutor social.

Introducerea canalizarii si a apei curente face parte dintr-un proiect european, iar canalizarea a fost realizata la suma de 22 de miliarde de lei si alimentarea cu apa la 11 miliarde. Lungimea sistemului de canalizare si de alimentare cu apa este de 5,5 kilometri, canalizarea este prevazuta cu doua statii de epurare a apelor uzate si o statie de pompare, iar alimentarea cu apa este prevazuta cu statie de tratare si de pompare a apei in cele patru sate.

Primarul Vasile Pirvulescu:
    

  • "Oamenii, din cauza posibilitatilor financiare reduse, nu au putut sa faca decat alimentarea cu apa pentru ca au considerat ca este mai importanta.[...] Am vazut reactia oamenilor batrani care au zis, dupa ce am realizat lucrarea: ce imi trebuie mie canalizare? Dar tineretul nu are aceasta conceptie. Eu sper ca in anul urmator sa fie mai multi cetateni si familii care pot sa se branseze la aceasta canalizare."
  •     
  • "In niciun caz nu ne-am gandit ca o sa ramana si nu cred ca o sa ramana doar 13 familii, pentru ca deja au inceput sa creasca preturile la terenurile din zona si au inceput sa vina oameni care sa cumpere teren in zona respectiva. [...] In jur de vreo 50 de familii (estimez ca se vor bransa anul viitor la canalizare - n.red.), pentru ca sunt familii care acum construiesc case noi. Desi viceprimarul la timpul respectiv n-a avut baie, a facut bransarea pentru ca trebuia sa dea un exemplu".

Sociologul Barbu Mateescu, absolvent al University of Pennsylvania:

  • Cand se intampla o astfel de modificare tehnologica, ea are si o functie de raspandire in timp. Este foarte posibil ca pe baza exemplului celor care au facut deja acest lucru, popularitatea ideii sa se raspandeasca.
  • Un element cheie este si varsta, si mai ales modul in care oamenii isi percep varsta: daca la 61 de ani spui: 'este prea tarziu, mai am putin de trait, nu mai are sens sa fac cine stie ce modificari in viata mea', atunci va exista rezistenta la schimbare.
  • Intervine si factorul 'bani', este vorba si de un calcul rational, pana la urma. Pentru ca atat timp cat metoda veche exista si pare a fi functionala, in special pentru oamenii mai in varsta, banii aceia pot fi cheltuiti altfel. Este, exagerand putin, diferenta dintre un om care de la o anumita varsta refuza sa isi mai ia un televizor LCD pentru ca se vede foarte bine si pe un televizor cu tub catodic.
  • Rezistenta la schimbare creste cu varsta si dorinta de a experimenta, de a trai, de a face lucrurile altfel scade semnificativ cu varsta, mai ales in mediul rural.
  • Conteaza cum este structurata economia in acea comuna; s-ar putea ca banii sa aiba valoare foarte mare, in sensul in care in multe locuri din Romania fluxul bunurilor nu este atat de dependent de bani pe cum s-ar crede. Banii nu prea circula si cand sunt folositi sunt folositi foarte bine. E posibil ca acesta sa fie unul din locurile in care banii se folosesc pentru alte lucruri; poate se foloseste trocul foarte mult, iar atunci cand ai bani ii tii pentru lucruri cu adevarat utile si importante, cum acest lucru nu a fost perceput, se pare".

NOTA* In cazul in care hartile interactive nu se incarca, dati "Reload frame" pentru fiecare harta.
(Ex. pentru Firefox: Click dreapta->This frame->Reload frame)
Hartile pot fi accesate si prin linkul postat sub ele.

  • Da click pe judetele de pe harta pentru a vedea situatia locuintelor cu apa curenta
  • Click pe butonul "Legend" pentru a afisa legenda hartii

HARTA - Proportia pe judete a locuintelor alimentate cu apa curenta



LINK - Vezi HARTA in ArcGIS.com



  • Da click pe judetele de pe harta pentru a vedea situatia locuintelor fara baie in interior
  • Click pe butonul "Legend" pentru a afisa legenda hartii

HARTA - Proportia pe judete a locuintelor cu baie in interior



LINK - Vezi HARTA in ArcGIS.com



Potrivit rezultatelor preliminare ale Recensamintului din 2011, facute publice de INS, in judetul Gorj 55,5% dintre locuinte au instalatie de alimentare cu apa (84,5% in municipii si 33,9% in comune), 55,4% au canalizare, iar 51,4% dintre locuinte au baie in locuinta (81,5% in municipii si 28,8% in comune).

