VIDEO ARHIVA A murit Sir Norman Wisdom, celebrul actor britanic de comedie

de A.N.     HotNews.ro
Marţi, 5 octombrie 2010, 12:42 Ultima ora

Norman Wisdom
Foto: Captura Youtube.com
Actorul britanic Norman Wisdom, faimos pentru rolurile sale in comedii, in care aparea cu o sapca de panza si un sacou prea stramt, a murit la varsta de 95 de ani, a anuntat familia sa, citata de AFP. Wisdom a fost unul dintre cei mai mari actori britanici de comedie de dupa al Doilea Razboi Mondial, un artist despre care Charlie Chaplin a afirmat odata ca este "clovnul meu favorit".

Wisdom "a murit linistit" luni, intr-un azil de batrani de pe Isle of Man. Actorul suferise mai multe atacuri de cord in ultimele sase luni, a anuntat familia sa, care a adus tribut "unui prea-iubit tata si bunic". Rudele sale au declarat ca "starea lui de sanatate s-a deteriorat rapid in ultimele cateva zile".

Johnny Mans, care a fost impresarul actorului timp de peste 30 de ani, a declarat pentru BBC ca "este absolut devastator. Credeam ca va trai cel putin pana la 100 de ani si va primi telegrama obisnuita de la Regina... Nu mi-a fost doar client, ci si cel mai bun prieten".

AFP aminteste ca Norman Wisdom a devenit cunoscut dupa o serie de filme realizata in anii '50 si '60, intre care "Trouble in Store" si "A Stitch in Time", in care personajul umil si inocent interpretat de el se lupta cu adversari mult mai puternici.

Wisdom a aparut in 19 filme si numeroase seriale de televiziune.

Nascut la 4 februarie 1915 intr-o familie saraca din Londra, Norman Wisdom si-a descoperit talentul actoricesc in timp ce era in armata. Parintii sai au divortat cand el avea doar noua ani, iar micul Norman a fost nevoit deseori sa fure mancare pentru ca nu avea bani. Wisdom a renuntat la scoala la 13 ani, a lucrat ca si curier, dupa care s-a inrolat in armata, unde a sustinut spectacole pentru camarazii sai.

In timpul celui de-al Doilea Razboi Mondial, actorul Rex Harrison a mers la el dupa un spectacol caritabil si l-a sfatuit sa devina actor profesionist. El si-a facut debutul pe scena profesionista la varsta de 31 de ani, devenind rapid foarte cunoscut.

Meritele sale au fost recunoscute de fani si critici deopotriva. El a primit titlul de cavaler din partea Reginei Elisabeta a II-a.

Norman Wisdom a fost casatorit de doua ori si a avut doi copii.

Si-a anuntat retragerea oficiala atunci cand a implinit 90 de ani, spunand ca vrea sa-si petreaca mai mult timp alaturi de familie, sa joace golf si sa se plimbe pe Isle of Man, unde a locuit in ultimii ani.

Norman Wisdom este dentist in "A Stitch In Time"

Citeste aici mai multe despre Sir Norman Wisdom.


Citeste mai multe despre   







  


13467 vizualizari
  • +9 (9 voturi)    
    Mare actor de comedie (Marţi, 5 octombrie 2010, 13:13)

    Claude [anonim]

    deseori uitat in perioada de dupa Revolutie. Pina atunci il vizionam episodic in caricatura de "Cascadorii risului"
    R.I.P.
    • +5 (5 voturi)    
      ... (Marţi, 5 octombrie 2010, 13:35)

      un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui Claude

      si eu radeam la filmele lui...

      ii doresc sa rada mai departe asa cum i-a facut pe altii sa rada viata asta.
  • +5 (7 voturi)    
    Sugestie (Marţi, 5 octombrie 2010, 13:21)

    silviu [anonim]

    M-as bucura mult ca cei de la "Dilema" sa deschida in viitorul apropiat o colectie a celor mai bune filme ale sale, vandabila impreuna cu revista.

    Cu NW dispare, probabil pentru toteauna, un anumit tip de actor si un anumit tip de cinema comic: utentic, necomplicat, decent, profund in simplitatea sa.

    RIP, Sir.
    • +2 (2 voturi)    
      asa e! (Marţi, 5 octombrie 2010, 14:26)

      Sorin [anonim] i-a raspuns lui silviu

      Subscriu, in totalitate.
  • +6 (6 voturi)    
    Dumnezeu sa-l odihneasca (Marţi, 5 octombrie 2010, 13:26)

    C. P. [anonim]

    Pacat ca foarte multi nici n-au auzit pana acum Norman Wisdom...
    • +4 (4 voturi)    
      nici nu au avut cum (Marţi, 5 octombrie 2010, 15:23)

      kllaus [anonim] i-a raspuns lui C. P.

      cei mai multi tineri nu stiu nici macar de Stan si Bran. Se pare ca acel gen de comedie dispare in tacere. Mai nou ne amuzam la filme cu drogati, exemple demne ale zilelor noastre.
  •    
  • +4 (4 voturi)    
    Norman Wisdom (Marţi, 5 octombrie 2010, 13:43)

