VIDEO ​De ce trebuie modificata legea ANI. Horia Georgescu: Conflictul de interese a devenit fenomen de masa/ Plus: Cum scapa cei cercetati de confiscarea averii nejustificate utilizand "metoda imprumutului"

de Dan Tapalaga     HotNews.ro
Luni, 23 aprilie 2012, 20:04 Actualitate | Esenţial


Horia Georgescu
Foto: Hotnews
"Conflictul de interese a devenit feonomen de masa printre primari, presedinti de Consilii Judetene si consilieri locali", a declarat presedintele Agentiei Nationale de Integritate, Horia Georgescu, la Discutia de Luni, o emisiune HotNews.ro - RFI. Georgescu sustine ca un studiu la nivel national realizat de ANI idnica faptul ca peste 25% din alesii locali dreneaza banii publici in conturile firmelor unde sunt actionari. Presedintele ANI sustine ca fenomenul a luat amploare deoarece sanctiunile din legea ANI nu sunt de natura sa-i descurajeze si sustine ca e nevoie de modificari substantiale, dar ca acestea nu sunt posibile deoarece parlamentarii sunt tentati sa diminueze atributiile institutiei, nu sa le mareasca.
Asculta integral interviul cu Horia Georgescu



Cele mai importante declaratii facute de presedintele ANI, Horia Georgescu

  • ANI a desfasurat un studiu la nivel national unde a identificat zeci, sute de consilieri judeteni si locali, la nivelul de Consilii Judetene si Consilii Locale care au firme, ei, sotiile sau copiii acestora, care prin procedee de licitatii aparent legale dreneaza banii publici in buzunarul propriu. Mai precis, se voteaza un buget iar banii ajung la firmele consilierilor locali sau judeteni.
  • Foarte multi fac asta, sunt mii de consilieri. O cifra estimata este undeva la 25% dintre ei din ce am reusit sa identificam pana acum. Dar cifrele pot creste. Cele mai mediatizate cazuri de presedinti de Consilii Judetene sunt cazul Ostaficiuc, Nicolescu si Pruteanu. In doua dintre aceste cazuri am obtinut o decizie pozitiva, adica a fost respinsa actiunea persoanei care a formulat contestatia iar intr-un caz, cel al dlui Nicolescu, am ajuns la Curtea de Apel Targu Mures unde actiunea a fost admisa. Dupa motivarea sentintei luam in calcul sesizarea inspectiei judiciare in acest caz. Pentru ca e anormal ca un sef de institutie, presedinte  de Consiliu Judetean sa semneze zeci de contracte cu propriile firme - cazul Nicolescu - si sa nu pateasca nimic. 
  • Este si o problema legislativa din perspectiva sanctiunilor. Intr-un caz de conflict de interese care ramane definitiv nici astazi nu avem decizii care sa anuleze acele contracte. Instantele spun, bun, a fost un conflict de interese dar ANI trebuie sa initieze o actiune in civil pentru anularea acelor contracte. Ce relevanta mai are o decizie, chiar si definitiva, de anulare a unui contract dupa trei sau patru ani cand contractul a fost platit, executat, poate alesul nu mai e in mandat. Deci, mecanismul nu e eficient de la un capat la altul, santiunile nefiind descurajante. De aceea a devenit feonomen de masa si poate in acest fel se finanteaza si campaniile electorale. 
  • Sunt o gramada de probleme in materia conflictelor de interese si a incompatilibilitatilor care necesita o abordare legislativa de fond care sa imbunatateasca acest mecanism. In cazurile de incompatibilitate identificate de ANI, acestea au fost castigate in proportie de 92% in instante, definitiv si irevocabil. In schimb, santiunile aplicate sun nesemnificative.


