Crima de la Timisoara: Studentii acuzati ca au ucis si transat un barbat, condamnati la cate 16 ani de inchisoare

de V.M.     HotNews.ro
Marţi, 11 mai 2010, 14:30 Ultima ora

Cei doi studenti la Medicina din Timisoara acuzati ca au ucis si au transat un barbat au fost condamnati, marti, de Tribunalul Timis, la cate 16 ani de inchisoare cu executare, sentinta putand fi atacata cu recurs, transmite Mediafax.

Judecatorul Mircea Cretu, de la Tribunalul Timis, i-a gasit vinovati pe cei doi studenti de omor si de profanare de morminte. El a precizat ca solicitarile de schimbare a incadrarii juridice a faptei, depuse de avocatul familiei victimei si de avocatul lui Sergiu Florea, au fost respinse.

Magistratul a afirmat ca ii condamna pe Sergiu Florea si pe Carmen Bejan la cate 16 ani de inchisoare.

Sentinta poate fi atacata cu recurs in zece zile, la Curtea de Apel Timisoara.

Sergiu Florea si Carmen Bejan, ambii in varsta de 20 de ani, studenti la Universitatea de Medicina din Timisoara, au fost arestati, in 2 august 2009, in cazul barbatului al carui cadavru transat a fost gasit intr-o masina aflata in fata unui camin studentesc.

Sergiu Florea a fost arestat sub acuzatia de omor, iar Carmen Bejan pentru complicitate la omor. In urma audierilor, incadrarea juridica pentru studenta arestata a fost schimbata in omor. Totodata, cei doi au fost supusi unei expertize psihologice la Institutul de Medicina Legala "Mina Minovici", care sa ateste daca au avut sau nu discernamant in momentul in care au comis crima.

Sergiu Florea si Carmen Bejan au fost trimisi in judecata, in luna noiembrie 2009, pentru omor deosebit de grav si profanare de morminte, ultima incadrare facand referire la faptul ca cei doi l-au transat pe barbatul pe care l-au ucis. Tribunalul Timis a prelungit apoi mandatele de arestare in cazul celor doi.

Totodata, Florea a fost transferat din arestul Politiei Timis la Penitenciarul din Timisoara, iar Carmen Bejan a fost transferata la Penitenciarul de Maxima Siguranta Arad.

La termenul din 5 martie al procesului, Carmen Bejan a pledat nevinovat, sustinand ca Florea a comis crima si a transat cadavrul victimei.


Citeste mai multe despre   























1758 vizualizari

  • +7 (7 voturi)    
    Carmen Paunescu a luat 3 ani cu suspendare (Marţi, 11 mai 2010, 14:57)

    Ovidiu [anonim]

    pentru 3 persoane ucise...

    E drept ca le-a ucis cu masina nu cu cutitul...

    Deci concluzia e clara, daca ai boala pe cineva, mai bine il rezolvi cu masina ca scapi fara inchisoare, chiar daca e un pic mai complicat decat cu cutitul...

    Bravo Romania !!!
    • +6 (6 voturi)    
      asa e (Marţi, 11 mai 2010, 15:04)

      eu [anonim] i-a raspuns lui Ovidiu

      ai dreptate, nota 10
    • +2 (2 voturi)    
      Bardul paunescu.... (Marţi, 11 mai 2010, 16:51)

      Surfer [utilizator] i-a raspuns lui Ovidiu

      ..ne tine in continuare lectii de morala pe posturi tv.

      3 oameni omorati de sotia sa si o fata minora ramansa fara familie iar sotia sa, vinovata de multiple crime e in libertate bine-mersi.
    • +2 (2 voturi)    
      E o diferenta totusi... (Marţi, 11 mai 2010, 17:46)

      amic [anonim] i-a raspuns lui Ovidiu

      ... intre un accident de circulatie cu victime si o crima!
      Insa sunt de acord ca scapa fara inchisoare daca nu era cine e.
      Asta nu-i face nevinovati pe cei doi si nu face din aceasta sentinta una rea.
      Trebuie salutata o sentinta corecta atunci cand este cazul, altfel conform logicii tale, orice crima e ok pentru ca unii scapa.
      Si nu uita ca nu se intampladoar in Romania ca cei cu bani sau influenta politica sa scape nepedepsiti!
  • +4 (4 voturi)    
    Tziganul era seful mafiei imobiliare (Marţi, 11 mai 2010, 15:32)

    Vali [anonim]

