O cursa Tarom Bucuresti-Barcelona a revenit pe aeroportul Otopeni din cauza depresurizarii

de D.G.     HotNews.ro
Vineri, 12 martie 2010, 10:49 Ultima ora

O cursa Tarom Bucuresti-Barcelona s-a intors din drum din cauza unor probleme tehnice, transmit televiziunile de stiri.

Avionul a decolat la 9.32 de pe Aeroportul Henri Coanda, iar la ora 10.00 a cerut permisiunea sa revina pe aeroport.

Aeronava Boeing 737, in care se aflau aproape 100 de persoane, a avut probleme de depresurizare. Aeronava a reusit intre timp sa aterizeze in conditii de siguranta.



Citeste mai multe despre   























4076 vizualizari

  • +5 (7 voturi)    
    felicitari pilotilor (Vineri, 12 martie 2010, 11:08)

    un domn [anonim]

    in ianuarie anul acest aam zburat la barcelona, sincer Tarom este momentan singura companie nunde..nu exista loss history ..de ce / exista bun simt, si calm..la mansa avioanelor..sa dea Dumnezeu sa ii tina in continuare..din pacate am zburat cu KLM, Alitalia, Eir France...si ultima Blue Air...cu credinta spun..Tarom este Mercedes !!!!
    • -2 (6 voturi)    
      la ce te referi? (Vineri, 12 martie 2010, 11:37)

      Je [anonim] i-a raspuns lui un domn

      Ai vrut sa zici ca Tarom nu a avut incidente?

      Parca a fost unul la Balotesti....si daca nu ma insel nu e unicul.

      Companie fara incidente este Lufthansa.
      Si or mai fi si altele....
      • +2 (2 voturi)    
        la prostia ta (Vineri, 12 martie 2010, 14:59)

        un domn [anonim] i-a raspuns lui Je

        ma refer..ma refer ca este mai simplu sa spurcam bruma de siguranta si de bine care persista in Romania in loc sa o protejam..dar probabil tu..doar citesti despre avioane nu si calatoresti cu ele..deh probabil esti un bugetar care isi da cu parerea..
      • +1 (1 vot)    
        accidente (Vineri, 12 martie 2010, 18:38)

        Horst Wegel [anonim] i-a raspuns lui Je

        Jeule! Esti pe langa total! De unde stii ca Lufthansa nu a avut accidente? Pune mana si citeste daca nu cauta pe internet! Asta ultimul nu-i doar pentru messenger si pentru furat filme. Accidente Lufthansa: 11.01.1959, 04.12.1961, 28.01.1966, 20.11.1974, 26.07.1979, 06.01.1993, 14.09.1993, 07.07.1999.
        Cauta datele astea pe internet si ai sa ai o surpriza mare!
        Ca invatatura de minte: daca nu te pricepi, nu te baga ca arde la degete! :)
      • 0 (0 voturi)    
        Accidente (Sâmbătă, 13 martie 2010, 11:33)

        Marian [anonim] i-a raspuns lui Je

        Legenda spune ca Quantas e singura fara accidente mortale
      • 0 (0 voturi)    
        Lufthansa? :)) (Sâmbătă, 13 martie 2010, 14:36)

        Adi [anonim] i-a raspuns lui Je

        vrei sa spui Qantas?
        Din ce stiu Qantas e parca singura companie aeriana majora care nu a avut nici un accident fatal in istoria recenta.
  • +2 (6 voturi)    
    incredere in Tarom (Vineri, 12 martie 2010, 11:30)

    virginia [anonim]

    si eu prefer sa zbor cu Tarom de cate ori am posibilitatea. am cea mai mare incredere. Din pacate pe rutele pe care zbor in cea mai mare parte nu opereaza Tarom: Praga, Varsovia ...
    insa de cate ori am de unde alege, aleg Tarom.
  • +1 (3 voturi)    
    Tarom e printre cei buni (Vineri, 12 martie 2010, 11:39)

    eu [anonim]

    am zburat ani de zile cu Tarom si Turkish Airlines, dar taromul de departe este printre cele mai bune (sau macar pilotii sunt printre cei mai buni). Nici un eveniment neplacut!
  • 0 (4 voturi)    
    nu sint Tarom mai cu motz (Vineri, 12 martie 2010, 11:48)

    aviator [anonim]

    Pilotii au proceduri clare, nu doar pilotii de la Tarom sint cei mai cu motz si reusesc sa rezolve situatiile de urgenta. Haideti sa nu mai operam cu mituri. E bine ca s-au respectat procedurile si ca aeronava e la sol in siguranta.
  • 0 (4 voturi)    
    :D (Vineri, 12 martie 2010, 11:57)

    I [utilizator]

    bai nu v-am spus sa nu deschideti geamurile?!
  • 0 (6 voturi)    
    com (Vineri, 12 martie 2010, 12:36)

    aviatoru' [anonim]

    era si culmea sa aiba evenimente taromul.au 2-3 avioane.normal ca celelalte companii au mai multe,pentru ca au sute de avioane in flota.
  • +2 (2 voturi)    
    Exact acum o luna ........ (Vineri, 12 martie 2010, 13:47)

    AG [anonim]

