Unul din trei americani sufera de obezitate 

de Codrin Taut     HotNews.ro
Luni, 27 iulie 2009, 22:54 Ultima ora

Cheltuielile inregistrate in Statele Unite pentru programe de prevenire si combatere a obezitatii s-au dublat in ultimul deceniu. Potrivit unui studiu al revistei Health Affairs citat de AP, fondurile utilizate pentru lupta impotriva obezitatii ating in acest moment 147 de miliarde de dolari (103 miliarde de euro). Prin comparatie, bugetul initial alocat planului anticriza al Casei Albe era de 700 de miliarde de dolari.

In cadrul studiului se arata ca boli precum cele ale aparatului cardio-vascular sau diabetul, generate de obezitate ocupa in acest moment peste 9 la suta din totalul cheltuielilor medicale.

Expertii sustin ca in 1998 costurile pentru tratarea obezitatii nu depaseau 78,5 miliarde de dolari, in timp ce in prezent acestea ating 147 de miliarde de dolari.

Principala explicatie a acetui trend ascendent o reprezinta faptul ca unul din trei americani sufera de obezitate. Studiul efectuat de Health Affairs a avut in vedere fondurile alocate prin programele federale care se adreseaza persoanelor in varsta sau celor cu venituri modeste.


Citeste mai multe despre   























766 vizualizari

  • -4 (4 voturi)    
    nu cred (Luni, 27 iulie 2009, 23:12)

    ploiesteanu [anonim]

    doar unul din trei ? poate, daca punem si copii prescolari.
  • +1 (3 voturi)    
    Atenție (Luni, 27 iulie 2009, 23:13)

    ady624 [utilizator]

    Procentele variază de la stat la stat. Unele state stau mai bine la numărul de obezi, altele mai prost. În Florida de ex. se face mult sport, multă sală, piscină, etc. Există și dolofănei mânca-i-ar tata, dar nu așa mulți.

    Adrian
    • 0 (0 voturi)    
      din pacate e adevarat! (Marţi, 28 iulie 2009, 8:11)

      atreus [anonim] i-a raspuns lui ady624

      din pacate sunt destul de multi. Poate chiar mai mult decat 1/3. Hrana este oribila. Greu scapi de excesul de sodiu in mancare...
  • +8 (8 voturi)    
    Consumatorii (Luni, 27 iulie 2009, 23:18)

    CezarN [anonim]

    Astia-s consumatorii societatii de consum.
    Ei si-au dezvoltat si le-au fost dezvoltate (Pavlov a fi invidios) reflexele de consumator, de stalpi ai comsumatorismului care isi fac viata dupa cerere si oferta, nu dupa principii, care se bat si se calca in picioare pentru o reducere de 1%, pentru o promotie si apoi se indoapa cu hamburgheri si cu cola pe care le sting acasa cu 6 beri la pachet. Ei sunt aceia care mananca ceva dintr-o punga (nu conteaza ce, important este sa consume) si cand stau in fotolii la cinema, si cand conduc masina, pana si cand stau pe veceu. Cred ca si pe ceveu stau mai mult din moment ce se umplu in timp ce se golesc. :)) Ei sunt aceia care se indoapa cu cereale, lapte si carnuri obtinute prin modificari genetice(ca asa e mai ieftin ptr producatori), ei sunt "argumentele" inca vii pentru a impune aceste monstruozitati care sunt organismele modificate genetic si in Europa de catre marile monopoluri americane.

    Apoi apar salvatorii: nutritionistii si companiile de medicamente care le recomanda tot felul de diete si de tratamente menite sa scape semimutantii de Kg in plus. Ca scapa sau nu de Kg conteza mai putin atata vreme cat sigur le usureaza buzunarele. Apoi fac depresie ca sunt grasi si diformi si vin altii, psihologii, sa-i ajute sa se "simta bine in pielea lor". Iar daca nici asta nu reuseste, vin avocatii care ii asista sa dea retelele de fast food in judecata ca nu i-a informat ca mancatul, de fapt indopatul, in exces cauzeaza la silueta.
  • +4 (8 voturi)    
    3 (Luni, 27 iulie 2009, 23:56)

    alex [anonim]

    iar ceilalti doi nu s-au putut ridica din pat sa raspunda la usa.
  • +1 (1 vot)    
    scenariu... (Marţi, 28 iulie 2009, 0:14)

    me [anonim]

    scenariul din wall-e e unul foarte potrivit :)
  • +3 (3 voturi)    
    ok (Marţi, 28 iulie 2009, 0:21)

    Bobo1 [utilizator]

    Oare in Romania cati(mai bine zis cate) sufera de anorexie?
    Stie cineva statistica pt obezitate si pt anorexie in Ro in raport cu cei in valorile normale?
  • -2 (2 voturi)    
    unde sunt iubitorii de obezi (Marţi, 28 iulie 2009, 0:31)

    smen [anonim]

    obezofilii indopati jack,bec,mda si alti americlovni,luati atitudine fratilor pai cum poporul ales american e compus 1/3 din obezi aoleu
    • 0 (0 voturi)    
      hehe (Marţi, 28 iulie 2009, 2:05)

