Barbatul retinut pentru amenintarea cu bomba sufera de schizofrenie paranoida si va fi internat la un spital de psihiatrie

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 17 martie 2010, 18:34 Ultima ora

Procurorii DIICOT au stabilit, miercuri, ca Viorel Anghelescu, retinut pentru apelul telefonic de amenintare cu bomba pe aeroportul din Timisoara, sufera de schizofrenie paranoida. Procurorii au decis ca el sa fie internat, sub paza, la spitalul de psihiatrie 'Alexandru Obregia' din Bucuresti, unde va fi supus unei expertize medico-legale neuropsihiatrice, relateaza Agerpres.

Urmeaza ca medicii sa stabileasca daca barbatul are discernamant si daca poate fi tras la raspundere.

Surse din cadrul DIICOT au declarat ca in timpul audierilor barbatul a fost incoerent, iar procurorii au primit documente medicale de la un spital din Constanta care certifica faptul ca Viorel Anghelescu sufera de afectiuni psihice.

Constanteanul Viorel Anghelescu (49 de ani), retinut, miercuri, pentru apelul telefonic de amenintare cu bomba pe aeroportul din Timisoara, a fost audiat, mai multe ore, la sediul DIICOT Bucuresti.

Doua curse internationale ale companiilor Wiz-Air si Carpatair, care urmau sa decoleze de pe Aeroportul International 'Traian Vuia' Timisoara, pe relatia Timisoara-Londra, respectiv, Timisoara-Roma, au fost retinute la sol, miercuri dimineata, pentru verificari, in urma unui apel telefonic de amenintare cu bomba.


Citeste mai multe despre   






















1637 vizualizari

  • 0 (2 voturi)    
    Unde e raspunderea? (Miercuri, 17 martie 2010, 18:51)

    x [anonim]

    Daca aceste persoane sint gasite fara discernamint si FARA RASPUNDERE fatza de actiunile facute, atunci cine va plati relele rezultate?

    Daca legea nu prevede cum sa ne aparam de astfel de specimene, inseamna ca, intr-un timp rezonabil de scurt, ORICE astfel de persoana POATE FI transformata intr-o arma (eventual mortala)!

    De lipsa legilor si de lipsa de punere in aplicare a acestora cine se face vinovat?
    • +1 (1 vot)    
      innebunesti (Miercuri, 17 martie 2010, 19:27)

      y [anonim] i-a raspuns lui x

      Innebunesti daca e sa platesti tot ce a tinut de interventia in cauza: intoarcerea din drum a cursei spe Londra, toate intirzierile, conturile interventiilor SRI, pompieri, armata cu 2 avioane militare. De ce nu se dau publicitatii in cite din cite apeluri false s-au recuperat cheltuielile si cit a fost valoarea acestora? Poate in felul acesta nu mai are nimeni curaj sa telefoneze aiurea; dar intereseaza pe cineva recuperarea?
    • 0 (0 voturi)    
      Bati campii (Miercuri, 17 martie 2010, 23:09)

      Dan [anonim] i-a raspuns lui x

      Bucura-te dom'le ca s-a terminat totul cu bine si nu te mai baga unde evident, nu te pricepi.

      Ti-a pus cineva ceva in ceaiul de dimineata de esti atat de paranoic? Auzi colea', "arma mortala", da' ce-ai vrea, sa-i inchizi pe toti in lagare?
      Stai linistit, ca de-aia sunt controale de securitate la aeroport.
      • 0 (0 voturi)    
        ma ,Dan (Joi, 18 martie 2010, 11:53)

        DANDANA [anonim] i-a raspuns lui Dan

        Nu pe toti,da' macar pe aia care trebuie,de ce nu?daca erai tu in avionul ala,ce ziceai?citeva luni dupa aia te rugai tu sa-ti bage ceva ,dimineata in ceai,ca sa nu dai in bilbe!
  • -1 (1 vot)    
    ghici cati sunt? (Miercuri, 17 martie 2010, 19:22)

    dr brustur [anonim]

    poi din ce vad eu cam multi is cu diagnostice de schizo.
    daca ar fi dupa mine as face examen psihiatric la toata tara.
    si vorbesc serios.sunt foarte multi bolnavi psihici nediagnosticati.si unii au carnet si liberi
  • 0 (0 voturi)    
    SRI-ul? (Miercuri, 17 martie 2010, 23:23)

    Victor [anonim]

    Ce cauta SRI-ul in povestea asta? De ce au decolat 2 avioane de vanatoare? De ce se contrazic oficialii de pe cele 2 aeroporturi, Timisoara si Otopeni?
    In avion erau spioni romani? Omul ala e paranoic, eliberat pt a da alt fir mass mediei legat de acest incident.
    N-a existat nici un anunt de bomba. Sau...oricum nu l-a facut ala ci serviciile de informatii pt a intoarce avionul. Sa mai sapam, deci
  • 0 (0 voturi)    
    zbor deasupra unui cuib de cucsi (Joi, 18 martie 2010, 11:50)

    NOIA PARA [anonim]

    1.si cind va fi eliberat?ca sub rezerva unor amendamente,omul poate pleca acasa dupa o vreme;2.cine deconteaza pagubele?daca era cu victime colaterale,ne multumim sa zicem ca a fost nebun si ce sa-i faci?3.citi de-astia pot umbla azi in libertate si sint potentiali antisociali?4.ce lege este azi,in tara,prin care un om care produce daune societatii,chiar daca nu e sanatos la cap,sa raspunda cumva?sau macar sa fie priponit undeva,ca sa umblam sigur pe strada?e corect ca,toata lumea sa se spele pe miini ca ''nu e sanatos la cap''?si deci,el poate face oricind o noau prostie,ca nu are discernere?5.de ce la noi nu este (sau este?) penitenciar pentru tacaniti?ha?