Articole scrise de Adrian Ilincescu, Vlad Epurescu

1 - 16 din 16 rezultate
1.Presa franceza: Am evitat o catastrofa Presa franceza vorbeste mai putin de Romania si mai mult de apararea Frantei, care a fost vulnerabila in meciul de la Constanta. Infrangerea ar fi fost o catastrofa si o umilinta pentru Franta. Domenech si-a salvat postul gratie acestei remize.
2.Yoann Gourcuff: Ne vom lua revansa in retur Francezii sunt multumiti cu punctul castigat la Constanta si anunta ca isi vor lua revansa in retur. Romania a condus cu 2-0, insa Ribery si Gourcuff au marcat doua goluri care mentin intacte sansele Frantei de calificare la Mondialul din 2010.
3.FOTOGALERIE Romania - Franta 2-2 / Dulce suferinta Douazeci de minute am visat cu ochii deschisi la o victorie istorica in fata Frantei. Piticul Petre si marele Goian ne-au facut sa credem ca de fapt "cocosii" nu sunt decat niste vrabiute ametite aterizate la Constanta. Publicul cald si startul perfect al nationalei au creat impresia ca echipa lui Piturca isi va depasi conditia.
4. VIDEO FOTOGALERIE Ogararu, Muresan si Florentin Petre, titulari cu Franta La ultimul antrenament inainte de partida cu Franta, Victor Piturca i-a impartit pe jucatorii sai in doua echipe, de-o parte jucand posibilii titulari din meciul cu Franta (echipati in verde), in timp ce in portocaliu au evoluat rezervele. Cum selectionerul a declarat ca in proportie de 95% primul 11 este deja stabilit, inseamna ca sambata seara vom vedea o echipa nationala din care vor face parte George Ogararu, Florentin Petre si surpriza Gabi Muresan. Intra in material pentru a vedea primul 11 al Romaniei din meciul cu Franta.
5.Maurizio Trombetta: Am demonstrat ca suntem o echipa mare Maurizio Trombetta, antrenorul italian al CFR-ului, s-a declarat extrem de multumit de egalul alb inregistrat in partida cu vicecampioana Angliei, Chelsea, peninsularul fiind de parere ca formatia pe care o pregateste a demonstrat ca are valoare.
6.Klinsmann: Nu pot sa spun cine este periculos de la Steaua, dar vrem cele trei puncte Jurgen Kilnsmann s-a ferit sa nominalizeze numele vreunui jucator stelist atunci cand a fost intrebat cine de la Steaua va avea parte de o atentie speciala din partea fundasilor lui Bayern. Antrenorul lui Bayern a declarat in schimb ca se asteapta la un rezultat bun in meciul cu Steaua, dar nu se va multumi cu o remiza.
7. LIVE TEXT Romania - Olanda 0-1 (repriza a doua)/ Incapabili sa ripostam, desi olandezii nu se omoara cu firea A inceput repriza a doua, Romania trebuie sa invinga Olanda pentru a se califica in sferturile de finala ale EURO 2008, dupa ce Italia conduce Franta cu 1-0. Tricolorii incep mai hotarati al doilea mitan. Min 49 Lobont salveaza incredibil din fata lui Van Persie  Vezi aici statistica primei reprize. Min 53 Huntelaar deschide scorul. Toata galeria romana canta la unison "Desteapta-te romane"!. Chivu primeste galben si este suspendat pentru urmatoarea partida.VIDEO Ocazia lui Marius NiculaeVIDEO Ocazia lui Adi MutuVIDEO Ratarea monumentala a lui RobbenVIDEO Codrea rateaza cea mai mare sansa a RomanieiVIDEO Parada deosebita a lui LobontVIDEO Golul lui Huntelaar
8.VIDEO Romania - Olanda 0-2/ Rezervele lui Van Basten ne trimit acasa... Cu sanse mari de calificare inainte de ultimele partide din grupa C, echipa nationala a Romaniei a fost eliminata de la EURO dupa ce a fost invinsa cu scorul de 2-0 de catre Olanda. Au punctat Huntelaar, minutul 53, si Van Persie, minutul 76, pentru o victorie meritata a batavilor. Italia merge in locul Romaniei in sferturile de finala dupa ce a dispus cu 2-0 de Franta.* Intra in sectiunea Euro 2008 pentru a citi esentialul despre meciul Romania-Olanda
9.Selectionerul se destainuie: Vrem sa fim ofensivi din primul minut cu Italia Selectionerul Victor Piturca spune ca va fi greu ca tricolorii sa tina piept Italiei atata timp cat nu vor ataca. Tocmai de aceea, antrenorul primei reprezentative a gandit o tactica ofensiva, cu Romania atacand din primul minut.
