Iustin Covei, surprins de camere video in timp ce folosea carduri false la un bancomat

de Marius Mihaiescu     HotNews.ro
Sâmbătă, 19 septembrie 2009, 12:23 Ultima ora

Iustin Covei, arestat in cazul falsificarii de carduri, a fost suprins, in aprilie, de camerele de supraveghere de la o banca din Craiova cand retragea fraudulos bani dintr-un ATM, cu doua carduri contrafacute, numerele utilizare apartinand unor institutii bancare din Italia, afirma procurorii care ancheteaza cazul, citati de Mediafax.

Procurorii Directiei de Investigare a Infractiunilor de Criminalitate Organizata si Terorism (DIICOT) arata, in referatul cu propunerile de arestare pe care l-au inaintat judecatorilor Tribunalului Bucuresti, ca "in cursul anului 2009, inculpatii Petrel Halanei si Iustin Covei au constituit un grup infractional organizat in vederea desfasurarii unor activitati de skimming pe teritoriul Romaniei si a altor tari".

Potrivit documentului citat, cei doi, sprijiniti de alte persoane care au aderat la grupul infractional organizat, au confectionat echipamente destinate copierii datelor de pe carduri bancare, pe care fie le-au folosit in activitatea de skimming, fie le-au comercializat sau inchiriat in schimbul unor sume de bani.

Iustin Covei, fiul unui judecator de la Curtea de Apel Craiova si nepotul unui procuror de la Parchetul de pe langa Curtea de Apel Craiova, se ocupa de confectionarea dispozitivelor de skimming si de retragere de numerar cu carduri bancare falsificate, afirma procurorii.

In data de 13 si 19 aprilie, Iustin Covei, zis "Pralea", "Copilu" sau "Nicu", a fost surprins de camerele de supraveghere de la un ATM al Bancii Comerciale Carpatica din municipiul Craiova in timp ce retragea fraudulos bani cu ajutorul a doua carduri bancare contrafacute, care apoi au fost capturate de bancomat.

Acesta a reusit sa retraga suma de 1.700 de lei, numerele de card utilizate apartinand unor institutii bancare din Italia.

Membrii gruparii din Craiova scoteau din ATM-uri din Sydney si Melbourne sume in valoare de pana la 70.000 de lei pe zi

Conform interceptarilor procurorilor DIICOT, prezentate in referatul cu propunere de arestare preventiva, membrii clanului condus de Jean Marin Mihaila, zis "Jan", vorbesc despre sume exorbitante de bani extrase de la bancomatele din strainatate cu ajutorul cardurilor clonate.

Jean Marin Mihaila s-ar fi ocupat, potrivit procurorilor DIICOT, de organizarea si finantarea de echipe, pe care le trimitea in strainatate pentru contrafacerea cartilor de credit.

Astfel, in cursul lunii martie 2009, "Jan" a organizat doua "echipe" de cate doua persoane, pe care le-a trimis in Australia, in Melbourne si Sydney, pentru activitati de tip "skimming", clonarea datelor cardurilor bancare si retragerea frauduloasa de bani cu cardurile contrafacute.

Mandate de arestare pentru 29 de zile pentru 14 persoane, intre care si Iustin Covei

Tribunalul Bucuresti a emis, vineri seara, mandate de arestare preventiva pe o perioada de 29 de zile pentru cele 14 persoane acuzate de falsificare de carduri, intre care si Iustin Covei, unul dintre mandate fiind emis in lipsa.

Instanta Tribunalului Bucuresti a admis, vineri seara, propunerea procurorilor DIICOT de arestare preventiva pentru Ionel Calin, Jean Marin Mihaila, Francisc Danca, Dan Mihai Barca, Iustin Covei, Florin Dirivan Nicolae, Petrel Halanei, Sorin Costel Buruiana, Sergiu Nicusor Dumitriu, Nicolae Sandu, Alin Andrei Sosa, Ionel Marius Tranca, Tudor Rada, Eman Vatamanita, acuzate de falsificare de carduri, unul dintre mandate fiind solicitat in lipsa.

Alte trei persoane sunt cercetate in lipsa in acest dosar.

Membrii gruparii au fost prinsi joi, in urma unor descinderi la Craiova si Constanta, fiind acuzati infractiuni privind comertul electronic, precum si de initiere si aderare la un grup infractional organizat.


Citeste mai multe despre   






















3488 vizualizari

  • +8 (8 voturi)    
    JUSTITIA (Sâmbătă, 19 septembrie 2009, 12:44)

    CURIOSUL [anonim]

    Si justitiarii care nu l-au arestat pana acum pentru atatea fapte comise ce pat? Sunt dati afara din justitie sau o sa-i platim noi in continuare sa stea in greva pentru ca salariile nu mai sunt la nivelul spagilor?

