Caine in complexul comercial Orhideea
YM
caini comunitari ) niciun tag
11 comentarii
  voteaza (6 voturi)     

Carrefour Orhideea Bucuresti | 30.09.2009
Fotograf: Diana Caine in complexul comercial Orhideea

Sanepid-ul doarme???


  • +1 (5 voturi)    
    Nu doarme.....produce.. (Miercuri, 30 septembrie 2009, 14:40)

    bgd [utilizator]

    ...spagi..
  • +6 (6 voturi)    
    bietu (Miercuri, 30 septembrie 2009, 14:42)

    vio [anonim]

    i-o fi fost foame si a intrat si el unde a vazut ca intra humanoizii
  • +5 (7 voturi)    
    Sanepid? (Miercuri, 30 septembrie 2009, 15:01)

    Close [utilizator]

    Sanepidul ce treaba are? Acum serios vorbind, ala nu-i politie sau jandarmerie, nu are agenti pusi la paza prin toate cotloanele si nici nu ar trebui. Apoi fac pariu ca nu stii ce s-a intamplat dupa asta, daca au primit sau nu vreo amenda, pentru ca nu da nimeni chestiile astea la stirile de la ora 5.
  • +3 (5 voturi)    
    Nu vă supărați (Miercuri, 30 septembrie 2009, 16:19)

    ady624 [utilizator]

    Nu vă supărați, unde este departamentul Cărnuri? Am o întâlnire cu două pisici :D

    He he,
    Adrian
    • +2 (6 voturi)    
      cred... (Miercuri, 30 septembrie 2009, 17:04)

      Mirela F [utilizator] i-a raspuns lui ady624

      ...ca dorea un hot dog cu niste cartofi de la mac :D
  • +2 (6 voturi)    
    ce sa spun ... (Miercuri, 30 septembrie 2009, 18:21)

    b@selu [utilizator]

    ... parca era un kkt asa vorbesti. Sa dea Domnu' ca intr-o viata ulterioara sa fii un soarece ca sa-ti cada nasul acolo unde meriti. Cainele ala era acolo din cauza noastra. Noi i-am luat din paduri si i-am domesticit si mai apoi cand n-am mai avut nevoie de ei i-am aruncat pe strazi printre masini si diavoli cu chip uman sa se descurce cum pot.
    • +3 (3 voturi)    
      Cred că mergi prea departe... (Miercuri, 30 septembrie 2009, 22:07)

      ady624 [utilizator] i-a raspuns lui b@selu

      Câinele nu are nici o vină, evident. Foamea trebuie rezolvată și cuțu recurge la orice. Este absolut normal și remarcabil curajul lui. Sau foamea.

      Însă de aici până la domesticit e drum lung. Consider că acești câini trebuie culeși de pe stradă curățați, scăpați de eventuale boli și oferiți spre adopție. Sunt foarte mulți români care i-ar adopta. Din păcate există și unii care adoptă câinele și-l dau afară pe stradă după o vreme. În State dacă ai un animal de companie, ai o mare responsabilitate. Dacă nu-l hrănești riști dosar penal și închisoare. Ești răspunzător pentru animalul pe care îl deții și ai obligații față de el mai ceva decât față de propriul copil. De aceea cei care adoptă un cățel sunt verificați la nivelul de trai, li se verifică până și locuința. Trebuie aprobați, altfel nu primesc animalul. Adopția este cea mai bună soluție.

      Adrian
      • +2 (2 voturi)    
        da, dar (Miercuri, 30 septembrie 2009, 23:03)

        Mirela F [utilizator] i-a raspuns lui ady624

        In State si in alte tari ceva mai evoluate exista 'politia animalelor': oameni platiti sa verifice conditiile in care traiesc animalele, oameni platiti sa prinda caini, pisici, cai, etc care sunt date uitarii de stapani si bajbaie pe unde nu trebuie. Acolo se actioneaza nu se comenteaza, pe aici...deocamdata comentam :D
  • +2 (4 voturi)    
    hai sa o lasam balta (Joi, 1 octombrie 2009, 1:20)

    ciob [utilizator]

    hai s-o lasam balta cu sanepidu ca doar nu v-a intrat in farfurie!
    consider si eu penibil comentariul original adaugat pozei! avem responsabilitatea pentru animalele din jurul nostru!!! ma intreb dc autoarea pozei a hranit vreodata vreo pisica sau vreun caine si a simti cum animalul ii multumeste fara cuvinte!
    • -3 (5 voturi)    
      nu e deloc penibil comentariul original (Joi, 1 octombrie 2009, 11:10)

      Diana [anonim] i-a raspuns lui ciob

      Draga utilizator Ciob,
      Daca acest incident se intampla intr-un spatiu privat sau la dumneata in casa nu era nimic de comentat. Dar Carrefour Orhideea e un spatiu public, unde lumea circula, copiii mici sunt cu parintii la cumparaturi, la restaurantele din galerie etc. Acea fiinta nu avea ce sa caute acolo. Sunt o mare iubitoare de animale dar in anumite limite. Daca copiii dumitale se vor imbolnavi sau vor fi muscati de un astfel de patruped cand ai iesit sa faci cumparaturile sau sa stai sa te relaxezi la un loc de alimentatie de pe marginea galeriei, atunci sa mai vorbim.
  • +1 (1 vot)    
    hypermarket (Vineri, 2 octombrie 2009, 14:57)

    milena [anonim]

    Vina este a personalului care se ocupa de acest magazin. Dar avand in vedere ca in Gima din Plazza Mall la vitrinele frigorifice cu iaurturi si branzeturi miroase de inebunesti a mortaciune si noaptea circula soricei si sobolani ... nu cred ca ar trebui sa ne mai mire acest patruped.
    La noi totul se face de mantuiala ... cum se zice "de ochii soacrei" . Sanepidul este la luat spagi ( un ex: intr-un club s-a dat spaga 2000 ron pentru ca nu era frigider separat pentru lamai, +amenda ) .