    Sa mai spunem si cine era ucisu'.
    Era unui din Sefii Mafiei Imobiliare Tziganesti care de cca 15 ani terorizeaza locatarii din centrul Istoric cu metode pur criminale, extorcare, emenintari cu moartea, terorism urbam prin depozitarea gunoaielor si fecalelor la usa batranilor sau chiar si tinerilor locatari, galagie interminabila facuta de copii haitei de tzigani gazduiti intentionat in zona pt a produce dezastru. Toate astea au fost cunoscute si semnalate tuturor partidelor PSD, PNL, PDL cu sediu in Bucuresti si de catre autoritatile care din nefericire raspund autoritatilor centrale care par ca au dar ordin de a nu interveni. SRI, Politia, DNA, Parchet, Finantele nici macar unii nu au intervenit in 15 ani de terorism social total..in care mafia tziganeasca a ajuns pana sa si rapeasca persoane, acum catziva ani a rapit fata unor batrani orbi din zona fara ca politia sa se prea sinchiseasca...iar doar interventia extremistilor locali intalniti cu sefii tziganimii au facut sa elibereze fata.

    Acest bulibasa se pare ca se ocupa si cu trafic de carne vie in care cazuse si fata asta acuzata de crima dar presa aservita nu spune nimic.

    Singurii care par ca demonstreaza sunt un partid fara prea multe mijloace si care trece drept extremist numit Noua Dreapta, care a organizat marsuri impotriva mafiei imobiliare tziganesti...in rest nimic. De la 1918 de cand se spune ca a fost Unirea Banatul si Transilvania nu a progresat din contra a regresat ...iar unirea seamana a ocupatie.
    • -2 (2 voturi)    
      Si pt asta trebuia omorat?? (Marţi, 11 mai 2010, 16:52)

      Surfer [utilizator] i-a raspuns lui Vali

      Exista legi care santioneaza comportamentului raposatului. O fi el tigan. Dar nu merita sa fie omorat.
      • +2 (2 voturi)    
        ce legi dom'le? (Marţi, 11 mai 2010, 16:11)

        Ovidiu [anonim] i-a raspuns lui Surfer

        Daca existau legi era in inchisoare de multa vreme, mai ales ca am inteles ca fusese cercetat si pentru proxenetism, si pentru rapire...

        In tara asta, exista legi dar nu se aplica......

        I-ar fi trecut prin cap la mafiot, care a mituit judecatori, procurori si politisti ca o sa isi ia omorul de la doi copii de 20 de ani? Nu cred....

        Unde am putea dona ceva bani pentru cei doi ?
      • +2 (2 voturi)    
        Surfer da unde erai tu cand tziganii ne terorizeaz (Marţi, 11 mai 2010, 16:35)

        Cris [anonim] i-a raspuns lui Surfer

        Du-te ...Surfer iubitor de tzigani,..da unde erati sau unde sunteti voi astia iubitorii de tzigani cand astia ne terrorizeaza. Unde ai fost tu ma scalv de tzigani cand astia iau si fortzeaza femeile, copii in cslavie sexuala.

        Asta nu e crima ...e aparare, iar orice ucidere a unui criminal social sau terorist social nu e crima e rezolvarea problemei prin calea disperarii.

        La voi in teleormania puteti sa va lasati mancati de tot de tzigani ...la noi tre sa-i taiem asa cum le-au pus bomba aia la Belfast, le-au dat foc taberelor la Milano si Napoli, le-au taiat degetele la Malmo in Suedia...nu mai putem de ai si de voi sclavii lor.

        La inmormantarea mafiotului au facut tziganii dezastru iin oras au blocat orasul de tot, au batut oamenii din masini dupa ce i-au dat jos si doar aparitia alora de la IRA care filmau si ai ade la Noua Dreapta i-au mai calmat

        Autonomie, sai Independenta Banatului si Treansilvaniei de Oltodova
      • +1 (1 vot)    
        La Bucale inapoi cu tziganii (Marţi, 11 mai 2010, 16:56)

        Lau [anonim] i-a raspuns lui Surfer

        Nu ....da sa vi-i trimitem pe aialalti voua la usa la Bucale. Si dupa ce va uniti cu Resp.Moldova puate va uniti si cu tzara mama Turcia.
      • +1 (1 vot)    
        Umanism (Marţi, 11 mai 2010, 21:26)

        george [anonim] i-a raspuns lui Surfer

        Spiritul acesta umanist-ecologist-olimpic ce razbate din postarea ta ma umple de emotie.
        Un mare ganditor in viata (pe care am bucuria sa il cunosc personal) spunea - dupa niste beri - "vere, eu nu sunt rasist dar, dupa parerea mea, omul e alb!". Si Carmen Bejan a creyut la fel!
    • +1 (1 vot)    
      asta e o lipsa majora in Timisoara (Marţi, 11 mai 2010, 17:07)

