​AUDIO VIDEO Radu Magdin, unul dintre initiatorii miscarii Romania Noastra: Presedintele Basescu este foarte tare. E foarte bun. Are o capacitate extraordinara de a controla agenda/ Plus: Cum vede viitorul lui Mircea Geoana

de D. Tapalaga     HotNews.ro
Luni, 19 martie 2012, 17:34 Actualitate | Politic


Radu Magdin in studioul HotNews.ro
Foto: Hotnews
"Toata tara ii va reprosa lui Victor Ponta ca n-a accepat pozitia de premier cand putea sa schimbe, presupus, lucrurile in bine", a declarat, la Discutia de Luni, Radu Magdin, unul dintre initiatorii miscarii Romania Noastra, lansata, vineri, de fostul presedinte PSD Mircea Geoana. Magdin a mai spus ca, din punctul sau de vedere, de consultant in comunicare,  "presedintele Basescu, cu toate defectele sale si nu sunt un fan al lui, este foarte tare din punctul de vedere al strategiei politice. (...) Este foarte iscusit in a arunca capcane oponentilor sai. Este foarte bun". Radu Magdin crede ca, prin declaratia facuta de Traian Basescu duminica seara la B1TV, seful statului a ocupat agenda publica si ca probeaza astfel o "capacitate extraordinara" de a o controla.Asculta integral interviul cu Radu Magdin (27 min) despre Miscarea Romania Noastra



Cele mai importante declaratii facute de Radu Magdin la Discutia de Luni:



  • O impresie de consultant in comunicare: Cred ca presedintele Basescu, cu toate defectele sale si nu sunt un fan al lui, este foarte tare din punctul de vedere al strategiei politice. Pana cand isi va gasi adversari pe masura, ma tem ca toti isi vor gasi adversari pe masura, ma tem ca toti vor avea probleme pe banda rulanta. Este foarte iscusit in a arunca capcane oponentilor sai. Este foarte bun.
  • In momentul de fata, toata tara ii va reprosa lui Victor Ponta ca n-a acceptat pozitia de premier cand putea sa schimbe, presupus, lucrurile in bine. Insa sa nu uitam ca-i foarte greu sa schimbi lucrurile in bine cand nu ai o majoritate. Si, automat, chiar daca ai prelua functia de premier, ai avea probleme cu constituirea acelei majoritati deci ai fi implicit pana la alegeri la mana presedintelui. 
  • In orice caz, nu se poate spune ca presedintele nu-i iscusit. Cert este ca iata, agenda publica este ocupata cu o tema pe care el o initiaza. Daca vorbim de iscusime, vorbim de capacitatea extraordinara de a controla agenda publica. Rar i se intampla sa fie defensiv la aceasta, mai degraba reuseste sa spuna la momentul potrivit, cu instrumentele potrivite.


  • Romanii vor avea o surpriza foarte placuta de pe urma lui Mircea Geoana. Pe cat am apucat sa interactionez in ultimele doua-trei saptamani, in pregatirea lansarii miscarii, va pot spune ca am descoperit o persoana matura, o persoana care a invatat foarte mult din greselile sale din trecut, un om foarte motivat, un om care, zic eu este foarte curajos care a decis, in ciuda traditiei romanesti ca odata ce te-ai dus in jos in jos ramai, a decis sa lupte, sa o ia de la capat. Sa incerce sa faca un proiect fara utilitate politica imediata, sa incerce chiar si cu riscul misto-ului unora ca s-a facut ONG-ist, omul asta merge mai departe. Si cred ca asta este de respectat. Vad un om prezidentiabil, vad un om care e pe gustul meu.
  • Despre viitorul Miscarii Romania Noastra: Brat politic ce poate insemna? O serie de oameni, din cadrul sau din afara miscarii, care sa-si doreasca sa creeze un vehicul politic. Cred ca acest vehicul politic, daca este sa fie facut, este facut pe perioada medie si lunga. Cu posibilitatea ca unii dintre respectivii oameni sa candideze si in acest an. Pentru ca nu poti candida la alegeri daca nu esti constituit cu sase luni inainte ca partid. A, ca poti face diferite alte lucruri, ca poti sa ai candidati independenti, asta-i partea a doua.