Pe tara, media gospodariilor cu baie in interior este de 61%, fata de o medie europeana de aproximativ 95%.

Spre comparatie, in Romania 82,6% din totalul gospodariilor romanesti au un abonament la un furnizor de servicii de retransmisie a programelor TV, analogic sau digital, iar la nivel rural rata de penetrare la nivel de gospodarii a abonamentelor TV este de 72,2%.

In cele patru sate din comuna Stanesti, care pana acum nu au avut nici canalizare si nici apa curenta, sunt 260 de gospodarii. Din august si pana in prezent s-au bransat la canalizare 13 gospodarii, scoala si gradinita. Pentru un bransament la canalizare, oamenii trebuie sa realizeze o investitie initiala de maximum 1.000 de lei si apoi sa plateasca o taxa lunara de 5 lei, potrivit primarului. Pentru racordarea la apa, investitia initiala este de 500 de lei, dupa care costurile lunare sunt in functie de consum.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















27844 vizualizari

  • -2 (18 voturi)    
    hai sa nu face studiu de caz pe un singur sat (Joi, 18 octombrie 2012, 15:42)

    bancher [utilizator]

    La bunica-mea la tara (in Oltenia, nu in Ardeal) si-au facut cam toti baie in casa, si sunt conectati la canalizare, sau la fosa septica. (cei cu familii mari sunt conectati la canzlizare, cei care sunt 2-3 persoane, au preferat fosa septica, pt ca e suficienta la un volum redus al consumului de apa). Deci titlul din acest reportaj mi se pare exagerat, situatia nu e asa de rea. Iar poza e si mai exagerata, cred ca au fost la cel mai sarac si mai lenes om din sat, sa gaseasca o asa debandada si saracie.
    • +6 (8 voturi)    
      ..situatia e urata, sa stii (Joi, 18 octombrie 2012, 16:29)

      0m [utilizator] i-a raspuns lui bancher

      ..bravo bunicilor si consatenilor lor;
      ..dar situatia pe tara e urata; nu stiu daca ai urmarit statisticile prezentate in iarna; uite aici http://www.econtext.ro/dosar--2/analiza/harta-nationala-a-canalizarii-unul-din-doi-romani-nu-are-toaleta-in-casa-topul-judetelor-dupa-gradul-de-conectare-la-canalizare.html
  • +15 (15 voturi)    
    proiect fara cap.. (Joi, 18 octombrie 2012, 15:58)

    pehash [utilizator]

    a costat milioane de euro si zace nefolosit pentru ca nu s-au gandit sa mai traga canalizarea pana in casa oamenilor la inca 100 de euro de caciula?
    cu 1000 de euro le construiesti o baie intreaga, ba chiar poti sa le pui si un boiler mai ieftin. sau poate un proiect separat pt un fel de bai comunale? oricat ar costa, beneficiile pe termen lung ar fi mai mari.
  • +12 (12 voturi)    
    studiu de caz (Joi, 18 octombrie 2012, 16:01)

    buncrestin [utilizator]

    ai spus sa nu fie facut studiu de caz pe un singur sat si ai dat ca exemplu tot un singur sat - satul bunicii tale. in realitate studiul Hotnews scoate la iveala o problema ampla, rezistenta la schimbare. prea multi oameni de la sat au asteptari neraliste: vor de la administratie sa le asigure apa, dar apoi nu vor sa plateasca; spun ca vor conditii ca la oras, ca vor canalizare, dar nu vor sa se branseze; vor drumuri asfaltate, dar prefera caruta. Sunt exemple pozitive, de sate functionale, mari, vii, care nu au avut norocul sa prinda atatia bani pentru canalizare, pentru ca statul a favorizat satele sarace care la proiecte primesc punctaje suplimentare pentru ca sunt considerate defavorizate. Suntem intorsi pe dos: se investesc milioane in sate muribunde cu eficacitate minima, in timp ce sate viabile stau cu mana intinsa la guvern cand ar putea sa se dezvolte cu adevarat.
    • +5 (5 voturi)    
      omul sfinteste locul (Vineri, 19 octombrie 2012, 14:03)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui buncrestin

