Reporterul TVR Carmen Vasile a murit la varsta de 35 de ani

de D.G.     HotNews.ro
Miercuri, 10 august 2011, 15:11 Ultima ora

Carmen Vasile
Foto: Captura TVR
Reporterul TVR Carmen Vasile, in varsta de 35 de ani, s-a stins din viata in noaptea de marti spre miercuri, in urma unei boli cumplite, informeaza Televiziunea Publica.

De 11 ani, Carmen Vasile culegea si transmitea informatii in special din domeniul sanatatii.

Ziarista descoperise ca este bolnava in urma cu doi ani. Ea a luptat cu maladia, sperand ca o va invinge. A revenit la serviciu si a continuat sa lucreze in ultimul an. Totusi, boala a recidivat, mai anunta TVR.

Carmen Vasile s-a nascut pe 16 septembrie 1975 si a studiat la Facultatea de Jurnalism si Stiintele Comunicarii, Universitatea Bucuresti.

Anul trecut, un alt ziarist de la Televiziunea Romana, Marius Zamfir (39 de ani), a decedat dupa ce a fost diagnosticat cu cancer osos, in 2009.



Citeste mai multe despre   



















30341 vizualizari

  • +9 (9 voturi)    
    RIP (Miercuri, 10 august 2011, 16:03)

    un necunoscut` [anonim]

    RIP.
    cumplit de tinara s-a dus....
  • +5 (5 voturi)    
    regret (Miercuri, 10 august 2011, 16:29)

    Doinita [anonim]

    Pacat, Dumnezeu s-o odihnească în pace.
  • 0 (8 voturi)    
    ce boala avea ? (Miercuri, 10 august 2011, 16:49)

    bau [anonim]

    ce boala avea ?
    • -3 (9 voturi)    
      E GREU ... (Miercuri, 10 august 2011, 18:11)

      ciolanos [utilizator] i-a raspuns lui bau

      sa iti dai seama ?
      Cancer logic
      • +13 (13 voturi)    
        Ce e asa de logic? (Miercuri, 10 august 2011, 21:06)

        cib3k [utilizator] i-a raspuns lui ciolanos

        E un articol extrem de prost scris. O femeie de 35 de ani s-a stins in urma unei boli cumplite pe care o descoperise in urma cu 2 ani. Si care e boala cumplita?? Eu am 33 de ani, deci normal ca sunt ingrijorat de ideea ca poate mi s-ar putea intampla si mie. In articol mai scrie doar ca un coleg de-al ei a murit si el tanar, de cancer. OK, deci amandoi au murit tineri. Ar trebui sa presupun eu ca a fost vorba de cancer in ambele cazuri? Sau chiar de aceeasi forma de cancer, cancer osos? E normal cand citesc un articol sa presupun eu jumatate din ce s-a intamplat? Nu sunt medic, cancerul pentru mine inseamna o boala cu care se lupta cei mai in varsta, timp de ani de zile. Ce e asa de logic sa presupui ca cineva care a murit tanar, a murit evident de cancer? Sunt o gramada de boli pe lumea asta. Jurnalistii lui peste.
        • 0 (0 voturi)    
          pentru cib3k (Joi, 11 august 2011, 11:41)

          dan [anonim] i-a raspuns lui cib3k

          posibil sa fi avut o tumora maligna, dar si mai posibil este sa fi avut ceva hematologic, leucemie sau limfom, care nu au raspuns la tratament.
  • +5 (5 voturi)    
    Carmen Vasile (Miercuri, 10 august 2011, 16:54)

    Codruta [anonim]

    Odihneasca-se in pace! Condoleante parintilor.
  • -5 (9 voturi)    
    RIP (Miercuri, 10 august 2011, 16:56)

    fvb [anonim]

    Sa o odihneasa Dumnezeu in pace! Asa tanara s-a dus!

    De ce titlul articolului incepe cu "Reporterul..."?

    Exista feminin pentru unele meserii. Putem spune profesoara de exemplu. Ar fi cazul sa acomodam si cuvinte ca reporterita, inginera, avocata, etc.

