Articole scrise de Adrian Ilincescu

1 - 30 din 6110 rezultate
1.Liga Națiunilor: România - Serbia 0-0 / Tamaș, gafa de începător, omul în minus și apărarea eroică România a fost dominată de Serbia chiar și atunci când s-a jucat 11 contra 11 (Liga Națiunilor, Grupa 4, Seria C), însă pretențiile ofensive ale tricolorilor s-au "stins" odată cu eliminarea de amator suferită de Gabi Tamaș (în prelungirile primei reprize). Tadić a ratat cu nonșalanță penaltiul rezultat, iar în a doua repriză tricolorii s-au apărat eroic, cu întreg efectivul. S-a încheiat 0-0, iar formația pregătită de Cosmin Contra a acumulat șase puncte (cu două mai puțin decât adversarii de duminică, liderii ierarhiei).
2.Shanghai Masters: Novak Djokovic, titlul cu numărul 72 al carierei - La un singur Masters în urma lui Rafael Nadal Novak Djokovic a fost prea puternic pentru toți adversarii pe care i-a întâlnit pe drum până la câștigarea titlului de la Shanghai (al patrulea din carieră - un record), sârbul trecând în două seturi, scor 6-3, 6-4, de Borna Coric. Nole și-a completat astfel palmaresul după succesul de duminică: 72 de titluri în carieră, 32 de Masters-uri (la unul singur în urma lui Rafael Nadal). În plus, Djoker-ul a urcat pe locul doi în clasamentul ATP, devansându-l pe Roger Federer.
3.​Shanghai Masters: Fără strălucire - Roger Federer, învins în semifinale de Borna Coric Tenisul lui Roger Federer nu a avut strălucirea din alte zile, elvețianul părăsind Masters-ul de la Shanghai în semifinale, după ce a fost învins de Borna Coric. Au fost două seturi "în oglindă": 6-4, 6-4 pentru jucătorul croat. Coric va da peste Novak Djokovic în finala de duminică (este pentru prima dată când Borna ajunge în ultimul act al unui turneu din categoria 1000).
4.Shanghai Masters: Nole, greu de atins - Djokovic, în finala turneului după o victorie clară cu Alexander Zverev Novak Djokovic din această perioadă l-a "regăsit" pe acel Nole care domina într-un mod categoric circuitul ATP acum doi ani. Sârbul a fost de neatins în semifinala de la Shanghai cu talentatul Alexander Zverev, nivelul arătat de Djoker fiind unul incredibil: deplasare fantastică, luciditate în momentele importante, încredere la cote înalte (6-2, 6-1 în favoarea numărului trei mondial).
5.Schimbări în Premier League: Arsenal lasă Puma pentru Adidas, iar Manchester City părăsește Nike pentru a trece la Puma Sezonul viitor din Premier League se anunță unul interesant și din punct de vedere al sponsorilor tehnici, două nume importante - Arsenal și Manchester City - urmând să aibă parte de schimbări. Astfel, conform Dailymail, "tunarii" vor lăsa Puma (după cinci ani de contract) pentru Adidas (nemții revin în familia londoneză după o pauză de 25 de ani), în timp ce americanii de la Nike vor fi înlocuiți de Puma în ceea ce îi privește pe "Cetățeni".
6.Novak Djokovic, avertisment pentru concurență: "Pot deține în același timp toate titlurile de Grand Slam" Câștigător al US Open-ului, Novak Djokovic a arătat că se află din nou la un nivel înalt, atât din punct de vedere fizic, cât mai ales mental. Mai mult, sârbul lansează un avertisment pentru concurență, acesta precizând că poate să triumfe la Australian Open și Roland Garros, ceea ce l-ar face să dețină în același timp toate titlurile de Grand Slam (lucru pe care l-a mai reușit în 2016, după singurul său triumf de la Paris).
