Casa de Garda Financiara
YM
) niciun tag
14 comentarii
  voteaza (9 voturi)     

Galati, str Morilor 127 | 27.02.2010
Fotograf: COMISAR MiRICA Casa de Garda Financiara

Cand tara e in criza uite ce iti poti ridica cu salariu de la Garda Financiara, pamant cumparat in 2008 in centru orasului si casa de 250mp in constructie.... si omul mai are destul ca doar pana la 33 de ani a agonisit...


  • -4 (10 voturi)    
    Poate! (Duminică, 28 februarie 2010, 17:26)

    Nelamurita... [anonim]

    Poate are credit, poate nevasta aduce mai multi bani in casa decat el, poate a mostenit parinti... Sotul meu si cu mine suntem sub 30 de ani dar avem o casa. Din salariu, credite - 3 la numar, bani de la parinti, teren de la bunici. Nu e gata, locuim in doua camere: bucataria si dormitorul, dar o avem... Sa inteleg ca asa ofticam vecinii? Sau cum?
    • +1 (7 voturi)    
      sigur ... (Duminică, 28 februarie 2010, 15:36)

      DanDa [utilizator] i-a raspuns lui Nelamurita...

      poti sa fi sigur ca oftici nu numai vecinii ci si trecatorii. e mult mai usor sa ceri de la stat, de la primarie, de la presedinte, de oriunde decat sa muncesti. oricum suntem o tara de asistati social. tu faci c redite si mananci coji de cartofi ca sa iti faci casa si altii 200 te injura ca ai facut casa si se dau de ceasul mortii pe ca statul nu le da si nu le-a facut. daca vrei sa le dai de munca fug de mananca pamantul zici ca vrei sa-i omori. astia suntem.
    • +4 (6 voturi)    
      E lamurita (Duminică, 28 februarie 2010, 22:25)

      Hera [utilizator] i-a raspuns lui Nelamurita...

      Nu are credit, nevasta are venit de cresterea copilului, pamantul nu l-a mostenit, l-a cumparat (oare cu ce bani - salariul unui comisar GF e in jur de 1000 ron) sau i l-a facut cadou tatal lui care lucreaza tot la GF Galati si are o casa la fel de mare......mai mult, trageti voi concluzia.....
      • 0 (2 voturi)    
        Asa, si? (Luni, 1 martie 2010, 17:25)

        mihai [anonim] i-a raspuns lui Hera

        Pentru astfel de afirmatii ai si probe. E usor sa spui vorbe...Nu de alta, dar si calomnia se pedepseste, nu numai luarea de mita.
        • +2 (4 voturi)    
          da, asa-i (Luni, 1 martie 2010, 17:59)

          veninusrl [utilizator] i-a raspuns lui mihai

          cea mai buna aparare este atacul, exact cum ii vad aparandu-se pe politruci sau pe interlopi ... doar se stie ca romania si coruptia sunt doua chestii paralele iar functionarii romani sunt cei mai cinstiti din lume, mai ales cei de la garda financiara! mai erau si vamesii dar de cand cu UE si-au cam pierdut din randament.
    • +3 (5 voturi)    
      maaa (Luni, 1 martie 2010, 7:01)

      veninusrl [utilizator] i-a raspuns lui Nelamurita...

      mai lasati-o dracu de vrajeala cu "capra vecinului" si alte abureli de asistanat. sunt zeci de mii de romani care muncesc cinstit si nu fura si cu toate astea nu-si permit ce-si permit nenumarati functionari: politisti, judecatori, de astia de la garda financiara si nu-i mai insir. evident cand ei vad ca altii care freaca menta pe banii statului si in acelasi timp isi ridica viloaie plimbadau-se in jipane e normal sa-si puna intrebari si sa vada ca ceva e in neregula in societate. e normala atitudinea. sau poate si voi "va descurcati" cu contracte cu statul si va dernajeaza cand unul si altul isi pubne intrebari cu averile aparute peste noapte?!
      • +1 (3 voturi)    
        Am dat si eu exemplul personal... (Luni, 1 martie 2010, 10:58)

        Nelamurita [anonim] i-a raspuns lui veninusrl

        Nu trebuie sa dai cu parul. Acum am inteles ca omul nu e tocmai in legalitate, iar probabil ca persoana care a postat il cunoaste bine, sau i s-a pus pata, sau ceva. Chiar nu trebuie sa fii asa. Incercam sa ii dau prezumtia de nevinovatie. Imi cer scuze.
        • -4 (4 voturi)    
          Eu m-am resemnat. (Luni, 1 martie 2010, 17:23)

          mihai [anonim] i-a raspuns lui Nelamurita

          Locuiesc de 16 ani in bloc, ma salut cu vecinii, dar nu mai mult. Muncesc cinstit zi lumina si castig foarte mult, cam cat 6 salariati medii. Asa ca imi permit renovare casa, masina scumpa (mai multe) plus alte lucruri...er...vizibile din exterior. E pasiunea mea si nu vad care e problema. Sunt indragostit de Porsche si prefer sa il tin in fata blocului, nu imi trebuie vila sa dorm. Casa nu ma intereseaza, dar sa imi conduc masina imi face mare placere.