      Radu [anonim] i-a raspuns lui Vali

      mare pacat ca presa, mass-media, e slaba acolo. asa, de exemplu, mafia tiganeasca isi vede linistita de afaceri, iar autoritatile stau la fel de linistite si nu intervin in vreun fel. e doar un exemplu.
    • -1 (1 vot)    
      ... (Marţi, 11 mai 2010, 17:12)

      d [anonim] i-a raspuns lui Vali

      Daca i-ati lasat sa se mute in centrul orasului, e treaba voastra. Si dupa cum ai vazut ce s-a intamplat la Veszprem, nici acolo, in curtea lui Franz Joszef, nu pot sa ii tina pe tzigani sub control. Aia de acolo ce sa faca, sa se planga si ei ca e Bucurestiul e de vina, ca nu ii scapa de tigani? Sau in Italia, cand Mailat (originar din jud Sibiu, ca tot a venit vorba) a facut ce a facut, italienii ar trebui sa se planga tot ca Bucurestiul e de vina pt ce fac romii?
      Asa ca mai usor cu vaicareala asta continua ca Bucuretiul e de vina pt lancezeala si lenea locala, fie ea si austro-ungara. Nu sunt din Bucuresti, dar sincer nu vad mare legatura intre imobiliarele din Timisoara si birocratii de la Bucuresti.
      Apoi, ce s-a intamplat cu bulibasa ala injunghat e destul de sinistru. Una e sa te aperi de un "peste" interlop si alta e sa il transezi si sa il bagi intr-o valiza.
      • 0 (0 voturi)    
        Inapoi cu oltodovenii si tziganii in Rromania (Marţi, 11 mai 2010, 16:37)

        Vlaicu [anonim] i-a raspuns lui d

        INDEPENDENTA de Olto-dova!!! Sa le trimitem sclavii agricoli veniti cu marfarul inapoi si tziganii adusi de comunisti inapoi lla ei acasa in Rromania!!!
    • +1 (1 vot)    
      Ma intreb. (Marţi, 11 mai 2010, 21:20)

      george [anonim] i-a raspuns lui Vali

      Imi pare rau ca cei doi tineri si-au pierdut mintile in momentul crimei si acum si-au pierdut libertatea. Victima ar fi fost si acum in viata daca justitia il trimitea la timp acolo unde ii era locul: la puscarie. S-ar zice ca tiganul este victima celor doi tineri si a autoritatilor care nu l-au pus (in puscarie) la adapost de relele care, iata, il pandeau.
      Ziceam ca ma intreb ce s-ar fi intamplat daca Bulibasa ar fi fost autorul crimei iar victima ar fi fost , sa zicem fata, Carmen Bejan. Oare si tziganoiul ar fi luat tot 16 ani?
  • 0 (0 voturi)    
    Teleormania ....arata jegului moral (Marţi, 11 mai 2010, 16:47)

    Dinu [anonim]

    Oltenii si Moldovenii ne-au invadat, ne-au ocupat cu autoritaile lor, care protejeaza mafiile tziganesti si feudalii de partid cu un singur scop de a devaliza si suge resursele financiare si economice din Banat si Transilvania.
    Afara cu ei la Bucuresti la ei acasa in Oltenia sau cum s-o numi tzara lor Oltenia-Moldova.

    Jegurile astea asa au procedat si in 40 cand s-au incordat ungurii la ei si au fugit din Transilvania de Nord, asa au fugit ca niste lashi si sin Basarabia pe care acu au tupeul sa o ceara de la Rusi...culmea au parasit fara sa miste un deget si Cadrilaterul cand s-au incordat pana si aia de care oltenii rad Bulgarii.

    In WWI asa de multa onoare au avut ca au parasit si oasele lui Mihai Olteanu..noroc cu Makenzen ca a avut falca si lea trimis oasele inapoi, au parasit si capitala fapt nemaiintalnit in istorie si au trimis tezaurul la pretinsii dusmani istorici...-daca atacau rusii il trimiteau probabil la prietenii lor istorici turciii.
    Teleormania niste jeguri istorice....de la care realist nu ai la ce sa te astepti...caci ca nsite urmasi ai pecenegilor si cumanilor o alta onoare nu cunoasc decat aia de pe unde au venit stramosii lor asia centrala
    • -1 (1 vot)    
      Sclavule (Marţi, 11 mai 2010, 21:40)

      White Power [anonim] i-a raspuns lui Dinu

      Nu confunda tiganii cu romanii de oriunde ar fi, Moldova, Oltenia, etc,

      Sclavule, daca stramosii tai si ai mei nu ar fi decis Unirea erai si acum sclav la austrieci si te ciondaneai pentru drepturi de sluga parte in parte cu ungurii, care oricum erau niste sclavi privilegiati fata de tine. Nu iti suge nimeni resursele financiare impotentule. Romania e condusa azi de ardeleni, olahule. Daca nu hotarau ai nsotru Unirea cine crezi tu ca ar fi fost grofii si baroni in Transilvania? Romani?