  • Ce ar trebui schimbat la lege? Unu: un singur grad de jurisdictie pentru cazurile de incompatibilitati sau conflicte de interese. Ar imbunatati si ar fluidiza procesul. O incompatibilitate este simpla, la fel un conflict de interese. Ai semnat un contract, nu conteaza daca procedura a fost legala sau nu ci ca ai participat la acel proces de decizie. O incompatibilitate: ocupi doua functii in acelasi timp. Lucrurile sunt foarte simple. 
  • Al doilea element: procedura prin care se evalueaza conflictul de interese de catre instanta dupa ANI sa includa si anularea contractului. Adica sa fie dispusa si anularea contractelor ca sanctiune automata cu repcuperarea banilor. Si in plus o sanctiune disciplinara privind interzicerea oricarei candidaturi pe orice functie de pe durata a doua exercitii electorale sau imposibilitatea numirii pe o functie publica. Este absolut aberant sa ai o persoana care s-a aflat in conflict de interse si a fraudat milioane de euro si dupa trei ani sa poata fi numita intr-o functie publica. 
  • Trei: In perspectiva verificarii averilor nejustificate ANI trebuie sa aiba un instrument prin care sa poata verifica nu numai sotul sau sotia sau copiii aflati in intretinere ci si persoane fizice care sunt incidente in declaratia de avere prin imprumuturi sau de asemenea firme in care demnitarii sau functionarii publici au participatii. 
  • Exista situatii de imprumuturi care nu sunt declarate si care apar ca proba in instanta. De exemplu, noi solicitam confiscarea a trei milioane de euro. In momentul cand cazul ajunge la instanta, persoana respectiva vine si spune "am niste contracte de imrpumut, nu le-am trecut in declaratia de avere". In unele cazuri am vazut ca nici nu este nevoie de un contract de imprumut ci numai declaratia persoanei respective ca a furnizat o suma de bani iar acest element este admis ca proba si diminueaza suma pe care o propunem spre confiscare. Desi nu exista nici un fel de documente financiare, tranzactii bancare, nimic altceva care sa conduca la o ipoteza rezonabila ca acea persoana a beneficiat de bani. Este o modalitate foarte des uzitata de a evita confiscarea sau de a diminua sumele pe care le cerem spre confiscare. 
  • Am avut discutii la nivelul Ministerului Justitiei, beneficiem si de sustinerea Guvernului. Problema e in felul urmator: atunci cand o lege incidenta cadrului legislativ al ANI ajunge in Parlament, vin zeci de amendamente care reduc rolul institutiei noastre. Ceea ce e un fapt regretabil, care afecteaza in mod grav si imperativele MCV si perspectiva aderarii la Schengen. Sa diminueaze atributiile ANI e un cuvant mult prea bland, vor efectiv sa lase insitutia fara nici un fel de instrumente. Noi am abordat situatia cu MJ si au fost discutii deschise in ce priveste perspectiva oportunitatii modificarii cadrului legislativ deoarece comporta riscuri foarte mari. 
  • Am vazut parlamentari care in mod individual avand probleme cu ANI in cazuri instrumentate de Agentie incearca sa amedeze cadrul legislativ pentru a dezincrimina propriile fapte penale. Si aici s-a vazut foarte clar persoanele care au formulat aceste amendamente in scris fara sa tina cont de toate aceste elemente care afecteaza profund relatia Romaniei in raport cu partenerii externi.


Citeste mai multe despre   


















2937 vizualizari

  • -8 (10 voturi)    
    hmm (Luni, 23 aprilie 2012, 20:37)

    Mazeta [utilizator]

    Daca nu se va face un proces al epocii Basescu, tot degeaba!
    • +3 (5 voturi)    
      aduna oameni si fa tu procesul..la care instanta ? (Luni, 23 aprilie 2012, 21:06)

      jango cage [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

      .
      • +4 (4 voturi)    
        Lasa-l ca asta l-a pos Ponta sa scrie (Marţi, 24 aprilie 2012, 7:25)

        CalinM [utilizator] i-a raspuns lui jango cage

        Astia din USL fierb cand aud de ANI ca-i tot prinde cu mata in sac.
    • +8 (8 voturi)    
      proces de apreciere (Luni, 23 aprilie 2012, 21:08)

      nico [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

      in care sa se faca un proces de apreciere (vezi toate reformele care cu chiu cu vai se fac, vezi rezervele de petrol din Marea Neagra, etc), cred ca vrei sa spui, ca de confiscare s-ar putea face in toata epoca Ilici (cand s-au inceput furturile, intr-o liniste deplina desigur), Vaca si Bombo (Petrom iti spune ceva ?)
      • -4 (4 voturi)    
        care Petrom? (Marţi, 24 aprilie 2012, 1:11)

