UPDATE Barbatul care s-a urcat pe stalp, langa Palatul Cotroceni, a fost dat jos dupa ce i-ar fi fost administrate laxative/Politia neaga informatia

de D.G.     HotNews.ro
Miercuri, 10 august 2011, 9:33 Ultima ora

Protest la Cotroceni
Foto: Agerpres
Un barbat s-a urcat, miercuri dimineata, pe un stalp de langa Palatul Cotroceni si ameninta ca se arunca, nemultumit ca ar fi fost nedreptatit intr-un proces, a declarat purtatorul de cuvant al Politiei Capitalei, Diana Sarca, precizand ca acesta a protestat in acelasi mod si in urma cu doua luni, relateaza Mediafax.

O persoana care trecea prin zona a anuntat, in jurul orei 8.45, prin 112, ca pe un stalp de langa Palatul Cotroceni s-a urcat un barbat.

Diana Darca a spus ca la fata locului sunt cinci negociatori de la Politia Capitalei, care incearca sa il convinga pe barbat sa coboare de pe stalp.

Barbatul care s-a urcat pe stalp a afisat o panza pe care si-a scris solicitarile. El sustine ca ar fi fost nedreptatit intr-un proces cu firma la care a lucrat, a adaugat Diana Sarca.

UPDATE1: Barbatul are un pistol si ameninta ca se impusca in cap daca solicitarile lui nu vor fi rezolvate.

El spune ca se impusca in cap daca nu vine sa stea de vorba cu el presedintele Traian Basescu.

Barbatul a afisat o panza pe care scrie "Nu exista drepturile omului in Romania. Va rog sa imi dati dreptul la moarte" si s-a legat de stalpul de iluminat cu o sarma prinsa in jurul gatului.

UPDATE2: Barbatul care avea un pistol cu bile de cauciuc a fost dat jos de pe stalp, dupa ce negociatorii i-ar fi strecurat laxative in ceai, potrivit Realitatea TV.

"In urma cu cateva minute a ajuns la Sectia 22 Politie, unde va fi audiat si i se va intocmi dosar penal pentru tulburarea ordinii publice. Probabil va fi si retinut deoarece a amenintat cu acea arma, care, chiar daca nu era un pistol cu glont, reprezenta un pericol", a declarat purtatorul de cuvant al Politiei Capitalei, Diana Sarca.

UPDATE3: Purtatorul de cuvant al Politiei Capitalei, Diana Sarca, a negat la Antena 3 informatia ca i s-ar fi pus vreo susbstanta in ceai: "Nimeni nu-si permite sa incalce procedurile".


Citeste mai multe despre   























8503 vizualizari

  • +29 (39 voturi)    
    se mai intampla inca asa ceva? (Miercuri, 10 august 2011, 10:05)

    ci ciong [anonim]

    solutia este una singura!!! si trebuie aplicata imediat fara intarziere!!! dati stalpii aia cu vaselina de sus pana jos, ca in desene sa nu se mai urce cetatenii...
    • -2 (16 voturi)    
      solutia (Miercuri, 10 august 2011, 10:36)

      lulu [anonim] i-a raspuns lui ci ciong

      este crearea conditiilor ca oamenii cu probleme psihice sa fie spitalizati, tratati daca se poate, iar cei inca normali sa duca o viata decenta pentru a nu ajunge in asemenea hal. Pacat de familia lui, daca are.
      • +13 (13 voturi)    
        re: (Miercuri, 10 august 2011, 11:11)

        marius [anonim] i-a raspuns lui lulu

        Daca intr-adevar toti oamenii cu probleme psihice ar fi spitalizati, autoritati publice si-ar muta sediile in sectiile de psihiatrie ;)
        • +3 (3 voturi)    
          Cum nu vii tu, (Miercuri, 10 august 2011, 18:03)

          abc [anonim] i-a raspuns lui marius

          Ţepeş doamne, ca punând mâna pe ei,
          Să-i împarţi în două cete: în smintiţi şi în mişei,
          Şi în două temniţi large cu de-a sila să-i aduni,
          Să dai foc la puşcărie şi la casa de nebuni!
      • +9 (15 voturi)    
        Intrebare (Miercuri, 10 august 2011, 11:14)

        nano2k [utilizator] i-a raspuns lui lulu

        De unde stii ca e nebun?
        De unde stii ca nu are dreptate?