      La bunica-mea sunt cam 2000 familii in comuna. Sa stiti ca proiectul a fost facut cu fonduri europene o parte, cu bani de la judet pe de alta parte, dar s-a facut. Nu are legatura cu saracia comunei, pt ca nu e deloc saraca. Primarul, ca sa fie reales, a facut un poriect de alimentare cu apa, si a construit puturile de mare adancime, bazinul si tevile de alimentare cu bani europeni, din fonduri europene. Urmatorul primar a continuat proiectul, facand si sistemul de canalizare. Fiecare casa se poate racorda la sistemul de alimentare cu apa si/sau canal, contra unei sume de bani (cam 500 RON).
      Deci comuna respectiva nu a fost pusa in nici un program guvernamental de reconstructie a satului,...pur si simplu primarul si consilierii au facut proiecte si le-au finantat cu bani europeni.
      Daca esti gospodar, se poate, nu ai nevoie de mila administratiei centrale.
  • +6 (6 voturi)    
    interesant (Joi, 18 octombrie 2012, 16:01)

    DrInOrice [utilizator]

    interesant articol. Ma intreb ce solutii ar trebui la sat, dar ele trebuie combinate: de la centru trebuiesc anumite politici de incurajare si dezvoltare regionala si locala, iar apou comunitatile locale sa aiba dreptul si vointa sa isi faca ce le trebuie (pana la urma daca exista dreptul si oamenii necesari incurajati, in comunitatea lor trebuie sa se gospodarasca, nu trebuie sa astepte multi bani decat pt materiale)
    • +1 (1 vot)    
      Exista politica de stat in domeniu (Vineri, 19 octombrie 2012, 15:21)

      Cheie primara [utilizator] i-a raspuns lui DrInOrice

      Pos Mediu - axa 1
  • +23 (25 voturi)    
    Din hazna in put... (Joi, 18 octombrie 2012, 16:33)

    PoneiulTroian [utilizator]

    Hai sa va povestesc eu o mica snoava de la mine din curte:
    M-am decis sa declar la RAJA canalizarea pe care ma racordasem blat de la vecinul acum 3 ani. Toata lumea zambitoare, semnam actele, ca sa ma trezesc a doua luna ca imi vine o factura astronomica la apa. Motivul? Sanchi, cica toata apa pe care o folosesc la udat in gradina de legume (si folosesc o gramada!) e acuma "apa menajera" , se duce vezi Doamne in canalizare si trebuie platita dublu. Plus ca platesc toata vara "ape pluviale" , desi n-a ploat o zi, de fapt pierderi inregistrate din cauza celor ce declara aiurea contoarele.
    Bine, am incercat cu cereri de tot tipul la RAJA in audienta sa demonstrez ca nu consum decat 2/3 metri cubi de apa in casa, restul pana la 30 fiind in gradina, ca n-a plouat, si deci nu e corect ca cei 40% din oamenii din urbe care sunt cuplati legal la canalizare sa plateasca toata apa suplimentara (inclusiv cota lor de apa pluviala reala care li se scurge in canalizarea comuna) a celor ce nu sunt cuplati legal, sau deloc (si ei ar trebui sa plateasca totusi apa pluviala stransa de pe strada in dreptul locuintei lor, nu?)... nenea ala cu Audi TT de la RAJA nici nu a vrut sa auda! Asa ca m-am decuplat de la canalizare pe motiv ca s-a suparat vecinul pe mine, mi-am facut o fosa septica de ochii lumii, desi eu tot in canalizare arunc apa de la toalete, si pe ansamblu ies muuult mai ieftin, si nici nu pic de pelican dobrogean. Bingo!
    Aaa, ca fapt divers mi-am facut si put de mare adancime, sa ma decuplez definitiv de la RAJA. Din pacate nu pot, dupa ce am facut analizele de laborator a reiesit ca am apa pura ca de munte, dar plina de nitrati (180 concentratie la maxim 50 limita de potabilitate). Asa ca de udat gradina e OK, dar de baut ba. Explicatia sefului de laborator? " In anii 60, cand s-a tras apa curenta in urbe, toti tampitii care aveau fantani le-au transformat in haznale, si au poluat cu resturi pline de nitrati panza freatica". RAJA rules! Mori, brontozaur comunist!
    • +10 (10 voturi)    
      Pentru 'PoneiulTraian'... (Joi, 18 octombrie 2012, 16:57)

      Cadillac [utilizator] i-a raspuns lui PoneiulTroian

      Imi pare rau ca nu pot sa-ti 'dau' vreo 'suta de plus-uri !!!

