VIDEO Un tanar de 16 ani a lovit cu masina doua persoane, pe o trecere de pietoni din Ploiesti

de Alina Neagu     HotNews.ro
Vineri, 13 mai 2011, 9:55 Ultima ora

Doua persoane au fost ranite, vineri dimineata, dupa ce au fost lovite, pe o trecere de pietoni din centrul municipiului Ploiesti, de o masina condusa de un adolescent de 16 ani, anunta Mediafax.

Potrivit reprezentantilor Politiei Prahova, adolescentul de 16 ani aflat la volanul unui autoturism a lovit doua persoane care traversau strada pe trecerea de pietoni.

In urma accidentului, care s-a produs in jurul orei 8.00, cei doi raniti au fost transportati la spital.
























3426 vizualizari

  • +5 (5 voturi)    
    Anormal (Vineri, 13 mai 2011, 10:06)

    roberto [anonim]

    Ceva oarecum offtopic.

    Sa intelegem ca autoturismele sub marca Skoda omoara oameni?

    Mai bine ati da numele parintilor tanarului, ca el saracu' e minor si nu e responsabil. Poate un nume al proprietarului masinii, cel care este la fel de vinovat - daca este altcineva in afara parintilor.
    • -2 (2 voturi)    
      Uhm (Vineri, 13 mai 2011, 10:38)

      tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui roberto

      La 16 ani nu esti minor, esti considerat adult din pct de vedere legal si raspunzi ca atare.
      • +2 (2 voturi)    
        16 ani (Vineri, 13 mai 2011, 10:58)

        Paul [anonim] i-a raspuns lui tudor74

        La 16 ani in Romania inca esti minor, conform legislatiei in vigoare la 18 ani esti adult si raspunzi pentru faptele tale. La 16 ani poti fi judecat ca un adult numai in anumite circumstante
    • +2 (2 voturi)    
      Vina este numai a lui (Vineri, 13 mai 2011, 19:39)

      Razvan [anonim] i-a raspuns lui roberto

      Nu mi se pare ca o cheie de masina lasata prin casa inseamna ca tatal se face vinovat. Nu e ca si cum avea un dulap cu arme si l-a lasat deschis. Este vorba de o masina.
      Odata cu evenimentul asta stau sa ma gandesc cati pusti oare fac asa si nu sunt prinsi. Generatia tanara care vine din spate este plina de astfel de caractere fara niciun scop in viata, cu putini neuroni in creier si plini de fite. Nu sunt invatati sa fie responsabili. Si aici nu este numai vina parintilor, ci si vina societatii pentru ca nu promoveaza mai niciun model demn de luat in seama. Prin ziare si pe la TV numai cocalari si pitipoance vezi.
  • +1 (1 vot)    
    "soferi" minori (Vineri, 13 mai 2011, 10:17)

    regateanu [anonim]

    Un anunt care nu ar trebui sa apara in aceasta forma. Goana de a fi primul care "arunca" informatia pe piata nu trebuie sa conduca la astfel de anunturi.Distoneaza in pagina. Inexplicabil pentru Hotnews.
    • +1 (1 vot)    
      Da' de ce? (Vineri, 13 mai 2011, 10:56)

      aaaa [anonim] i-a raspuns lui regateanu

      Vrei sase musamalizaze?
      Sa se termine la mica intelegere?
      • +2 (2 voturi)    
        "soferi" minori (Vineri, 13 mai 2011, 11:28)

        regateanu [anonim] i-a raspuns lui aaaa

        Ca urmare (si a)comentariului meu anuntul a fost schimbat ca structura. Acesta a fost motivul comentariului. Nu am nici o dorinta de a fi de partea celor care musamalizeaza asemenea acte. Dar cred ca, fiind in Romania este foarte posibil sa se intample asa ceva. Am ramas stupefiat dupa citirea anuntul despre repunerea in drepturi a judecatoarei de la Targoviste.
    • +2 (2 voturi)    
      "motociclisti" fara carnet (Vineri, 13 mai 2011, 10:57)

      Zirc [anonim] i-a raspuns lui regateanu

      Practica normala pentru presa din RO ... Faptul ca ai pus mana pe un autovehicul, fara a avea carnet, te face sofer/motociclist samd. E ca si cum ai spune ca daca cineva are pistol ilegal e politist sau militar ...
  • +5 (5 voturi)    
    Sofer la 16 ani ! (Vineri, 13 mai 2011, 10:53)

    Un pieton [anonim]

    Daca nenorocitul are 16 ani si era la volan, conducea EVIDENT FARA PERMIS ! Ce zice legea in acest caz, lasand la o parte aspectul agravant al accidentului pe trecerea de pietoni? Cum descurajam repetarea, de alti teribilosi a acestui caz ?Justitia ar trebui sa se pronunte foarte dur si sa dea un exemplu tuturor amatorilor !
  • +1 (3 voturi)    
    da (Vineri, 13 mai 2011, 11:04)

    anonimu [anonim]

    cred ca parintii sunt vinovati, pe ei i-as judeca.
    daca mai e si vreun baiat de bani gata... e clar.
  • +1 (3 voturi)    
    am fost in zona (Vineri, 13 mai 2011, 17:38)

    dtrv [anonim]

    intamplarea face ca am fost prin zona,recunos ca cele 3 persoane au urlat de durere problema este cum de conducea un minor,si ce este mai grav ca nu este singurul minor care din pacate parinti fara judecata le ofera masina pe mana ptr ca sa faca accident sa ii omoare pe alti