    Iar tatal lui nu stia ce se intampla in casa lui (ori a parintilor sau socrilor) ?

    Si unchiul domn procuror nu auzise nimic despre ceea ce facea nepotul sau ?

    Cate mai trebuie sa se intample in Craiova pentru a se face curatenie in politie,judecatorii si procuratura?

    Domn Berceanu ce facem cu Craiova ?
    O lasam chiar asa de rasul lumii ?
  • +8 (8 voturi)    
    vax (Sâmbătă, 19 septembrie 2009, 12:52)

    vax [anonim]

    Trebuie ucis. Punct.
    • +1 (1 vot)    
      corect !dar si ta-su si unchiul,doi ticalosi (Sâmbătă, 19 septembrie 2009, 18:30)

      Eneas [anonim] i-a raspuns lui vax

      justitia si crima organizata merg mana in mana in Romania si nici un Super Basescu ,cu procuratura de doi bani , nu ne poate salva de ei !doar justitia directa ,organizatii cetatenesti care sa faca singuri dreptate si sa mentina ordinea cumva in stilul Becali sau ca la Caracalul lui Codita, dar cu mai mult curaj -gunoaiele umane nu merita sa traiasca
  • +10 (10 voturi)    
    Lexus era mai potrivit pentru puiutz (Sâmbătă, 19 septembrie 2009, 13:04)

    hotnewsfil [utilizator]

    Asa cum nu a fost pedepsit pentru niciuna din nelegiuirile numeroase "prestate" pana acum de copilul judecatorului din Craiova, tot asa se va musamaliza si recenta isprava a puiutului.
    Membrii CSM, ai Asociatiloei Magistratilor si altii din conducerea Justitiei vor privi copilul cu un zambet bine-voitor si, cel mult, ii vor spune judecatorului-tata-de-infractor : "mai cu masura, mai cu masura, ma' baiatule, ca ni-i punem pa-'stia-'n cap. Te-ai apucat sa ii iei un BMW. Ce? Nu-i ajungea un Lexus?!".
  • +13 (13 voturi)    
    previziune sumbra...avocatul diavolului (Sâmbătă, 19 septembrie 2009, 13:34)

    dadan [utilizator]

    cred ca a fost surprins atat beizadeaua cat si parintii ca cineva a indraznit sa le ridice copilul cu mascatii taman cand acesta invata pentru olimpiada de matematica.....
    procurorul a gresit caci fiind nou prin zona probabil nu stia cine e fiul cui si asa mai departe....asa ca o sa se revanseze cu un NUP si un buchet de flori mamei lui cu promisiunea ca nu se va mai intampla...
    in caz ca totusi o sa se judece - o sa se ceara stramutarea procesului la Craiova la tacsu pe motiv ca ii este dor de casa ...binenteles ca dupa aceea avocatii o sa reclame 5 vicii de procedura si alte 7 exceptii de neconstitutionalitate iar pe toata perioada procesului o sa fie judecat in stare de libertate caci nu suporta regimul de detentie , mancarea proasta iar spatiile inchise ii dau o stare de depresie... ...
    Atotputernica si atotstiutoare Justitie , tara asta de milogi nu va merita , domnu Boc va rog triplati-le salariile si primele... caci in intelepciunea lor ei stiu mai bine ce e bun pentru noi.....
    • +12 (12 voturi)    
      va fi eliberat (Sâmbătă, 19 septembrie 2009, 13:47)

      armin [anonim] i-a raspuns lui dadan

      va fi eliberat pentru ca nu prezinta pericol public!!!!!
  • +11 (11 voturi)    
    greva justitiei (Sâmbătă, 19 septembrie 2009, 13:45)

    armin [anonim]

    ar trebui facuta o miscare de protest impotriva grevei judecatorilor...care ,si in cazul asta,ii lasa liberi pe toti talharii si nelegiuitii,iar pe cei care muta un tarus din pamant ii inchid pentru nu stiu cati ani...

    vai de romania noastra
  • +4 (4 voturi)    
    Propunere (Sâmbătă, 19 septembrie 2009, 21:10)

    Ritzi Pitzi [anonim]