      _Jack_ [utilizator] i-a raspuns lui smen

      de parca nu se stia. Oricum, cred ca e vorba de mai mult de 1/3, asta asa sa te bucuri si tu. Pe de alta parte, sunt destul de sigur ca si 1/3 dintre romani sunt obezi, sau daca nu, vor fi in cel mult 10 ani, ce o sa faci, o sa te muti in coreea de nord ca sa nu mai vezi grasi? Vezi ca si aia au deschis un fast-food, iar McDonald's are cele mai mari vanzari in China ;)
      • 0 (0 voturi)    
        educatie (Marţi, 28 iulie 2009, 8:13)

        atreus [anonim] i-a raspuns lui _Jack_

        pana la urma diferenta dintre obezi si normali in state este educatia. Daca am lega nivelul de educatie cu procentul de obezi am vedea ca pe masura ce nivelul de educatie creste rata obezitatii scade.
  • +3 (3 voturi)    
    procent (Marţi, 28 iulie 2009, 0:55)

    burebista [anonim]

    Obezitatea din procente nu e cea la care se gandesc romanii automat, cu un ditamai grasul gen Piedone.
    La 1.75 daca ai 83kile esti preobez, la 90k esti deja considerat obez.
    Nu va imaginati ca 1 din 3 arata ca Adrian Paunescu de pilda.
    Oricum obezitatea e legata strans de nivelul de trai. Cu cat sunt mai saraci, cu atat sunt mai predispusi la a se ingrasa peste masura.
    Mananci ieftinisme si te trezesti ca ai 20 de kile peste normal.
  • +3 (3 voturi)    
    Din pacate... (Marţi, 28 iulie 2009, 1:23)

    Un bucurestean [anonim]

    Din pacate Romania se indreapta cam in aceeasi directie, tinerii de 15-22 de ani trec foarte des pe la "mec".
    Sunt foarte multi care se duc in mall doar ca sa manance la "mec".
    Eu unu am fost cu niste prieteni la "mec" dupa o pauza de 4 ani, dupa 3 hamburgeri am fost singuru care acuza dureri de burta, cred ca ei erau imuni.
    Eu unu cred ca ar trebui sa investim si noi mai mult in astfel de programe pana nu va fi prea tarziu.
  • +1 (1 vot)    
    obezi (Marţi, 28 iulie 2009, 1:40)

    zdragomir [utilizator]

    Puteti sa ii urati cat vreti, insa la ei asa a fost crescuta cultura. SUA este cea mai mare piata de desfacere din lume. Aproape toata economia globala produce chestii special ca sa le vanda la americani.

    Nu grasanii aia au decis asta, ci intermediarii care fac bani din piata cu preturi mari si manca de munca ieftina din restul lumii. Asa functioneaza economia globala, iar americanii sunt victime la fel ca si chinezii, doar ca unii sunt sclavii consumului si datoriilor, iar altii sunt sclavii statului si al boierilor care au aparut pe langa.

    Ganditi-va bine... cine a avut o idee antreprenoriala, nu v-a trecut prin cap "chestia asta ar putea sa o cumpere americanii" sau "o vand la americani" ?

    Ei au fost alesi ca poporul porc (pentru ca au castigat al doilea razboi mondial) care sa consume tot ce produce restul lumii, ca sa se miste rotitele si sa curga profiturile.

    Detest acest sistem, dar stiu ca se apropie ziua cand americanii chiar nu vor mai avea nici un ban sa dea pe porcarii, si atunci sa vedeti distractie cand se opreste o mare parte din comertul international. Aia e criza economica. Pana acum a fost doar financiara.
  • 0 (0 voturi)    
    eq (Marţi, 28 iulie 2009, 2:43)

    nuam [anonim]

    ady624
    du-te in Detroit sa vezi acolo rata obezitatii
    • +1 (1 vot)    
      Am un fost coleg (Marţi, 28 iulie 2009, 4:41)

      ady624 [utilizator] i-a raspuns lui nuam

      ..de facultate, e prin LA... să vezi ce s-a rotunjit, pupe tata... M-am luat de el și l-am trimis la sală... Acuză viața sedentară...

      Mașina este marea vinovată. Orice faci aici faci cu mașina. Lumea nu merge pe jos. Nu vezi pietoni decât în magazine. Oriunde se duc se duc cu mașina. Scuza? E prea cald afară....

      Adrian
      • 0 (0 voturi)    
        pai asa e ! (Sâmbătă, 1 august 2009, 22:00)

        the [utilizator] i-a raspuns lui ady624

        caldura slabeste ...

        Mai Ioane, spun unui prieten, ai cam pus pe tine, ar fi bine sa slabesti oleaca !
        Cum sa slabesc, c'esti copil ? zice ... Tu stii câti bani m-a costat burta asta ?
        • 0 (0 voturi)    
          bwahahaha (Marţi, 28 iulie 2009, 13:24)

          ady624 [utilizator] i-a raspuns lui the

          Bun bancul.

          Adi