de unde mi-au ridicat masina
YM
parcari ) niciun tag
19 comentarii
  voteaza (3 voturi)     

Bucuresti, Obor, statia RATB Lizeanu | 27.04.2009
Fotograf: catalin De unde mi-au ridicat masina

Ori e statie, ori e parcare aici? Marcaje de parcare in statie de RATB, 5 masini parcate, in 2 ore au disparut toate - inclusiv a mea!! este revoltator!! poate nu se vede foarte bine din poza, dar cei care stiu zona, stiu si situatia: in alveola sunt marcaje de parcare. Care este regula ce trebuie respectata. Se parcheaza sau nu?


  • +2 (6 voturi)    
    statia RATB (Luni, 27 aprilie 2009, 23:55)

    Bogdan [anonim]

    mi se pare normal sa se respecte indicatorul de statie autobuz, si se stie ca in statia de autobuz nu se parcheaza

    sunt sigur ca si inainte de indicatorul cu statie de autobuz vei gasi si unul care arata ca parcarea a fost permisa pana in acel loc
    • +2 (6 voturi)    
      nu sunt indicatoare (Marţi, 28 aprilie 2009, 10:07)

      madalina [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

      cunosc zona, nu este indicator de parcare interzisa in zona.
      si sunt de acord cu intrebarea pusa de catalin. de ce sunt marcaje de parcare daca este parcarea interzisa?
      potrivit codului rutier, marcajul de parcare indica loc unde se poate marca. situatia este confuza
      • +1 (5 voturi)    
        Nici o confuzie (Marţi, 28 aprilie 2009, 10:56)

        Hapxiu [utilizator] i-a raspuns lui madalina

        În staţia de autobuz nu se parchează ! Marcaje sau nu, până la urmă e chestie de logică elementară sau de bun simţ.
      • 0 (0 voturi)    
        lucidarea misterului (Marţi, 28 aprilie 2009, 12:08)

        Rumalun1st [utilizator] i-a raspuns lui madalina

        Ce sa-i ceri, bani europeni, lucratura romaneasca :)
    • 0 (4 voturi)    
      ridicare ilegala (Marţi, 28 aprilie 2009, 10:33)

      Andrei [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

      Acuma si daca ar fi acel indicator (dar din cate stiu nu exista) cu parcarea interzisa, pe jos daca te uiti in poze e marcaj de parcare permisa care trebuie respectat conform codului rutier. Deci prostia e in floare, parerea mea intai ar rezolva problema semnelor si apoi sa se apuce de ridicat masinile oamenilor.

      Sunt niste hotii dai drq si pe langa asta iti mai cer si 530 de ron plus amenda sa o iei in 24 de ore, e strigator la cer cand nu exista locuri de parcare nici pentru 20 % din masini.
      • +1 (7 voturi)    
        Parcari (Marţi, 28 aprilie 2009, 14:16)

        Iulian [anonim] i-a raspuns lui Andrei

        Cand ti-ai luat masina nu stiai ca nu sunt locuri de parcare?
        • -1 (3 voturi)    
          Parcari (Marţi, 28 aprilie 2009, 20:36)

          Seb [anonim] i-a raspuns lui Iulian

          Majoritatea proprietarilor de autoturisme au impresia ca pentru ca si-au luat ei masina este statul dator sa le ofere loc de parcare cam peste tot unde ar putea avea ei treaba. Problema locurilor de parcare in Bucuresti poate fi rezolvata doar prin initiativa privata. Rumanul chiar daca are alternativa civilizata (dar cu plata) o prefera pe cea ilegala (dar gratis), a se vedea parcarea de la Unirii. Atata vreme cat rumanul nu este dispus sa plateasca pentru acest serviciu ne se va rezolva problema.
  • +2 (6 voturi)    
    si totusi... (Marţi, 28 aprilie 2009, 12:35)

    Lupu [anonim]

    daca vedeti niste dungi trase pe jos, nu inseamnca ca se poate parca. am invatat cu totii cand ne-am luat permisul ca nu se parcheaza in statii. eu nu vad in zona vreun indicator de parcare, asa ca dungile de jos nu au nicio valoare...
    • +1 (1 vot)    
      ai pus punctul pe I (Marţi, 28 aprilie 2009, 16:11)

      Myth [anonim] i-a raspuns lui Lupu

      In legislatia rutiera nu cred ca scrie nicaieri ca niste dungi trasate pe jos reprezinta spatii de parcare. Daca nu exista indicatorul de parcare (P) atunci respecti faptul ca acolo este o statie de autobuz => nu parchezi. Tipul care a postat poza asta si-a cam dat singur foc la valiza... deh... cum era aia cu "romanul nu e roman destul pana nu e si fudul"? :))
      • +1 (3 voturi)    
        tragi concluzii aiurea (Marţi, 28 aprilie 2009, 15:53)

        ionelstim [anonim] i-a raspuns lui Myth

        am carnet de conducere de 16 ani, nu de ieri, am sustinut mereu ca legile in Romania sunt interpretabile, daca stii sa citesti printre randuri. legislatia rutiera la fel: "niste dungi trase pe jos" cum le numesti dumneata reprezinta un marcaj rutier; si marcaje rutiere sunt prevazute in codul rutier sa obligatorii de respectat (vezi art. 30 din codul rutier-si aminteste-ti de "cedeaza trecerea" sau "stop" care se pune si pe asfalt, si nu sunt niste pete de vopsea aruncate pe jos, ci sunt marcaje ritiere)
        greseala este a administratiei locale, din cate vad eu, ca nu a ajuns la o intelegere logica cu politia in vederea locului respectiv. parerea mea este ca adevarul este undeva la mijloc