        Am vazut cazuri de oameni normali la cap si calmi care au sarit peste birou la Cadastru pentru ca aia ii pierdusera dosarul (sau se faceau ca nu il gasesc).

        Luati-o mai usurel, nu toti sunt sariti si o spun cu tristete pentru ca omul poate chiar a fost neindreptatit... cu justitia noastra nu stii niciodata...
        • -2 (6 voturi)    
          mai citeste (Miercuri, 10 august 2011, 11:54)

          lulu [anonim] i-a raspuns lui nano2k

          daca citesti cu atentie ce am scris nu rezulta ca l-am etichetat ca nebun. Daca este bolnav sa fie tratat si o viata decenta pentru toti romanii. Acestea erau cele doua idei prezentate de mine, iar a doua idee include nivel de trai (financiar vorbind), dar si aplicarea corecta a legii.
          • +4 (4 voturi)    
            Ca (Miercuri, 10 august 2011, 17:33)

            Jar [anonim] i-a raspuns lui lulu

            sa aiba toti romanii o viata decenta,trebuie ca statul sa ia de la cei care muncesc si sa dea si la ceilalti..N-ar fi nimic,daca cei care muncesc ar fi dracu' mai multi...
            Sa crezi tu ca-ti va da cineva(financiar vorbind) ceva,ca tu sa traiesti decent!
            • +1 (1 vot)    
              norocul meu in viata (Miercuri, 10 august 2011, 18:07)

              lulu [anonim] i-a raspuns lui Jar

              a fost ca nu am asteptat sa-mi dea nimeni nimic, nici macar statul. Eventual statul mi-a luat cat a putut. Eu mi-am facut singur ce am avut nevoie si pe langa mine si altii care au vrut sa munceasca.
        • +1 (1 vot)    
          cuvintele noastre (Miercuri, 10 august 2011, 12:17)

          IoanB [utilizator] i-a raspuns lui nano2k

          Neîndreptățit ≠ îndreptățit ...Sursa: Antonime | Adăugată de siveco |
          ÎNDREPTĂȚÍT, -Ă, îndreptățiți, -te, adj. Care are dreptul la ceva; autorizat să...; justificat; îndrituit. – V. îndreptăți. Sursa: DEX '98
          NEDREPTĂȚÍT, -Ă, nedreptățiți, -te, adj. Căruia i s-a făcut o nedreptate. – V. nedreptăți.
          Sursa: DEX '98
          Consulta dexonline!
          Ai vrut sa ne spui ca omul nu este autorizat sa se urce pe stâlp cu arma la picior?
          Dacă da : ai spus un adevăr.
          • -4 (4 voturi)    
            Ce? (Miercuri, 10 august 2011, 12:25)

            nano2k [utilizator] i-a raspuns lui IoanB

            Am zis sau am vrut sa zic ca probabil omul a fost neindreptatit de justita noastra si i s-o fi acrit, de-aia s-a urcat pe stalp (am inteles ca nu e prima data).
            • +4 (4 voturi)    
              ... (Miercuri, 10 august 2011, 15:09)

              maxi rodrigues [utilizator] i-a raspuns lui nano2k

              In contextul a ceea ce spui, este incorecta folosirea cuvantului "neindreptatit".
              Corect este "nedreptatit".

              Acum intelegi ce-ti spune omul? :)
              • +1 (3 voturi)    
                Mea culpa (Miercuri, 10 august 2011, 15:21)

                nano2k [utilizator] i-a raspuns lui maxi rodrigues

                Scuze, ma gandeam la fondul celor afirmate de mine, nu la forma.

