VIDEO Descinderi fara precedent in cinci judete, pentru anihilarea unei retele de crima organizata

de R.P.     HotNews.ro
Joi, 16 iulie 2009, 11:35 Ultima ora

Peste 600 de jandarmi au participat la operatiune
Foto: Captura NewsIn
Sute de jandarmi si politisti au demarat joi dimineata o actiune desfasurata in cinci judete, pentru destructurarea uneia dintre cele mai mari retele de crima organizata. La operatiunea care urmareste stoparea traficului cu utilaje furate din strainatate au luat parte si patru elicoptere ale Inspectoratului General de Aviatie, scrie Mediafax.

Surse din Politie au declarat pentru agentia de presa citata ca cea mai mare parte a descinderilor a avut loc in localitatea maramureseana Borsa, unde o retea bine organizata este suspectata ca introduce in tara utilaje industriale furate din strainatate, pe care le vinde apoi la preturi mai mici. Este prima actiune de asemenea amploare, care se desfasoara simultan in judetele Cluj, Valcea, Maramures, Timis si Arad si la care participa Politia de Frontiera, Brigada Speciala de Interventie, printre care se afla si jandarmi din fosta unitate Acvila.



Operatiunea coordonata de DIICOT a inceput la ora 6.00, iar valoarea utilajelor gasite de politistii de la frontiera este de peste un milion de euro, potrivit Mediafax. In cea mai mare parte, este vorba despre excavatoare si tractoare, furate din Franta si Italia. Monitorizarea retelei a inceput din luna martie, iar actiunile de joi sunt realizate in colaborare cu autoritatile judiciare din Franta, Belgia si Italia.


Citeste mai multe despre   






















2635 vizualizari

  • +5 (5 voturi)    
    bine ma (Joi, 16 iulie 2009, 11:50)

    garcea [anonim]

    in borsa politistii aresteaza hotii si prim procuroul le da drumul si se duce dupa aia cu ei la bere
    • 0 (0 voturi)    
      Cred ca este un pic diferit (Joi, 16 iulie 2009, 15:10)

      CezarN [utilizator] i-a raspuns lui garcea

      Cred ca prim procuroul ii trimite pe politisti sa ii aresteze in scopul de a mai stoarce niste euroi de la baieti pentru a-i elibera. :)
      Apoi, cascavalul se imparte.
  • +4 (4 voturi)    
    Ha, ha, ha (Joi, 16 iulie 2009, 11:51)

    CezarN [anonim]

    Ciudat, insa acesti infractori faceau ceea ce alti infractori (cei din guvern) s-au angajat sa faca insa nu fac, adica sa sustina acea parte a economiei care este viabila.

    Caci se intelege ca firmele cumparau la preturi accesibile niste utilaje de calitate. :))

    Indraznesc sa atrag atentia ca nu am vazut astfel de desfasurari impresionanante de forte pentru a prinde pe acei infractori care fura din Romania si duc banii in afara ei, in conturi din Elvetia, bunaoara, cum ne spunea zilele trecute seful ANI.

    As dori o astfel de operatiune efectuata si de politia ceha pentru a-l trimite in Romania pe criminalul care a comandat omorul unui lider de sindicat la Iasi.
  • -1 (3 voturi)    
    Show pentru campanie (Joi, 16 iulie 2009, 12:18)

    Andys [anonim]

    Se apropie campania electorala pt presedentie, si politia tre sa aiba un caz de proportii. Asta pentru a creea impresia prostil... vreau sa zic electoratului ca se misca ceva. E doar o chestie de imagine.
    La campania trecuta era cazul Camataru.
    • +2 (2 voturi)    
      corect (Joi, 16 iulie 2009, 15:11)

      dedeiu [anonim] i-a raspuns lui Andys

      dupa aceasta logica, politia sa stea acasa ca sa nu ii mai faca favoruri presedintelui.
    • 0 (0 voturi)    
      Nu-i chiar asa... (Joi, 16 iulie 2009, 17:13)

      moroshANKA [anonim] i-a raspuns lui Andys

      Se apropie campania agricola, nu cea electorala.
      de asta ne doare pe noi acum.
      Apropos, ce sa fac cu combina ce am luat-o anu' trecut la second hand cu 400 euro? E suspecta???
  • +2 (2 voturi)    
    Cine sunt printre cei anchetati (Joi, 16 iulie 2009, 13:40)

    Gogu [anonim]

    Nu Pdl este de vina pt toate in tara asta dar asa cum Psd-ul se infiltrase peste tot in perioada de guvernare, asa si PDL-ul are legaturi cu interlopii...Sunt anchetati in aceasta mega-descindere si fii consilierului judetean PDL Gheorghe Grec, zis Cofa, informatie pe care o am din presa locala, acesta declarandu-le reporterilor ca a fost agresat in aceasta dimineata de acesti mascati...Asa tati, asa fii, si viceversa