      Dar pe de alta parte, e trist.....

      Canalizare........."serviciu" de LUX ??????????
      • +7 (9 voturi)    
        Mafie de stat! (Joi, 18 octombrie 2012, 17:46)

        PoneiulTroian [utilizator] i-a raspuns lui Cadillac

        Sunt curios cand o sa se sesizeze Oficiul Concurentei sau Avocatul Poporului de practicile lor abuzive... Fratilor, mai bine fosa si apa din put, daca ai curte mare si consum, pana or veni companii mai decente de distributie apa...
        • +2 (2 voturi)    
          APROPOS... (Vineri, 19 octombrie 2012, 6:35)

          schroedinger [utilizator] i-a raspuns lui PoneiulTroian

          Cine mai este avocatul poporului?!?!
        • +1 (1 vot)    
          Apa Nova in Bucuresti (Sâmbătă, 20 octombrie 2012, 18:32)

          AleodorImparat [utilizator] i-a raspuns lui PoneiulTroian

          Absolut de acord cu tine! Este inacceptabil ce se intampla si in Bucuresti, cu Apa Nova. Am dat peste o situatie in care locatarii si proprietarii unor imobile din centru vor sa isi sape puturi si sa gaseasca solutii alternative de alimentare cu apa, pentru a evita cursa retelelor telescopice in care i-a prins Apa Nova, cu complicitatea Primariei Capitalei! Respectivii au avut o defectiune la mare adancime pe parcursul conductei de alimentare si, timp de mai multe luni, contorul Apa Nova a inregistrat consumuri inzecite, in timp ce ei se dadeau de ceasul mortii sa sape in curte, sa descopere nenorocirea. Au gasit-o si au reparat-o dupa ceva vreme, dar s-au ales cu datorii enorme... Apoi Apa Nova a inceput sa le factureze penalitati la sumele enorme deja inregistrate si sa le propuna reesalonari, totalmente surda la necazul oamenilor si la asteptarea acestora sa li se aduca apa la limita imobilului, nu doar in strada, caci sunt conducte vechi si supuse degradarii! E centrul Bucurestiului, hello? Acum sunt amenintati ca li se taie apa si sunt datori la Apa Nova cam 240 de milioane, desi fiecare si-a platit consumul -- si printre ei, multi pensionari si oameni cu venituri mici.

          Asa ca eu ii inteleg perfect pe cei care nu vor sa se lase pacaliti in maniere asemanatoare de catre alti furnizori de apa care azi ii imbie cu contracte atragatoare (ma rog, relativ!) si maine ii vor factura de ii vor "usca", efectiv, cu apa lor mult prea scumpa si prost administrata...

          Intre timp, Apa Nova cica "responsabilizeaza populatia" si militeaza pentru "eliminarea risipei de apa"! Dar cand prind o situatie ca aceasta, o exploateaza la sange, contorizand fiecare litru scurs in pamant si aplicand penalitati, fara a interveni vreun pic!

          O rusine!
    • -1 (9 voturi)    
      apa si canalizare la tara (Joi, 18 octombrie 2012, 20:40)

      dananova [utilizator] i-a raspuns lui PoneiulTroian

      De fapt, totul e o mare furaciune. Azi platesti 5 ron abonament (promotional), dar dupa ce toata lumea va depinde de sistemul de apa si canalizare (ca la oras) sa te tii ce tarife o sa fie! Ca si la gaze, ca si la electrica, etc. etc. etc.

      Investitia de 1.000 de lei poate nu pare foarte mare pentru cineva care lucreaza si are salariu, insa tinand cont ca in mediul rural au mai ramas doar batranii (pensionari), femeile si asistatii sociali iar cei care lucreaza in provincie au salarii minuscule, nici nu e de mirare ca lumea nu e interesata in asemenea proiecte.
    • +1 (5 voturi)    
      ... (Vineri, 19 octombrie 2012, 12:08)

      a.nonim [utilizator] i-a raspuns lui PoneiulTroian

      Prin ce demonstrezi ca apa o folosesti pentru gradina si nu pentru piscina, sau nu ai o teava sparta? Daca nu a plouat, asta inseamna ca tevile si canalizarea nu trebuie intretinute?
      Te opreste cineva sa-ti faci put pentru udarea gradinii, iar apa din reteaua publica sa o folosesti doar in casa?

