Cod portocaliu de ninsori si viscol pentru 13 judete si Bucuresti

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 6 februarie 2010, 12:39 Ultima ora

Vezi aici judetele vizate de avertizarea Cod Portocaliu
Foto: ANM
Meteorologii au emis sambata o avertizare cod portocaliu de ninsori abundente si viscol pentru 13 judete din tara si municipiul Bucuresti, valabila in perioada 6 februarie, ora 18.00 - 8 februarie, ora 06.00, anunta Administratia Nationala de Meteorologie.

In intervalul 06 februarie, ora 18.00 - 07 februarie, ora 18.00, in judetele Gorj, Mehedinti, Valcea, Dolj, Olt si Teleorman va ninge abundent, iar stratul de zapada ce se va depune va depasi 30 - 40 cm.

In intervalul 07 februarie, ora 06.00 - 08 februarie, ora 06.00, in judetele Giurgiu, Calarasi, Ialomita, Buzau, Braila, Galati si Ilfov (inclusiv in municipiul Bucuresti) va fi viscol puternic, determinand diminuarea semnificativa a vizibilitatii si troienirea zapezii.

Totodata, se mentine atentionarea cod galben de ninsori si intensificari ale vantului pentru jumatatea sudica a tarii, valabila in perioada 6 februarie, ora 12.00 - 8 februarie, ora 09.00. In intervalul mentionat, vremea se va inrautati treptat in Banat, Oltenia, Muntenia, Dobrogea si sudul Moldovei. In aceste regiuni va ninge viscolit, vantul atingand viteze de pana la 75-80 km/h. Local, ninsorile vor fi abundente, astfel ca stratul de zapada nou depus va fi consistent. Ninsori viscolite vor fi si in Carpatii Meridionali si de Curbura, unde rafalele de vant vor depasi 100 km/h.


Citeste mai multe despre   























10649 vizualizari

  • -4 (6 voturi)    
    ....viscol... (Sâmbătă, 6 februarie 2010, 13:16)

    JE [anonim]

    E ora 13.15. iar in Bucuresti nu a inceput viscolul :) il asteptam ... cu mare interes , semneaza JE (asta ptr nu a spune forma corecta moi :P )
  • +2 (6 voturi)    
    iarna nu-i ca vara (Sâmbătă, 6 februarie 2010, 13:58)

    Mos Gerila [anonim]

    Acum inteleg ce era cu aglomeratia de azi din supermarketuri.
    Mare-i foamea la romani de s-au ingramadit sa-si umple carucioarele cu mici, carnati si alte bunatati sa nu moara de foame in cele 2 zile in care se blocheaza orasul.
    • 0 (0 voturi)    
      incalzirea globala (Duminică, 7 februarie 2010, 13:03)

      alex [anonim] i-a raspuns lui Mos Gerila

      asta e marea incalzire globala, marele fas...
      Terra este sanatoasa, nu va faceti probleme, asteptam cu nerabdare aceasta iarna, sa le dea peste bot alarmistilor.
  • +1 (7 voturi)    
    ... (Sâmbătă, 6 februarie 2010, 14:03)

    pamfletaru [utilizator]

    Poate urmatoarea scuza nu va fi: "Viscolul ne-a luat pe nepregatite"...
  • +4 (6 voturi)    
    atentionarea (Sâmbătă, 6 februarie 2010, 14:04)

    Prigoana [anonim]

    Azi-dimineata stiam de cod galben.Nici o masina de dezapezire sa astepte pe undeva prin oras sa dea piept cu ninsoarea.

    Acum este cod portocaliu.Nici o masina nu este pe strada gata de interventie.

    Fiind sambata si duminica mai trag si ei o tuica si se apuca de luni.

