UPDATE Alerta cu bomba de pe aeroportul Otopeni s-a dovedit falsa

de V.M.     HotNews.ro
Vineri, 25 martie 2011, 15:43 Ultima ora

Comitetul de criza al aeroportului "Henri Coanda" s-a intrunit vineri dupa-amiaza, in urma unei alerte cu bomba la bordul unui avion care efectua o cursa Bucuresti - Dusseldorf.

Informatia a fost confirmata pentru HotNews.ro de purtatorul de cuvant al aeroportului, Valentin Iordache.


"Se intruneste comitetul de securitate aeroportuara", a mentionat purtatorul de cuvant fara a oferi mai multe detalii, precizand ca sunt "informatii ce tin de securitatea aeronautica".

Potrivit site-ului aeroportului Otopeni, cursa Bucuresti - Dusseldorf era programata pentru decolare la ora 15.30. Aeronava a ramas la sol in urma incidentului. Zborul era operat de compania aeriana Lufthansa.

UPDATE 1 - Surse din cadrul aeroportului au relatat pentru HotNews.ro ca toti pasagerii au fost debarcati din avion si dusi intr-o zona sigura.

UPDATE 2 - Alarma cu bomba s-a dovedit falsa, in urma verificarilor efectuate asupra aeronavei. Avionul a decolat spre Dusseldorf in jurul orei 19.00, a declarat pentru HotNews.ro purtatorul de cuvant al aeroportului Otopeni, Valentin Iordache.

"Verificarile s-au terminat, iar aeronava a decolat spre destinatie la aproximativ ora 19.00, avand la bord 44 de pasageri din cei 67 initial, 23 dintre acestia fiind rerutati anterior cu alte curse", a declarat Valentin Iordache.

Potrivit acestuia, alerta a fost data dupa ce un mesaj scris care continea cuvantul "bomba" a fost descoperit pe unul dintre bagaje.


Citeste mai multe despre   






















9291 vizualizari

  • +1 (21 voturi)    
    Bomba sexy (Vineri, 25 martie 2011, 16:04)

    Sexy Bombo [anonim]

    Vedeti sa nu fie vre-o bomba sexy venita de la lucru de afara care vrea atentie si publicitate.
    • +3 (13 voturi)    
      Slaba poanta (Vineri, 25 martie 2011, 16:49)

      Orpheus [utilizator] i-a raspuns lui Sexy Bombo

      Extrem de slaba si total nepotrivita. Cu teroristii nu e de gluma!
      • -2 (8 voturi)    
        nici cu vietile altora (Vineri, 25 martie 2011, 18:27)

        boogiewoogie [utilizator] i-a raspuns lui Orpheus

        daca ne bagam nasul unde nu ne fierbe oala.. deh, suntem cocosi si sprijinim SUA

        Razboaie pentru pace, la mai multe!
        • 0 (6 voturi)    
          Si cu cine sa ne aliem? (Vineri, 25 martie 2011, 19:06)

          mircea [anonim] i-a raspuns lui boogiewoogie

          De ce nu spui ce alte variante de alianta am avea?
          • 0 (0 voturi)    
            alternative? (Sâmbătă, 26 martie 2011, 17:11)

            ION I [anonim] i-a raspuns lui mircea

            alternativa la ce? cine s-a legat sau e in pozitia sa se lege de noi acum, daca noi stam cuminti, ca sa avem nevoie de nu stiu ce aliati... (sunt constient ca orice stat trebuie sa aiba armata sau aliati militari, dar depinde ce actiuni intreprind impreuna)

            atat timp cat sustii interventii pe baza unor minciuni si sustii niste organizatii/actiuni de o moralitate indoielnica, o sa fii pus in aceeasi oala cu marii "eliberatori si facatori de bine"

            uita-te la ultimii 20 ani si vezi cam unde si de ce au avut loc atentate teroriste
    • +1 (1 vot)    
      la numărat de ouă ? (Vineri, 25 martie 2011, 20:46)

      RoMaLeS [utilizator] i-a raspuns lui Sexy Bombo

      da mă rog cine vrea să arunce un ciubar în aer ?
  • +3 (3 voturi)    
    mda (Vineri, 25 martie 2011, 16:47)

    alex [anonim]

    Sper sa fie totul OK si sa fie alarma falsa.

    Zborul Catre Ora programata Ora reala
    DLH3081 Dusseldorf(DUS) 15:30 16:00
  • +4 (4 voturi)    
    e o treaba de eficienta (Vineri, 25 martie 2011, 17:30)

    vlad_christian [anonim]

    In alta parte s-a spus ca amenintarea era scrisa pe o punga de vomitat. Ca si in alte situatii, mie imi miroase pur si simplu a cineva care a intarziat imbarcarea si e foarte bou ... In mod normal ar trebui sa nu mai permita imbarcarea celor care nu sint pe lista de checkin, dar lumea nu stie asta si uneori face niste timpenii ...
  • 0 (2 voturi)    
    dar... (Vineri, 25 martie 2011, 19:01)

    Vlad [anonim]

    ...de data asta, n-a pomenit nimeni de politica.

    esti total stupid.
  • +1 (3 voturi)    
    Na belea - Cand cauti musca in ciorba (Vineri, 25 martie 2011, 19:14)

    valisa [utilizator]

    O gasesti in aeroport.
  • 0 (0 voturi)    
    Despre, (Miercuri, 18 iulie 2012, 20:47)

    stefan [anonim]

    Nu stiu ce sa cred pentru ca asa sa intamplat si in Bulgaria sper ca la noi sa fie pur si simplu doar o gluma proasta !!! Dar nu stiu daca o putem numi "gluma" sper ca totul sa se termine OK !