    Meseriile care erau pana recent "ale barbatilor" duc lipsa de varianta de feminin a cuvantului respectiv.
    • +2 (2 voturi)    
      Cand vine vorba de meserii... (Miercuri, 10 august 2011, 17:28)

      JustSomeoneOutThere [utilizator] i-a raspuns lui fvb

      ... nu exista feminin, ci doar forma de masculin. Desi se foloseste popular, a numi pe "profesoara" nu este corect gramatical.

      In alta ordine de idei, articolul e copy&paste de pe site-ul TVR....
      • +2 (2 voturi)    
        Ieri . . . (Miercuri, 10 august 2011, 18:20)

        gheorghe [anonim] i-a raspuns lui JustSomeoneOutThere

        . . . am vrut sa comentez asemanator citind despre o ,,euro-deputata ,, Ai dreptate, toate meseriile sunt adaptate la forma macculin. Dar se pare ca prea multi ziaristi au avut probleme cu gramatica limbii romane.
      • +1 (1 vot)    
        denumiri (Miercuri, 10 august 2011, 21:11)

        fvb [anonim] i-a raspuns lui JustSomeoneOutThere

        inteleg ca numele jobului este de profesor, reporter, artist, etc, dar sa nu imi spui acum ca o tara intreaga spune gresit actrita cutare, cantareata cutare, ca nu te cred. ce ar fi sa spunem cantaretul loredana groza, cum iti suna?
        • 0 (0 voturi)    
          Corect! (Miercuri, 10 august 2011, 22:56)

          citizen X [anonim] i-a raspuns lui fvb

          Se pare ca unii sunt in bussinesul de saracire a limbii romane. Duca-se pe pustii!
        • 0 (0 voturi)    
          hmm (Joi, 11 august 2011, 15:22)

          k [anonim] i-a raspuns lui fvb

          Eu as spune ca nu e vorba de meserie ci de titulatura (grad in cadrul anumitor departamente).
          Cum ar fi Ing Elena Popescu ... e vorba de inginer ca asta e titlul, nu inginera.
          Nu sunt expert dar asa imi pare mie corect.
  • +3 (3 voturi)    
    trist (Miercuri, 10 august 2011, 17:06)

    radu [anonim]

    Pacat, i-am remarcat profesionalismul in multe interventii televizate, Dumnezeu sa o odihneasca, condoleante familiei.
  • +3 (3 voturi)    
    offf (Miercuri, 10 august 2011, 17:11)

    adi [anonim]

    Odihneasca-se in pace !!!
  • +2 (2 voturi)    
    Dumnezeu s-o ierte! (Miercuri, 10 august 2011, 18:11)

    zxv [anonim]

    si s-o odihneasca in pace.
  • +2 (2 voturi)    
    Pacat :( (Miercuri, 10 august 2011, 18:14)

    ciolanos [utilizator]

    prea tanara sa treaca in lumea celor drepti!;(
    as prefera sa aud de toti magraonii ca au murit dar nu despre astfel de oameni.
    Odihneasca-se in pace!
  • +2 (2 voturi)    
    foarte trist...pacat de ea, atat de tanara.... (Miercuri, 10 august 2011, 22:22)

    lili [anonim]

    Dumnezeu s-o odihneasca in pace.
  • +2 (2 voturi)    
    pacat (Miercuri, 10 august 2011, 23:07)

    Toni [anonim]

    O remarcasem si chiar ii urmaream reportajele cu interes si apreciere. Am observat ca a disparut din stiri la un moment dat, insa am crezut ca a ales o alta cale jurnalistica de a se exprima, precum multi altii. Iar acum sa aflu vestea asta...cumplit.
    O regret ca profesionist, insa nu stiu ce as putea adauga pentru parintii ei, pentru colegi, pentru cei apropiati ei, asa mi se pare de putin fata de durerea lor. Niciodata nu intelegem de ce atat de devreme, de ce asa, de ce ei.
    Dumnezeu sa te odihneasca in pace!
  • 0 (0 voturi)    
    iluzii (Joi, 11 august 2011, 8:29)

    Mihai Ionescu [anonim]

