Articole scrise de Adrian Ilincescu

1 - 30 din 6084 rezultate
1.VIDEO Toronto Masters: Novak Djokovic, eliminat de Stefanos Tsitsipas; Rafael Nadal, victorie dificilă cu Stan Wawrinka (Rezultatele zilei) În vârstă de 19 ani, grecul Stefanos Tsitsipas a produs surpriza zilei la Masters-ul de la Toronto, acesta trecând în trei seturi, scor 6-3, 6-7(5), 6-3, de Novak Djokovic. Meciul a durat două ore și 18 minute. Într-o altă partidă a zilei, Rafael Nadal l-a învins greu, 7-5, 7-6(5), pe Stanislas Wawrinka. Intră în material pentru a vedea rezultatele zilei și programul sferturilor.
2.
VIDEO Rogers Cup: Simona Halep vs Anastasia Pavlyuchenkova 7-6(9), 4-6, 7-5 / Victoria nervilor tari - Halep, duel cu Venus Williams în optimi
Simona a suferit mult în meciul cu Anastasia Pavlyuchenkova, victoria liderului mondial venind după o adevărată "bătălie" de trei ore și șapte minute. 7-6(9), 4-6, 7-5 a fost pentru Halep, jucătoarea noastră obținând calificarea în optimile de la Rogers Cup. Nu va fi însă prea mult timp la dispoziție pentru recuperare, Halep urmând să o întâlnească pe Venus Williams în această noapte (americanca a trecut, scor 7-6(4), 6-4, de Sorana Cîrstea, "refuzând" astfel un duel 100% românesc la Montreal).
3.VIDEO Mihaela Buzărnescu a părăsit terenul într-un scaun cu rotile după o accidentare suferită în decisivul meciului cu Elina Svitolina - Imagini greu de privit Pentru un sportiv de performanță nu există "blestem" mai mare decât o accidentare, iar dacă aceasta vine fix în momentul în care te aflai, la 30 de ani, în cel mai bun moment al carierei, atunci nu poate fi vorba decât despre un vis urât din care nu poți să evadezi...Mihaela Buzărnescu (cu ochii în lacrimi și țipând de durere) a părăsit în scaunul cu rotile terenul, meciul cu Elina Svitolina (Rogers Cup, turul doi) terminându-se sec și cu un gust amar în setul decisiv după o accidentare "urâtă" suferită de jucătoarea noastră...Mihaela Buzărnescu ar fi suferit o entorsă la gleznă / Svitolina îi acuză pe organizatorii Rogers Cup că s-a intervenit cu întârziere
4.Rogers Cup: Meciuri infernale pentru Mihaela Buzărnescu și Sorana Cîrstea (cu Svitolina, respectiv Venus Williams); Simona Halep, duel cu Anastasia Pavlyuchenkova România are trei reprezentante în turul doi de la Rogers Cup (Premier 5), toate urmând să joace în această noapte. Prima va intra în scenă Mihaela Buzărnescu cu încă un duel cu Elina Svitolina (al treilea din acest an). Îi urmează Sorana Cîrstea (confruntare cu Venus Williams) și Simona Halep (dispută cu Anastasia Pavlyuchenkova).
5.​Rogers Cup: Mihaela Buzărnescu, în turul doi - Victorie în două seturi cu Qiang Wang (a salvat 7 mingi de set) Câștigătoare la San Jose, Mihaela Buzărescu și-a mai trecut în palmares o victorie în acest an, jucătoarea noastră învingând-o în două seturi, scor 6-2, 7-5, pe Qiang Wang (China, 53 WTA, venită din calificări). Succesul o duce pe Miki în turul doi de la Rogers Cup, fază a competiției "Premier 5" unde o va întâlni pe Elina Svitolina, campioana en-titre.