    Dupa ce se termina dezapezirea, toate masinile vor defila,inutil pe strada sau vor stationa pe avarie prin piete.
    • +7 (7 voturi)    
      informatie (Sâmbătă, 6 februarie 2010, 16:36)

      MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui Prigoana

      este o regula in toata lumea de a nu se interveni pe viscol, pentru ca nu are niciun rezultat. Abia dupa oprirea viscolului se intervine cu utilaje. Ar putea, in schimb, sa imprastie preventiv materiale anti-inghet, dar toata sarea am exportat-o in UE. Zeci de mii de tone de sare au plecat in UE acum o saptamana, cand a inceput la ei.
      • +6 (6 voturi)    
        mai citeste nene, esti pe langa total!!!! (Sâmbătă, 6 februarie 2010, 19:57)

        informatie falsa [anonim] i-a raspuns lui MirceaA

        Numai zãcãmântul Cacica Este constituit din douã lame de sare cu lungimi de 1600 - 2000 de metri,lãtimea de 600 de metri fiecare si grosime de pânã la 250 de metri, totalizând un total de 238
        milioane de tone de sare. Mai sunt inca alte zeci ocne (zacaminte de sare) mult mai extinse ca si volum. Romania detine zacaminte de sare care ar putea sustine consumul pentru zeci chiar sute de ani!!!!!!! Problema nu e ca nu avem sare sau ca o vindem la nemti, pur si simplu suntem "neam de traista" si nu stim sa facem un lucru "ca lumea",
        • +4 (4 voturi)    
          De acord ... (Sâmbătă, 6 februarie 2010, 20:51)

          Serafina Pekkala [anonim] i-a raspuns lui informatie falsa

          Numai sarea ce s-ar putea extrage din salina de la Praid ar putea sustine consumul european de sare pe urmatorii ... 200 de ani, deci nu "existenta" materialului antiderapant ar fi problema, ci gestionarea lui corespunzatoare!
      • 0 (0 voturi)    
        n-as interveni cu sare (Duminică, 7 februarie 2010, 8:40)

        Andrei [anonim] i-a raspuns lui MirceaA

        Ca sa mai avem si drumuri la primavara... ar trebui sa se lucreze pe calciu si alte solutii moderne mai eficiente, ce atata sare ca pe vremea impuscatului. Sarea e coroziva.
    • 0 (0 voturi)    
      curios (Duminică, 7 februarie 2010, 1:03)

      alex [anonim] i-a raspuns lui Prigoana

      si ce te intereseaza pe tine
    • 0 (0 voturi)    
      carcotasi (Duminică, 7 februarie 2010, 10:02)

      bogdan [anonim] i-a raspuns lui Prigoana

      Cel mai bine ne pricepem la carcoteli. Ma intreb cati dintre noi punem mana pe lopata... Cand avem inundatii, autoritatile sunt de vina, cand avem zapezi, autoritatile sunt de vina... asteptam tot timpul sa ne rezolve autoritatile toate problemele. Cateodata mi se intampla sa intalnesc multe utilaje de dezapezire pe un anumit drum, dar seara vad la tv oameni cu geamul masinii intredeschis care spun din reflex: "autoritaile nu-si fac treaba! nu am vazut nici un utilaj"
  • +1 (3 voturi)    
    Vremea rea buna (Sâmbătă, 6 februarie 2010, 14:06)

    Norocosul [anonim]

    Ce buna-ivremea asta rea.Uite asa am facut record la vanzari la confectii de iarna si ne-am mai revenit si noi din situatia proasta in care eram.

    Sa mai tina iarna vreo 2 luni si terminam toate stocurile.

    Da Doamne zapada si vreme rea.
  • +6 (8 voturi)    
    asa da (Sâmbătă, 6 februarie 2010, 14:14)

    J [anonim]

    Iarna exemplara, cum n-a fost de multi ani in tara. Are alt farmec, iarna sa fie zapada multa.

