Articole scrise de Diana Ene

1 - 30 din 6227 rezultate
1.Simona Halep a anunțat cooptarea lui Artemon Apostu-Efremov în echipa sa Simona Halep a anunțat, sâmbătă, pe pagina sa de Facebook, cooptarea în echipa sa a lui Artemon Apostu-Efremov. Fotografia postată de jucătoarea de tenis din Constanța este însoțită de mesajul: ”Bine ai venit în casa de nebuni, Arti. Suntem fericiți să te avem în echipă”.
2.Ionuţ Radu va reveni la Inter în vara anului viitor Crescenzo Cecere, impresarul portarului Ionuț Radu, a anunțat că românul va reveni la Inter Milano la finalul sezonului actual, urmând să lupte pentru postul de titular cu experimentatul sloven Samir Handanovic (35 de ani).
3.NBA: LA Lakers și Milwaukee Bucks, la a 20-a victorie în actualul sezon (Rezultatele zilei) Los Angeles Lakers și Milwaukee Bucks, cele mai în formă echipe în actuala ediție din NBA, au bifat sâmbătă victoria cu numărul 20 a sezonului. Lakers a trecut de Portland Trail Blazers, scor 136-113, în timp ce liderul din Est a învins-o pe Los Angeles Clippers, scor 119-91.
4.VIDEO Înfrângerea Simonei Halep la US Open, surpriza negativă a anului în circuitul WTA WTA a alcătuit un Top 5 al celor mai surprinzătoare înfrângeri din circuit în 2019, iar primul loc este ocupat de Simona Halep. Este vorba despre eșecul româncei în turul al doilea de la US Open, unde a fost învinsă de americanca Taylor Townsend, scor 6-2, 3-6, 6-7(4).
5.​VIDEO Villarreal - Atletico Madrid 0-0 / Echipa lui Simeone rămâne în afara locurilor de Liga Campionilor Atletico Madrid a terminat la egalitate, scor 0-0, meciul disputat, vineri, în deplasare, cu Villarreal, în etapa XVI-a a campionatului spaniol LaLiga.
6.VIDEO Nimes - Lyon 0-4 / Gazdele, în dublă inferioritate numerică din minutul 40 Olympique Lyon s-a impus categoric în deplasarea de la Nimes, scor 4-0, profitând și de faptul că gazdele au evoluat în nouă jucători din minutul 40. Partida a contat pentru etapa a 17-a din Ligue 1.
7.​VIDEO Inter - AS Roma 0-0 / Inter, pas greșit după cinci victorii consecutive în Serie A Inter Milano și AS Roma au remizat, vineri, pe Stadionul "Giuseppe Meazza", scor 0-0, în runda cu numărul 15 din Serie A.
8.Per Johansson, selecționer Muntenegru: "Am câștigat grație acelei perioade bune din finalul jocului" Per Johansson, selecționerul Muntenegrului, a declarat că victoria contra României s-a datorat celor 10-12 minute bune ale echipei sale din finalul meciului. Fostul antrenor de la CSM București a avut cuvinte de laudă pentru naționala României: "Portarii lor de mare valoare au fost la înălţime, Neagu a jucat la un nivel pe care foarte puţine jucătoare din lume îl au".
9.​Liga 1: Academica Clinceni - Hermannstadt 1-1 / Gazdele au egalat în minutul 89 Academica Clinceni și FC Hermannstadt au terminat la egalitate, scor 1-1, confruntarea din etapa a 19-a a Ligii 1. Clinceni a smuls un punct pe final de meci, după ce Vojtus a egalat în minutul 89.
10.Tomas Ryde, după eșecul cu Muntenegru: "Nu pot fi mulţumit cu rezultatul, dar începem să arătăm din ce în ce mai bine" Tomas Ryde a declarat, după înfrângerea cu Muntenegru (scor 26-27), că este mulțumit de cum au evoluat elevele sale, precizând că naționala României începe să arate din ce în ce mai bine. "Sigur că nu pot fi mulţumit cu rezultatul, dar sunt satisfăcut de ce au făcut jucătoarele mele, trebuie să ne revenim ca să pregătim întâlnirea contra Ungariei", a spus selecționerul suedez.