6.Novak Djokovic și marele obiectiv pentru finalul anului: Să îi depășească pe Nadal și Federer și să redevină lider mondial Aflat multe luni în afara circuitului din cauza unei accidentări, iar mai apoi cu evoluții neconvingătoare, Novak Djokovic pare că și-a regăsit ritmul la Wimbledon, turneu de Grand Slam pe care l-a câștigat în urmă cu doar câteva săptămâni. Sârbul nu se mulțumește doar cu atât, acesta precizând care este marele său obiectiv pentru următoarea perioadă a lui 2018: să redevină lider mondial.
7.​Rogers Cup: Cinci sportive din România vor evolua marți la Montreal (Duel între Monica Niculescu și Sorana Cîrstea) Cinci jucătoare din România vor juca marți la Rogers Cup, competiție care se desfășoară la Montreal și care face parte din categoria Premier 5. Ajunsă pe tabloul principal din calificări, Monica Niculescu o va întâlni în turul întâi pe Sorana Cîrstea. Se vor mai afla pe teren Ana Bogdan, Irina Begu și Mihaela Buzărnescu.
8.VIDEO Mihaela Buzărnescu, campioană la San Jose (6-1, 6-0 cu Maria Sakkari) / Primul titlu WTA, Miki va urca pe locul 20 în lume Așteptarea a luat sfârșit - Mihaela Buzărnescu a câștigat primul său titlu WTA din carieră (la 30 de ani), jucătoarea noastră cucerind trofeul la San Jose, competiție de categorie Premier. A fost o finală care a "curs" într-o singură direcție, Miki cedând un singur game în fața Mariei Sakkari, scor 6-1, 6-0, după o oră și 13 minute. Din această săptămână, Buzărnescu va urca pe locul 20 în lume, cea mai bună performanță de până acum a carierei (cine știe ce surprize ne mai pregătește Miki în următoarea perioadă).
9.​FedCup: România, duel în deplasare cu Cehia în primul tur al Grupei Mondiale Marți a avut loc la Londra, în prezența lui David Haggerty - președintele ITF, tragerea la sorți a partidelor din primul tur (sferturi) al Grupei Mondiale a FedCup. România se va duela în deplasare cu Cehia (una din finalistele actualei ediții), pe 9 și 10 februarie 2019.
10.US Open ridică ștacheta: 3,8 milioane de dolari pentru câștigătorii de la simplu - Premii record în valoare de $53 milioane Organizatorii de la US Open au anunțat valoarea premiilor de la ediția din 2018 a US Open-ului (27 august - 9 septembrie), iar acestea vor fi cele mai mari din istoria competiției americane. Totalul va ajunge la 53 de milioane de dolari. Câștigătorii de pe cele două tablouri de simplu vor încasa fiecare un cec de 3,8 milioane de dolari, cu 100.000 mai mult decât a fost în 2017.
11.​FOTO Mihaela Buzărnescu, urcarea continuă din clasamentul WTA, calificarea în turul doi de la București și "lupta" pentru un autograf Mihaela Buzărnescu nu mai este o surpriză, este deja o certitudine. Cu victorii în acest an la nume importante din circuit (Elina Svitolina, Jelena Ostapenko, Kiki Bertens, Camila Giorgi, Alize Cornet etc), Miki a făcut foarte bine trecerea de la iarbă (ultimul turneul la care a participat a fost Wimbledon-ul) la zgura de la BRD Bucharest Open. Numărul 25 în lume a practicat un joc solid, fără speranțe pentru incomoda Danka Kovinic. "A fost greu, deși de pe margine poate a părut altfel", a mărturisit sportiva la puțin timp după victorie. Rezultatele foarte bune din ultima perioadă nu au rămas fără "urmări", Miki fiind asaltată de mulți fani pentru autografe și fotografii.
12.WTA: Simona Halep, lider fără emoții (a 37-a săptămână) - Mihaela Buzărnescu, cea mai bună clasare din carieră (25) Simona Halep este și după încheierea Wimbledon-ului liderul clasamentului WTA, cu 7571 de puncte. Este a 37-a săptămână în care Simona ocupă cea mai înaltă poziție în lume. Mihaela Buzărnescu a urcat până pe 25 - cea mai bună clasare din carieră (de până acum). România are șase jucătoare în TOP 100.