      In toate tarile, (spre exemplu Franta, Grecia, Spania) consumul excesiv sa plateste scump, ba chiar in unele tari e interzisa alimentarea piscinei, udarea culturilor sau spalarea masinilor cu apa din reteaua publica in perioadele secetose. Numai la noi s-a mostenit din comunism ideea ca toate utilitatile publice trebuie sa fie gratuite sau la preturi modice, de parca ar pica din pom si nu necesita nici investitie, nici cheltuieli de intretinere.
      • +6 (6 voturi)    
        @ a.nonim (Vineri, 19 octombrie 2012, 13:18)

        dananova [utilizator] i-a raspuns lui a.nonim

        Pentru o tara cu resurse (apa, gaze, petrol) cum e Romania e rusinos sa platesti utilitatile la acelasi pret cu cei care nu le au - doar pentru ca niste incompetenti nu vor / nu sunt in stare sa le administreze eficient. De-aia la noi pe "vremuri" preturile erau modice, pentru ca aveam cu ce (resurse). In plus, atunci cand se face alinierea preturilor la utilitati (ca la cei civilizati), sa se faca si liberalizarea salariilor (tot ca la cei civilizati).
        • +3 (5 voturi)    
          sa stii ca resurse de apa nu prea avem, (Vineri, 19 octombrie 2012, 14:08)

          bancher [utilizator] i-a raspuns lui dananova

          seceta isi pune amprenta asupra izvoarelor subterane. Taranii de la bunica-mea de la tara care uda gradinile cu apa din reteaua publica, sunt o problema, intr-adevar.
          Asta vara in concediu eu am carat ca prostul apa cu galeata de la fantana, ca sa respect interdicita de a nu uda gradina cu apa publica, in timp ce vecinii trageau cu furtunul pe furis de la hidrant, si probabil radeau de mine pe sub mustata.
        • -1 (3 voturi)    
          ... (Vineri, 19 octombrie 2012, 15:43)

          a.nonim [utilizator] i-a raspuns lui dananova

          Eu as propune ca inainte sa se liberalizeze salariile "civilizat", sa se si munceasca, tot civilizat. Cand Romania va avea acelsi PIB pe cap de locuitor ca Germania, vom putea discuta si de salarii corespunzatoare. Pana atunci mai e.
          In plus sa nu uitam ca aproape tot ce se face astazi, se face cu echipamente si tehnologie din import. Iti inchipui cumva ca cei care le produc ne fac vreun rabat pentru ca la noi sunt salarii mici si n-are lumea din ce sa plateasca?
  • +14 (14 voturi)    
    eh (Joi, 18 octombrie 2012, 18:49)

    Nicolae Kidman [utilizator]

    Câtă vreme noi am inventat caloriferul, ce mai contează armonia din fundul curţii...
  • +10 (10 voturi)    
    Nimic nou! (Joi, 18 octombrie 2012, 22:46)

    Sthelian [utilizator]

    Intreb de ceva vreme (la ultimele 3 rinduri de alegeri locale), dar nu mi-a raspuns nimeni pina acum (ma refer la candidati la functia de primar si primari in functie). Citi dintre primari au facut urmatoarele: 1. Asfalteze 1 km de strada pe an; 2. Intinda 1 km de retea de canalizare pe an; 3 Intinda 1 km de retea de apa potabila pe an, 4. Ilumineze 1 km de strada. Raspunsul este nici unul.
    Acestea sunt intrebari ce trebuiau puse mereu primarilor. Incerc sa-mi imaginez citeva localitati pe care le stiu destul de bine cu acesti peste 20 de km de infrastructura dezvoltata. Vreo 2-3 sate erau terminate de mult.
    Va puteti inchipui cum ar fi aratat Romania daca realiza 50 de km de autostrada pe an? 22x50=1100!!! Wau!
    In loc de asta avem sosele desfundate intre localitati, retea de cale ferata intr-o stare deplorabila, localitati izolate. Romania un arhipeleag, fiindca localitatile sunt izolate unele de altele.
    Prezentati niste sate din Gorj. Pai nu trebuia sa ajungeti acolo. Era mult mai aproape de vazut....Bucuresti. Da,drama cea mare este ca BUCURESTI, capitala are inca strazi neasfaltate, fara canalizare si apa curenta. Despre iluminat ce sa mai vorbim, parca ieri a fost un articol cu strazi in bezna....
    Romania trebuie reconstruita. Care partid vine in alegeri cu un proiect de infrastructura??? Nici unul.
    Dezvoltarea infrastructurii va genera locuri de munca in diverse sectoare, dar nu numai asta. Va genera dezvoltarea indepenentei personale.
    Pastrati asta si reveniti peste 4 ani.
    • +6 (6 voturi)    
      cred ca ai pus punctul pe i! (Vineri, 19 octombrie 2012, 12:21)

