Articole scrise de Adrian Nistorescu

1 - 30 din 97 rezultate
1.Steaua - Liverpool 1-1/ Calificarea se joaca in ultima etapa: la Napoli Steaua si-a pastrat locul 2 in grupa K din Europa League, dupa 1-1 cu Liverpool (Bonfim 61 - Jovanovici 19), si va sustine jocul decisiv pentru calificare pe stadionul "San Paolo" din Napoli: pentru a patrunde in primavara competitiei, stelistii trebuie sa nu piarda jocul cu echipa italiana care a mai "bifat" un 3-3 - joi seara, la Utrecht, in cealalta partida a grupei K.
2.���Craiova - Otelul 0-1/ Liderul confirma Inaintea meciului, cei 25.000 de spectatori au aprins lumanari in amintirea poetului Adrian Paunescu, omul care a iubit atat de mult echipa din Banie, incat i-a lasat mostenire un imn de exceptie si metafora "campioana unei mari iubiri". In teren, Otelul a scufundat Craiova in lacrimi: galatenii s-au impus prin golul lui Silviu Ilie (22) si continua sa conduca ierarhia Ligii 1.
3.Steaua - Pandurii 2-0/ "Dubla" lui Bogdan Stancu Atacantul Bogdan Stancu a marcat ambele goluri ale Stelei (minutele 62 si 70), in victoria cu Pandurii (2-0), succes care ii permite echipei pregatite de Marius Lacatus sa ramana in calculele luptei pentru titlu: Steaua este pe locul 4, la 7 puncte distanta de liderul Otelul Galati. Cu cele doua reusite din meciul cu Pandurii, Bogdan Stancu este lider solitar in ierarhia golgeterilor (10 reusite), urmat de Eric (Gaz Metan, 8 goluri).
4.Utrecht - Steaua 1-1/ Salvati de un autogol Steaua a plecat cu un punct de la Utrecht, dupa un meci in care nu a avut nicio ocazie de gol - a punctat totusi pe tabela printr-un autogol (Schut 75) care a scos echipa bucuresteana dintr-un moment greu: Utrecht a dominat net partea secunda, cand a avut ocazii importante, a avut un gol nevalidat, a si marcat (Duplan 60), iar cand se indrepta spre victorie si-a pus piedica singura, prin Schut.
5.���Liverpool - Steaua 4-1/ Intoarcerea la realitate Steaua a facut o prima repriza excelenta (in care a revenit de la 0-1, printr-un gol superb izbutit de Cristi Tanase), insa si-a pierdut toate ideile tactice in pauza. In repriza secunda, Liverpool a jucat mai ingrijit, a primit si un penalty la momentul oportun, incheind prin a sufoca neexperimentata formatie romana. In cealalta partida a grupei, Napoli - Utrecht 0-0. Peste doua saptamani, Steaua va primi vizita lui Napoli.
6.CFR Cluj - Basel 2-1/ Urmeaza "Olimpico" "Socul schimbarii" a functionat: cu un antrenor nou (Sorin Cartu), mult efort si... un pic de autobaza, CFR Cluj a deschis participarea in grupa E a Ligii Campionilor cu o victorie, 2-1 cu elvetienii de la Basel. In cealalta partida din seria noastra, Bayern Munchen a invins cu 2-0 pe AS Roma. In urmatorul joc, CFR Cluj va evolua pe terenul lui AS Roma, locul in care acum doi ani obtinea un succes antologic (2-1 contra echipei lui Totti).
7.EURO 2012 Romania - Albania 1-1/ Un antrenor confuz, o echipa trista Esec pe teren propriu, in debutul calificarilor la Campionatul european: Romania nu a putut depasi echipa rudimentara a Albaniei. Am condus cu 1-0, prin golul marcat de Bogdan Stancu (80), dar am fost egalati 7 minute mai tarziu, prin Muzaka. Marti, "tricolorii" vor juca la Minsk, impotriva nationalei Belarus, echipa care a debutat cu un rezultat de exceptie: a castigat pe terenul Frantei (1-0).
8.Dinamo - Rapid 3-2/ Derby-nebun: 2 pauza, 1 final Rapid a dominat prima repriza, pe care a incheiat-o cu 2-0, printr-o "dubla" a lui Herea. In pauza, Andone a gasit schimbarea corecta: l-a introdus pe Liviu Ganea, al carui gol rapid (51) a relansat meciul. Usor-usor, giulestenii s-au stins, iar Dinamo a intors soarta unui derby care a respectat asteptarile: 5 goluri si o rasturnare dramatica de situatie.
9.Oficial: Mihai Stoica a plecat de la Unirea Urziceni Managerul Mihai Stoica a anuntat pe blogul sau despartirea de Unirea Urziceni: "Astazi, cel mai frumos capitol din cariera mea a luat sfarsit". Unirea Urziceni, cu Meme Stoica manager, a cucerit un titlu de campioana si a realizat 8 puncte in Champions League.
