masina care spala strada blocheaza trafic in pipera
YM
) niciun tag
14 comentarii
  voteaza (4 voturi)     

locul fotografiei/filmului | 20.05.2015
Fotograf: Stefan Saulea masina care spala strada blocheaza trafic in pipera

trafic blocat pe strada george constantinescu in pipera la ora 9 dimineata, din cauza unei masini care spala strada


  • +4 (4 voturi)    
    Semne de circulatie optionale (Joi, 21 mai 2015, 9:42)

    bubu [anonim]

    Pe partea dreapta exista un semn care indica OPRIREA interzisa. Asa ca daca nu ati opri ca bizonii acolo unde nu trebuie ati avea loc sa circulati ca oamenii normali.
    • +4 (6 voturi)    
      Da (Joi, 21 mai 2015, 10:22)

      placintacubranza [utilizator] i-a raspuns lui bubu

      Cladirile din zona au parcari subterane care se inchiriaza contra-cost angajatilor. Dar cum sa dea corporatistii bani pe parcare, nu e mai usor sa ii injuri p-aia care mai spala din mizeria de pe strada?

      Dupa care ii vezi cu sloganuri "Vrem o tara ca afara", dar ei se comporta ca in Africa. E drept, si Africa e "afara".
      • -5 (5 voturi)    
        dar de ce (Joi, 21 mai 2015, 12:43)

        Reader [anonim] i-a raspuns lui placintacubranza

        sa plateasca angajatul pentru locul de parcare?
        • +6 (6 voturi)    
          Comentariu sters de utilizator (Joi, 21 mai 2015, 14:08)

          [anonim] i-a raspuns lui Reader

          • -3 (5 voturi)    
            poate (Joi, 21 mai 2015, 17:54)

            Reader [anonim] i-a raspuns lui

            tu stai langa o gura de metrou. poate altora le-ar trebui 2 ore sa ajunga la serviciu cu transportul public daca tu mananci paine cu ceapa, toti trebuie sa faca la fel ca tine?nu ti se pare normal ca angajatorul atunci cand a inchiriat / construit spatiul ala de birouri trebuia sa asigure locuri de parcare pentru minim 1/4 din angajati? sunt putine locuri de parcare pentru cati posibili angajati vor ocupa tot ansamblul ala, nu da autorizatie de constructie. de ex. promenada tower (sau cum ii zice) are doar 500 locuri de parcare.

            dar ce sa stie romanu invidios. vede o masina parcata aiurea: gata, bizonu e vinovat, dar nu sta sa gandeasca ca poate e singurul mod (convenabil) de a ajunge la job.
    • +3 (3 voturi)    
      cam asa e (Joi, 21 mai 2015, 13:48)

      gogu [anonim] i-a raspuns lui bubu

      Ai dreptate cu bizonii, insa si primaria e de vina, in primul rand ca nu ia masuri impotriva celor care parcheaza ilegal, in al doilea rand strazile se spala noaptea.
      Eu nu inteleg de ce sint lasati sa parcheze unde vor ei? Pai nu s-ar imbogati primaria din amenzi?
  • +2 (4 voturi)    
    din cauza.. (Joi, 21 mai 2015, 12:43)

    pehash [utilizator]

    eu as zice, privind poza, ca de vina sunt cei care vin la munca inconjurati de o conserva de metal de o tona si apoi o lasa parcata ilegal pe marginea drumului.
    autocisterna aia se misca suficient de incet incat orice maimuta cu permis de conducere are timp sa-si dea seama daca trebuie sa ii faca loc sau nu. oare berbecul care este primul in coloana de autoturisme o fi crezut ca are prioritate in fata camionului?
    • -3 (5 voturi)    
      parca (Joi, 21 mai 2015, 16:11)

      Reader [anonim] i-a raspuns lui pehash

      pe strada aia e sens unic. daca da, ce cauta cisterna pe interzis?
      • +2 (2 voturi)    
        daca si cu parca.. (Joi, 21 mai 2015, 16:57)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui Reader

        strada se numeste George Constantinescu si nu este nici un sens unic.
  • -3 (5 voturi)    
    primaria e de vina (Joi, 21 mai 2015, 14:52)

    eu [anonim]

    Lasa ca eu am vazut spalat de trotoar pe ploaie la greu... pe Luica de exemplu (sector 4) si nu erau masini parcate.

    Evident tot pe la ora 7:45, cand nu e trafic...

    Daca aia poate fi numita strada la ce densitate de oameni si masini sunt acolo in pipera eu nu mai zic nimic. Primaria este principalul vinovat pentru ca a autorizat asemnea contructii.
    • +2 (4 voturi)    
      clar primaria e de vina (Joi, 21 mai 2015, 17:00)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui eu

      dar in acest caz sunt vinovati pentru ca nu aplica amenzile de rigoare atunci cand se parcheaza neregulamentar.

      "trotoare" spala doar cei care au facut scoala de pomana. legea oricum spune ca trotuarul este reponsabilitatea locuitorilor, doar strazile sunt ale pmb, respectiv primariilor de sector.
      • +1 (1 vot)    
        Corect am gresit cuvantul (Vineri, 22 mai 2015, 10:39)

        eu [anonim] i-a raspuns lui pehash

        Ai dreptate se scrie "trotuare" si "Pipera". Stai linistit ca nu am facut scoala degeaba. Am vazut si eu ca am scris gresit dar nu am mai putut edita.

        Stii cum se zice: cainele moare de drum lung si... de grija altuia.
        • +2 (2 voturi)    
          ai ratat ironia.. (Vineri, 22 mai 2015, 12:03)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui eu

          cu totii gresim, dar nu asta era important.
          masinile alea spala strazile. tu ai vazut una mergand pe trotuar? :)
  • +2 (2 voturi)    
    e fix romania (Vineri, 22 mai 2015, 10:09)

    corina [anonim]

    - Au primit autorizatie blocuri de 10x mai mari decat suporta infrastructura zonei

    - Niste corporatisti cu clio alb parcheaza acolo. ei ajung fix la 9, pleaca fix la 6 pt ca asa le cere compania idioata care-i plateste la timp si nu la rezultat. Dar aici e alta discutie :)

    - Un distrus s-a gandit sa trimita masina aia de spalat strada dimineata la 9 cand e cel mai aglomerat trafic

    - Lucrarile care se fac in zona la desfiintarea refugiilor de tramvai de pe glucozei cu b. vacarescu se fac doar ziua. La fel e mai peste tot - nu se lucreaza noaptea

    - Sunt curios cum o sa fie zona cand va incepe largirea strazii fabrica de glucoza

    De fapt, asa e in ro.
    Stim cum trebuie sa facem lucrurile dar egoismul ne tine de la a fi 100% corecti.
    Suntem semidocti, semicivilizati, semiprofesionisti, semiorice.

    ...including me :)