VIDEO Constanta: Un mort si mai multi raniti dupa ce gardul unui cimitir s-a prabusit peste ei

de V.M.     HotNews.ro
Joi, 31 martie 2011, 13:24 Ultima ora

O persoana a murit, iar mai multe au fost ranite, joi la pranz, dupa ce o parte dintr-un gard de beton care imprejmuieste Cimitirul Central din Constanta s-a prabusit peste mai multi trecatori, la fata locului aflandu-se echipaje ale ambulantei, ale SMURD si ale Politiei, relateaza Mediafax.

Potrivit primelor date, incidentul a avut loc dupa ce un stalp de beton s-a prabusit peste gardul cimitirului, provocand caderea acestuia, persoanele care treceau prin zona fiind prinse sub daramaturi.

Conform purtatorului de cuvant al Politiei Judetene Constanta, Paula Anghel, pana in prezent exista certitudinea ca, in urma incidentului, o persoana a murit, iar alta a fost ranita, fiind transportata la Spitalul Judetean de Urgenta Constanta.

Ea a precizat ca sub gardul de beton, care s-a prabusit pe o distanta de aproximativ 50 de metri, s-ar mai putea afla si alte persoane, dar acest lucru se va stabili dupa ce echipajele de la descarcerare vor reusi sa ridice bucatile de beton.

La ora transmiterii acestei stiri, la locul incidentului se afla trei echiaje ale SMURD si doua ale Ambulantei Constanta, precum si politisti si jandarmi.



Citeste mai multe despre   























2388 vizualizari

  • +8 (8 voturi)    
    cimitirul apartine de primarie (Joi, 31 martie 2011, 13:29)

    minos [utilizator]

    orasul asta se prabuseste pe zi ce trece. ati vazut cum arata zona peninsula, partea veche dinspre cazino, portul turistic? mai mult de jumatate din cladiri nu sunt locuite si stau sa cada. alegeti-l pe Mazare din nou, si o sa muriti cu totii sub daramaturi.
    • +5 (5 voturi)    
      Cimitirul apartine de Mazare (Joi, 31 martie 2011, 13:49)

      Duhul sfant [anonim] i-a raspuns lui minos

      Mazare l-a dat in administrare lui Mitica Mormant.Asta este responsabil.
  • +1 (3 voturi)    
    mda... (Joi, 31 martie 2011, 13:32)

    me [anonim]

    ce sa mai zicem...
    pica garduri la cimitir, dar noi suntem siguri ca inafara de cateva cladiri suntem pregatiti de un cutremur major...
  • 0 (2 voturi)    
    Victime (Joi, 31 martie 2011, 14:09)

    kip [anonim]

    Daca se vor apuca sa sape dupa alte posibile victime in cimitir, vor descoperi cu siguranta ca sunt mai multi morti decat se asteptau initial :)
  • -5 (5 voturi)    
    Bine mai (Joi, 31 martie 2011, 14:10)

    Bla bla [anonim]

    Da, bine, ca in Bucuresti n-or fi cladiri parasite care stau sa cada. Daca proprietarii le-au revendicat, le-au castigat in instanta si acum stau sa cada pt ca nu vor sa investeasca nimic in ele, ce treaba are Mazare in povestea asta? Of of of, toti invidiosii care vin vara la mare si ne lasa o caruta de bani :) Oftica e mare ca noi avem un oras frumos si curat. Probabil ca voi in oras nu aveti cladiri care stau sa cada.. baga banii primaria in cladirile unor persoane fizice :))
    • +5 (5 voturi)    
      Lui Raducu Mazare (Joi, 31 martie 2011, 14:18)

      Lui Bla bla [anonim] i-a raspuns lui Bla bla

      Mai "Bla bla",tu nu esti cumva Raducu Mazare???
    • +4 (4 voturi)    
      lol (Joi, 31 martie 2011, 14:23)

      lb [anonim] i-a raspuns lui Bla bla

      invidiosii care iti comenteaza aici isi fac vacantele prin spania, stai tu linistit.
      apoi, casele din bucuresti nu apartin de primarie si, in genere, nu cad peste trecatori.
    • +4 (4 voturi)    
      tu viseaza (Joi, 31 martie 2011, 14:39)

      alina [anonim] i-a raspuns lui Bla bla

      cine merge la mare cu o caruta de bani nu se duce la constanta&mamaia... e cel mai jalnic litoral...