          Mi-au iesit vorbe prin vecini ca fac trafic si ca sunt interlop...LOL!
          Cine m-a vorbit? Pai bosorogii care stau pe 3 milioane pensie si care nu vad altceva decat hoti in mintea lor bolnava spalata de televiziuni.

          Poate ar fi interesati si ca eu le platesc 2-3 pensii lunar, contributie la stat.

          Asa ca nu judeca pana nu stii despre ce e vorba...Poate omul ala are afacere cu inghetata sau alte afaceri. Este autorul de la garda financiara si i-a facut ancheta, cum a dobandit banii?

          Unii sunt pur si simplu invidiosi. Parol! Ma astept insa la babaciuni, nu la tineri...insa frustrarea e mare
          • +4 (4 voturi)    
            da cu siguranta (Luni, 1 martie 2010, 18:02)

            veninusrl [utilizator] i-a raspuns lui mihai

            are o afacere cu inghetata sau cu saci de canepa...
            mai ce afaceristi de succes sunt astia de la garda financiara, si polistii si judecatorii, toti is afaceristi de succes...
            eu stiu o matusa, nu spui a cui persoana importanta, tamara o chema pe matusa, super afacerista in imobiliare! asa si tu cu fonctionarii astia, afaceristi de nota 20 dar stau totusi pe o leafa la stat, o leafa mizera fiind super afaceristi... hmmm nu prea pare logic, dar in romania tutulor posibilitatilor...
        • +3 (5 voturi)    
          nicio problema (Luni, 1 martie 2010, 18:04)

          veninusrl [utilizator] i-a raspuns lui Nelamurita

          mi-am spus mai apasat opinia, atat! cat priveste prezumtia de nevinovatie, ok, dar in romania unde domneste "fonctionarus coruptus" io o dau la o parte cand e vb de astia!
  • -3 (5 voturi)    
    parere (Luni, 1 martie 2010, 18:36)

    eugen [anonim]

    mai oameni buni, dar baietii astia de la garda financiara si nu numai, in general organe de control vreti sa aiba numai prieteni, e clar ca in momentul in care le iei oamenilor bani prin amenzi, asta e obiectul muncii, iti faci dusmani. Si pana la urma o casa si o masina, are dreptul tot omul, si nu mi se pare ca reprezinta o avere incomensurabila.
    • +1 (3 voturi)    
      Nu e asa aiurea (Luni, 1 martie 2010, 20:03)

      Mirela F [utilizator] i-a raspuns lui eugen

      Nu e chiar asa de ilegal. Poate daca domnul il cunoaste si e asa cum zice atunci e cam ilegal. dar eu stiu ca salariu unui functionar la garda e 1500 lei plus procent din amenzi. Si se poate ajunge si la salarii de peste 5000 lei. iar la un salariu de 5000 lei iti poti permite sa faci in fiecare luna cate ceva pe langa casa. 250mp construiti nu e asa mare branza. Plus ca nu pare finalizata. Altii au facut viloaie in jumatate de an. De unde stiti cum e inauntru? poate nu e mobilata. Cand si-a luat fata presedintelui apt de n-spe sute de mii de euro nu si-a mai pus nimeni intrebari..

      Oricum, mie imi pareti cam ofticati. PS. nu lucrez in sistemul public, dar am o idee de ce inseamna un venit de 5000 lei in provincie.
  • -1 (3 voturi)    
    casa de comisar (Luni, 1 martie 2010, 22:34)

    anonim [anonim]

    locuiesc in zona,chiar la capatul celalalt al strazii.Trec mereu cu bicicleta sau pe jos pe acolo.spre oras,spre str.Brailei.Zapada din fotografie e din iarna anului 2008,asa ca casa e la rosu de mult ,e chiar rosu cu condens,se vede ca e un sarac care sta cu constructia pe loc .
  • 0 (0 voturi)    
    actualmente (Miercuri, 3 noiembrie 2010, 10:29)

    io [anonim]

    se lucreaza in draci. casa e finisata si are si mobila in ea. se fac lucrari la gardul imprejmuitor si la peluza (probabil piscina ceva...). toate aste cu 5000 de lei/ luna. de fapt acum sunt numai 800 lei.