un lac fara peturi, replica la barajul Bicaz
YM
california ) niciun tag
18 comentarii
  voteaza (4 voturi)     

parcul Yosemite, California | 23.04.2009
Fotograf: dilema Un lac fara peturi, replica la barajul Bicaz

Oare de ce americanii, cei mai mari consumatori de peturi, nu le arunca si ei in apa, ca noi?


  • -8 (8 voturi)    
    CE MA INTERESEAZA PE MINE CE FAC AMERICANII ? (Vineri, 24 aprilie 2009, 8:17)

    Corina [anonim]

    Ce tot ii dati cu comparatiile astea tampite ?
    • +8 (8 voturi)    
      comparatii tampite? (Vineri, 24 aprilie 2009, 10:58)

      donna [anonim] i-a raspuns lui Corina

      Din comentariul tau, Corina mama, inteleg ca nu vrei sa intelegi si sa inveti nimic...Probabil ca esti una din persoanele - prea multe la numar - care lasa locul dupa ea ca o cocina. Alfel din asemenea "comparatii tampite" ai invata cate ceva...
  • +5 (5 voturi)    
    california (Vineri, 24 aprilie 2009, 9:32)

    Zgabeartza Iftode [utilizator]

    Oare pentru ca isi iau o amenda de platesc si copii lor si poate si copii copiilor lor?
    • +1 (1 vot)    
      pet (Vineri, 24 aprilie 2009, 16:58)

      Mihai [anonim] i-a raspuns lui Zgabeartza Iftode

      E f simplu.Acolo la fiecare pet iti ia 5 centi garantie pana il duci la recycle.Sa ia si la noi 1,2- 10 lei si o sa vedeti ca nu le mai arunca nimeni
  • +4 (4 voturi)    
    Pentru ca... (Vineri, 24 aprilie 2009, 9:45)

    Far Eastern [anonim]

    acolo, pe langa faptul ca e rezervatie naturala(Lacul Bicaz si zona nu e), acolo exista acei "rangers", care chiar isi fac treaba!!! Desi unii sunt carcotasi, in America sunt mai ecologisti cetatenii decat autoritatile...
  • +2 (2 voturi)    
    Diferenta de mentalitate (Vineri, 24 aprilie 2009, 9:46)

    Cristi [anonim]

    Asta e, americanii sunt mai civilizati, probabil ca au amenzi usturatoare si persoane dornice sa le aplice in caz ca se incalca legea sau poate sunt mai prietenosi cu natura in urma educatiei primite.

    O parte dintre noi nu numai ca nu le pasa, dar refuza sa se implice. Spre exemplu, la comentariile legate de poza cu barajul bicaz, indemnam lumea sa se organizeze pentru a curata mizeria de acolo in prezenta presei pentru a arata cat de grava e situatia in speranta ca cineva, candva, ar simti un pic de rusine pentru ceea ce a facut. Din 5000 de vizualizari, doar o persoana s-a oferit sa ajute. Restul probabil ca au zis "strugurii's acri " si asteapta ca autoritatile locale sa faca ceva.
    Americanii au cursuri de cercetasi unde copii sunt instruiti cum sa se comporte in natura, se plimba peste tot si strang gunaoie (daca e cazul). Noi stam la umbra parului si asteptam sa ne cada fructul in gura!
    • +1 (1 vot)    
      Voluntariat (Vineri, 24 aprilie 2009, 10:55)

      radu [anonim] i-a raspuns lui Cristi

      Probabil s-ar gasi mai multe persoane interesate de astfel de actiuni de curatire, dar trebuie facut intr-un mod ceva mai organizat. Asta ar fi treaba unui ONG ecologist de exemplu , sa lanseze o campanie de informare si de strangere a gunoaielor prin voluntari.
      Numai vointa noastra nu e suficienta, iti trebuie si ceva logistica si sprijin de la autoritati.
      De asta cred ca majoritatea oamenilor nu prea misca cand vine vb de actiuni din astea. Multi se intreaba, cine ne duce acolo, in ce punem gunoiul etc ...
      • +1 (1 vot)    
        Corect (Vineri, 24 aprilie 2009, 11:08)

