Articole scrise de Silviu Dumitru

1 - 30 din 3124 rezultate
1.Sergio Aguero (Manchester City) a fost implicat într-un accident rutier Atacantul Sergio Aguero a fost implicat într-un accident rutier, în timp ce conducea spre Academia de Fotbal a lui Manchester City.
2.​Liga 2: Turris Turnu Măgurele, la egalitate cu CS Mioveni pe primul loc (1-1 vs UTA Arad) ​Turris Turnu Măgurele și UTA Arad au remizat, miercuri, scor 1-1, în ultimul meci al rundei cu numărul 12 din Liga 2. În urma acestui rezultat, gazdele au revenit pe prima poziție (la egalitate cu CS Mioveni, ambele cu 26 de puncte), în timp ce oaspeții au egalat formațiile ACS Viitorul Târgu Jiu și Rapid București (20 puncte).
3.​Liga Națională (handbal m): Steaua a învins-o pe Dinamo la ultima fază, scor 27-26 ​CSA Steaua Bucureşti a învins-o dramatic pe CS Dinamo Bucureşti, cu scorul de 27-26 (15-14), miercuri, la Chiajna, într-un meci din etapa a 8-a a Ligii Naţionale de handbal masculin.
4.​WTA Luxemburg: Cori Gauff, eliminată de Anna Blinkova în primul tur (Rezultatele zilei) Cori Gauff (15 ani, 71 WTA), ​marea speranţă a tenisului feminin american, a fost eliminată miercuri în primul tur al turneului WTA de la Luxemburg, după ce a cedat în două seturi, 6-4, 6-0, în faţa rusoaicei Anna Blinkova (66 WTA, cap de serie nr. 8).
5.​WTA Luxemburg: Perechea formată din Monica Niculescu și Margarita Gasparyan a abandonat ​Perechea formată din Monica Niculescu (49 WTA la dublu) și Margarita Gasparyan (94 WTA la dublu) a abandonat proba la dublu a turneului de la Luxemburg.
6.​JO 2020: Probele de maraton vor avea loc la 800 km distanță de capitala Japoniei Comitetul Olimpic Internațional a anunțat intenția de a muta probele de maraton care vor avea loc la Jocurile Olimpice din Tokyo, din cauza temperaturilor extrem de ridicate din acea perioadă a anului. Acestea se vor desfășura în Sapporo, la 800 km de capitala Japoniei, într-un climat mai răcoros.
7.Aleksander Ceferin: "UEFA este hotărâtă să facă totul pentru a elimina rasismul din fotbal" Preşedintele UEFA, slovenul Aleksander Ceferin, a anunţat, marţi, că forul de la Nyon este hotărât să facă totul pentru a elimina rasismul din fotbal, informează AFP.
8.Euro 2020, preliminarii: România vs Norvegia 1-1 / Patru minute i-au despărțit pe "tricolori" de locul secund în grupă Aflată la patru minute distanță de o victorie foarte importantă și susținută din tribune de 30.000 de copii, naționala României a fost egalată după o fază reușită de rezervele lui Lars Lagerback. După o primă repriză în care Norvegia a avut posesia și un penalti ratat de Pușcaș, Mitriță (periculos și în prima parte a jocului) a deschis scorul după o acțiune individuală superbă. La Stockholm, Spania părea să îi ajute pe "tricolori" egalând-o pe Suedia în prelungiri (scor 1-1), însă Normann i-a centrat perfect lui Sorloth și Tătărușanu a fost învins cu o lovitură de cap, în minutul 90+2.
9.UEFA a deschis proceduri disciplinare după meciurile Bulgaria vs Anglia, Turcia vs Albania şi Franţa vs Turcia Poliţia a descins, marţi, la sediul Federaţiei Bulgare de Fotbal (BFU), unde efectuează o percheziţie, la scurt timp după ce preşedintele forului, Borislav Mihailov, a demisionat, în urma incidentelor rasiste de la meciul Bulgaria-Anglia, din preliminariile Euro-2020, informează lequipe.fr.