13.Wimbledon: Mângâierea destinului - Novak Djokovic, în finală după un meci memorabil cu Rafael Nadal (10-8 în decisiv) Novak Djokovic și Rafael Nadal au pus în scenă o semifinală de Wimbledon care va rămâne pentru mult timp în mintea iubitorilor de tenis, cei doi mari campioni fiind cu greu despărțiți după o partidă care a durat cinci ore și 14 minute (10-8 în decisiv). Încleștarea teribilă este explicată foarte bine de statistica partidei: egalitate la erori neforțate (câte 42) și la lovituri câștigătoare (73 de fiecare parte). Sârbul a avut la final trei puncte în plus adjudecate: 194-191, iar calificarea în finala de la All England Club este trecută de partea sârbului (se va lupta pentru trofeu cu Kevin Anderson).
14.Angelique Kerber, regină la Wimbledon - Rigoare nemțească vs Ziua cenușie a Serenei Williams (6-3, 6-3) Revenirea senzațională a Serenei Williams spre vârful tenisului mondial s-a oprit, cel puțin pentru moment, în finala de la Wimbledon. Americanca a arătat un amestec de neliniște interioară, erori neforțate și neîncredere în momentele importante. Angelique Kerber a făcut ce a știut mai bine: a dus disputa în zona de uzură, de luptă fizică, a returnat incredibil de pe baseline și a câștigat titlul de la All England Club pentru prima dată în carieră (6-3, 6-3, după un meci de o oră și 5 minute).
15.Wimbledon: Kevin Anderson, primul finalist pe iarba londoneză - Meci epic de șase ore și 35 de minute cu John Isner (26-24 în decisiv) Tabela centralului a încremenit la șase ore și 35 de minute. În acest interval, Kevin Anderson și John Isner au "livrat" împreună următoarele: 102 ași, 10 duble greșeli, 247 de lovituri câștigătoare, 82 de erori neforțate, 568 de puncte disputate. După 26-24 în decisiv, Anderson ajunge în prima finală din carieră la Wimbledon. Cea mai lungă semifinală din istoria competiției, al doilea în clasamentul all-time ca durată la All England Club, după Isner vs Mahut din 2010 (70-68 în decisiv pentru american - 11 ore și 5 minute).
16.Wimbledon: Regina s-a întors - Serena Williams, în finală la All England Club (Victorie scurtă cu Julia Goerges) Pe durata Roland Garros-ului, în Paris puteau fi văzute afișe ale celor de la Nike cu "The queen is back". Putem spune cu adevărat că "regina" Serena Williams este înapoi în circuit la un nivel înalt, americanca reușind să se califice joi în finala de la Wimbledon (6-2, 6-4 cu Julia Goerges, după o oră și zece minute).
17.​Wimbledon: Lecția tactică a lui Angelique Kerber - Nemțoaica merge în finală; Jelena Ostapenko, victima propriilor erori Jelena Ostapenko a jucat din nou la totul sau nimic, însă această strategie s-a dovedit falimentară împotriva unei jucătoare cu atâta experiență precum Angelique Keber. Deși a dominat categoric la capitolul lovituri câștigătoare (30-10), letona a fost învinsă de o adversară care a știut cum să profite de erorile fostei câștigătoare de la Roland Garros (35 de erori neforțate a avut Jelena). Kerber este în finală la Wimbledon după un meci de doar o oră și șapte minute (6-3, 6-3).
18.Rafael Nadal, după thriller-ul cu Del Potro: "Îmi pare rău pentru Martin, merita, într-un fel, să câștige la rândul său" Rafael Nadal și Juan Martin del Potro au oferit unul din cele mai intense meciuri de la această ediție a Wimbledon-ului, cei doi duelandu-se preț de patru ore și 48 de minute. "Îmi pare rău pentru Martin, este un jucător incredibil, un adversar incredibil şi merita, într-un fel, să câştige la rândul său", a precizat liderul mondial.