    Daca un inculpat este cercetat in stare de libertate si in acest timp comite o noua infractiune (caz extrem de frecvent la noi), sa fie judecat pentru ambele infractiuni in procedura de urgenta, iar judecatorul care a considerat ca nu reprezinta un pericol public si l-a lasat liber, sa fie sanctionat cu reducerea salariului si a sporurilor cu 70% pe o luna.
    Sa vedem ce judecator mai elibereaza din arest specimenele dupa care politistii alearga cu anii sa-i prinda !
  • +2 (2 voturi)    
    CARACATITA CORUPTIEI CRAIOVENE (Duminică, 20 septembrie 2009, 0:12)

    Dumitru Veronica [anonim]

    Îndrăzneşte JUSTIŢIA să aplice LEGEA corect, acum?
    IUSTIN COVEI, curând va zburda-n libertate, ca şi când NIMIC nu s-a-ntâmplat, căci, la CRAIOVA, CARACATIŢA CORUPŢIEI e mare, cu TENTACULE PROTECTOARE, în sistem:
    - COVEI MARIN, tatăl lui IUSTIN, este JUDECĂTOR la CURTEA de APEL CRAIOVA;
    - COVEI GHEORGHE, unchiul, frate cu tata judecătorul, este PROCUROR ŞEF SECŢIE URMĂRIRE PENALĂ în PARCHETUL de pe lângă CURTEA de APEL (P. C. A.) CRAIOVA, SECŢIE în care, se frământă şi desfrământă toate cauzele penale, rămânând blocate, fără întocmire RECHIZITORIU, fără trimitere în Instanţă;
    - ELISABETA DRĂGUŢ, PROCUROR GENERAL LA P. C. A. CRAIOVA, este rudă apropiată cu COSTEL DRĂGUŢ, JUDECĂTOR - PREŞEDINTE la CURTEA de APEL CRAIOVA şi membru în C. S. M., cu atribuţiuni de control asupra parchetelor din P. C. A. Craiova şi din subordinea acestui parchet;
    DECI: la CRAIOVA, JUSTIŢIA este în FAMILIE, cu tentaculele şi în C. S. M.!
    - Analizaţi laudele, mulţumirile pentru activitate, aduse JUSTIŢIEI CRAIOVENE, de VIRGIL ANDRIEŞ, PREŞEDINTELE C. S. M., invitat şi participant la bilanţul anului 2008.
    - Amintiţi-vă faptele interlopului STELICĂ a lui DRAGAVEI, protejat de aceeaşi CARACATIŢĂ, povestea de amor a acestuia (din interes), cu tânăra CLAUDIA BUDIANĂ, procuror la P. C. A. CRAIOVA, tatăl ei, NICOLAE BUDIANĂ PROCUROR ŞEF SECŢIE în acest PARCHET, promovat la DIICOT CRAIOVA.
    JUSTIŢIA DIVINĂ, JUDECĂ LEGAL şi CORECT, fără PROTESTE şi PRETENŢII!
    Tânăra CLAUDIA BUDIANĂ, putea fi model şi exemplu de corectitudine, ca procuror în cadrul P. C. A. CRAIOVA dar, avându-l mentor pe tatăl său, i-a copiat numai răul şi nelegiuirile, în soluţionarea cauzelor, încălcând legea, protejând infractorii.
    Decedând recent, în urma propriului accident de circulaţie, tatăl NICOLAE BUDIANĂ, pensionându-se după tragedie, cred că, suferă enorm, posibil să-şi ducă suferinţa-n linişte, căci, amândoi, procurori la P. C. A. Craiova, au făcut mult rău (sunt victimă a lor).
  • 0 (0 voturi)    
    oltenilor (Duminică, 20 septembrie 2009, 18:26)

    clujean [anonim]

    daca acest gunoi, dupa tot ce a facut, scapa, iar voi nu-l "rezolvati" cu un par, inseamna ca nu aveti cojones ci doar bateti din gura.
  • 0 (0 voturi)    
    LA BRAZDA II E DOR DE VOI.... VENITI AKSA!!!!! (Duminică, 20 decembrie 2009, 14:49)

    ANDRA [anonim]

    sunt altii care merita sa fie acolo nu IUSTIN..... care e om de nota 1000...... si ii ajuta pe toti...... iar dak nu stiti nu mai vorbiti.... IUSTIN dosarele pe care le are m mult sunt pt k s-a bagat k sa-si scape prietenii..... si app '' om bun" dak l-ai stii pe COPILU(asa ii spune toata brazda) ai stii k la cati bani a bagat in ursulet isi lua 10 bmw7...... nu mai comentati cei care nu-l cunoasteti dupa tot ce auzi la tv sau cititi in ziare k astea 99% din ce spun mint...... IUSTIN SERGIU PETRE hai aksa va asteapta statia aeroportu ne e dor de voi..... nu e locu vostru acolo........