11.NBA: LA Lakers și Miami Heat, victorii cu Denver Nuggets, respectiv Toronto Raptors (Rezultatele zilei) După eșecul cu Dallas Mavericks, Los Angeles Lakers și-a trecut în cont a 18-a victorie a sezonului, scor 105-96 cu Denver Nuggets, în Pepsi Center. Într-un duel din Conferința de Est, Miami Heat a învins-o pe Toronto Raptors, scor 121-110, după prelungiri.
12.Copa America 2020: Grupele competiției - Argentina vs Chile, meciul de deschidere Componența grupelor pentru Copa America 2020, turneu final care va avea loc în perioada 12 iunie-12 iulie, a fost stabilită în urma unei trageri la sorți care a avut loc marți, în Columbia.
13.Cupa Belgiei: Antwerp - Genk 3-3 (4-3 la penaltiuri) / Ianis Hagi, doar rezervă; Echipa lui Boloni s-a calificat în sferturi Antwerp, echipa pregătită de antrenorul român Ladislau Boloni, s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Belgiei, marți seara, după ce a eliminat, pe teren propriu, formația lui Ianis Hagi, Genk, scor 2-2 (3-3, după prelungiri, și 4-3, după loviturile de departajare).
14.VIDEO Lille, victorie în deplasare cu Lyon; Bordeaux, scorul serii (6-0 cu Nimes) Olympique Lyon a fost învinsă pe teren propriu, cu scorul de 1-0, de formaţia Lille OSC, într-o partidă din cadrul etapei a 16-a a campionatului de fotbal al Franţei, disputată marţi seara.
15.VIDEO Burnley - Manchester City 1-4 / "Cetățenii" au urcat pe locul 2 Manchester City s-a impus categoric în deplasarea de la Burnley, scor 4-1, în etapa a 15-a din Premier League. În urma acestui succes, trupa lui Pep Guardiola a urcat pe locul doi în clasament, fiind la egalitate de puncte cu Leicester (locul 3), care are un meci mai puțin disputat.
16.FRF, scrisoare deschisă către Gheorghe Hagi: "Regretăm că nu v-am invitat la tragerea la sorți" FRF a publicat pe site-ul oficial o scrisoare deschisă către Gheorghe Hagi, în care președintele Răzvan Burleanu i-a cerut scuze antrenorului de la FC Viitorul pentru că nu l-a invitat la tragerea la sorți a grupelor Euro 2020, eveniment care a avut loc pe 30 noiembrie, la Romexpo.
17.România va juca un amical cu Anglia, pe 7 iunie, înainte de startul Euro 2020 FRF a anunţat, marţi, că la 7 iunie 2020, naţionala României va disputa un meci amical în faţa Angliei, pe tărâm britanic. Detaliile privind locaţia şi ora de start vor fi comunicate ulterior.
18.Solskjaer, în pericol să fie demis de la Manchester United; Mauricio Pochettino, favorit să îl înlocuiască Argentinianul Mauricio Pochettino, demis recent din postul de antrenor al echipei engleze de fotbal Tottenham Hotspur, este considerat favorit să preia conducerea tehnică a formaţiei Manchester United, dacă norvegianul Ole Gunnar Solskjaer va fi concediat, scrie presa britanică.
19.VIDEO Motivele pentru care Lionel Messi a câștigat Balonul de Aur La zece ani distanță de la primul său Balon de Aur, Lionel Messi (32 de ani) și-a îmbogățit palmaresul cu al șaselea trofeu, decernat luni seară, la Paris. Argentinianul a avut un an 2019 de vis, înregistrând cifre impresionante în La Liga și borne istorice pentru Barcelona. Campioana Spaniei a prezentat pe site-ul oficial motivele care arată că Messi merita din plin să câștige Balonul de Aur.
20.NBA: Milwaukee Bucks, la a 18-a victorie a sezonului (132-88 cu New York Knicks) / Rezultatele zilei Milwaukee Bucks, liderul Conferinței de Est, a bifat a 18-a victorie în actuala ediție din NBA, după ce a învins-o categoric pe codașa New York Knicks, scor 132-88. În meciurile de marți au mai obținut victorii echipe precum Philadelphia 76ers, Indiana Pacers sau Phoenix Suns.