19.Wimbedon: Kevin Anderson i-a curmat visul regelui spre al nouălea trofeu la All England Club - Roger Federer, eliminat în sferturi (13-11 în decisiv)  Jocul lui Roger Federer a strălucit preț de aproape două seturi (6-2, 7-6), elvețianul permițându-și luxul să irosească și o minge de meci în a treia manșă. Lucrurile au luat o întorsătură neprevăzută, pe fondul unei scăderi în evoluția campionului en-titre. Roger a greșit mult, i-a permis adversarului să vină peste el, iar Kevin Anderson nu a refuzat provocarea. Sud-africanul s-a impus cu 13-11 în decisiv, după un meci intens de patru ore și 13 minute (2-6, 6-7(5), 7-5, 6-4, 13-11).
20.Wimbledon: Serena Williams, în semifinale - Ținută în șah de Camila Giorgi doar un set Camila Giorgi a reușit să o domine pe Serena preț de un set (singurul pierdut până acum de americancă la această ediție a Grand Slam-ului londonez), însă apoi fostul lider mondial și-a ridicat nivelul jocului, și-a găsit ritmul și a obținut calificarea în semifinale după un meci de o oră și 42 de minute (3-6, 6-3, 6-4).
21.Gazzetta dello Sport: Cristiano Ronaldo va fi noul jucător al lui Juventus Anunțul trecerii lui Cristiano Ronaldo de la Real Madrid la Juventus este doar o chestiune de ore, după anunță jurnaliștii de la Gazzetta dello Sport. În schimbul atacantului portughez, galacticii vor primi 105 milioane de euro.
22.​Wimbledon: Daria Kasatkina, tenisul spectacol, inconstanța și calificarea lui Angelique Kerber în semifinale Jucătoare spectaculoasă și cu priză la public, Daria Kasatkina a fost sportiva mai aplaudată pe central în meciul din sferturi cu Angelique Kerber, însă cadourile nenumărate au cântărit decisiv în stabilirea învingătoarei. Nemțoaica merge în semifinalele de la Wimbledon după o victorie în două seturi (6-3, 7-5). Daria rămâne cu satisfacția unor execuții superbe, însă acestea s-au pierdut din păcate într-o <mare> de inconstanță.
23.​Wimbledon: Rafael Nadal, după șapte ani în sferturi la All England Club (Programul disputelor) Câștigător al titlului cu numărul 11 la Roland Garros, Rafael Nadal a reușit să se califice pentru prima dată după șapte ani în sferturile turneului de la Wimbledon. Ibericul a trecut în trei seturi (6-3, 6-3, 6-4) de Jiri Vesely. În aceeași fază a Grand Slam-ului londonez se mai află nume mari precum Roger Federer, Novak Djokovic, Milos Raonic, Kei Nishikori și John Isner. Intră în material pentru a vedea programul sferturilor de la Wimbledon.
24.​Wimbledon: Serena Wiliams, victorie la foc automat (6-2, 6-2 cu Rodina) - Americanca este în sferturi Jocul Serenei Williams a fost la un nivel prea ridicat pentru Evgeniya Rodina, jucătoare care a stat mult pe teren (a obținut victorii pe tabloul principal numai în set decisiv). Serena a pierdut doar patru game-uri (6-2, 6-2), partida întinzându-se doar pe durata a 62 de minute. Americanca este în sferturi la Londra, acolo unde o va întâlni pe Camila Giorgi.
