VIDEO Arad: O tanara de 27 de ani a fost accidentata mortal pe trecerea de pietoni, soferul a fugit de la locul accidentului

de Alina Neagu     HotNews.ro
Miercuri, 25 mai 2011, 13:47 Ultima ora

O tanara in varsta de 27 de ani a murit, miercuri, dupa ce a fost lovita de un tir, in timp ce traversa regulamentar pe o trecere de pietoni din municipiul Arad. Soferul, care a fugit de la fata locului, a fost prins la scurt timp dupa accident, anunta Mediafax.

Accidentul a avut loc pe o artera intens circulata din cartierul aradean Micalaca, in apropierea unor centre comerciale, martorii declarandu-le politistilor ca soferul unui tir nu a oprit in fata unei treceri de pietoni si a lovit mortal o tanara care traversa strada. Soferul autotrenului a parasit zona imediat dupa accident, astfel ca martorii au sunat la 112, solicitand atat interventia medicilor, cat si a politistilor. Medicii sositi la fata locului cu o ambulanta au constatat decesul tinerei, care avea 27 de ani.

"Soferul, care este cetatean bulgar, a accidentat mortal o tanara care traversa regulamentar. Barbatul a parasit locul faptei, dar a fost identificat la scurt timp, pe o strada din apropiere", a declarat Ovidiu Liber, purtatorul de cuvant al Politiei Arad. Cetateanul bulgar a fost dus la sediul Politiei Arad pentru audieri.



Citeste mai multe despre   






















3494 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    Ma intreb si eu retoric, (Miercuri, 25 mai 2011, 14:15)

    Dana [anonim]

    ce naiba cauta un tir pe o artera intens circulata dintr-un oras?
    traficul de masini grele trebuie scos in afara orasului!
    • 0 (0 voturi)    
      Precizari (Joi, 26 mai 2011, 10:56)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui Dana

      E intersectia de la iesirea in oras cu varianta ocolitoare spre Timisoara. Se pare ca soferul nu si-a dat seama, deoarece a strivit-o cu vagonul in timp ce lua un viraj.
      Ieri am asistat intamplator la oprirea lui de catre echipajele de politie in zona Aradul Nou si s-a dat jos din cabina cu aerul unuia care nu avea habar ce se intampla.
      Imi pare rau de biata femeie.
  • +1 (1 vot)    
    E o tragedie... (Miercuri, 25 mai 2011, 14:42)

    Bul-garoi cu ceafa groasa... [anonim]

    Dupa ce ca a omorat o fiinta umana mai si fuge de la locul accidentului...sa infunde puscaria o viata intreaga pt ce-a facut...
  • +5 (5 voturi)    
    MOARTE PE TRECEREA DE PIETONI (Miercuri, 25 mai 2011, 14:45)

    FLORIN [anonim]

    BĂI GUVERN,PARLAMENT adormit,PRIMARI instalați camere de supraveghere,radare fixe măcar la trecerile de pietoni mai importante dacă tot nu mai avem poliție de circulație.MOARTEA VINE ȘI PE TRECEREA DE PIETONI,noi nu avem caroserie de tablă ci numai o viață amărâtă pentru că mergem pe jos.Putem și noi,pietoni să fim violenți pentru autoapărare(că tot cu auto începe cuvântul autoapărare).
  • +6 (6 voturi)    
    si nu uitati (Miercuri, 25 mai 2011, 14:58)

    bedexe [utilizator]

    nu traversati fara sa va asigurati!
    un om opreste aproape instant pe o distanta infima.

    o masina cu un sofer, oricat de amabil ar fi, are nevoie de cel putin 10 m la 50km / ora.

    zebra nu iti garanteaza siguranta.
    • +7 (7 voturi)    
      asa este (Miercuri, 25 mai 2011, 15:11)

      x [anonim] i-a raspuns lui bedexe

      Chiar daca traversezi pe trecerea de pietoni, obligatoriu te asiguri prima data, te uiti la sofer daca are de gand sa se opreasca sau nu. Circula multi nesimtiti care pur si simplu ignora trecerea de pietoni.
      • 0 (0 voturi)    
        ... (Joi, 26 mai 2011, 8:25)

        pamfletaru [utilizator] i-a raspuns lui x

        E vorba de respectul in trafic. Atat pietonii cat si soferii trebuie sa fie mai toleranti.

        Daca eu ma grabesc si rog un pieton sa treaca mai repede pe trecere, se intoarce si ma injura si imi spune ca e pe dreptul lui. Dar cand ploua si e frig si pietonul alearga dupa autobuz, nu ar trebui ca soferul sa-l calce cu masina, in loc sa incetineasca si sa-l lase sa treaca?!