        Cristi [anonim] i-a raspuns lui radu

        Tocmai de asta recunoscusem in postarile mele ca nu am cum sa organizez asa ceva. Speram totusi sa captez atentia unei organizatii sau cuiva care ma poate ajuta si ma oferisem voluntar. Nu am cum sa-mi public intentiile altfel, nu am cum sa ma fac auzit. Speram si eu...
        • +2 (2 voturi)    
          de acord (Vineri, 24 aprilie 2009, 12:10)

          dilema [anonim] i-a raspuns lui Cristi

          Cineva, o persoana educata "nemteste", originara de prin zona Sibiului, imi povestea ca in copilarie cand mergea la picnic cu familia sau cu scoala, incepeau prin a curata locul de gunoaie. Gunoaie lasate, evident, de altii. La fel, o cunostinta de a mea, un tanar cetatean german, cand vine in frumoasa noastra tara si face drumetii la munte, ia cu el saci de plastic si strange gunoaiele intalnite in cale... Initial mi s-a parut o enormitate umilitoare, sa muncesti sa cureti dupa marlani, ca apoi sa vina iar dupa tine si sa murdareasca iar. Dar m-am gandit ca unii din marlani arunca gunoiul acolo unde este deja murdar si poate daca ar gasi locul curat ar mai fi o sansa sa se abtina si sa-si ia resturile dupa picnic cu el, sa nu le mai arunce in natura...Stiu si eu, credeti ca mai sunt sperante?
        • +1 (1 vot)    
          Salut Cristi (Vineri, 24 aprilie 2009, 12:12)

          Razvanel [utilizator] i-a raspuns lui Cristi

          M-as oferi bucuros voluntar daca as fi in tara. Eventual la vara?
          • +1 (1 vot)    
            Bucurie amara (Vineri, 24 aprilie 2009, 14:07)

            Cristi [anonim] i-a raspuns lui Razvanel

            E bine ca unii doresc sa realizeze lucrul asta, dar sa speram ca o sa mai avem si voie: l-am auzit pe M. Badea plangandu-se ca autoritatile il impiedica sa alerge prin parc impreuna cu alti oameni pentru a sublinia nevoia exercitiul fizic in mediul urban iar apoi, am citit stupefiat, cum aceleasi autoritati impiedica circulatia bicicletelor si a rolelor prin parcuri... Cred ca cineva vrea sa ne otraveasca :)
            Oricum, se pare ca o sa ramana doar o idee, cum spunea cineva mai sus si cum spuneam si eu, ne trebuie o organizatie sau o persoana care sa ne ajute din punct de vedere logistic: barci, navoade si autorizatie de la cei in cauza. Eu am lansat doar un apel, in speranta ca cineva va prelucra ideea si o va dezvolta asa cum trebuie, o persoana informata care ar putea cunoaste sau ar putea avea conexiunile necesare pentru a organiza o astfel de campanie.
  • +4 (4 voturi)    
    PET-uri la Erevan (Vineri, 24 aprilie 2009, 10:02)

    American Petaruncan [anonim]

    In 5 ani petrecuti in SUA, am intalnit o multime de cocalari mai neciopliti ca ai nostri. Ba mai mult, au mai multa putere - mai multi bani, mai multe pusti, mai multe peturi. Cowboy care conduc pick-up truck prin padure, band bere la doza si aruncand doza pe geam, apoi impuscand tot ce misca, de multe ori nu cu pusca de vanatoare (alice) ci cu carabina (glont). Exista insa 2 aspecte:
    1. Acestia sunt exceptia, nu regula. Majoritatea oamenilor au educatie civica si ecologica. Dimpotriva, in RO, cei care au bun simt si aduna gunoaiele dupa ei, sau cei care merg in tabere de curatire a traseelor turistice sunt exceptia, nu regula...
    2. In parcurile nationale (si am vizitat vreo 4) nu intra acesti cocalari, iar daca intra, se comporta automat civilizat. Acei rangeri, de care a pomenit cineva mai devreme, chiar sunt la datorie. O amenda pt un PET aruncat este intre 1000 si 4000 de dolari pe o sosea, iar in parcuri nationale poate sa fie mai mult.
  • +1 (3 voturi)    
    total gresit (Vineri, 24 aprilie 2009, 11:04)