    Lupta cu astfel de boli nu se face "dupa orele de program". Este un angajament total, permanent si de lunga durata. Statistic se pare ca trebuie trecut pragul de trei ani. Altii zic cinci. Dar sa te intorci la serviciu dupa un an reprezinta un risc mult prea mare. Interesanta este si atitudinea medicilor: in perioada de liniste, premergatoare recidivei, nu au nici o recomandare. Mai mult, te "reintegreaza" societatii, te trimit la munca. Cand apare recidiva dau din umeri iar unii din ei recita placa privind schimbarea modului de viata. Oare modul de viata nu ar trebuit schimbat INAINTE de recidiva ?
    • +4 (4 voturi)    
      ce usor este sa vorbesti (Joi, 11 august 2011, 10:00)

      don [anonim] i-a raspuns lui Mihai Ionescu

      Si din ce sa traiasca sa aiba bani de tratament daca nu se duce la servici?Nu toti sintem becali.mircea sandu ,tantareanu ,tiriac sau alti trogloditi cu avere.
      • +2 (2 voturi)    
        nu e usor (Joi, 11 august 2011, 10:33)

        Mihai Ionescu [anonim] i-a raspuns lui don

        Cred ca sunt putine oferte de munca in Romania care sunt remunerate la un nivel care sa permita angajatului sa-si plateasca un tratament similar celui de care au beneficiar cei enumerati de dumneavoastra. Nici macar presedintele tarii nu si-ar permite. Din aceasta cauza a fost creata institutia asigurarilor de sanatate. Ca banii au fost utilizati gresit si nu ajung celor in drept, ca au beneficiat de ei multi care nu aveau nici un drept, asta-i altceva. Cert este insa ca un contribuabil care are o boala declarata de medici ca fiind incurabila sau avand sanse reduse de supravietuire (statisticile sunt bine puse la punct; de exemplu in cazul meu speranta medie de viata este de maxim 3 ani) ar trebui sa beneficieze de o asigurare care sa-i permita sa-si vada de viata, atat cat mai are, nu sa fie trimis de stat la munca, pina moare. Sa mori la munca, stiindu-se ca ai o afectiune care duce aproape sigur la asta, nu este o situatie demna de un stat care se declara, prin constitutie ca fiind social. Iar sansa schimbarii este aproape nula, deoarece cei bolnavi nu au energia sa o faca, iar pe cei sanatosi nu ii intereseaza. Asa ca in acest caz rezultatul extrem de vizibil este ca scapa cine poate. Nu trebuie insa sa uitam ca noi platim pentru acest rezultat. Nu e ilar? As rade, dar ...
      • -1 (1 vot)    
        tiriac? (Joi, 11 august 2011, 15:24)

        k [anonim] i-a raspuns lui don

        Nu inteleg de ce il bagi pe Tiriac in aceeasi oala cu Fecali.
        Omul a facut bani din sport nu din camatarie si japca/specula cu terenuri.
        • 0 (0 voturi)    
          Specula cu propria imagine (Vineri, 12 august 2011, 10:05)

          Dorin [anonim] i-a raspuns lui k

          Ba a facut banii din propria imagine. Parintii mei au avut atita incredere in Tiriac, incit, dupa revolutie au investit tot ce aveau si ce n-aveau in Banca Tiriac, capitalizata atunci si prin subscriptie publica. Il credeau un etalon al cinstei si onoarei. Dar "Afacerea lui Tiriac" erau chiar ei, fraierii care au fost actionari fondatori. Tiriac sigur a avut un profit frumos din aceasta banca, dar micii actionari fondatori doar au pierdut tot. La capitalizarile urmatoare, suta de mii depusa in anii 2000, echivalentul a zece piini, era considerata egala cu suta de mii depusa in anii 90, echivalentul unei case...
  • +1 (1 vot)    
    Dumnezeu sa o odihneasca! (Joi, 11 august 2011, 12:19)

    ecou [anonim]

    Condoleante familiei, condoleante prietenilor. Mi se pare ingrozitor sa mori de o boala care te ucide lent, la o varsta la care majoritatea incep sa isi faca planuri de viitor. Trist si nedrept...
  • 0 (0 voturi)    
    Radiatiile de la Televiziune? (Vineri, 12 august 2011, 9:51)

    Dorin [anonim]

    Daca sunt mai multe cazuri de cancere de sistem la oameni tineri care lucreaza in aceeasi cladire, atunci ar trebui sa ne gindim la o cauza comuna, respectiv la RADIATII. La sutele de antene de pe cladirile publice.