25.Wimbledon: Cu un meci mai aproape de obiectiv - Roger Federer, în sferturi la All England Club 16 minute - Atât a durat primul set al partidei dintre Roger Federer și Adrian Mannarino, elvețianul câștigând cu 6-0. Cu toate că a echilibrat disputa și a avut șansele sale de a face un break, francezul a cedat și următoarele două seturi (7-5, 6-4), fiind clar pentru toată lumea că Mister Perfect a fost jucătorul mai bun. Fedex este în sferturi pe iarba londoneză, cu un pas mai aproape de marele obiectiv: câștigarea titlului cu numărul nouă la All England Club.
26.​Wimbledon: Karolina Pliskova, eliminată de Kiki Bertens - Nicio jucătoare din primele zece favorite nu mai este prezentă în competiție Karolina Pliskova a părăsit turneul de la Wimbledon în turul al patrulea, iar acest lucru se traduce astfel: niciuna din primele zece favorite nu se mai găsește în acest moment în competiția de la All England Club. Sportiva din Cehia (cap de serie numărul șapte) a fost învinsă de Kiki Bertens (favorită 20) în două seturi, scor 6-3, 7-6(1). Meciul de pe terenul 2 a durat o oră și 39 de minute.
27.Formula 1: Sebastian Vettel a câștigat Grand Prix-ul Marii Britanii Sebastian Vettel (Scuderia Ferrari) a câștigat Marele Premiu de Formula 1 disputat la Silverstone, pilotul german reușind să treacă primul linia de sosire în Grand Prix-ul Marii Britanii. Podiumul a fost completat de Lewis Hamilton (Mercedes) și Kimi Raikkonen (Scuderia Ferrari).
28.Wimbledon: Simona Halep, Naomi Osaka, Alexander Zverev și Nick Kyrgios, "victimele" zilei de sâmbătă - Programul optimilor Turneul feminin a rămas sâmbătă fără alte nume importante, Simona Halep (cap de serie numărul unu) și Naomi Osaka (favorită 18) plecând acasă de la Wimbledon. Nici pe tabloul masculin nu au lipsit surprizele, Alexander Zverer (favorit patru) fiind învins de Ernests Gulbis (6-0 în decisiv pentru leton). Intră în material pentru a vedea rezultatele zilei și programul optimilor.
29.Simona Halep, 5-2 în decisiv și mingea de meci ratată - Liderul mondial părăsește Wimbledon-ul în turul al treilea (6-3, 4-6, 5-7 cu Su-Wei Hsieh) Terenul 1 de la All England Club a găzduit un adevărat thriller, Simona Halep fiind eliminată după ce a condus cu 5-2 în decisiv și a ratat și o minge de meci la 5-4. Su-Wei Hsieh a dus defensiva la rang de artă, la fel si slice-urile. Asiatica nu a renunțat în niciun moment, și-a văzut fără abateri de planul de joc, iar soarta i-a surâs. A contribuit la acest lucru și Simona, jucătoarea noastră irosind mult prea multe șanse pentru acest nivel. Halep părăsește Grand Slam-ul de la Wimbledon în turul trei, în acest moment din primele zece favorite în competiție mai găsindu-se doar Karolina Pliskova...
30.Wimbledon: Simona Halep, în turul trei pe iarba londoneză (7-5, 6-0 cu Saisai Zheng) / Un singur moment de rătăcire Saisai Zheng a propus în primul set un tenis fără șabloane, venind de multe ori cu ceva diferit (slice incomod, variație în lovituri, veniri la fileu - este o bună jucătoare de dublu). Ușor "deraiată" de la planul tactic (a fost condusă cu 5-3 în primul set), Simona a strâns rândurile, a greșit mai puțin, iar seria ei câștigătoare de game-uri s-a oprit doar după ce a dat mâna cu arbitra de scaun (10 game-uri la rând). 7-5, 6-0, după 76 de minute. În următorul meci, Simona va da peste o jucătoare incomodă - Su-Wei Hsieh (48 WTA), o sportivă care a făcut "victime" importante în acest an (nu dă ritm adversarelor).Garbine Muguruza, campioana en titre, eliminată în turul doi