7.WTA Beijing: Naomi Osaka, în semifinale, după un meci în care intervențiile lui Sascha Bajin au înclinat balanța - Supraviețuitoarea Naomi Osaka a avut multe momente de rătăcire în meciul cu Shuai Zhang (45 WTA), însă a reușit să întoarcă în favoarea ei o partidă în care a părut în multe momente atât de aproape de înfrângere. Intervențiile lui Sascha Bajin (antrenorul ei) au ajutat-o să vadă <luminița>, iar câștigătoarea de la US Open s-a impus după un meci de două ore și 34 de minute, scor 3-6, 6-4, 7-5. Nipona este în semifinale la Bejing, competiție din categoria Premier Mandatory.
8.Simona Halep vine cu completări în legătură cu hernia de disc: "Sub nicio formă nu se pune problema operației" Simona Halep a anunțat în cursul zilei de marți că suferă de o hernie de disc, iar la doar câteva ore după ce a spus acest lucru a venit și cu o completare pe contul personal de Facebook: "Aș dori să precizez că este o hernie de disc într-adevăr, dar sub nicio formă nu se pune problema operației".
9.Simona Halep: "Am făcut un RMN și am aflat că am hernie de disc" Simona Halep a aflat răspunsul problemelor sale din ultima perioadă (a abandonat la Beijing), liderul mondial anunțând pe contul personal de Twitter că suferă de o hernie de disc. În acest an, liderul mondial ar fi trebuit să mai participe la turneul de la Moscova și la Turneul Campioanelor de la Singapore.
10.Roger Federer, explicația pentru care nu are prieteni în circuitul ATP și ce s-a schimbat în comportamentul său de-a lungul anilor Au trecut anii, iar Roger Federer a împlinit la începutul lunii august 37 de ani. În virtutea ultimelor înfrângeri (la Wimbledon, Cincinnati și US Open), unii ar putea spune că precizia elvețianului și-a mai pierdut din calitate, însă să nu uităm că Mister Perfect a ajuns în acest an la 20 de Grand Slam-uri (s-a impus la Australian Open). Fedex a precizat recent de ce nu are prieteni în circuitul ATP și ce anume s-a schimbat în comportamentul său de-a lungul sezoanelor petrecute la cel mai înalt nivel.
11.WTA Beijing: Mihaela Buzărnescu, învinsă în runda inaugurală de Aliaksandra Sasnovich - Nevoia de meciuri oficiale Mihaela Buzărnescu și-a dorit mult să aibă parte de o revenire cu o victorie în circuitul WTA, însă erorile neforțate au împiedicat-o să-și ducă la capăt planul. Pauza de aproape două luni (după accidentarea suferită în vara acestui an) s-a văzut în evoluția jucătoarei noastre, fiind nevoie de multe meciuri oficiale pentru revenirea la ritmul dorit. Aliaksandra Sasnovich (32 WTA) a câștigat în două seturi, scor 6-3, 6-1, iar pentru Buzărnescu eliminarea de la "China Open" a venit din runda inaugurală.
12.​WTA Wuhan: Nicio jucătoare din TOP 10 în competiție - Caroline Wozniacki, eliminată în optimi de Monica Puig Turneul Premier 5 de la Wuhan a rămas fără nicio jucătoare din TOP 10 WTA, ultima reprezentantă - Caroline Wozniacki (2 WTA) - fiind eliminată în optimi de Monica Puig (51 WTA). A fost un meci cu nenumărate răsturnări de situație, încheiat după două ore și 25 de minute, scor 7-6(10), 7-5 pentru sportiva din Puerto Rico.
13.WTA Wuhan: Simona Halep vs Dominika Cibulkova 0-6, 5-7 / Halep, eliminare prematură - Probleme la spate și la coapsa stângă Simona Halep a fost "vizitată" de patru ori de trainerul competiției de la Wuhan pe durata partidei cu Dominika Cibulkova, fiind destule momente în primul set în care slovaca se uita lung peste fileu pentru a vedea dacă adversara va abandona sau nu. După un 6-0 scurt admininstrat de Dominika, Simona a dat semne de "viață", a revenit de la 0-2, a servit la 5-4 pentru a trimite partida în set decisiv, însă până la urmă Cibulkova a avut câștig de cauză, 7-5. Liderul mondial părăsește turneul Premier 5 în turul al doilea, la fel ca în 2017.
