Articol sustinut de HBO

Urzeala tronurilor revine la HBO si pe HBO GO din 1 aprilie!

de     Smile Media
Luni, 25 martie 2013, 6:59 Urzeala Tronurilor

Al treilea sezon al serialului "Urzeala tronurilor" revine pe ecrane pe 1 aprilie pe HBO si HBO GO. Serialul ''Games of Thrones'', castigator la Premiile Emmy, ilustreaza o poveste despre duplicitate si tradare, noblete si onoare, victorii si triumf. Temele majore ale noului sezon sunt familia si loialitatea. Multe din subiectele prezentate in sezoanele precedente vor ajunge in punctul culminant, iar personaje importante vor avea partea de destine crude.

Astfel, in timp ce accentul continua sa fie pus pe King's Landing (Debarcaderul Regelui), unde familia Lannister abia mai detine puterea dupa violentul atac naval initiat de Stannis Baratheon (fratele defunctului rege), framantarile din Nord ameninta sa modifice echilibrul global al puterilor din Westeros.

Robb Stark, Regele Nordului, care incearca sa capitalizeze de pe urma victoriilor obtinute asupra familiei Lannister, se va confrunta cu o criza majora, iar, mai la nord, Mance Rayder (personaj nou, interpretat de Ciaran Hinds) si armata sa uriasa de salbatici continua sa marsaluiasca catre sud pentru a trece dincolo de Zid. Daenerys Targaryen - reunita cu cei trei dragoni ai sai - incearca sa puna bazele unei armate de sclavi cu care sa plece din Essos in speranta ca va rasturna, in cele din urma, Tronul de Fier.

Filmarile pentru cel mai nou sezon al serialului Urzeala tronurilor au fost realizate in Belfast, Irlanda de Nord, Croatia, Islanda si Maroc.



Serialul este inspirat din seria de romane de mare succes A Song of Ice and Fire, de George R.R. Martin.

Desi Urzeala Tronurilor e o aventura fantastica, Martin s-a inspirat din evenimente istorice precum Razboiul Rozelor si Cruciadele: ''Fantasticul e o versiune mai colorata si mai incitanta a istoriei. Imi place sa ma inspir din fapte reale, dar sa iasa ceva diferit, proaspat si nesteptat. Sunt mai degraba interesat de personaje. E o carte de fictiune, dar are parfum istoric... Urzeala Tronurilor nu are foarte multa magie, pentru ca, altfel, s-ar distuge latura de aventuri.

George R.R. Martin:
''Gheata si focul sunt cruciale pentru universul Westeros si lumea din Urzeala tronurilor. Anotimpurile se succed fara coerenta si pot tine decade sau ani: urmeaza, la propriu ''o iarna istorica''. Dar nu doar in sensul fantastic - iarna ne cuprinde pe toti atunci cand sunt probleme, cand suferim si mor oameni.''Daca toata lumea are puteri supranaturale, se transforma totul in poveste cu supereroi.
''
Incepand cu 1 aprilie, HBO va difuza in premiera cate un episod din cele 10 ale noului sezon din Game of Thrones/Urzeala tronurilor, in fiecare luni, de la ora 22:00. In plus Urzeala tronurilor va putea fi urmarit si pe HBO GO,  iar primul episod va fi disponibil gratuit pe site-ul www.hbogo.ro


Citeste mai multe despre   






















6775 vizualizari

  • +6 (14 voturi)    
    Urzeala? (Luni, 25 martie 2013, 14:03)

    ia cucu [utilizator]

    Ce inseamna Urzeala? N-ati gasit si voi un sinonim mai putin 'anii 1900'?

    Pfui... Urzeala.. :))
    Asta-i tare..
    • +2 (10 voturi)    
      ... (Luni, 25 martie 2013, 16:15)

      Anonim #210 [anonim] i-a raspuns lui ia cucu

      Sunt de acord. Denumirea originala este "Game of Thrones" clara si simpla. In schimb, cei care au fost insarcinati cu traducerea in lb. Romana au facut o mare prostie traducand titlul astfel. Nu numai ca induce confuzie, majoritatea necunoscand sensul cuvantului 'urzeala', dar atunci cand este pronuntat, aduce o cu totul alta impresie despre serie.
      • +10 (14 voturi)    
        DEX (Luni, 25 martie 2013, 17:07)

        StefanAlin [utilizator] i-a raspuns lui Anonim #210

        URZEÁLĂ s. v. alcătuire, complot, compoziție, conjurație, conspirație, economie, intrigă, mașinație, organizare, organizație, structură, uneltire.