Nota: Asculta integral interviul cu Radu Magdin despre Miscarea Romania Noastra, lansata de Mircea Geoana. Cui se adreseaza si ce-si propune. Discutia de Luni poate fi ascultata si pe frecventele Radio France International (Bucuresti - 93, 5 FM) incepand cu ora 19.10






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4026 vizualizari

  • +4 (6 voturi)    
    Mircea Geoana este o gresala naturala! (Luni, 19 martie 2012, 18:01)

    Manu de la Vrancea [anonim]

    Ce ma surprinde si imi da fiori pe sira spinari
    este ca o lume buimacita si bezmetica,mai poate crede in a mia fata a lui Geoana! Dragilor, a mintit asa de mult, s-a inconjurat numai de persoane rau famate, a incercat sa parvina pe orce cale, a aratat imaturitate politica si apucaturi de doctrina foarte stangista! Crestinii cred in lepadarea de satana,dar este el oare omul care s-a lepadat?
    Relatia lui cu Vantu si Voicu,spune destul. Mersul lui la Moscova pe sest,spune destul! Si uite ca oameni care pretind ca si gandesc, se duc in spatele lui! Stiu ca romanii sunt oportunisti si neloaiali fata de tara lor,dar cat de mult sunt oportunisti acesti oameni, sa merga alaturi de un esec, de un ratat?
    • +10 (10 voturi)    
      apropo de oameni destepti (Luni, 19 martie 2012, 18:38)

      alex [anonim] i-a raspuns lui Manu de la Vrancea

      Romania nu duce lipsa de oameni destepti (in pozitiile cheie), ci de oameni destepti, dar care au si caracter...
    • +2 (2 voturi)    
      nu prea sunt de acord (Marţi, 20 martie 2012, 3:04)

      Andrei Jder [anonim] i-a raspuns lui Manu de la Vrancea

      Manu de la vrancea, acest esec si ratat de care vorbesti, a avut cam jumatate din voturile romanilor la ultimele alegeri prezidentiale pe care mi le amintesc si mi se pare ca a trecut o vesnicie de atunci. In acest timp Mircea Geoana a fost tradat, facut cu ou si otet, ba chiar umilit cand a fost exclus din PSD. El s-a alaturat PSD-ului in 2001 incercand sa schimbe mentalitatea invechita, sa implementeze o gandire occidentala intr-adevar social democrata. A intampinat insa mai multa rezistenta decat se astepta iar asta a dus si la compromiterea imaginii sale. Mi se pare ca ultimul eveniment in care a fost exclus din PSD este cel mai bun lucru care s-a intamplat in cariera sa si faptul ca fost persecutat cu atata nerusinare nu a facut decat sa scoata in evidenta martirul care a incercat sa tina piept atat timp mentalitaii gresite din PSD care l-a si pus la pamant. Ceea ce este de apreciat la Mircea Geoana este ca dupa atata rautate care s-a conturat in jurul sau, dupa atatea umilinte si jigniri, ironizari si caracterizari puerile, ar fi putut sa se considere invins de jocurile murdare si fara scrupule ale adversarilor politici care fiind constienti ca este o adevarata amenintare pt ei, au luptat cu toate puterile sa-i distruga imaginea si sa-l scoata de pe scena politica. Dar in ciuda tuturor, el a ales sa nu ramana indiferent la nedreptatile care au loc in jurul nostru, sa nu se lase doborat de jocul murdar al politicienilor si sa nu ii lase pe oamenii care au sperat si spera in el, pe mana acestora. Vezi tu Manu, acesta este tipul de maturitate care conteaza si care este valoroasa la un lider, nu aceea de a face jocul altora. Ca sa fiu sincer cu tine, nu l-am votat la ultimele alegeri pentru ca era in fruntea PSD-ului si chiar daca sunt niste oameni exceptionali acolo, sunt si foarte multe uscaturi si nu am avut de ales. Acum insa, salut initiativa miscarii Romania Noastra si ma bucur ca oameni care imi impartasesc nemultumirea si frustrarea au ales sa ia atitudine
  • +6 (14 voturi)    
    Magdin (Luni, 19 martie 2012, 18:20)

    costel [anonim]

    Traian Basescu este cel mai bun politician roman in acest moment.Cred ca Ponta,Antonescu si Constantin ar trebui sa puna cite 1 milion de euro de caciula si sa se inscrie la scoala politica pe care vrea sa o deschida Basescu.Asta daca vor peste vreo 15-2o ani sa ajunga cam la 50% din capacitatea politica a lui Basescu.Antonescu sa puna inca 1 milion de euro pentru ca Basescu sa-l antreneze sa-si ridice capacitatea de rezistenta la efort.
    • 0 (2 voturi)    
      just (Marţi, 20 martie 2012, 9:34)

      adolf [anonim] i-a raspuns lui costel

      Ai dreptate. Basescu e cel mai tare. De unde naiba ai iesit si tu din negurile istoriei?!. (Basescu ne-a bagat in rahat pana la gat si la incredere este sub 10%).Deci e cel mai tare!
      • 0 (0 voturi)    
        Incredere (Marţi, 20 martie 2012, 19:57)

