Arhiva pentru data 18.10.2008

1 - 20 din 52 rezultate
1.VIDEO Simao reusita de senzatie in minutul 90, galacticii castiga dramatic in prelungiri! Partida de infarct pe Vicente Calderon, Real Madrid castiga derbiul capitalei Spaniei cu Atletico in minutul 96 (printr-o lovitura de la 11 metri transformata de Higuain), dupa ce gazdele egalasera prin portughezul Simao in minutul 90! Ambele echipe au terminat partida cu cate un jucator eliminat, Perea si Van Nistelrooy plecand mai devreme la cabine.
2.VIDEO Fiorentina - Reggina 3-0/ Nu s-a simtit lipsa lui Adrian Mutu Fiorentina invinge pe Reggina la scor de neprezentare (3-0), dupa o partida pe care formatia pregatita de Cesare Prandelli a dominat-o in mare parte. Fara Adrian Mutu, accidentat, formatia Viola a prestat un fotbal ofensiv, Pazzini si dubla lui Gilardino (prima din actuala stagiune de Serie A) stabilind invingatoarea. De mentionat faptul ca oaspetii au ramas in inferioritate numerica din minutul 38, atunci cand portarul Compagnolo a fost eliminat.
3.HCM Constanta s-a calificat in turul trei al Cupei Cupelor la handbal masculin HCM Constanta, vicecampioana Romaniei la handbal masculin, s-a calificat in turul trei al Cupei Cupelor dupa ce a trecut, scor 22-15, de echipa poloneza Vive Kielce. Cum in tur a fost 27-21, constantenii s-au calificat in faza urmatoare a competitiei.
4.Cristian Popescu Piedone a demis conducerea Politiei Comunitare din sectorul 4 Conducerea Politiei Comunitare din sectorul 4 a fost demisa sambata, dupa ce primarul Cristian Popescu Piedone a descoperit ca peste 30 de autoturisme ale institutiei erau nefolosite de luni intregi.
5.LIGA 1: Poli Iasi - FC Brasov 1-1 Poli Iasi si FC Brasov au remizat, scor 1-1, intr-o partida contand pentru etapa cu numarul XI din Liga 1. Au marcat Montiel, minutul 79, pentru gazde, respectiv Zaharia, minutul 62, pentru elevii lui Razvan Lucescu.
6.Rafael Nadal invins de Simon in fata propriilor suporteri! Surpriza de proportii in Masters-ul de la Madrid! Liderul mondial, Rafael Nadal, a fost eliminat in trei seturi, 3-6, 7-5, 7-6, de Gilles Simon, nr. 16 ATP. Francezul va juca in finala cu Andy Murray.
7.Bayern Munchen invinge greu in deplasare/ Nou promovata 1889 Hoffenheim pe primul loc in Bundesliga! Bayern Munchen, adversara Stelei din Champions League, a invins greu, scor 1-0, in deplasarea de la Karlsruhe, gratie unei reusite a lui Klose pe final de partida. Marea surpriza vine insa din partea nou-promovatei 1899 Hoffenheim, formatie care se afla pe primul loc in Bundesliga!
8.Inelele lui Saturn: ramasitele unui cataclism cosmic Inelele planetei Saturn sunt de multa vreme unul dintre cele mai explorate mistere legate de formarea Sistemului Solar. Cum s-au format ele? Cand au aparut? Din ce sunt facute? Ce are planeta Saturn atat de special, fata de celelalte planete gigant ale Sistemului Solar? Un studiu recent propune ca explicatie un cataclism cosmic. Inelele lui Saturn ar fi ramasitele unei luni care a explodat.
9.Circulatia rutiera inchisa pana luni pe DN1E Circulatia va fi inchisa pe drumul national Rasnov-Poiana Brasov, cel putin pana luni, desi lucrarile de consolidare ar fi trebuit sa se incheie in aceasta dimineata.
10.Varujan Vosganian: Bugetul va fi prezentat Parlamentului saptamana viitoare Ministrul Economiei si Finantelor, Varujan Vosganian, a anuntat, sambata, la Iasi, ca bugetul Romaniei va fi prezentat Parlamentului saptamana viitoare, dupa discutii pe marginea acestuia in sedinta de Guvern de miercuri. "Bugetul e gata de saptamana trecuta. Evenimentele politice din ultima perioada au determinat consultari cu partidele politice. Miercuri, vom discuta in Guvern bugetul, iar apoi, tot saptamana viitoare, il vom prezenta Parlamentului. Vreau sa va spun ca cheltuielile de capital reprezinta 20% din cheltuielile bugetare. Niciodata nu a mai fost asa".
