VIDEO Cantareata Lhasa de Sela a murit la 37 de ani

de A.N.     HotNews.ro
Luni, 4 ianuarie 2010, 12:49 Ultima ora

Lhasa de Sela la Bucuresti
Foto: Agerpres
Cantareata Lhasa de Sela a murit la 1 ianuarie 2010 la casa sa din Montreal, din cauza unui cancer la san, a anuntat managerul artistei, citat de AFP. Lhasa avea 37 de ani.

Lhasa s-a nascut la 27 septembrie 1972 in Big Indian (New York) si si-a petrecut primii ani de viata intre Statele Unite si Mexic, de unde provenea tatal sau.

A inceput sa cante la 13 ani intr-o cafenea greceasca din San Francisco. La 19 ani, s-a mutat la Montreal (Canada), unde a cantat in baruri.

Primul sau album a aparut in 1997 si s-a intitulat La Llorona, o combinatie intre muzica traditionala sud-americana, cantece mexicane, rock alternativ si ritmuri tiganesti est-europene. Pentru acest album, Lhasa a primit mai multe premii, incluzand "Artiste québécois — musique du monde" in 1997 si Juno Award for Best Global Artist, in 1998.

Cel de-al doilea album, The Living Road, a aparut in 2003 si el include cantece in engleza, franceza si spaniola.

Lhasa a primit World Music Award for Best Artist of the Americas in 2005.

Vanzarile cumulate ale primelor doua albume semnate Lhasa au atins aproape un milion.

Cel de-al treilea album, Lhasa, a aparut in aprilie 2009 in Canada si Europa.

Ea a cantat in Romania in 2005.

Citeste mai multe despre Lhasa de Sela pe pagina sa oficiala.

Sursa: Wikipedia


Pa'Llegar a tu Lado



De cara a la pared



Citeste mai multe despre   






















11300 vizualizari

  • +5 (5 voturi)    
    saracutza (Luni, 4 ianuarie 2010, 12:56)

    Mazeta [utilizator]

    avea o voce deosebita si melodii memorabile. RIP.
  • +3 (3 voturi)    
    Ce mare pacat (Luni, 4 ianuarie 2010, 12:58)

    Ionescu [anonim]

    ... :(
  • +4 (4 voturi)    
    Pacat (Luni, 4 ianuarie 2010, 13:30)

    babutz [utilizator]

    cuvintele sunt inutile... a fost o voce deosebita.
  • +2 (2 voturi)    
    O veste incredibil de trista (Luni, 4 ianuarie 2010, 13:30)

    un om simplu din popor [anonim]

    O veste incredibil de trista, la fel ca melodiile ei...

    Odihneasca-se in pace!
  • +3 (3 voturi)    
    Mare pacat! (Luni, 4 ianuarie 2010, 13:40)

    Prisecaru [utilizator]

    O mare pierdere pentru genul de muzica pe care il reprezenta. O voce superba si un compozitor aproape genial! :( Ce tanara, ce trist... :(
  • +2 (2 voturi)    
    trist... (Luni, 4 ianuarie 2010, 13:52)

    Daniel [anonim]

    Si cand ma gandesc ca de vreo 2 luni incoace, numai Lhasa ascultam la MP3 player. Mai mult decat atat, acum 2 zile (pe 2 ianuarie) fara sa stiu de decesul ei, mi-am schimbat poza de pe telefon cu poza de la albumul ei... ciudata intamplare...
  • +2 (2 voturi)    
    RIP / descanse en paz (Luni, 4 ianuarie 2010, 14:18)

    dragos [anonim]

    pacat si foarte trist in acelasi timp pt care era tanara

    avea o voce incredibila care m-a fascinat de prima data de cand am ascultat-o

    lhasa este unul din motivele pt care am inceput sa invat spaniola - care suna incredibil in cantecele ei

    que descanse en paz
  • +1 (1 vot)    
    soon this space will be too small (Luni, 4 ianuarie 2010, 15:29)

    trist [anonim]

    A venit, ne-a adus o muzica din strafundurile timpului si spatiului... si acum, Dumnezeu poate sa o odihneasca in pace.
  • 0 (0 voturi)    
    Pacat (Luni, 4 ianuarie 2010, 16:32)

    Ana [anonim]

    Dumnezeu sa o odihneasca in pace. Avea o voce incredibil de puternica si sensibila.
  • 0 (0 voturi)    
    Durere mare! (Luni, 4 ianuarie 2010, 16:42)

    manolo [anonim]

    O pierdere imensa, Montrealul este in doliu....pacat,
    era o persoana unica cu un talent imens.
    Muzica ei ramane unica in lume, aveai nevoie de liniste sufleteasca... o ascultai pe Lhasa.
    Domnul sa te odihneasca in pace!
  • +2 (2 voturi)    
    foarte trist (Luni, 4 ianuarie 2010, 16:59)

    io [anonim]

    http://lhasadesela.com/lhasa_de_sela/menu.php?lang=en

    e foarte trist. a fost o persoana care a dat inapoi inzecit darurile primite de la viata.
  • +1 (1 vot)    
    Pacat! (Luni, 4 ianuarie 2010, 22:19)

    Maria [anonim]

    Ce veste trista! Lhasa avea o voce minunata, iar melodiile sunt superbe! descoperisem primul ei album (abia in primavara trecuta) si l-am ascultat de foarte multe ori cu placere .. Dumnezeu sa o odihneasca in pace ....
  • +1 (1 vot)    
    Cuvintele sunt de prisos (Luni, 4 ianuarie 2010, 22:26)

    maria [anonim]

    Vestea cumplita m-a lasat fara cuvinte...
    Am fost fascinata din prima secunda cand i-am auzit vocea...imi amintesc si acum seara in Ceainaria de la Cotroceni, prin octombrie 2004...Am mers imediat sa intreb cine era. Iar acasa cand am ajuns, numai Lhasa am ascultat saptamani in sir...Ma rascolea indescriptibil. Simteam cum sufletul imi vibreaza cu fiecare sunet al vocii ei adevarate, de tristete, de bucurie, de nostalgie, de nerabdare pentru ce va sa vina...sentimente nedefinite...
    Iar acum nu mai este! Inca nu pot crede, ceva e gresit cu lumea asta...
    La fel am simtit cand am aflat vestea despre inegalabila Tatiana Stepa...

    Odihneasca-se in liniste printre ingerii cu care se asemana!
  • +1 (1 vot)    
    ce tristete (Marţi, 5 ianuarie 2010, 1:24)

    tilibica [anonim]

    mai bine nu citeam hotnewsu azi,mi-am stricat toata saptamana....ce tare a inceput 2010...mai fir-ar sa fie,numai astia valorosi se duc. un manelist calcat de tren nu am vazut,ca animalul ala pozat mai sus(salam sau cum il cheama).
    ascult la maree haute si mi se zbarleste parul....ce nedreapta e viata asta....
  • 0 (0 voturi)    
    extraordinar... (Marţi, 5 ianuarie 2010, 9:51)

    bizi [anonim]

    mi-e si frica sa mai citesc presa, ca mai aflu ca ne-a mai parasit cineva tanar si talentat...imi placea fff mult si chiar asteptam sa mai vina in Romania sa ma duc si eu :(