    Pe unde sunt eu acum, e soare de ma pot duce si la plaja..

    http://i47.tinypic.com/2vhwrw3.jpg
    • 0 (2 voturi)    
      iarna (Sâmbătă, 6 februarie 2010, 18:34)

      babacu [anonim] i-a raspuns lui J

      sa vedem cum se vor descurca autoritatile
  • +1 (5 voturi)    
    se poate si asa (Sâmbătă, 6 februarie 2010, 18:10)

    ionut [anonim]

    INCERCATI SA FOLOSITI TRENUL.
    IN AFARA DE INTARZIERI NU VETI PIERDE NIMIC, SI VETI AJUNGE CU BINE LA DESTINATIE.
    • 0 (6 voturi)    
      go (Sâmbătă, 6 februarie 2010, 21:43)

      STF [anonim] i-a raspuns lui ionut

      Sa te duci tu cu trenul . Nu stii despre ce vorbesti , te invit sa te interesezi de intarzierile trenurilor si de trenurile anulate.
      • +2 (4 voturi)    
        tren (Duminică, 7 februarie 2010, 1:15)

        Cornel [anonim] i-a raspuns lui STF

        Am venit in seara aceasta cu trenul de la Buzau la Buc., fix 0 minute intarziere si lux... masa ta, 4 scaune, laptop, te plimbi, mananci - nu se compara cu masina.
        • 0 (0 voturi)    
          Frumosss.... (Duminică, 7 februarie 2010, 13:11)

          pamfletaru [utilizator] i-a raspuns lui Cornel

          Incearca si azi... si pe urma mai vorbim...
  • +1 (3 voturi)    
    iarna (Sâmbătă, 6 februarie 2010, 18:21)

    zexe [anonim]

    sa vedem cum se descurca autoritatile succes
  • +4 (4 voturi)    
    Info (Sâmbătă, 6 februarie 2010, 20:56)

    Nelson Mandravela [anonim]

    Pentru cei care se vor deplasa auto prin "periculosul" cod galben, trageti o privire si aici: http://www.andnet.ro:6060/itn/and.asp
    Eu am innebunit cu codurile lor, parca nu a mai vazut umanitatea zapada de 20 de cm, parca nu au mai fost masini care sa mearga prin ea, parca nu au mai fost geruri de 15 - 20 de grade! O sa ne ascundem in frigidere, ca acolo e mai cald.
    • +1 (1 vot)    
      foarte bun situl (Duminică, 7 februarie 2010, 4:37)

      turistul [anonim] i-a raspuns lui Nelson Mandravela

      tre sa fac un drum iasi - craiova luni si situl chiar imi e de folos. pana acum dadeam telefon la dispeceretaul situatii de urgenta ... dar nu erau prea comunicativi cei de acolo .
  • -3 (3 voturi)    
    Frig (Sâmbătă, 6 februarie 2010, 23:13)

    Mihai [anonim]

    Ha ! Nashpa ; si eu azi stateam la terasa la umbra sa beau cafeaua ca la soare era prea cald
    Hehehehehheehheehehe
  • +4 (4 voturi)    
    ninge (Duminică, 7 februarie 2010, 0:29)

    alin [anonim]

    fratilor,
    ninge...,asa cum ninge in Ro in fiecare ianuarie si februarie de cand ma stiu eu. Nu inteleg de ce atata disperare pentru asta. Redeveniti normali, nu va luati dupa tampitii de la TV. Totul e absolut firesc.
  • +1 (1 vot)    
    Deszapezire (Duminică, 7 februarie 2010, 1:29)

    Andrei [anonim]

    Tocmai ce am ajuns acasa dupa ce am avut de traversat capitala si pot sa spun ca baietii se plimba cu lamele de zor si dau si cu antiderapant.oricum pana nu se opresc ninsoarea si vantul mare lucru nu au ce sa faca.deci mai usor cu acuzele ca asa se procedeaza in mod normal.
    • 0 (0 voturi)    
      Aseara (Duminică, 7 februarie 2010, 11:56)

      IDC [utilizator] i-a raspuns lui Andrei

      pe la 10-12 am intalnit lame pe Splaiul Independentei si Camil Ressu; Mihai Bravu era curat (ma rog, cat e posibil, din cauza viscolului)... deci se poate.
  • 0 (0 voturi)    
    Rupe norii (Duminică, 7 februarie 2010, 9:06)

    Yutzay [utilizator]

    Intre blocuri e cool
    • 0 (0 voturi)