11.LIGA 1: Farul Constanta - FC Timisoara 1-1 Farul Constanta si FC Timisoara au terminat la egalitate, scor 1-1, intr-o partida contand pentru etapa cu numarul XI din Liga 1. A deschis scorul pentru oaspeti Gigel Bucur, in minutul 28, in timp ce pentru gazde a punctat Alibec, in minutul 48.
12.VIDEO Egala CFR-ului este de neoprit in Premier League, Belletti reuseste un super gol! Chelsea Londra, adversara campioanei Romaniei CFR Cluj in Champions League, a invins clar, cu scorul de 5-0, pe Middlesbrough, in deplasare, intr-o partida contand pentru etapa cu numarul opt din Premier League. Intra in material pentru a vedea rezultatele consemnate sambata in prima liga engleza de fotbal.
13.Cea mai mare moschee din Europa a fost inaugurata in Cecenia In Cecenia a fost inaugurata, vineri, cea mai mare moschee din Europa. Presedintele cecen a declarat ca edificiul va fi mandria intregii lumi islamice si l-a elogiat pe premierul rus Vladimir Putin.
14.Marius Lacatus: Victoria cu Lyon este singurul rezultat posibil pentru Steaua Steaua lasa in urma rezultatele negative din ultimele meciuri pentru ca marti vine in Ghencea campioana Frantei. "Ne dorim enorm sa obtinem prima victorie pe teren propriu", a declarat Marius Lacatus.
15.Cartile vechi, mai avantajoase decat actiunile la banca Peste 300.000 de euro pentru un manual japonez bogat ilustrat, datand din secolul al XIX-lea, aproape 30.000 de euro pentru o "Istorie naturala a broastelor", scrisa in limba latina: in plina criza financiara, cartile vechi raman o valoare sigura, sustin buchinistii. "Este mai avantajos sa cumpar carti vechi decat actiuni la o banca", spune surazator Laurens Hesselink, un anticar olandez. "Desigur, de ceva timp piata este mai calma, dar sectorul nostru face mereu fata. Criza sau nu, colectionarii sunt nesatui", a declarat acesta pentru AFP, la Targul de Carte de la Frankfurt.
16.Federer, eliminat de scotianul Murray Andy Murray a reusit a treia victorie, 3-6, 6-3, 7-5, in fata extraterestrului Roger Federer intr-o semifinala de vis la Mastersul de la Madrid. Finalizarile incredibile, serviciile naucitoare si rasturnarile de situatii au fost ingredientele care au piperat aceasta partida. Succesul lui Murray a stricat planurile organizatorilor, dar si ale spectatatorilor care visau o finala Nadal – Federer.
17.Atentat sinucigas in Afganistan Un atentator sinucigas a atacat trupele internationale din provincia Herat, aflata in vestul Afganistanului. Un purtator de cuvant al fortelor NATO a anuntat ca incidentul s-a soldat cu ranirea a cinci soldati.
18.Sporuri mai mari pentru medicii rezidenti si o noua metodologie de calcul pentru medicamentele compensate Ministrul Sanatatii Publice, Eugen Nicolaescu, a avut sambata o intalnire cu reprezentantii medicilor rezidenti, precum si cu cei ai absolventilor si studentilor la Medicina, iar in urma discutiilor rezidentii au obtinut sporuri mai mari si promisiuni de majorari salariale, anunta televiziunile de stiri. Mai mult, Eugen Nicolaescu a prezentat rezultatele intalnirii pe care a avut-o cu reprezentantii Asociatiei Romane a Producatorilor Internationali de Medicamente prin care s-a convenit asupra unei noi metode de calcul a pretului medicamentelor compensate.
19.Utilizatorii serviciilor de telefonie mobila vor putea schimba reteaua fara sa mai fie nevoiti sa isi schimbe numarul de telefon Incepand de marti, utilizatorii serviciilor de telefonie mobila vor putea trece de la o retea la alta, fara sa mai fie nevoiti sa isi schimbe numarul de telefon. Faptul ca un abonat va avea acelasi numar de telefon, indiferent de retea, ar starni insa confuzie in randul clientilor, pentru ca acela care formeaza numarul nu va mai sti exact in ce retea este cel catre care se indreapta apelul. Situatia poate duce la facturi mai mari, mai ales in cazul celor care au tarife mai mici pentru convorbirile in retea. Din acest motiv, ANC a cerut companiilor de telefonie mobila sa introduca un ton distinctiv care sa ii avertizeze pe clienti ca numarul celui apelat a fost mutat intr-o alta retea.
20.Femeie sfasiata de un urs la Blidari, in judetul Maramures O femeie a fost atacata sambata de un urs in localitatea Blidari, din judetul Maramures. Femeia, care este inca in viata, a fost transportata de urgenta la Spitalul din Baia Mare, unde medicii s-au chinuit ore intregi sa ii opreasca hemoragia puternica. Femeia este acum in afara oricarui pericol.