                Mersi.
  • +8 (8 voturi)    
    probleme la mansarda (Miercuri, 10 august 2011, 10:23)

    dan [anonim]

    cred ca e acelasi de luna trecuta, l-am vazut si atunci urcat in varful stalpului
  • +6 (12 voturi)    
    pistol (Miercuri, 10 august 2011, 11:01)

    skyradio [anonim]

    daca el are pistol si il "arata" de pe stalp de ce politia nu are o pusca cu luneta sa-l dea jos definitiv de acolo? sau nu reprezinta pericol public?
    • +7 (7 voturi)    
      gina (Miercuri, 10 august 2011, 11:07)

      ady [anonim] i-a raspuns lui skyradio

      crezi ca aia de pe fata lui sunt pistrui?
  • +5 (5 voturi)    
    cum are drept de portarm? (Miercuri, 10 august 2011, 11:07)

    sg [anonim]

    Apar mai multe intrebari: cum e posibil sa se repete povestea cu un bolnav psihic?
    Si, cine i-a dat drept de portarm, daca prezenta tulburari de comportament? adica , poate ii vine sa faca ca si ala din Norvegia si nu se impusca pe sine , ci pe unul nevinovat?
    • -2 (2 voturi)    
      legatura? (Miercuri, 10 august 2011, 12:39)

      lulu [anonim] i-a raspuns lui sg

      Ce legatura este intre faptul ca a urcat pe stalp cu un pistol si permisul de portarm? Toti cei care detin arme au permis?
  • +12 (18 voturi)    
    ANTENELE SI RTV (Miercuri, 10 august 2011, 11:08)

    magotu enigmatic [anonim]

    Asta e rezultatul faptului ca Gadea si Scriblea si maimutele din tv i-au facut eroi pe toti astia care si-au dat foc, s-au aruncat de pe bloc sau s-au urcat pe stalpi. Acum care vrea sa fie vedeta se duce la palat si se urca pe stalp sau isi da foc. Asa ne invata Gadea ca trebuie facut daca vrem sa fim eroi. Ma astept ca diseara sa fie invitat la editie speciala cu Atanasiu si Marga si Ciutacu. Daca nu la Gadea macar la Scriblea.
    • +6 (6 voturi)    
      Laxative (Miercuri, 10 august 2011, 15:36)

      2inpixel [anonim] i-a raspuns lui magotu enigmatic

      Va fi invitat cu siguranta la Gadea, indiferent daca trece sau nu efectul laxativelor. E oricum genul de emisiune in care lumea face pe ea.
  • +6 (6 voturi)    
    :) (Miercuri, 10 august 2011, 11:11)

    Analfabet [anonim]

    "El spune ca se impusca in cap daca nu vine sa stea de vorba cu el presedintele Traian Basescu."

    Pai daca are pistol cum sa vina presedintele la el?
    • +6 (10 voturi)    
      Base (Miercuri, 10 august 2011, 12:10)

      Lucifer [anonim] i-a raspuns lui Analfabet

      se uita la ala.
      Prin luneta.
      • +2 (4 voturi)    
        :)))))) (Miercuri, 10 august 2011, 16:50)

        Straistaru Eugen [utilizator] i-a raspuns lui Lucifer

        +1
    • +3 (3 voturi)    
      :) (Miercuri, 10 august 2011, 16:23)

      ducu [anonim] i-a raspuns lui Analfabet

      se impusca in cap cu bile de cauciuc??!
  • +14 (14 voturi)    
    oare de ce (Miercuri, 10 august 2011, 12:18)

    dolphi [anonim]

    s-a dus la cotroceni si nu pe un stalp in fata ministerului justitiei? Nu stie de separatia puterilor in stat? :)
    • +11 (11 voturi)    
      pai (Miercuri, 10 august 2011, 15:48)

      Filip [anonim] i-a raspuns lui dolphi

      a auzit de la antene ca Base e de vina pentru orice.
  • +8 (8 voturi)    
    Iarasi !? (Miercuri, 10 august 2011, 12:44)

    Adrian [anonim]

    Iar s-a urcat nebunu' asta pe stalp? S-a abonat la stalpul cu pricina. In urma cu aproape 2 luni, acelasi nebun era cocotat acolo cerand aceleasi chestii.