14.​WTA Wuhan: Simona Halep vs Dominika Cibulkova (în jurul orei 16:00) / Simona, fără set câștigat pe hard în fața slovacei Dominika Cibulkova este o "nucă tare" pentru Simona Halep, cu atât mai mult dacă ne uităm la partidele jucate pe hard (slovaca conduce cu 3-0 la acest capitol). Meciul din turul doi de la Wuhan (Premier 5) va fi în direct pe Digisport și LiveText pe HotNews.ro.
15.​WTA Wuhan: Monica Niculescu, eliminată în runda inaugurală de Dominika Cibulkova / Slice-ul nu a fost suficient - Lipsa unui plan B Ajunsă pe tabloul principal de la Wuhan (Premier 5) din postura de lucky loser, Monica Niculescu a scăpat printre degete primul set al disputei cu Dominika Cibulkova, jucătoarea noastră pierzând prima manșă după ce a condus cu 4-1 (cu două break-uri). Apăsată mental de acest lucru, Niculescu nu a mai avut răspuns pentru jocul slovacei, iar victoria a venit după o oră și 30 de minute, scor 6-4, 6-3.
16.​Clasamentul WTA: Simona Halep, săptămâna cu numărul 47 pe primul loc mondial ​Simona Halep a ajuns la săptămâna cu numărul 47 în fruntea ierarhiei mondiale, avansul jucătoarei noastre față de Caroline Wozniacki crescând la 2.555 de puncte. Mihaela Buzărnescu se menține pe 23, în timp ce Irina Begu a urcat de pe 55 pe 53.
17.​WTA Seul: Irina Begu, eliminată în sferturi de Maria Sakkari după un adevărat război al nervilor Irina Begu s-a oprit în faza sferturilor la Seul (turneu de categorie International), jucătoarea noastră fiind învinsă greu, după un meci de două ore și 46 de minute, de Maria Sakkari (favorită numărul trei), scor 6-3, 4-6, 6-4. Partida a fost una cu multă risipă de energie, cu nervi de ambele părți în unele momente și cu un nivel bun de tenis. La final, grecoaica a câștigat cu doar trei puncte mai mult decât Irina (104-101).
18.WTA Seul: Irina Begu, în sferturi - Victorie cu Agnieszka Radwanska Irina Begu (55 WTA) a reușit unul din cele mai bune meciuri din ultima perioadă, favorita numărul șapte trecând în două seturi, scor 6-4, 6-3), de Agnieszka Radwanska (60 WTA). Succesul conturat într-o oră și 57 de minute o califică pe Irina în sferturile turneului de la Seul (de categorie International).
19.​VIDEO US Open: Rafael Nadal, victorie dramatică cu Dominic Thiem (În tiebreak-ul decisivului) - Ibericul a pierdut primul set cu 6-0 "Îmi pare rău pentru Dominic, e un prieten și un băiat extraordinar" - Sunt primele vorbe ale lui Rafael Nadal după un meci incredibil jucat cu Dominic Thiem. E trecut de ora două noaptea la New York, iar publicul de pe Arthur Ashe cu siguranță nu regretă că a rămas pe cel mai mare stadion de tenis din lume. Rafa și Dominic au oferit poate meciul turneului, o încleștare de patru ore și 48 de minute, un prim set câștigat de austriac cu 6-0(!) și un decisiv care i-a revenit liderului mondial cu 7-5 în tiebreak...Nadal e în semifinale la US Open, acolo unde îl așteaptă Juan Martin del Potro.
