VIDEO Un copil olandez, singurul supravietuitor al accidentului aviatic de pe aeroportul din Tripoli

de A.N.     HotNews.ro
Miercuri, 12 mai 2010, 10:10 Ultima ora

Tragedie in Libia
Foto: Agerpres
Un avion de pasageri al companiei Afriqiyah Airways s-a prabusit, miercuri dimineata, pe aeroportul din Tripoli, a anuntat operatorul aerian libian, citat de AFP. Aeronava Airbus 330, care plecase din Johannesburg (Africa de Sud), avea la bord 104 persoane. Potrivit unor informatii oferite de oficiali de pe aeroport, doar un copil olandez a supravietuit accidentului din Libia.

Conform televiziunii Al Arabiya, avionul apartinea companiei Afriqiyah Airways, care a confirmat incidentul de la Tripoli si a precizat ca autoritatile libiene desfasoara in prezent o operatiune de cautare si salvare.

Site-ul televiziunii Al Jazeera a transmis ca zborul 771 avea la bord 93 de pasageri si 11 membri ai echipajului. Multi pasageri erau britanici si sud-africani, in timp ce echipajul era libian.

Premierul Jan Peter Balkenende a anuntat ca zeci de olandezi se aflau in avionul prabusit miercuri, in timp ce federatia de turism a Olandei a precizat ca 61 de cetateni olandezi au murit in tragedie. Regina Beatrix a Olandei s-a declarat "ingrozita" de accident.

Oficiali libieni au anuntat ca un copil olandez in varsta de opt ani este singurul supravietuitor al tragediei, in prezent el aflandu-se internat in spital "in stare buna" si urmeaza sa fie operat. Potrivit informatiilor oferite de libieni, ar fi vorba de o fetita, care calatorea impreuna cu parintii ei si o sora mai mare.

Initial, echipele de urgenta anuntasera ca opt persoane fusesera gasite in viata.

Nu exista informatii legate de cauza accidentului, care s-a produs in momentul cand avionul companiei Afriqiyah Airways se pregatea de aterizare pe aeroportul din Tripoli. La momentul produceii accidentului, vremea era frumoasa in capitala libiana.

Avionul urma sa zboare pe aeroportul Gatwick din Londra.

Aibus a confirmat ca aparatul implicat era un A330-200 si a anuntat ca ofera sprijin anchetatorilor libieni.
 
Un purtator de cuvant al Ministerului de Externe din Africa de Sud a declarat ca avionul a plecat din Johannesburg marti seara si ca este "disparut". Acesta a afirmat ca autoritatile sud-africane "monitorizeaza situatia" si ca "nu stim ce s-a intamplat" cu aeronava.



Citeste mai multe despre   






















11965 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    RIP! (Miercuri, 12 mai 2010, 10:47)

    Attila Kosa [anonim]

    Ce masuri se vor lua oare pentru a se evita astfel de tragedii pe viitor? Cand a fost facuta ultima revizie a aparatului? Cand a fost facuta ultima evaluare psihologica si fizica a echipajului de zbor?

    Rest in peace!
    • +5 (5 voturi)    
      Mentenanta (Miercuri, 12 mai 2010, 12:00)

      Info [anonim] i-a raspuns lui Attila Kosa

      Reviziile se fac cand sunt planificate pentru ca altfel ar primi interdictie de zbor. Problema apare in momentul in care se pune la indoiala calitatea serviciilor de mentenanta a respectivei linii aeriene.
    • +7 (7 voturi)    
      Raspuns (Miercuri, 12 mai 2010, 12:52)

      Lucian [anonim] i-a raspuns lui Attila Kosa

      Asemenea tragedii NU vor putea fi evitate in viitor. Nici o forma de transport nu este lipsita de riscuri, transportul aerian fiind chiar printre cele mai sigure. Trebuie doar sa te obisnuiesti cu ideea, la urma-urmei esti in pericol de moarte si cand treci strada.
  • +2 (6 voturi)    
    Unbreakable (Miercuri, 12 mai 2010, 12:58)

    MrGlass [anonim]

    They call me, Mr. Glass...

    Sper sa aiba o viata implinita si sa se bucure din plin de miracol pustiul.

    Ma indoiesc ca are superputeri totusi.
    • 0 (0 voturi)    
      Aha (Joi, 13 mai 2010, 2:43)

      un roman [utilizator] i-a raspuns lui MrGlass

      mai ales ca parintii si sora ei au murit in avion, ce mai bucurie.
  • +2 (4 voturi)    
    a (Miercuri, 12 mai 2010, 13:16)

    opiu99ro [utilizator]

    and as a final touch, God created the dutch :)
  • -7 (9 voturi)    
    Airbus (Miercuri, 12 mai 2010, 14:23)

    Egos [anonim]

    Cam multe avioane Airbus care pica precum mustele ... oare pentru ca sunt facute de francezi? :D
    • +3 (3 voturi)    
      Airbus (Miercuri, 12 mai 2010, 20:43)

      Ron [anonim] i-a raspuns lui Egos

      Airbus nu sunt facute doar de francezi, mai bine mai cauti informatii in loc sa comentezi in necunostinta de cauza.
  • +2 (2 voturi)    
    la aterizare (Miercuri, 12 mai 2010, 17:24)

    nacu [anonim]

    asta da ghinion, dupa ce a facut atata drum din africa de sud pana il libia, a atraversat tot continentul african, se prabuseste la aterizare. ciudat, ori a fost o eroare de pilotaj, ori ceva pe pista. saracii oameni.
    si eu sunt una care calatoreste destul cu avionul, de cate ori vad cate o stire de asta iti face pielea gaina, cu d-zeu inainte.
    • 0 (0 voturi)    
      Statistica, bat-o vina (Joi, 13 mai 2010, 10:28)

      frank [anonim] i-a raspuns lui nacu

      Si eu calatoresc destul de des...Stiu ca anual mor cam 500 de oameni in accidente aviatice civile...N-ai cum sa te opui statisticii. Fara accidente nu se poate. De asta, cind se produce unul, simt o oarecare usurare. Statistica si-a mai acoperit din plan. Si n-a fost al meu nici de data asta..!!!
  • +1 (1 vot)    
    Copilul ! (Joi, 13 mai 2010, 11:24)

    Danut D Deleanu [utilizator]

    @ Probalil cel mai curat,fara de pacate! Semne! Sunt. No coment! DDD