        Murphy [anonim] i-a raspuns lui nico

        te referi la privatizarea aia votata de TOT Parlamentul (inclusiv PD, minus PRM)? care e meritul pedelistilor si al lui basescu in asta?
    • +4 (4 voturi)    
      Mazeto (Marţi, 24 aprilie 2012, 4:06)

      Vizitiul [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Rugaminte: Daca iese USL la putere, sa nu-ti schimbi numele, sa vedem ce mai zici cand se duce totul de rapa :)
  • +7 (7 voturi)    
    sugestii (Luni, 23 aprilie 2012, 21:05)

    vic [anonim]

    Verificati asociatiile asa zise profesionale,fundatiile ( nu numai din spitale) prin care se albesc banii de la firme.verificati mostenirile de la parinti cu pensii de cateva sute de lei dar care "doneaza" imobile de milioane,verificati imprumuturile din banci.Cu cat sunt imprumuturile mai mari (la cei cu functii de decizie,ex manageri) cu atata furtul este mai mare.
  • +7 (7 voturi)    
    corect (Luni, 23 aprilie 2012, 21:20)

    I [utilizator]

    sifonarea banilor din contul primariei in contul sotiei este principalul motiv pentru care majoritatea s-au facut primari.
    • +5 (5 voturi)    
      Este o radiografie... (Luni, 23 aprilie 2012, 21:39)

      translativus [utilizator] i-a raspuns lui I

      ...a ceea ce se intampla iar apelul la schimbarea legislatiei este cel putin retoric.
      Cine sa schimbe legislatia? Tocmai aceia care profita de pe urma ei?
      Niciodata, in sistemul politic actual, nu se va putea schimba ceva in legislatie pentru stoparea "conflictului de interese" , deoarece acesta, impreuna cu minciuna si cu lipsa de raspundere, sunt chiar baza pe care se sprijina sistemul.
      Sistemul politic trebuie schimbat, daca vrem sa scapam de paguba.
      • 0 (2 voturi)    
        cum, cu cine ??!!!! (Marţi, 24 aprilie 2012, 8:09)

        costica [anonim] i-a raspuns lui translativus

        Fura TOTI !!!
        TOTI !!!!
        De la Primul om al tarii la ultimul aflat intr-o functie de demnitate publica, fura TOTI si ei si neamurile lor !!!
        TOTI !!!
        Este ca un cancer generalizat aflat in stadiul V, adica ultimul si cel mai grav !!
        Cum sa mai schimbi, in asemenea cazuri medicul nu prea mai are ce face, doar Dumnezeu de sus sa mai faca vreo minune cu pacientul bolnav ?!!
        Citeste ce-a spus ieri noul sef al ANF Serban Pop, care recunostea deschis intr-un interviu pe HotNews::
        "Prioritatea ANAF este lupta cu grupuri evazioniste puternice, care au capacitatea de a influenta decizii la nivelul administratiei fiscale, a spus presedintele institutiei, Serban Pop.
        Exista grupuri evazioniste cu o capacitate financiara importanta, care pot sustine sisteme relationale capabile sa atinga cel mai inalt nivel al administratiei fiscale. Aceste grupuri se vor opune prin toate mijloacele unei reforme a ANAF si unei aplicari corecte a legii, bazandu-se pe posibilitatile financiare si de influenta pe care le au. Lupta cu aceste grupuri este o prioritate, vom restructura agentia astfel incat sa faca fata acestor provocari", a afirmat Serban Pop.
        Ce sa mai schimbi, asta TREBUIE sa fie problema pe masa CSAT !!!
        Dar, NU-i pasa lui Basescu, el si ai lui fura, nu noi!!!
  • +4 (4 voturi)    
    drenaj ii spune jafului? (Luni, 23 aprilie 2012, 21:32)

    dadan [utilizator]