21.VIDEO Cristiano Ronaldo, desemnat jucătorul anului în Serie A Cristiano Ronaldo, atacantul lui Juventus, a primit, luni seara, premiul pentru cel mai bun jucător din Serie A, în 2019. Portughezul a ales să meargă la Milano pentru a-și ridica premiul, refuzând astfel să călătorească la Paris, unde s-a clasat pe locul 3 în clasamentul pentru Balonul de Aur.
22.VIDEO Cagliari, victorie spectaculoasă cu Sampdoria după ce a fost condusă cu 3-1 Cagliari și Sampdoria au oferit o partidă cu multe goluri, în etapa a 14-a din Serie A. Oaspeții au condus cu 3-1, dar au plecat fără niciun punct de pe Sardegna Arena. Cagliari a revenit spectaculos și s-a impus cu 4-3.
23.Gheorghe Hagi: "Nimeni nu m-a invitat la tragerea la sorţi a Euro 2020" Fostul internaţional şi selecţioner Gheorghe Hagi a declarat, luni seară, că nu a fost invitat de FRF la tragerea la sorţi a grupelor Campionatului European din 2020, eveniment care a avut loc în urmă cu două zile, la Bucureşti.
24.Efigia lui Roger Federer va fi gravată pe monede din aur şi argint din Elvetia Faima şi veneraţia de care se bucură Roger Federer în Elveţia au ajuns la un astfel de nivel încât tenismanul din Basel va deveni prima persoană în viaţă a cărui efigie va fi gravată pe monede din aur şi argint din ţara sa natală, a anunţat monetăria naţională elveţiană, Swissmint, citată de agenţia EFE.
25.VIDEO Griezmann, huiduit pe Wanda Metropolitano: Ai vrut să-ţi faci un nume, dar ai uitat să fii om Atacantul francez Antoine Griezmann a fost primit cu ostilitate la revenirea lui pe Stadionul Wanda Metropolitano, ca jucător al echipei FC Barcelona, la meciul de duminică, disputat împotriva fostei sale formaţii, Atletico Madrid, informează lefigaro.fr.
26.VIDEO AS Roma se menține la două puncte de podium (3-1 cu Verona) AS Roma a câștigat cu 3-1 în deplasarea de la Verona, într-o partidă contând pentru etapa a 14-a din Serie A. Grație acestui succes, echipa lui Paulo Fonseca se menține la două puncte de locul al treilea, ocupat de Lazio.
27.​VIDEO Atletico Madrid - Barcelona 0-1 / Messi a înscris golul victoriei în minutul 86 Barcelona s-a impus la limită în fața celor de la Atletico Madrid, scor 1-0, pe Wanda Metropolitano, într-un meci din etapa a 15-a din La Liga. Lionel Messi a adus victoria catalanilor cu un gol marcat în minutul 86.
28.Liga 1: Dinamo - Poli Iaşi 1-0 / "Câinii" s-au apropiat la două puncte de play-off Dinamo a câștigat la limită disputa de pe teren propriu cu Politehnica Iași, scor 1-0, în etapa a XVIII-a a Ligii I. Grație acestei victorii, "câinii" s-au apropiat la două puncte de ultimul loc de play-off, ocupat în acest moment de FCSB.
29.Nicolae Dică va fi secundul lui Mirel Rădoi la națională Nicolae Dică (39 de ani) a anunțat, vineri, că a acceptat propunerea lui Mirel Rădoi de a deveni antrenorul secund al echipei naționale a României.
30.Liga 1: Astra, a șasea victorie consecutivă (1-0 cu Gaz Metan) - Giurgiuvenii sunt la egalitate de puncte cu CFR Cluj Astra Giurgiu a bifat a șasea victorie consecutivă în Liga 1, după ce s-a impus cu 1-0 în fața celor de la Gaz Metan Mediaș, pe stadionul Marin Anastasovici. Echipa lui Bogdan Andone a acumulat 34 de puncte și se află la egalitate cu liderul CFR Cluj, care are însă un meci mai puțin disputat.