      votati-l pe mazare si o sa fiti singurii care mai fac plaja acolo :)))))))))
        ()
  • +4 (4 voturi)    
    vechi erori de proiectare.... (Joi, 31 martie 2011, 15:21)

    constantean [anonim]

    combinatia:
    1.solutia de proiectare gresita:
    -supermasivitatea panourilor de beton(se putea proiecta un gard usor , cu panouri, care sa lucreze independent, nu monolit)
    -incastrarea tuturor panourilor intre ele, pe toata lungimea gardului= sute de ml, fara rosturi de dilatatie sau pentru a "lucra" independent=grinda static nedeterminata( hai ca, in constanta s-au infiintat si facultati ingineresti,inclusiv de constructii!)
    2.factori favorizanti:
    -inghet-dezghet
    -suprafata la vant enorma(supraf=300mx3m=900mp) si au fost ceva vanturi recent
    -subrezirea prin ruginirea armaturilor de otel beton a stalpilor
    -"oboseala" armaturii stalpilor, datorita traficului auto mare de pe aceasta strada.
    NB:
    gardul existent trebuie tot demolat, proiectat si executat corect, altul mai suplu, nepericulos.
    • +1 (1 vot)    
      bravo (Joi, 31 martie 2011, 15:58)

      adi [anonim] i-a raspuns lui constantean

      Cred ca dintre toate comentariile postate, al tau e singurul care aduce valoare in discutie (nu sunt inginer).
      In occident, cand se intampla un accident, se investigheaza in primul rand cauzele si apoi se proiecteaza solutii care sa impiedice eventuale repetari.
  • 0 (0 voturi)    
    recititi articolul (Joi, 31 martie 2011, 17:40)

    0000000000 [utilizator]

    Copii, de ce nu sunteti atenti la ce cititi. In articol se spun foarte clar urmatoarele:

    "Potrivit primelor date, incidentul a avut loc dupa ce un stalp de beton s-a prabusit peste gardul cimitirului, provocand caderea acestuia,....."

    Deci.....stalpul se pare ca e vinovatul principal si nu gardul. Implicit, Mazare, stapanul gardului, trebuie scos de sub acuzatie. Asta daca n-o fi tot el si stapanul stalpului, ramane de investigat. Vinovat sau nu in acest caz, Mazare isi merita cu prisosinta injuraturile de mai sus pentru alte pacate anterioare evenimentului nefericit de azi. Pacat de acel om.
    • 0 (0 voturi)    
      mea culpa (Joi, 31 martie 2011, 18:42)

      0000000000 [utilizator] i-a raspuns lui 0000000000

      imi cer scuze, am fost indus in eroare de autorul articolului. se pare ca gardul a cazut peste stalp si nu invers. este destul de evident si din poza.
    • 0 (0 voturi)    
      clar (Joi, 31 martie 2011, 18:54)

      andrei [anonim] i-a raspuns lui 0000000000

      Eu cred ca s-a facut o greseala, daca va uitati stalpul e cazut pe sosea, daca ar fi cum se zice ca stalpul ar fi cazut peste gard nu credeti ca stalpul era cazut pe cealalta parte respectiv in cimitir si gardul cadea tot ce cealalta parte? pentru ca privind logic putin probabil ca stalpul sa fi lovit gardul iar din gard sa ricoseze stalpul sa cada pe strada si la randul lui si gardul peste stalp.Gardul s-a desprins cazand pe stalp si afectandui structura de rezistenta care a cazut pe sosea. cel putin din punctul meu de vedere mi se pare logic. voi ce ziceti?
  • +1 (1 vot)    
    mafia de la cimitirul central (Joi, 31 martie 2011, 18:39)

    bubulina [anonim]

    este responsabilitatea lui draghici mormant, nu face nimic in acest cimitir , doar baga banii in buzunarul lui si al lui nicusor constantinescu , al lui gabi stan si al lui mazare.Sume imense se vehiculeaza,din care si-au facut hoteluri in mamaia,sfidand locuitorii constantei.intrebati-l pe draghici unde a mutat eroii rusi de langa gardul care a cazut , oare nu este asta o cauza a caderii gardului????? Facandu-se cripte pe acele locuri si incasandu-se bani grei si murdari