20.VIDEO Surpriza mare la US Open: Roger Federer, învins în optimi de John Millman John Millman (55 ATP) a reușit cea mai mare surpriză de pe tabloul masculin de simplu de la US Open, australianul eliminându-l în faza optimilor pe Roger Federer. După un meci maraton de trei ore și 34 de minute, marele campion elvețian s-a recunoscut învins în patru seturi, scor 3-6, 7-5, 7-6(7), 7-6(3).
21.REPORTAJ Poveștile nespuse ale bătrânului Central de la Arenele BNR - De la "Goran Ivanisevic a spart o ușă și niște întrerupătoare" și până la "Am schimbat toate liniile de joc pentru o jumătate de centimetru" Părăsit din cauza vârstei, a problemelor și a neînțelegilor dintre cei cu putere de decizie, centralul bucureștean de la Arenele BNR <respiră> tot mai greu, dar păstrează cu demnitate poveștile trăite de-a lungul anilor. Am trecut de atâtea ori pe aleile principale ale complexului, însă niciodată nu mi-au sărit în ochi ca acum rachetele prezente pe pereții uneia dintre încăperile de sub peluza stadionului. Acolo își desfășoară activitatea de 35 de ani (!) George Zaharia. Cine este? Păi, conform spuselor proprii: "a fost o vreme când plecaseră toți, iar eu eram și instalator și șef de complex si desfundam chiar si canalele". Intră în material pentru a descoperi unele din poveștile neștiute ale complexului de la Arenele BNR și pentru a vedea o FOTOGALERIE cu imagini unice din istoria tenisului românesc.
22.MP al Italiei: Lewis Hamilton, victorie la Monza, pe circuitul de casă al celor de la Ferrari Plecat în cursă al treilea de pe grila de start, Lewis Hamilton a reușit să câștige Marele Premiu al Italiei la Formula 1, Grand Prix desfășurat pe circuitul de casă al celor de la Ferrari, la Monza. Kimi Raikkonen a trecut linia de sosire pe doi, iar Sebastian Vettel a pierdut puncte importante în lupta pentru titlul mondial din Marele Circ.
23.MP al Italiei: Kimi Raikkonen va pleca din pole-position în cursa de la Monza - Dublă pentru Ferrari Bucuria a atins cote înalte în tribunele circuitului de la Monza, după ce Ferrari a reușit să ocupe primele două poziții pe grila de start a Marelui Premiu al Italiei la Formula 1. Kimi Raikkonen a bifat cel mai bun timp (din istoria circuitului) în Grand Prix-ul "de casă" al Scuderiei, în timp ce coechipierul Sebastian Vettel a fost al doilea. Podiumul a fost completat de Lewis Hamilton (Mercedes).
24.US Open: Simona Halep vs Kaia Kanepi 2-6, 4-6 / Halep, eliminată din primul tur - Aventură încheiată înainte de a începe cu adevărat Pentru al doilea an consecutiv, Simona Halep a părăsit prematur competiția de la New York, liderul mondial plecând de la US Open încă din runda inaugurală. Ziua Simonei a fost una cenușie, cu mult prea puține reușite, fără agresivitatea necesară și cu o defensivă care a fost expusă atacurilor violente ale adversarei. Kaia Kanepi (33 de ani, 44 WTA, Estonia) a produs marea surpriză a tabloului feminin de simplu, victoria (scor 6-2, 6-4) fiind una care nu poate fi pusă la îndoială (partida a durat doar o oră și 15 minute).Halep: Asta este! A fost doar o zi proastă pentru mine. Nu am avut destulă putere Kanepi: M-am gândit că trebuie să fiu agresivă şi să încerc să-mi menţin calmul
25.​US Open: Simona Halep vs Kaia Kanepi (de la ora 18:00) / Cine este și cum joacă sportiva din Estonia Debutul Simonei Halep la US Open va avea loc luni pe noul Louis Armstrong, fiind primul meci al zilei (de la ora 18:00, ora României). Adversară îi va fi Kaia Kanepi (Estonia, 33 de ani, 44 WTA, 1,81 metri). Kanepi este o sportivă puternică, adepta tenisului în forță, rămâne de văzut cum va reuși Simona să "absoarbă" tăria loviturilor care vor veni de peste fileu. Meciul va putea fi urmărit în direct pe Eurosport și LiveText pe HotNews.ro.