10.Europa League Dinamo pierde la scor de neprezentare la Split/ Poli, calificare cu forcepsul Poli Timisoara s-a calificat in barajul pentru Europa League, dupa un veritabil "thriller" cu finlandezii de la MyPA: 3-3, dupa 0-3 la pauza. Dinamo a fost de asemenea victima unei prime reprize de cosmar la Split, insa nu a reusit sa repare nimic dupa pauza: 0-3 pe terenul lui Hajduk si "haita" ramane in afara Europei.
11.UCL Zenit - Unirea Urziceni 1-0/ Rusia nu crede in lacrimi Unirea Urziceni a fost eliminata din Champions League, dupa ce a pierdut cu 1-0 returul cu Zenit Sankt Petersburg (in tur, 0-0). Diferenta a facut-o clasa mijlocasului ofensiv Danny: in minutul 33, Danny s-a desprins prea usor de Nicu Epaminonda si a marcat cu un sut senzational din careu. Arlauskis, din nou remarcabil, nu a mai putut bloca si aceasta executie care a eliminat Unirea din Champions si o trimite in Europa League.
12.Dinamo - Olimpia Balti 5-1/ Urmeaza Hajduk Split Dinamo a confirmat asteptarile: a castigat si returul cu Olimpia Balti, printr-o convingatoare demnstratie ofensiva, si antrenorul Ioan Andone a obtinut creditul suporterilor, la debutul noii stagiuni - jucatorii dinamovisti au primit aplauze, iar capriciosul Adrian Cristea a reintrat in gratiile fanilor...
13.Olimpia Balti - Dinamo 0-2/ Fara complicatii Echipa lui Ioan Andone a rezolvat in mare masura problema calificarii inca din jocul-tur: Dinamo s-a impus cu 2-0 contra unui adversar modest, Olimpia Balti, prin golurile inscrise de Pulhac (41) si Liviu Ganea (83). Dinamo a jucat cu un om in minus din minutul 60, dupa eliminarea lui Marius Niculae, dar nu a avut dificultati in a-si proteja succesul...
14.Fotbalul a supravietuit cinismului Spania, cu tibiile controlate de Bommel, a inteles repede ca trebuie sa munceasca, pentru ca a fost seara in care tiki taka a tacut. Succesul ibericilor, meritat, este cu atat mai special cu cat aceasta echipa joaca acelasi lucru de cativa ani... si nimeni nu s-a prins care ii este defectul. Poate data viitoare.
15.UEFA: Michel Platini, spitalizat de urgenta in Johannesburg Michel Platini, presedintele UEFA, a lesinat intr-un restaurant din Johannesburg, incident in urma caruia a fost transportat imediat la cel mai apropiat spital. Oficialii UEFA transmit ca Platini a suferit o cadere, pe fondul epuizarii psihice si fizice, si au exclus varianta unui atac cardiac. "Se simte bine acum" (Gaillard, UEFA).
16.FIFA: Este ultimul Mondial cu acest sistem de arbitraj Un inalt oficial FIFA a declarat pentru BBC ca turneul final din Africa de Sud "este probabil ultimul Mondial in care se arbitreaza dupa sistemul actual". Gafele comise in optimi (golul nevalidat al lui Lampard si ofsaidul lui Tevez) l-au facut si pe Blatter sa accepte ideea introducerii tehnologiei in arbitraj.
17.Germania - Spania 0-1/ Ole! Spania si-a etalat jocul de pase, in toata splendoarea, pentru a transforma temuta Germanie intr-o echipa anonima. Golul lui Puyol (73) a pedepsit tactica meschina a formatiei germane care a asteptat prea mult si a oferit prea putin. In finala Mondialului, Spania va intalni Olanda. Niciuna din echipe nu a castigat vreodata titlul mondial.
18.Uruguay - Ghana 5-3/ Visul Africii, stins la lovituri de departajare Ghana a ratat un penalty in minutul 120, prin Gyan. Dupa un sfert de ceas, africanii s-au vazut eliminati in urma executarii loviturilor de departajare. Africa nu poate patrunde in semifinalele Cupei Mondiale nici la aceasta editie, gazduita de continentul negru.
19.Spania - Honduras 2-0/ Tiki taka, din nou in  joc Spaniolii si-au regasit stilul "tiki taka" si au revenit in cartile calificarii, dupa un 2-0 semnat de David Villa, contra nationalei din Honduras. Scorul putea lua proportii, daca acelasi Villa nu ar fi ratat un penalty in minutul 60.
20.Fotogalerie Brazilia - Cote D'Ivoire 3-1/ Pretul victoriei: Kaka eliminat si Elano accidentat Brazilia, mai seducatoare decat in debutul cu Coreea de Nord, a depasit net Cote D'Ivoire (marea speranta a Africii) si s-a calificat in "optimile Mondialului". Din nefericire, "samba" a fost intunecata de accidentarea lui Elano (68) si eliminarea lui Kaka (89), evenimente provocate de jocul dur al ivorienilor, joc tolerat de arbitrul francez Stephane Lennoy. Printre ispravile acestuia, se numara si validarea golului 2 brazilian, la care Luis Fabiano comite hent. Nu o data, ci de doua ori.