        Asa cum ati spus si mai sus... mai e si problema ca pietonii se arunca efectiv pe trecere fara se asigure: "sunt pe dreptul meu"...
  • +4 (6 voturi)    
    nu se uita (Miercuri, 25 mai 2011, 15:07)

    Florin [anonim]

    O groaza de pietoni se arunca pe zebra fara sa se asigure.
    Exact, un pieton opreste intr-un pas, o masina in zeci de metri.
    • +4 (4 voturi)    
      ... (Miercuri, 25 mai 2011, 14:47)

      Marcu [anonim] i-a raspuns lui Florin

      Ca de obicei, adevarul este la mijloc. Mie imi este f frica de trecerile de pieton, ca sofer. Dar cateodata mi se intampla pur si simplu sa nu le vad. Semnele de circulatie sunt mascate de copaci sau de masini mari parcate, iar zebrele de multe ori sterse sau apar imediat dupa o curba la stanga/dreapta. Cateodata sunt si pietoni care trec prin locuri nepermise cu o lejeritate de speriat. Ma uit buimac sa vad daca am ratat eu cumva semnul de trecere de pietoni ...
      • +3 (3 voturi)    
        da ,ai dreptate , dar (Miercuri, 25 mai 2011, 17:01)

        coor [utilizator] i-a raspuns lui Marcu

        mie mi-e frica mai tare de biciclisti care se cred pietoni pe bicicleta ! aia sa vezi cum tasnesc pe zebra !
    • -2 (6 voturi)    
      Soferii (Miercuri, 25 mai 2011, 14:49)

      Corneliu [anonim] i-a raspuns lui Florin

      Si voi, soferii, daca vedeti un om ca se duce spre trecerea de pietoni, de ce nu incetiniti si dati vina pe el ca nu s-a asigurat?! Pentru ce mai e trecerea aia de pietoni? Mai tii minte cucoana de acu 1-2 ani de pe Kiseleff care a omorat pe trecere tot o tanara si intrebata de viteza ea zicea "Pai cat puteam sa am... 70-80 pe ora" (pe o trecere din oras, atentie), ce parere ai? Tot mortu' e de vina, nu?!
  • +1 (5 voturi)    
    si mortul e devina! (Miercuri, 25 mai 2011, 15:41)

    mihai [anonim]

    ...poate ca soferul nici macar nu a simtit ca a "trecut" peste un hop, si aici devina e drumul
    2.defuncta de ce nu s-a asigurat?! pe trecere pietonii au si drepturi, dar si obligatii
    3.primaria sa raspunda pentru acordarea avizului
    4.politia sa raspunda pentru acceptarea amplasamentului
    5.cascati-va ochii indiferent de ce fel de "participant" la trafic esti
    6.sincere condoleante,dar suntem iertatori, si uitam repede, un om in minus....

    cu stima,
    • +1 (1 vot)    
      Pietonii (Miercuri, 25 mai 2011, 17:25)

      miki [anonim] i-a raspuns lui mihai

      Foarte multi pietoni traverseaza pe zebra fara sa se asigure, ca si cum marcajul acela le asigura protectie. La fel de multi pietoni traverseaza cu mobilul la ureche, agale, intr-un dispret naucitor pentru toti participantii la trafic. Desi sunt conducator auto, cand sunt pieton ma asigur inzecit chiar si la semafor. Platim scump neatentia, iresponsabilitatea cu care mergem ca soferi si ca pietoni. Tanara aceasta este(a fost) copilul cuiva, este(a fost) iubita cuiva, poate chiar si mama cuiva. Mare pacat......
      Dumnezeu sa o ierte
  • +1 (1 vot)    
    legislatie (Miercuri, 25 mai 2011, 17:16)

    cristi [anonim]

    Art. 180. - Conducatorul de autovehicul sau tramvai este obligat:
    ...
    7. Sa acorde prioritate pietonilor angajati in traversarea drumurilor publice, pe trecerile marcate sau semnalizate cu indicator.
    ...
    Ce inseamna prioritate? Opresti la semafor cand e rosu, opresti la "stop", cedezi trecerea la "triunghiul rosu".

    E adevarat ca pietonul trebuie sa se asigurare dar va garantez ca si la semafor masinile trebuie sa se asigure. Sa imi spuna mie cine a trecut pe rosu la semafor, a facut accident si vina a cazut asupra "prostului" care circula regulamentar dar nu s-a asigurat? Ala eu, ala eu?