10.FRF: Dennis Man a suferit o fractură la nivelul sinusului maxilar drept ​FRF a anunțat, marţi, că mijlocaşul Dennis Man a suferit o fractură cu înfundare la nivelul peretelui anterior al sinusului maxilar drept, fără deplasare, în meciul cu Irlanda de Nord, accidentare care nu putea fi identificată în urma controlului făcut pe teren sau în vestiar.
11.Challenge Cup (handbal m): CSM București și Potaissa Turda și-au aflat adversarele din turul al treilea ​CSM Bucureşti, deţinătoarea trofeului, şi Potaissa Turda şi-au aflat, marţi, adversarele din turul al treilea al Cupei Challenge la handbal masculin, în urma tragerii la sorţi efectuate la Viena.
12.Pauza binemeritată - Daniil Medvedev s-a retras de la turneul de la Moscova, după șase finale consecutive ​Daniil Medvedev (4 ATP) a decis să nu mai participe la turneul din Moscova, care se dispută în perioada 14-20 octombrie, motivând că nu se simte 100% apt din punct de vedere fizic.
13.​Euro 2020, preliminarii: România vs Norvegia - Program prelungit și pe mai multe linii de transport în comun După ce a fost prelungit programul metroului bucureștean, cu ocazia meciului dintre România și Norvegia (preliminarii Euro 2020), acelaşi lucru se va întâmpla şi cu mai multe linii de transport în comun, a anunțat Primăria Municipiului București, potrivit frf.ro.
14.Rudi Garcia este noul antrenor al echipei Olympique Lyon Antrenorul Rudi Garcia a preluat conducerea tehnică a echipei Olympique Lyon, la care evoluează portarul Ciprian Tătăruşanu.
15.Gündogan şi Can, "certaţi" de federaţia germană, după ce au apreciat o postare cu jucătorii Turciei făcând salutul militar Componenţii naţionalei Germaniei, Ilkay Gündogan şi Emre Can, ambii de origine turcă, au fost "certaţi" de federaţia germană, după ce au dat "like" unei postări cu jucătorii Turciei făcând salutul militar la celebrarea unui gol, informează Le Figaro.
16.Neymar va lipsi patru săptămâni din cauza unei accidentări Clubul Paris Saint-Germain a anunțat, luni, faptul că fotbalistul brazilian Neymar (26 de ani) va absenta aproximativ patru săptămâni din cauza unei accidentări.
17.CE 2021 U21, preliminarii: România vs Irlanda de Nord 3-0 / Băluță, Mihăilă și Ciobanu au adus trei puncte importante România U21 a obținut o victorie importantă în fața Irlandei de Nord, în grupa 8 de calificare la Euro 2021. "Tricolorii" antrenați de Mirel Rădoi s-au impus cu 3-0, la Voluntari, după ce au înscris toate golurile în repriza secundă (au profitat și de eliminarea portarului Hazard, după o ciocnire cu Man).
18.Under 19: "Tricolorii" au ratat calificarea la Turul de Elită, după un 0-1 dezamăgitor cu Lituania Naţionala pregătită de Laurenţiu Roşu a ratat calificarea la Turul de Elită. Tricolorii U19 au încheiat grupa de calificare cu o remiză şi două înfrângeri.
19.Componentele echipei feminine de tenis de masă a României, campioane europene, au fost decorate de preşedintele Klaus Iohannis Preşedintele României, Klaus Iohannis, a semnat luni, decretul de decorare a antrenorului Filimon Viorel şi a sportivelor Ciobanu Irina, Diaconu Adina Mihaela, Dodean Monteiro Daniela, Samara N. Elizabeta şi Szocs Bernadette Cynthia.
20.​Liga Campionilor (handbal f): CSM București vs Rostov Don 23-23, în al doilea meci din Grupa B Echipa de handbal feminin CSM Bucureşti a remizat, vineri, pe teren propriu, cu formaţia rusă Rostov Don, scor 23-23 (13-14), în cea de-a doua partidă din Grupa B a Ligii Campionilor. Cristina Neagu şi-a încurajat coechipierele din tribună, nefiind încă refăcută pentru a reveni pe teren.