    Dan [anonim]

    Pacat ! Imi aduc bine aminte de el, eram pusti cand rulau filme lui .Grozav comic , ar trebui scoase casete cu el, generatia noua nu'l stie.
    • 0 (0 voturi)    
      Ai dreptate (Miercuri, 6 octombrie 2010, 11:06)

      admus [utilizator] i-a raspuns lui Dan

      Numai ca ar trebui sa si inteleaga genul acesta de comedie. Desi pare usoara, eu am asistat acum la un pusti de 15 ani care nu ridea la Stan si Bran.
      Tot copil eram cind muream de ris la filmele cu Norman cind erau date la TVR si personal ii multumesc pentru asta.
      Dumnezeu sa-l odihneasca-n pace.
  • +4 (4 voturi)    
    Ingerii vor fi mai veseli (Marţi, 5 octombrie 2010, 13:54)

    benicio [utilizator]

    In copilaria mea, era pe primul loc. Abia asteptam sa inceapa "Cascadorii" ca sa-l vad pe Norman. Imi placea mai mult decat Stan si Bran, care si ei imi placeau enorm. Tin minte si acum sa rasuna toata casa de rasul meu, parintii radeau si ei numai cand ma auzeau pe mine. Dumnezeu sa-l odihneasca si sa-l tina in forma acolo sus, ca sa-i faca pe ingeri sa rada...
  • +4 (4 voturi)    
    RIP Pitkin :( (Marţi, 5 octombrie 2010, 14:04)

    ampersand [anonim]

    când eram copil, râdeam de numa' la filmele în care juca, formidabil tipul. RIP, "Pitkin" :((
  •    
  • +4 (4 voturi)    
    Avea un umor sanatos , (Marţi, 5 octombrie 2010, 15:59)

    anado tauriga [anonim]

    cateodata burlesc. Primul film pe in care l-am vazut a fost "Alerg dupa o stea" ( I follow a star ).
  • +2 (2 voturi)    
    k (Marţi, 5 octombrie 2010, 21:13)

    w [anonim]

    tare actor, cariera lui a fost in anii 50-60-70 , mai toate filmele lui sunt alb negru.
  • 0 (2 voturi)    
    ... (Miercuri, 6 octombrie 2010, 3:41)

    cris [anonim]

    are dreptate Norman in fragmentul cu dentistul, doamnei i se intrevad chilotii...
  •    
  • 0 (0 voturi)    
    pacat (Miercuri, 6 octombrie 2010, 20:45)

    Eu [anonim]

    Am copilarit cu filmele lui. Imi amintesc multe seri frumoase, alaturi de parintii mei atunci tineri, petrecute la televizor. Umorul acelor filme, simplu si sanatos, mi-a starnit multe zambete.
    Sper sa fi trait si sa fi fost cel putin la fel de fericit pe cat ne-a facut pe multi dintre noi.

    R.I.P.
  • 0 (0 voturi)    
    Norman Wisdom (Joi, 7 octombrie 2010, 22:20)

    Lupu Razvan [anonim]

    A murit unul dintre cei mai priceputi oameni in ale rasului,un actor urias,de o sensibilitate si un talent iesite din comun,un menestrel de seama al ecranului,care ne-a facut de atatea ori sa radem cu gura pana la urechi,si din pacate,odata cu el,dispare acest gen de arta si actor,lasand generatiile de tineri de azi neatinse,seci,fara puterea de a rade sincer,nefortat.Pacat ca nu invatam de la acesti "titani" ai actoriei sa pretuim simplitatea,naturaletea si unorul pur.
  • 0 (0 voturi)    
    S-a dus un om bun. (Duminică, 17 octombrie 2010, 14:20)

    Ioan Crai [anonim]

    Dumnezeul sal hodineasca in pace si liniste, a fost cel mai bun actor cu cel mai bun umor si un om bun.
    Am crescut 40 de ani cu el in suflet si plang disparitia lui , am invatat multe din stilurile lui subtile( de a iubii si ajuta) .
    Daca doriti filme cu Norman Wisdom HD, VA OFER GRATUIT, 12 FILME, in memoria lui.
  • 0 (0 voturi)    
    din copilaria mea........ (Marţi, 31 ianuarie 2012, 19:42)

    adrian [anonim]

    a fost un mare talent, cu bun gust, fara vulgaritate. dumnezeu sa-l odihneasca acolo in ceruri.........................!!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    un personaj mirific (Joi, 27 decembrie 2012, 21:30)

    nutik [anonim]

    Pt cei ca mine ...si dealtfel poate mai sunt si altzii...care l'am iubit din tot sufletul ...si il iubim si acum...gratzie internetului,ca il putem viziona aici...e o mare pierdere...un om minunat...care te face sa uitzi de griji si pb atunci cand il vezi ...cand ii gusti glumele...era singurul in copilarie pe care abia il asteptam in fatza televizorului sa inceapa...un AS al comediei...astfel de actori cu greu se mai nasc...