    ati vazut vreodata ca vreun bugetar mai cu drept de semnatura si functie sa aiba neamuri muncitori de rand? Va spun eu - NU! Toti primarii , consilierii , sefii de tot felul de regii s.a.m.d au neveste , fii, gineri , soacre, matusi care au firme.... si nu una ci asa vreo trei patru de caciula....de obicei fara vreo activitate concreta dar coincidenta - toate au contracte cu institutia capului famigliei.... vezi pe asta de la Arges sau pe Ostaficiuc.... sau multi altii.....nu se mai ascund, mai mult toti oamneii care au afaceri si sunt putin descurcareti au vazut ca esti un bisnitar de rand daca nu intri si in politica....adica sa ai tu butoanele la bani publici (castane, tunuri...) si sa nu te mai incurci cu unsul si mituitul periodic al tertelor parti....este daca vreti o chestiune de orgoliu.... bani + putere.... vis de imbogatire peste noapte al fiecarui roman lenes si orientat.... se cultiva aceasta samanta in tot romanul needucat si fara valori ...dar si cand prinde sol fertil acesta samanta creste rapid intr-un falnic corupt.....unde este acel stat politienesc de care se tem toti politicienii? ma rog sa se intample cu adevarat cosmarul politicienilor romani si acela de a nu mai putea fura pe fata tot ce le cade in cale....
  • +3 (3 voturi)    
    societatea civila (Luni, 23 aprilie 2012, 21:35)

    pred [anonim]

    Societatea civila are puterea de a propune legi(daca se aduna un numar minim de semnaturi). Deci un ong sa se bage si sa dam cu semnatul, sau are altcineva alta idee?
  • +2 (2 voturi)    
    societatea civila (Luni, 23 aprilie 2012, 21:35)

    pred [anonim]

    Societatea civila are puterea de a propune legi(daca se aduna un numar minim de semnaturi). Deci un ong sa se bage si sa dam cu semnatul, sau are altcineva alta idee?
    • +1 (1 vot)    
      ... (Marţi, 24 aprilie 2012, 13:28)

      Veetor [utilizator] i-a raspuns lui pred

      La asta ma gandeam si eu... Asta e un motiv solid sa iesi in strada. Nu "iesi afara, javra ordinara!".

      Dar care societate civila? D`alde FACIAS?
  • +2 (4 voturi)    
    dictatura reala nu basesciana (Luni, 23 aprilie 2012, 21:39)

    sile [anonim]

    Intr-o tara precum Romania unde coruptia a atins limite insuportabile,cu parere de rau, singura solutie este instaurarea unei dictaturi.

    Degeaba ne amagim cu lupta anticoruptie dusa pe cale democratica atunci cand parlamentari,pusi pe japca,combat anticoruptia si nu coruptia,creind legislatie ilogica,dubioasa si interpretabila iar votantii continua sa voteze cu ochii inchisi.
    • +2 (2 voturi)    
      DA.... (Marţi, 24 aprilie 2012, 9:28)

      oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui sile

      macar pt. un deceniu, poate apucam si noi ordine in statul roman.
  • -4 (6 voturi)    
    personaj (Luni, 23 aprilie 2012, 22:25)

    mos craciun si prietenii sai [anonim]

    io nu mai inteleg poporu asta.am ajuns sa ne uitam in gura acestui mediocru/incompetent care, printr-un concurs de imprejurari favorabil a ajuns unde a ajuns. de ce nu se intreaba nimeni de unde a plecat si ce "bagaj" are in spate actualul presedinte ANI. de la afacerile dubioase din "tinerete" pana la smenozelile din perioada ANI si continuând cu modul de comportare din institutie sunt multe lucruri care pot sa-i releve adevărata fata. din pacate oamenilor care il cunosc si lucreaza cu el le este frica sa dea "valul" de pe fata "prostului".analizati putin interviurile lui si o sa vedeti cat de redundant e tipul.a invatat ca prostul 20 de fraze si le repeta peste tot si cu orice prilej pt a arata cat de dastept este. aviz jurnalistilor de investigatii care vor sa scrie despre subiecte tari. asta e omu'.