        nu stiu cati dintre dumneavoastra locuiti in zona pasajului obor de va aruncati la acuze: locuri de parcare nu sunt, masinile sunt parcate abuziv pe trotuar, iar statia de autobuz cu pricina este mereu plina de masini si nu incurca niciodata circulatia autobuzelor.
        • +1 (1 vot)    
          Mda... (Marţi, 28 aprilie 2009, 16:52)

          dami365 [utilizator] i-a raspuns lui ionelstim

          Dungile alea pe jos se numesc "marcaje orizontale" . Problema este ca daca nu mai sunt valabile trebuiau sterse(vopsite in gri sau ceva asemanator) , dar din punct de vedere al administratiei mai bine lasi treaba in coada de peshte si apoi vii sa ridici masinile si sa incasezi amenzile!
  • +1 (3 voturi)    
    pai tu ce crezi? (Marţi, 28 aprilie 2009, 15:11)

    sadwank [anonim]

    Dincolo de marcaje, indicatoare si statii de autobuz exista regula bunului simt.
    Care interzice cu desavirsire sa faci ceva ce tie nu ti-ar place sa ti se faca. Acum, ca tu iti bagi picioarele in ea, asta e alta treaba. Zi totusi merci ca ti-au ridicat-o si n-am trecut eu pe linga ea, ca stii ce tehnica desavirsita am la datul oglinzii peste cap?
    Cu masina ai scapat ieftin, te duci si ti-o ridici, mai ai insa de lucrat la tupeul care te impinge sa deschizi gura si sa apesi pe declansator dupa ce faci prostii.
  • -1 (1 vot)    
    data viitoare mergi pe jos ca sa mai slabesti (Marţi, 28 aprilie 2009, 19:58)

    Frankie [utilizator]

    sau cu bicicleta
    • +1 (1 vot)    
      sunt destul de slab (Marţi, 28 aprilie 2009, 22:20)

      Catalin [anonim] i-a raspuns lui Frankie

      stai tu relaxat prietene, ca sunt slab... ideea era ca totul e lasat la voia intamplarii si fiecare face ce vrea. Daca vrei/vreti sa stiti am 11 ani de condus si 2 amenzi (cu tot cu asta), crezi ca era mai frumos sa urc masina pe trotuar sa incurc pietonii sau sa parchez masina intr-un loc in care am crezut ca e o parcare ??? La Rosetti e la fel si se procedeaza la fel ... de acolo nu se ridica masinile... asa ca nu mai vorbiti aiurea daca sunteti pietoni sau prea frustrati sa dezbateti ceva cu bun simt. Mai ales ala care imi spunea ca imi dadea el oglinzile peste cap...mare vrajeala ce faceai - oricum nu puteai, ca nu se dau peste cap eventual le rupeai.
  • -2 (2 voturi)    
    Tot nu ti-ai dat seama daca se parcheaza sau nu? (Marţi, 28 aprilie 2009, 20:50)

    Gigel [anonim]

    Esti handicapat mintal? NU se parcheaza, de aia ti-ai luat si masina. Ce altceva mai vrei????
  • 0 (0 voturi)    
    Doar la politie... (Miercuri, 29 aprilie 2009, 0:15)

    someone [anonim]

    Ce de frustrati, si de-o parte si de alta...
    Probabil marcajele sint puse eronat acolo in statia de autobuz, sau poate statia de autobuz a fost mutata acolo ulterior realizarii marcajelor . Nu in ultimul rind e posibil sa lipseasca ceva gen indicator de parcare permisa dupa o anumita ora, cind traficul se mai diminueaza . Probabil ca cel mai corect este sa intrebi civilizat la politie de ce ti-a fost ridicata masina de pe locurile marcate ca "parcare" sau de ce in statia de autobuz primaria a facut marcaje de parcare. Altfel nici nu stiu daca are sens sa te agiti, doar nu te astepti la raspunsuri de bun simt pe un forum unde orice frustrat poate sa-si dea cu parerea... oricum, nu de la unii care raspund la un gest de nesimtire (o contraventie - parcarea pe un loc nepermis) cu un gest de nesimtire si mai mare distrugerea oglinzii - care se constituie intr-o fapta penala, distrugerea de bunuri)
  • +1 (1 vot)    
    sectorul 2 (Miercuri, 29 aprilie 2009, 17:08)

    perfect [anonim]

    stii foarte bine ca in sectorul 2 se intampla faze de astea nasoale. sau ai aflat acum... avem primar dibaci, trebuie sa faca bani pentru campania PSD. cei care nu conduc o masina prin bucuresti mai bine se abtin. mai devreme sau mai tarziu veti intelege cum e cu parcarile pe aici.
    pentru individul care a capatat o abilitate deosebita in a intoarce oglinzile, cu siguranta e singura lui abilitate. oligofrenii fac figurile astea.
    • 0 (0 voturi)    
      mai este o specie de oligofrenii.... (Luni, 4 mai 2009, 21:46)

      Catalin [anonim] i-a raspuns lui perfect

      mai sunt si cei care zgarie masinile cu cheia ...
  • 0 (0 voturi)    
    RATB park (Luni, 8 iunie 2009, 17:09)

    unu [anonim]

    capcana, fraiere!!!!