    DIn cate imi amintesc, dupa vreo 6-8 ore de stat pe stalp, a lesinat de caldura. Acum vad ca a facut rost si de pistol... Mda... pun pariu ca e de jucarie....
  • +13 (13 voturi)    
    Just do It (Miercuri, 10 august 2011, 13:04)

    virgil [anonim]

    Eu in locul politistilor i-as flutura o panza cu sloganul NIKE
    • +9 (9 voturi)    
      Be inspired! Take a moment! (Miercuri, 10 august 2011, 14:37)

      unualtul [anonim] i-a raspuns lui virgil

      :)
  • +2 (2 voturi)    
    nu e destul de curajos (Miercuri, 10 august 2011, 14:59)

    victor L [anonim]

    sa se arunce in cap ca Sobaru.
  • +4 (6 voturi)    
    Sedative nu laxative (Miercuri, 10 august 2011, 15:31)

    Gigi Relaxatul [anonim]

    Cred ca i s-au administrat sedative nu laxative. Altfel, se umpleau de bucurie cei de jos!!!
    • +10 (10 voturi)    
      Sedative? Fii serios (Miercuri, 10 august 2011, 15:41)

      Andradda [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Relaxatul

      Daca-i bagau sedative omul putea sa cada de-acolo si politia ar fi fost de vina.
      Asa, cu laxativele l-au facut de ka-ka..la propriu nu doar la figurat!
      Marele erou s-a ka-kat pe el si a coborat de pe stalp :)
      Mai jenant de-atat chiar ca nu se poate :)))
    • +8 (8 voturi)    
      erau laxative (Miercuri, 10 august 2011, 15:47)

      Filip [anonim] i-a raspuns lui Gigi Relaxatul

      foarte eficiente, s-a dat singur jos omul. dar stati linistiti ca psihopatul asta se intoarce peste o luna. ca doar are abonament la stalp...
      • +3 (3 voturi)    
        laxative, daaa!! (Miercuri, 10 august 2011, 15:56)

        Marcel Ionita [utilizator] i-a raspuns lui Filip

        pai autoritatile sa fie proactive si sa-i lase laxativele si paharu cu apa pe stapl.
  • +4 (4 voturi)    
    vremurile "laxative" (Miercuri, 10 august 2011, 15:34)

    Daniel [anonim]

    situatia asta e de tot "laxativul"
  • +11 (11 voturi)    
    Saracu de el.... (Miercuri, 10 august 2011, 15:37)

    Andradda [utilizator]

    Ameninta ca se omoara si pana la urma s-a dat jos pt ca l-au taia cacarile :)))))))))))))
  • +7 (7 voturi)    
    Din cauza astuia politia a deviat circulatia (Miercuri, 10 august 2011, 15:42)

    Bastos [anonim]

    Stiti pasajul Basarab ? E, uite-ma pe mine fericit coborand de pe pasaj, urcandu-ma pe sos Grozavesti. cand colo ce sa vezi, din cauza sceleratului asta politia deviat circulatia, a inchis ditamai B-dul Iuliu Maniu si Str Geniului.In acest fel s-au deviat cateva mii de masini, s-au creat cozi mari, am stat 8 semafoare la orizont ca sa trec. In total am pierdut cca 30 de minute diin cauza unui nebun. Si stiti ceva, stalpul pe care s-a urcat e pe trotuar, nu inteleg de ce au oprit circulatia ? Ar trebui lasat sa stea pe stalp, poate avem noroc si se electrocuteaza singur.Mai scapa tara de un lenes.
  • +4 (4 voturi)    
    loooool (Miercuri, 10 august 2011, 15:44)

    me [anonim]

    asta cu laxativele e mortala...
    parca esti in stan si bran...
    oricum ala care a avut ideea cu laxativele a fost genial...

    PS: era mai fun daca NU se dadea jos dupa ce-si faceau laxativele efectu :D
  • +3 (5 voturi)    
    penibil ! (Miercuri, 10 august 2011, 15:48)

    PSD-erbedeul [utilizator]

    Mult zgomot pentru nimic !
  • +4 (4 voturi)    
    Laxativ (Miercuri, 10 august 2011, 15:54)

    id [anonim]

    @ Gigi: exact asta vroiam sa scriu si eu. :) Penibil.