Timisoara: 14 raniti, dupa ce doua tramvaie s-au ciocnit

de Alina Neagu     HotNews.ro
Miercuri, 26 mai 2010, 10:36 Ultima ora

Doua tramvaie s-au ciocnit la Timisoara, accidentul soldandu-se cu 14 raniti, anunta Mediafax. Victimele au rani la maini, la picioare si la cap, insa doar un batran este ranit grav. 7 ambulante ale Serviciului Judetean de Ambulanta si trei echipaje SMURD s-au deplasat la fata locului, pentru a acorda primul ajutor si a-i transporta pe raniti la spital.

Potrivit purtatorului de cuvant al Politiei Timis, Emil Andrei, circulatia este blocata total in zona accidentului, iar mai multe echipaje ale Politiei Rutiere dirijeaza traficul pe rute deviate.

Din primele cercetari ale Politiei reiese ca accidentul ar fi fost provocat de o manevra gresita facuta de o tanara care este incepatoare in postul de vatman.

Inspectorul sef al Inspectoratului pentru Situatii de Urgenta Banat, Mihai Benga, a declarat ca ranitii au suferit traumatisme cranio-faciale si ca, exceptand un batran care si-a pierdut cunostinta, celelalti raniti sunt in stare "relativ buna".


Citeste mai multe despre   






















4816 vizualizari

  • +5 (11 voturi)    
    ... (Miercuri, 26 mai 2010, 10:00)

    un oarecare [utilizator]

    minunata competenta bugetarilor care pot face ca doua tramvaie sa se ciocneasca in conditiile in care ei permenent cer salarii mai mari...prime si sporuri.
    pacat ca pentru incompetenta unor angajati si al sistemului din care fac parte...14 oameni sunt raniti.
    Astept cu respect greva din 1 iunie din Bucuresti a celor de la Metrorex si RATB.
    • +1 (9 voturi)    
      bugetar/privat (Miercuri, 26 mai 2010, 10:47)

      dinel [anonim] i-a raspuns lui un oarecare

      Si crezi ca daca era firma privata nu se putea intampla? Ia vezi cati soferi de la firme private provoaca accidente din cauza ca sunt grabiti de patroni.
      V-ati lasat prostiti de invrajbirea bugetari-privati si trageti comentarii aiurea...
  • +6 (8 voturi)    
    Penibil (Miercuri, 26 mai 2010, 10:59)

    Marian Grunca [anonim]

    :)) Cat de prost trebuie sa fii sa intri cu tramvaiul in alt tramvai? Vai de capul lor de prosti!
    • +4 (8 voturi)    
      Asa e in Timisoara (Miercuri, 26 mai 2010, 10:15)

      Timisoreanul [anonim] i-a raspuns lui Marian Grunca

      Asa e aici, nu au nici o treaba vatmanii cu regulile de circulatie. Anul acesta s-a mai bagat un tramvai intr-o casa (va vine sa credeti asta????), iar anii trecuti imi amintesc ca am vazut un tramvai bagat intr-un stalp. Intr-un singur cuvant: Timisoara ! Multumim Ciuhandu!
      • +1 (3 voturi)    
        tramvaie timisoara (Miercuri, 26 mai 2010, 11:24)

        diu1so [utilizator] i-a raspuns lui Timisoreanul

        un simplu plus nu e suficient. subscriu, dar imi pare rau de vatmanita care a provocat accidentul.
        • -1 (1 vot)    
          Sa nu-ti mai para rau (Miercuri, 26 mai 2010, 13:36)

          cristian [anonim] i-a raspuns lui diu1so

          de //. aia, ca parca vad ca nu ii fac astia nimica. Vatmanii RATT zici ca au imunitate in fata legii, eu personal am vazut cum un vatman s-a dat jos si l-a lovit pe un batran pentru ca acesta a stat prea aproape de sin si ar fi dat cu capul de oglinda retrovizoare a tramvaiului. Nici nu poti sa le faci nimic pentru ca ii protejeaza primaria si politia fiindca vezi doamne nu vrea nici dracu sa lucre la RATT. Ce sa-ti spun
          (in)competenta bugetara...(editat de HotNews.ro)
    • +4 (4 voturi)    
      cascadorii rasului (Miercuri, 26 mai 2010, 13:36)

      mikky [anonim] i-a raspuns lui Marian Grunca

      Accidentul a aparut din cauza macazului care era pus pentru stanga in loc sa fie in pozitia de inainte.
      Nu manevra unei incepatoare e de vina, ca doar nu tras de volan stanga din panica precum pe sosea.
      Vina este in sistemul de macazuri care se schimba cu ranga de catre vatmani; unde ati mai vazut metoda asta in secolul 21 prin Europa??
      Saraca vatmana, incepatoare sau nu, a uitat sa verifice macazul si a ajuns subiect de stiri :)
      • +1 (1 vot)    
        may nu e chiar asa (Miercuri, 26 mai 2010, 14:55)

        Andrei [anonim] i-a raspuns lui mikky

        E frumos ca incerci sa iei apararea unei domnisoare dar a nu vedea pe ce directie este macazul cand esti vatman si sa mai si circuli cu o viteza care sa produca un asemenea soc din care sa rezulte atatia raniti, este o eroare terminala, grava. Echivaleaza la soferi cu faptul ca, stiti nu am vazut trecerea de pietoni... daca din sens opus circula un auto si se lovea de tramvai care facea aiurea stanga...
        • 0 (0 voturi)    
          nici ca tine nu e (Miercuri, 26 mai 2010, 17:54)

          Sakura [utilizator] i-a raspuns lui Andrei

          Vatmaniţa făcea de regulă alt traseu, azi a fost repartizată pe un traseu pe care nu-l cunoştea atât de bine sau cel puţin pe care nu avea experienţă.
          Iar Poliţia a declarat că: "Agentii de la rutiera au stabilit ca cele doua tramvaie nu aveau viteza. Ancheta este in desfasurare."
          Nu contest vinovăţia vatmaniţei, dar nici să nu sărim calul, nu avea viteză. Şi într-o curbă de 90 de grade nici nu putea să aibe viteză mare.
  • -4 (12 voturi)    
    Eu credeam ca la Caracal (Miercuri, 26 mai 2010, 11:19)

    gigi [anonim]

    ...s-a rasturnat caruta.

    Aaaah, la Timisoara s-a rasturnat tramvaiul cu prosti.

    Tot Banatu-i fruncea!
  • +3 (5 voturi)    
    ratb-ul e fruncea (Miercuri, 26 mai 2010, 11:27)

    bibi [anonim]

    Si sa-i pomenim 'cu drag' si pe soferii Ratb / hatmanii si hatmanitele din Bucuresti si limbajul lor colorat la care trebuie sa asiste si calatorii minori .
  • 0 (0 voturi)    
    cursuri gratis (Miercuri, 26 mai 2010, 17:26)

    Sakura [utilizator]

    Anul trecut la Timişoara se făceau cursuri gratuite de vatman cu condiţia semnării unui contract de muncă pe doi ani.