      Pensionar_2021 [utilizator] i-a raspuns lui Sthelian

      Evident, daca TU esti singurul ce ii intreaba pe candidatii la Primarie de aceste lucrari de infrastructura, explicatia e clara! pa majoirtatea alegatorilor nu ii intereseaya asa ceva, deci primarii nu au nici macar de ce sa PROMITA asfaltari si canaliyari, darmite sa le realizeze!
  • +3 (7 voturi)    
    Mda (Vineri, 19 octombrie 2012, 9:46)

    electron [utilizator]

    Un lucru este totusi de remarcat. Primarul a facut ce a facut si a facut rost de bani, si nu putini, acest lucru este remarcabil.
    Un alt lucru trist este ca la lume 500 de lei pare o suma mare. 100 de euro intr-o tara din UE pare mult. Adevarul este ca la tara mai ales, dar sunt si cazuri in orase, oamenii traiesc intr-o saracie lucie, si sunt sate in care daca mergi zici ca te-ai intors in timp vreo 50 de ani. Trist.
    Si nici un guvern nu a avut vreun program pentru modernizarea satului romanesc
    • +5 (5 voturi)    
      E mai complicat de atat. (Vineri, 19 octombrie 2012, 13:48)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui electron

      Vidanja cu care se goleste haznaua costa. Televiziunea prin cablu costa. Telefonul mobil costa. Problema este ca oamenii de la sate au alte prioritati, ce nu-i clar? 1000 milioane de lei. Multi bani. Numarul celor care au televizoare cu diagonala mai mare de 1m e mai mare decat numarul celor care au toaleta in casa.

      Lucrez la un proiect similar, stiu despre ce vorbesc.

      Asta-i tara in care traim.
  • +3 (3 voturi)    
    :) (Vineri, 19 octombrie 2012, 14:12)

    B.Dan [utilizator]

    Mi se pare mie sau judetele cu rosu sunt chiar judetele majoritar USL-iste (acolo unde prezenta la votul de la referendum a depasit in multe locuri 100%)? Mehedinti, Olt, Teleorman, Giurgiu...
    Oare aia sunt prea saraci sau prea nesimtiti?
    • +1 (5 voturi)    
      Nu schimba sensul! (Vineri, 19 octombrie 2012, 16:31)

      Sthelian [utilizator] i-a raspuns lui B.Dan

      Nu muta discutia in derizoriu! Nu se vorbeste de USL, PDL, FSN.
      Da, saracia e mare. Nu-s nesimtiti. Nu au si nu au putut vedea alternativa.
      Prezentarea in alb si negru este incorecta. Viata are o infinitate de nuante de gri sau de culori, cum vrei sa o iei.
      Ginditi-va ca Morometii, a fost filmat in 1986 intr-un sat din Teleorman, pentru o actiune din anii 30, fara a avea nevoie de a amenaja un studio de filmare sau de a construi ceva.
      Ginditi-va ca azi in satele Romaniei agricultura se face cu boul, calul magarul si chiar vaca. Ca transport intre sate se face tot cu caruta.
      Sigur, a aparut telefonia mobila si televizorul cu diagonala de 1 metru. Dar telefonia mobila a aparut fiindca Romtelecomul n-a fost in stare sa se modernizeze atit de repede, sa mareasca centralele si sa fie capabila sa-si creasca numarul de abonati. Iar abonamentul costa prea mult pentru ce ofera. Telefoanele mobile au aparut la sate in majoritatea cazurilor drept "cadouri" ale celor de la oras.La fel putem vorbi si de calculatoarele folosite pentru comunicare cu cei plecati. Ei si-au schimbat vechea "caramida" cu ceva mai nou si pe cel vechi l-au dotat cu o cartela si l-au trimis la sat. In felul asta pot comunica cu cei de acolo (sunind ei).
      Am vazut astfel de telefoane cica mobile, dar fiindca bateria e terminata sunt tot fixe, fiindca stau in priza.
      Nu va pronuntati ca nu vor. Cum sa nu vrea sa le fie viata comoda? Insa preturile sunt extrem de mari si nu au acesti bani. Si, mai ales, foarte multi nu mai au de ce. Satele s-au depopulat si nu mai vine nimeni inapoi.
      • +3 (5 voturi)    
        ... (Sâmbătă, 20 octombrie 2012, 15:19)