    vladici [anonim]

    ceea ce nu inteleg eu ca aceste comparatii ma lasa rece adica nu ma misca nimic, noi avem peturi ei nu au, ei au lacuri curate si ape lipezi noi, poate tine de educatia civica poate nu, americanii sau mai bine zis deseurile lor sunt in atlatntic nu in lacurile si padurile lor o zona de dimensiunea unei tari cat Marea Britanica plina de peturi pete de petrol si alte gunoie deci ideee e ca aceste deseuri trebuiesc eliminate ecologic sau reciclate atata timp cat reciclarea este mai mica decat productia desurilor vom vedea la noi petrui in lacuri delta dunare si la ei in atlantic deci care e mai presus americanu sau romanu toti sunt niste imbecili.
  • +1 (1 vot)    
    romania (Vineri, 24 aprilie 2009, 11:25)

    valentin [anonim]

    in romania, ca sa semnaleze ce bine s-au simtit, unii dintre noi lasa cat mai multa mizerie.. de ex, pe plaje: daca vezi un munte de gunoi in vama..zici: ce s-au distrat astia aici.. la fel dupa un chef: masori distractia in mizeria si dezastrul ramase!

    suntem niste inapoiati!
  • +4 (4 voturi)    
    chiar daca... (Vineri, 24 aprilie 2009, 11:56)

    dilema [anonim]

    ...pe unii dintre voi ii enerveaza comparatia, pe altii ii lasa rece, mie imi pare bine ca a starnit, totusi, reactii. Am pus, de fapt la intamplare aceasta poza din California: am avut sansa sa vizitez multe asemenea frumuseti naturale din Europa si din SUA si as putea posta o colectie intreaga de imagini splendide, cu natura nepoluata, protejata, respectata, admirata etc.... Ideea este ca, iata, e posibil s-o pastrezi astfel, numai sa vrei! As fi multumita ca macar jumatate din cei care arunca o privire pe aceste comentarii, fie ca se arata sau nu de acord cu comparatiile, sa retina ceea ce am vrut de fapt sa spun: ca numai respectand natura ne putem bucura de ea! De ce sa ajungem sa privim cu dezgust Bicazul care, ca frumusete, nu ar fi cu nimic mai prejos decat acel lac - as zice chiar banal - din California?
  • 0 (0 voturi)    
    curatenia (Vineri, 24 aprilie 2009, 21:29)

    nicu [anonim]

    PENTRU CA AMERICANILOR LE PASA IAR NOUA NU SI LA NOI NICI NUUUUUUU SE VREA PENTRU CA NU SINTEM EDUCATI
    • -3 (3 voturi)    
      americanos vesbucci (Sâmbătă, 25 aprilie 2009, 0:43)

      extruder [anonim] i-a raspuns lui nicu

      ce alea-s peturi? credeam ca-s pesti morti.

      relaxati-va obositilor ca-i bine inca.
  • 0 (0 voturi)    
    Ne place mizeria (Joi, 7 mai 2009, 16:06)

    Baba Cloanta [anonim]

    Lasati grataragii in pace, daca asa le place sa fie cat mai multa mizerie in jurul lor, ca oricum ei sunt majoritari in tara noastra, si duceti-va in locuri care nu sunt frecventate de ei.

    Daca adunati gunoaiele de langa locurile de gratar, nu o sa se mai simta bine acolo.