26.Clasamentul ​WTA: Simona Halep, locul întâi în lume indiferent de rezultatele de la US Open Simona Halep se află pentru a 43-a săptămână pe locul întâi în clasamentul WTA, jucătoarea noastră urmând să rămână pe această poziție și după încheierea US Open-ului, ultimul Grand Slam al anului. Competiția de la New York debutează astăzi, iar meciul Simonei cu Kaia Kanepi va începe la ora 18:00 (va fi în direct pe Eurosport și LiveText pe HotNews.ro).
27.VIDEO Toronto Masters: Novak Djokovic, eliminat de Stefanos Tsitsipas; Rafael Nadal, victorie dificilă cu Stan Wawrinka (Rezultatele zilei) În vârstă de 19 ani, grecul Stefanos Tsitsipas a produs surpriza zilei la Masters-ul de la Toronto, acesta trecând în trei seturi, scor 6-3, 6-7(5), 6-3, de Novak Djokovic. Meciul a durat două ore și 18 minute. Într-o altă partidă a zilei, Rafael Nadal l-a învins greu, 7-5, 7-6(5), pe Stanislas Wawrinka. Intră în material pentru a vedea rezultatele zilei și programul sferturilor.
28.
VIDEO Rogers Cup: Simona Halep vs Anastasia Pavlyuchenkova 7-6(9), 4-6, 7-5 / Victoria nervilor tari - Halep, duel cu Venus Williams în optimi
Simona a suferit mult în meciul cu Anastasia Pavlyuchenkova, victoria liderului mondial venind după o adevărată "bătălie" de trei ore și șapte minute. 7-6(9), 4-6, 7-5 a fost pentru Halep, jucătoarea noastră obținând calificarea în optimile de la Rogers Cup. Nu va fi însă prea mult timp la dispoziție pentru recuperare, Halep urmând să o întâlnească pe Venus Williams în această noapte (americanca a trecut, scor 7-6(4), 6-4, de Sorana Cîrstea, "refuzând" astfel un duel 100% românesc la Montreal).
29.VIDEO Mihaela Buzărnescu a părăsit terenul într-un scaun cu rotile după o accidentare suferită în decisivul meciului cu Elina Svitolina - Imagini greu de privit Pentru un sportiv de performanță nu există "blestem" mai mare decât o accidentare, iar dacă aceasta vine fix în momentul în care te aflai, la 30 de ani, în cel mai bun moment al carierei, atunci nu poate fi vorba decât despre un vis urât din care nu poți să evadezi...Mihaela Buzărnescu (cu ochii în lacrimi și țipând de durere) a părăsit în scaunul cu rotile terenul, meciul cu Elina Svitolina (Rogers Cup, turul doi) terminându-se sec și cu un gust amar în setul decisiv după o accidentare "urâtă" suferită de jucătoarea noastră...Mihaela Buzărnescu ar fi suferit o entorsă la gleznă / Svitolina îi acuză pe organizatorii Rogers Cup că s-a intervenit cu întârziere
30.Rogers Cup: Meciuri infernale pentru Mihaela Buzărnescu și Sorana Cîrstea (cu Svitolina, respectiv Venus Williams); Simona Halep, duel cu Anastasia Pavlyuchenkova România are trei reprezentante în turul doi de la Rogers Cup (Premier 5), toate urmând să joace în această noapte. Prima va intra în scenă Mihaela Buzărnescu cu încă un duel cu Elina Svitolina (al treilea din acest an). Îi urmează Sorana Cîrstea (confruntare cu Venus Williams) și Simona Halep (dispută cu Anastasia Pavlyuchenkova).