10.VIDEO Cehia - Portugalia 1-3 / Portugalia, fara adversar in Grupa A Atunci cand ii ai in echipa pe Ronaldo, Deco, Simao Sabrosa sau pe Nuno Gomes, deja nu se mai pune problema victoriei, ci doar a scorului. Portughezii au jucat astazi excelent, chiar daca in prima repriza au lasat-o mai moale dupa golul inscris de Deco si s-au vazut egalati de cehi.VIDEO: QUARESMA STABILESTE SCORUL FINAL: 1-3VIDEO: GOLUL MARCAT DE CRISTIANO RONALDOVIDEO: CEHII EGALEAZA PRIN SIONKOVIDEO: GOLUL REUSIT DE PORTUGHEZUL DECO
11.VIDEO Grecia - Suedia 0-2 / Hellas expirat Poate ca acum patru ani a mers tactica grecilor. In 2004, o apararea aglomerata, acolo unde Dellas facea legea in duelurile aeriene si un contraatac devastator, bazat pe inspiratia lui Karagounis si oportunismul si rapiditatea lui Charisteas au adus Greciei titlul european.
12.VIDEO Spania - Rusia 4-1/ Corida spaniola spulbera Rusia Spania, una dintre favoritele la castigarea EURO 2008, a debutat la turneul final cu o victorie deosebita impotriva Rusiei, scor 4-1. Ibericii s-au distrat cu rusii, naivi in aparare si dedzorganizati in atac. David Villa a fost de departe cel mai bun om al echipei lui Aragones, reusind un hattrick si pasand decisiv la golul lui Fabregas.
13.VIDEO Romania - Muntenegru 4-0/ Am dat 4 cu Muntenegru, cate vom da la EURO? Adrian Mutu (minutul 15), Sorin Ghionea (49)  si Nicolae Dica (dubla de mare efect in minutele 55 si 69) au marcat golurile ultimului test dinaintea turneului final. O prima repriza cu probleme (in care defensiva a fost ravasita de Vucinici) a fost urmata de o a doua mult mai consistenta, in care rezervele au salvat impresia lasata initial de titularii lui Piti. Am dat 4 cu Muntenegru, cate vom da la EURO?
14.VIDEO Seara Campionilor: Romanian Stars - World Stars 3-5  Romania (o selectionata formata din nume mari ale fotbalului romanesc incepand cu Mircea Lucescu, Lita Dumitru, Generatia de Aur a anilor '90 si pana la actuala Echipa Nationala) a fost invinsa de "Prietenii lui Figo" (o selectionata din care au facut parte Luis Figo, Raul Gonzalez, Pauleta sau Davids) cu scorul de 5-3 dupa un meci deosebit.
15.Alexandru Deaconu, dat exemplu de Mircea Sandu Presedintele FRF, Mircea Sandu, precizeaza despre centralul partidei Rapid - Steaua , Alexandru Deaconu, ca a "deschis noi orizonturi in fotbalul din Romania, dandu-l in acelasi timp ca exemplu pentru ceilalti "fluierasi".
16.Mircea Rednic a demisionat de la Rapid Ceea ce parea iminent inaintea partidei cu Steaua s-a intamplat astazi, Mircea Rednic a demisionat de la Rapid. Contestat de tribune si parasit de patron, cel care a spus ieri ca "Puriul" poarta o mare vina pentru rezultatele echipei, Rednic paraseste inca o data Giulestiul, de aceasta data dupa o infrangere, scor 1-0 cu Gloria Buzau.