21.CM Gimnastică: Nikita Nagornyy (Rusia), campion mondial la individual-compus Gimnastul rus Nikita Nagornyy a cucerit, vineri, medalia de aur în proba de individual-compus, la Campionatul Mondial de la Stuttgart.
22.Cosmin Contra, înaintea partidei cu Insulele Feroe: "Voi folosi cea mai bună echipă" Selecţionerul Cosmin Contra a declarat, vineri, într-o conferinţă de presă, că nu va menja jucători la meciul cu Insulele Feroe în vederea partidei următoare, cu Norvegia.
23.​CE Polo 2020: România vs Portugalia 15-7, la turneul de calificare Naţionala de polo a României a învins, vineri, reprezentativa Portugaliei, cu scorul de 15-7, în primul meci din grupa C a calificărilor la Campionatul European din 2020.
24.VIDEO ​CE U19, preliminarii: Spania vs România 1-0, în al doilea meci din Grupa 2 Naţionala pregătită de Laurenţiu Roşu a fost învinsă la limită, 0-1, de Spania, în al doilea joc din grupa de calificare pentru Campionatul European 2020, rezervat jucătorilor născuţi începând cu 1 ianuarie 2001.
25.​VIDEO WTA Linz: Cori Gauff (15 ani) a reușit surpriza turneului - Victorie în două seturi cu Kiki Bertens, principala favorită După ce a devenit, miercuri, cea mai tânără jucătoare din istorie calificată în sferturile unui turneu WTA (la doar 15 ani și aproape șapte luni), Cori Gauff a reușit surpriza turneului de la Linz și a eliminat-o pe Kiki Bertens, principala favorită.
26.​VIDEO CM Rugby: Australia vs Georgia 27-8, în Grupa D ​Naţionala de rugby a Australiei, vicecampioana mondială, a învins vineri reprezentativa Georgiei cu scorul de 27-8 (10-3), în ultima sa partidă din Grupa D a Cupei Mondiale din Japonia, desfăşurată la Shizuoka.
27.Florentin Pera, antrenorul echipei SCM Râmnicu Vâlcea, a ajuns la spital după ce a acuzat dureri abdominale SCM Rm. Vâlcea se află într-o perioadă de grație, atât în Liga Națională, cât și în Liga Campionilor. Echipa s-a îndreptat cu încredere către următorul joc din Europa, cu Brest Bretagne, programat sâmbătă, de la ora 20:00, în Franța. Un eveniment nefericit a venit însă ca un șoc în tabăra vâlceană.
28.Marius Copil, învins în sferturile turneului de la Mouilleron le Captif, după ce a câștigat primul set cu Jannick Sinner Marius Copil (90 ATP) a fost eliminat, vineri, în sferturile de finală ale turneului challenger din localitatea franceză Mouilleron le Captif, dotat cu premii totale de 92.040 euro, după ce a fost învins de italianul Jannick Sinner (18 ani, 127 ATP), scor 3-6, 6-1, 6-4. Meciul a durat o oră și 53 de minute.
29.​VIDEO Shanghai Masters: Alexander Zverev l-a eliminat pe Roger Federer, după ce elvețianul a salvat cinci mingi de meci în setul secund Drumul lui Roger Federer (3 ATP) s-a oprit în sferturi la Masters-ul de la Shanghai, după ce elvețianul a fost învins în trei seturi de germanul Alexander Zverev (6 ATP), scor 6-3, (7)6-7, 6-3.
30.​CM Rugby: Echipa Noii Zeelande respinge orice tratament preferenţial: "Nu noi suntem cei care iau decizii" Selecţionata Noii Zeelande a respins orice tratament preferenţial la Cupa Mondială de rugby, vineri, după acuzaţiile lansate de italieni, nemulţumiţi de anularea meciului direct din cauza taifunului Hagibis, informează AFP.