        Toti cei care au citit o poveste in copilarie (gen Povesti nemuritoare) stiu ca "urzeala"se folosea in contextul intrigilor si uneltirilor in majoritatea cazurilor sau cu sensul de tesatura deosebita.
        Mie "Jocul Tronurilor" nu-mi spune mare branza... Poate consideri ca trebuia "Uneltirile Tronurilor"? . Cred ca traducerea si adaptarea titlului in limba romane este ok..
    • +4 (8 voturi)    
      urzeala = complot, uneltire, intriga (Luni, 25 martie 2013, 17:46)

      James Bond [utilizator] i-a raspuns lui ia cucu

      Nu trebuie sa fii cu studii superioare sa stii sensul cuvantului "Urzeala", termen sinonim cu "intriga", sau "complot" sau "uneltire". Trebuie sa ai putina carte, si sa fii nativ de limna romana :)
      Termenul nu este arhaic, asa cum sugerezi, insa este adevarat ca nefiind folosit atat de des ii confera o anumita nota arhaica; aceasta nota arhaica este cea mai potrivita pentru firul epic al naratiunii, care desi este plasata atemporal, dar avand in vedere tehnica de lupta folosita de catre personaje, sugereaza delimitarea sa actiunii in trecut (undeva prin Evul Mediu).

      Cum ai fi sugerat sa sune? Complotul Tronurilor? sau Intriga Tronurilor? sau Uneltirea Tronurilor?
      Constructia englezeasca Game of Thrones este idiomatica, specifica limbii engleze, iar intelesul semantic nu poate fi tradus mot-à-mot in alte limbi, asa cum englezescul "Jack of all trades" inseamna in romana "ala bun la toate"

      Si inca ceva... Incercati sa va bucurati de bogatia de limbaj. Chiar daca voi nu cunoasteti sensul unui cuvant nu inseamna ca "majoritatea necunoscand sensul cuvantului 'urzeala" ca sa il citez pe BogdanClaudiu. Nu stiti voi ce e aia, nu puteti vb in numele majoritatii...
    • +1 (5 voturi)    
      mda (Luni, 25 martie 2013, 21:58)

      uzu [utilizator] i-a raspuns lui ia cucu

      "Games of Throne" era destul.
      Urzeala se potrivea mai bine la Neamul Soimarestilor ...
    • +1 (7 voturi)    
      wrong (Marţi, 26 martie 2013, 10:48)

      marius87 [utilizator] i-a raspuns lui ia cucu

      din moment ce este o carte cu iz de ev mediu mi se pare foarte potrivita alegerea.
  • -11 (15 voturi)    
    urzeala tronurilor in pdl (Luni, 25 martie 2013, 15:43)

    jackalphonse [utilizator]

    acolo sa vezi drame si rasturnari de situatie.....
    la ceva asemanator am asistat si la urzeala tronurilor in pnl, numai ca acolo, antoana nu nu numai ca seamana cu hitler, dar se si comporta ca el..
    in psd toate curg lin, pentru ca aia nu au voie nici sa rada nici sa planga. poanta se descurca binicor si da peste bot din timp oricarui oponent. in plus, este sustinut de greii arenei
    • +13 (15 voturi)    
      se putea (Luni, 25 martie 2013, 16:31)

      ia cucu [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      Se putea sa nu politizeze cineva?
  • +11 (11 voturi)    
    puteau sa ii spuna (Luni, 25 martie 2013, 18:52)

    gopo111 [utilizator]

    gilceava pe tron si gata :)
    • +6 (10 voturi)    
      mai bine (Marţi, 26 martie 2013, 12:18)

      nellino [utilizator] i-a raspuns lui gopo111

      galsheava pi sezator