Cutremur de 4.9 grade Richter in Serbia

de A.N.     HotNews.ro
Miercuri, 10 martie 2010, 19:02 Ultima ora

Cutremur in Serbia
Foto: EMSC
Un seism cu magnitudinea de 4.9 grade pe scara Richter s-a inregistrat, miercuri dupa-amiaza, in Serbia, transmite Institutul Geologic al SUA (USGS). Cutremurul s-a produs la o adancime de 10 km, la 50 km de Pristina.

Potrivit informatiilor, seismul a avut loc la 115 km de Skopje si 225 km de Belgrad.

European-Mediterranean Seismological Center a anuntat ca seismul a avut 4.8 grade pe scara Richter.

Postul de radio Б92 a relatat ca unda de soc a fost resimtita puternic in Serbia si e posibil ca unele imobile sa fi suferit daune.

Agentia bulgara Novinite a transmis ca seismul a fost simtit usor la Sofia, insa nu exista informatii despre posibile pagube.


Citeste mai multe despre   























2701 vizualizari

  • -3 (3 voturi)    
    ...in Kosovo, nu Serbia (Miercuri, 10 martie 2010, 19:33)

    K [anonim]

    Se pare ca seismul a avut epicentrul nu in Serbia ci in Kosovo - stat independent din 2008 (nerecunoscut insa de Romania).
    • 0 (0 voturi)    
      Daca a avut loc in Kosovo... (Joi, 11 martie 2010, 10:55)

      Ironfist [anonim] i-a raspuns lui K

      .. inseamna ca a avut loc in Serbia.

      Kosovo nu exista ca stat, nu are loc in ONU si nu este recunoscut decat de o minoritate de state, adica de derbedeii care au distrus Belgradul si atatea alte tari...
  • +4 (4 voturi)    
    Dragut... (Miercuri, 10 martie 2010, 19:34)

    pamfletaru [utilizator]

    "Postul de radio Б92 a relatat ca unda" dar sunt curios cati pot citi corect numele postului de radio...

    Toti ce care nu stiu sa dea plus si cei stiu sa dea plus :))
  • +2 (6 voturi)    
    hahaha (Miercuri, 10 martie 2010, 19:45)

    Analfabet [anonim]

    si acum sa-i aud pe crizatii de la antena3 si de la realitatea tv cum isi dau cu presupusul daca se apropie sau nu cutremurul de romania. Aa da...si Basescu tre' sa fie de vina neaparat.
    • +2 (2 voturi)    
      nu vine (Miercuri, 10 martie 2010, 20:00)

      lungu bogdan [anonim] i-a raspuns lui Analfabet

      nu vine in Romania ca avem flacara violeta cu noi.
    • -1 (5 voturi)    
      Ar trebui sa recunosti, (Miercuri, 10 martie 2010, 20:14)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui Analfabet

      totusi, ca Basescu e ca un magnet pentru rele.

      Parca vad ca mandatul asta a inceput cu o criza si se va termina cu un cutremur.
  • 0 (2 voturi)    
    e aproape (Miercuri, 10 martie 2010, 19:47)

    zeu [anonim]

    vine sfarsitul !
  • 0 (0 voturi)    
    ..se apropie de noi! (Miercuri, 10 martie 2010, 20:48)

    Adi AR [utilizator]

    Pt. d-l ,,pamfletaru"-cel curios-toti care am invatat limba rusa, stim ca este, desigur litera ,,B", si probabil ca este postul Beograd, pe lungimea 92 ultrascurta.
    Problema este ca, zona afectata nu este departe de zona Deta, unde a fost cutremurul de acum catva ani !
  • -1 (1 vot)    
    Serbia sau Kosovo (Miercuri, 10 martie 2010, 20:51)

    Ratko [anonim]

    Imi place nuanta..cutremurul a avut loc la 50 de km de Pristina, in Serbia, care va sa zica, a avut loc in Kosovo. bine punctat! Kosovo nu exista pentru voi!
    • +4 (4 voturi)    
      Kosovo E Serbia! (Miercuri, 10 martie 2010, 20:57)

      Analfabet [anonim] i-a raspuns lui Ratko

      punct.
    • +5 (5 voturi)    
      :) (Miercuri, 10 martie 2010, 21:49)

      bogo [anonim] i-a raspuns lui Ratko

      romania oficial nu recunoaste statul kosovo deci in consecinta e in serbia cutremurul