    Au avut probleme tehnice la cursa Bucuresti Valencia si am aterizat de urgenta la Timisoara. Incep sa cred ca au probleme tehnice multe, nu gluma. Cam dese problemele.
    Partea tehnica lasa de dorit si customer service la fel. M-am aflat in avion acum o luna in cel de Valencia , am refuzat sa imi continui cursa cu un alt avion deoarece intarzierea era mai mare de 5 ore. Am solicitat sa mi se returneze banii printr-o reclamatie atasand toate documentele necesare. Nici macar un email in care sa spuna "am primit reclamatia, urmeaza sa va raspundem pe data de...." . Am sunat de nenumarate ori la ei incercand sa aflu daca au primit mail-ul meu. Mi-au spus ca ei raspund la reclamatii nu in 30 de zile ( cum scrie pe site) , ci in a 30-a zi :) .Penibili .
    A fost odata ca niciodata cand chiar imi placea aceasta companie.....
  • 0 (0 voturi)    
    Cu nimic mai presus... (Vineri, 12 martie 2010, 14:44)

    draude [anonim]

    ... sau mai prejos decat celelalte companii europene. Romania este membru JAA si zboara dupa aceleasi norme, iar pilotii au respectat normele (nici nu aveau altceva de facut), iar pentru ziaristul care a scris articolul: in cazul unei urgente pilotii avizeaza controlul de trafic despre intentiile lor si nu le cere permisiunea.
  • -1 (1 vot)    
    Tarom devin treptat Low Cost (Vineri, 12 martie 2010, 15:00)

    I O [anonim]

    s-au dus vremurile cand Tarom era printre cei mai bunni deoarece de cand cu criza a inceput sa ofere curse lowcost incercand sa contracareze cota de piata tot mai mare a blueair and co .. ;)
    • 0 (0 voturi)    
      Vai de capul vostru (Sâmbătă, 13 martie 2010, 10:18)

      Liviu [anonim] i-a raspuns lui I O

      @I O: in primul rand, low cost nu inseamna low maintenance, si cu asta am spus cam tot. cu tarom ai servicii complete in pretul biletului (nu platesti extra la cala, ai papica in avion, etc, etc).
      @aviatoru': flota tarom nu consta in 2-3 avioane, ci are exact 26 de avioane, si e printre cele mai moderne flote europene.
      @AG: incidentele nu sunt "asa de dese" sunt "asa de mediatizate" pentru ca la noi se cauta orice chestie care sa umple la televizor cateva ore bune despre cum aterizeaza avionul. Imi pare rau sa te dezamagesc dar Tarom are o divizie tehnica foarte buna dar in acelasi fel in care si o masina pe care o intretii doar in service cu cei mai buni mecanici, se mai strica. Eu personal am zburat cu Tarom CLJ-OTP weekendul trecut si din cauza vremii rele, avionul nu a putut sa decoleze de la Bucuresti pentru cursa OTP-CLJ si cursa mea intarzia deja de 4 ore. Am cerut schimbarea zborului cu unul de a doua zi dimineata si s-ar rezolvat pe loc, fara nici o problema.

      Legat de Tarom, eu am zburat odata cu Wizz, si am fost impresionat de Wizz, dar cand am zburat cu Tarom, mi s-a schimbat parerea despre cum ar trebui sa fie un zbor. De cand am mers prima oara cu Tarom, incerc sa zbor cu ei cat mai mult. Ar fi bine sa nu ne mai turnam atata cenusa in cap si sa mai fim si putin nationalisti si sa mai sprijinim macar prin declaratii companiile romanesti.

      P.S. Pentru cei care vor spune ca "de ce iti trebuie bagaj de cala?" le spun ca la bagajul de mana nu poti lua lichide in recipiente mai mari de 50ml lucru care cam exclude pasta de ras, aftershave, deodorant si alte chestii de genul asta, sa nu mai vorbesc de lamele de ras. Probabil pentru unii igiena personala nu e atat de importanta incat sa fie nevoiti sa isi ia cu ei aceste lucruri :D.
      • 0 (0 voturi)    
        Re: Liviu (Luni, 15 martie 2010, 12:00)

        Tarom Low Cost [anonim] i-a raspuns lui Liviu

        Imi pare rau ca ai luat treaba cu Tarom - comapnie Low Cost asa personal. Inca ii prefer in locul altor companii dar adevarul este ca serviciile lor sunt din ce in ce mai proaste si asta se vede daca calatoresti frecvent. Referior la igiena personala cu asta chiar ai demonstrat ca inca astepti seara de vineri sa primesti acasa apa calda ... ;)
  • 0 (0 voturi)    
    taromul are o gasca de postaci ! (Sâmbătă, 13 martie 2010, 10:09)

    parca ar fi partid politic [anonim]

    am observat ca de fiecare data cind taromul are un incident, isi mina postacii sa depuna marturie pentru a le spala obrazul.
    nu as zbura cu taromul, chiar daca ar fi singura companie!//.(editat de HotNews.ro)
  • 0 (0 voturi)    
    Tarom este al nostru (Sâmbătă, 13 martie 2010, 10:37)

    Cosmin [anonim]

    Salutari,

    Eu calatoresc, chiar daca e mai scump, cu TAROM, pentru ca:

    1. E companie romaneasca si tinem banii in economia noastra
    2. Primesti mancare buna si multa comparativ cu toate celelalte companii
    3. Pilotii "mangaie" mansa, in timp ce altii respecta procedurile si atat. Am avut curse cu emotii la aterizare cu alte companii