        MosIonRoata [anonim] i-a raspuns lui adolf

        Conform logicii tale ar trebui sa fim un stat condus de biserica sau armata.Doamne fereste:)
    • 0 (0 voturi)    
      tarrre! (Marţi, 20 martie 2012, 15:15)

      taher [anonim] i-a raspuns lui costel

      Fereasca Dumnezeu sa mai avem vreun presedinte cu doar 10% din capacitatea politica " a lui base , caci 100% ne-a ingropat deja,iar cei 10% ar fi bomboana pe coliva!
  • +2 (4 voturi)    
    Geoana&Magdin (Luni, 19 martie 2012, 18:22)

    Cornel [anonim]

    S-au gasit sacul cu peticul : doi derutati ! Doamne fereste sa produca si "copii" !
    Nu sint de luat in seama fiind doar doi papagali de locul 3.
  • +4 (4 voturi)    
    M-am uitat la interviu (Luni, 19 martie 2012, 18:23)

    ionut [anonim]

    M-am uitat la interviu si am o intrebare: este la misto ?
  • -4 (12 voturi)    
    pacat ca Basescu nu e tare si la condus Romania! (Luni, 19 martie 2012, 18:40)

    sa traiti bine! [anonim]

    Un presedinte nu are datoria de a a"arunca capcane" dusmanilor!
    Si apropo, care sunt dusmanii presedintelui? Cetatenii pe care ii reprezinta?

    Jenant acest Magdin.
    • +2 (2 voturi)    
      Flori roz si multi fluturi (Luni, 19 martie 2012, 18:49)

      Flavia [anonim] i-a raspuns lui sa traiti bine!

      Pentru "sa traiti bine": tu tot mai crezi ca te-a adus barza???
  • -1 (3 voturi)    
    Penutru Dumnezeu ! (Luni, 19 martie 2012, 19:11)

    monarch [anonim]

    Oameni buni , un bun om politic castiga alegeri dupa alegeri dar si conduce. Basescu a castigat mereu , cu fel de fel de tertipuri dar a condus dezastruos si culmea este ca nu-si da seama ! Este genul de presedinte care nu ar trebui sa fie presedinte !
  • +1 (3 voturi)    
    capcane=strategie? (Luni, 19 martie 2012, 19:15)

    eugenia [anonim]

    a ocupa agenda publica=a fi constructiv??

    de doua mandate incoace tot "ocupa agenda publica" si rezultatul care e?
    inteleg ca geoana tre sa fie prieten cu basescu, ok, dar cind incerci sa te prezinti vorbesti cit de cit despre tine, nu despre prieteni, nu?
  • -1 (1 vot)    
    Serios?! (Luni, 19 martie 2012, 19:20)

    Gabi [anonim]

    Ce? Cine? Unde? Cu Cine?
    Geoana? Presedinte? Om politic ?

    Fara PSD E fix zero! Si cu PSD era fix zero, doar ca avea o gasca numeroasa de majorete.


    Decat asta, mai bine Dan Diaconescu, si asta e rau ca ciuma!
  • +1 (1 vot)    
    Acest individ (Luni, 19 martie 2012, 20:55)

    loves_divine [utilizator]

    bate campii cu gratie!!
    in anul de gratie 2012 realizati domnilor ca sunt zone in tara care nu au curent, apa curenta, gaz???asta e agenda lui politica?grija lui pentru popor???
    multi spalati pe creier exista!!
  • -1 (3 voturi)    
    Hmmm (Luni, 19 martie 2012, 22:14)

    MRSmrs [utilizator]

    ="Toata tara ii va reprosa lui Victor Ponta ca n-a accepat pozitia de premier cand putea sa schimbe, presupus, lucrurile in bine", a declarat, la Discutia de Luni, Radu Magdin=

    Vad ca apar inteviuri, discutii, pareri toate bazate pe minciunile presedintelui...
    Cat de ridicoli pot fi unii...

    PS.HotNews nu are voie de la stapanire sa publice comentariile negative la adresa basecului?
    Ca ieri am avut comentariu care a fost exclus de cenzura portocalie...
  • +1 (1 vot)    
    necunoscutul (Luni, 19 martie 2012, 23:38)

    dezamagitul [anonim]

    Cine e radu magdin , compozitorul ?
  • -1 (1 vot)    
    necunoscutul (Marţi, 20 martie 2012, 9:40)

    dezamagitul [anonim]

    Da, e rockerul ala de la TVR care are acum 60 de ani. Recunoasteti ca a ocupat agenda publica a hotnews dupa ce a dezocupat-o Popeye
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Miercuri, 21 martie 2012, 23:04)

    baicu cristian [anonim]

    Traian Basescu este cel mai bun politician roman in acest moment.Cred ca Ponta,Antonescu si Constantin ar trebui sa se inscrie la scoala politica pe care vrea sa o deschida Basescu.Asta daca vor peste cativa ani sa se apropie de capacitatea politica a lui Basescu.