21.VIDEO Anglia - Algeria 0-0/ Neputincioasa Aniversare trista pentru Fabio Capello: la implinirea a 64 de ani, echipa sa nu i-a putut darui o victorie. I-a oferit doar un egal cu Algeria, 0-0, si cateva nopti de insomnie, pentru ca Anglia este inca departe de calificarea in optimi de finala.
22.VIDEO Franta - Mexic 0-2/ Practic eliminati Grupa A: Mexicul a facut un meci excelent contra Frantei si s-a apropiat de "optimile" Cupei Mondiale - un egal in ultima partida din grupa, cu Uruguay, ar califica ambele echipe si ar lasa Franta in afara turneului. Antrenorul Domenech este autorul moral al acestui dezastru; din nefericire, el va fi schimbat pana in preliminariile viitoare, cand vom reintalni nationala franceza.
23.VIDEO Africa de Sud - Uruguay 0-3/ Forlan a stins vuvuzela Diego Forlan a marcat doua goluri contra nationalei "Bafana", intr-o victorie care apropie Uruguay de optimile Mondialului. Africa de Sud, rudimentara, si-a dezamagit suporterii in asa hal, incat in minutul 80, dupa golul doi, acestia si-au abandonat vuvuzela si au plecat acasa. Pe buna dreptate - vazusera cel mai prost meci de la Mondial.
24.VIDEO Brazilia - Coreea de Nord 2-1/ Artistii au transpirat Brazilia s-a chinuit o repriza pentru a desface apararea "soldateilor" coreeni, naivi tehnic, dar inepuizabili fizic - abia in partea a doua, cand au renuntat la individualism, sud-americanii au izbutit sa accelereze si sa se desprinda: Maicon (55) si Elano (73) au marcat punctele Braziliei. Coreenii au inscris golul de onoare in minutul 87 si parca l-am vazut pe Dunga consultandu-si ceasul...���
25.VIDEO Germania - Australia 4-0/ Perfect Germania s-a dovedit un adversar prea puternic pentru echipa naiva a Australiei: trupa lui Loew s-a impus cu 4-0, succes conturat in prima repriza (Podolski 8, Klose 26) si consolidat in partea a doua (Muller 66, Cacau '70). Australia a jucat repriza secunda fara Cahill, eliminat pentru un fault dur.
26.Halle (iarba): Hewitt il invinge pe Federer ���Australianul Leyton Hewitt a castigat turneul de la Halle, dupa o victorie in 3 seturi la Roger Federer. Hewitt a avut puterea sa revina: pierduse primul set, dar l-a castigat pe al doilea la tie-break, apoi s-a impus cu 6-4 in decisiv.
27.Anglia - SUA 1-1/ Die Hard Echipa Statelor Unite a blocat Anglia, intr-o remiza de mare lupta: trupa lui Bob Bradley a reusit sa revina de la 0-1 (Gerrard, 4), egaland la gafa uriasa a portarului Green (Dempsey, 40) si a supravietuit furiei engleze din repriza secunda. SUA putea da marea lovitura in minutul 64, cand sutul lui Altidore a lovit bara!
28.Justitie rapida in Africa de Sud: condamnari de 15 ani pentru jefuitorii jurnalistilor Un tribunal din Johannesburg a si pronuntat sentinta in cazul celor doi autori ai jafului armat de miercuri, in care victime au fost trei jurnalisti (din Spania si Portugalia). Infractorii au primit 15 ani de inchisoare. "Nu am glumit cu hotii, avertismentul nostru a fost real", a declarat minsitrul de interne, citat de Reuters.
29.CM 2010 Serbia, insotita de vraci; Maradona il ataca pe Guardiola; Spania si Olanda - interzis la Twitter Daca grecii au venit cu doi preoti, Serbia a solicitat prezenta unei femei-vraci, care trateaza fotbalistii cu un gel pe baza de placenta. Argentina debuteaza sambata, contra Nigeriei, iar Maradona a descoperit un nou erou in Argentina: "Tevez e mai mare decat mine sau Messi". Spania si Olanda au interzis jucatorilor sa comunice prin Twitter, pe durata Mondialului.
30.VIDEO Prima zi la Cupa Mondiala: gol formidabil Tshabalala (AfS) si prima eliminare, Lodeiro (URU) Doua rezultate de egalitate, in deschiderea Cupei Mondiale: Tshabalala a marcat primul gol al turneului, insa Africa de Sud a trebuit sa se multumeasca cu un rezultat egal (1-1) cu Mexic. In cealalta partida, Franta si Uruguay au remizat (0-0), cu sud-americanii rezistand in inferioritate numerica.