        B.Dan [utilizator] i-a raspuns lui Sthelian

        Pai scuza-ma nene, dar de televizor si de abonament TV au bani? Eu inclin balanta catre nesimtire, nu catre saracie. Nu costa atat de mult sa instalezi o toaleta cu canalizare, cu atat mai putin costa la tara unde poti cere ajutorul reciproc al unui vecin, ruda etc. Hai sa nu fim ipocriti si sa vedem realitatea... Mergi in orice sat din Romania si numara carciumile din sat si eventual oamenii care le frecventeaza. Stau cu totii si se plang de saracie dar le e lene sa dea cu sapa in fata casei, sa curete rahatul animalelor din curte sau sa dea cu bidineaua pe casa sau pe tocarie. Traiesc in mizerie pentru ca asa vor sa traiasca. Iar daca s-au obisnuit sa traiasca in mizerie inseamna ca-s nesimtiti, conform definitiei.
        • -1 (3 voturi)    
          Ba costa mult! (Sâmbătă, 20 octombrie 2012, 23:46)

          Sthelian [utilizator] i-a raspuns lui B.Dan

          Am plecat din Ro de vreo 7 ani, dar pina atunci mergeam frecvent prin ceva sate si comune pe unde aveam neamuri. Nu va luati dupa propaganda de la televizor.
          Da, sunt circiumi in sat. Dupa o zi de sapa in cimp pe caldura vii si bei o bere 2 sau o suta de coniac. (AI dat cu sapa in cimp sa vezi cum e? Sau ai baut apa calda tinuta la umbra?) Nu au bani de mai mult. SI te asigur ca bauturile alea sunt botezate si facute din alcool, apa si colorant, ca sunt extrem de ieftine.
          O toaleta in fundul curtii nu te costa nimic. O cazma, lopata, scara, galeata sa scoti pamintul mai jos si vreo 2-3 zile de munca, ca sa-l sapi de vreo 3-4 metri ca sa-l ai pe 10-15 ani. Apoi citiva busteni de salcim ( ca nu putrezesc usor) pentru a aseza podina si gata. Cabina o aduci pe cea veche.
          In schimb o baie incepe cu camera de pregatit, instalatia de apa, scurgere, fosa septica (facuta in asa fel incit sa poate fi golita la eu stiu, sa zicem 2-3-5 ani, si apoi vii cu chuiuveta, cada, vas de veceu...
          Or fi poate si puturosi, nu neg, dar nu generaliza. Stiu, o sa-mi spui de imaginile de acum nu stiu cita vreme cu inundatia si cu oamenii la crisma in crisma inundata. Dar asta nu inseamna ca trebuie sa generalizezi. In sate media de virsta e dincolo de 50 de ani.
          Sigur ca din goana masinii asa se vede: case darapanate (multe parasite), sau curti nearanjate. Dar mergi citeva zile si traieste linga ei si ai sa vezi realitatea cruda. Pentru ei milionul sau suta de lei e urias.
          Sa nu aiba televizor? Cit despre ajutor,,, s-au mai schimbat vremurile.
        • -1 (1 vot)    
          nene, coboara de la etajul 10 (Duminică, 21 octombrie 2012, 11:53)

          kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui B.Dan

          si dute macar o luna sa traiesti la sat, pe urma sa vorbesti !
  • -1 (1 vot)    
    hazana (Vineri, 19 octombrie 2012, 15:26)

    FlorescuIulia-Marina [anonim]

    http://infoinsider.ro/2012/05/11/educatie-o-reclama-din-centrul-capitalei/