30 de turisti, blocati la Cabana Negoiu din Muntii Fagaras, dupa ce ploile au distrus drumul de acces in zona

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 12 iulie 2009, 21:02 Ultima ora

Circa 30 de turisti, printre care si copii, au ramas blocati duminica seara, la Cabana Negoiu, in Muntii Fagaras, informeaza televiziunile de stiri. Turistii nu pot parasi cabana deoarece drumul de intoarcere a fost distrus de ape.

Drumul forestier care duce de la cabana in localitatea Porumbacu este blocat de bustenii adusi de viitura din padure si mai multe portiuni ale acestuia sunt distruse de ape, in urma ploilor abundente din ultimele zile.

Turistii vor fi preluati luni dimineata de un elicopter apartinand Ministerului de Interne , a anuntat seful Serviciului Salvamont Sibiu, Adrian David.

Alti 17 oameni sunt izolati la cabana Barcaciu, din acelasi motiv, anunta Antena 3. 


Citeste mai multe despre   






















3266 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    Incompetenta si rea vointa (Duminică, 12 iulie 2009, 21:57)

    Adrian [anonim]

    Domnul Adrian David , seful Salvamontului Sibiu face din nou o gafa din comoditate, lene si incompetemnta. Ultima data a evacuat cu elicopeterul un Cioban "scuturat" putin de un trasnet. Ciobanul nici nu a mai dorit sa plece ,cand a venit elicopeterul, deoarece trecusera 2 zile de la eveniment si el se simtea bine.Dl. David nu conostea zona si a trimis Elicopterul aiurea. Elicopterul a fost trimis sub pretextul ca nu se poate ajunge la Cioban cu masina...mare a fost surpriza pilotului cand a gasit la fata locului masina Salvamontului Cisnadie care a raspuns promt la acelasi apel si desi Savamontul Cisnadie, a explicat domnului David ca nu este nevoie de elicopter si ca nu e un caz grav ,Dl David a apelat totusi la Elicopterul Smurd ,in timp ce poate era nevoie de el intr--un caz mai grav. Pentru evacuarea turistiilor de la Negoiu si Barcaciu nu e nevoie de Elicopter. Cate drumuri trebuie sa faca elicopeterul venit de la Bucuresti pentru a cobori 26 de oameni de pe Munte ? Se poate cobora si pe alte rute fara probleme. Chiar nici nu mai exista un pic de decenta pentru banii publici. Stiti cat costa o asemenea interventie ? Cei de la cabana au urcat pe jos fara probleme si cum Luni si Marti se anunta vreme frumoasa ei pot cobora tot pe jos. Decat sa cheltuim banii pe elicopeter mai bine se repara drumul forestier si oamenii pot sa-si recupereze si masiniile. Domnule David...cate prostii mai vreti sa inghitim de la dumneavoastra ? Putina lume stie poate ca Dl David este membru in Miscarea pentru Integrare Spirituala in Absolut, cunoscuta publicului larg prin prescurtarea MISA. Asta nu ar fi o problema dar faptul ca pleaca "in delegatie pe banii nostrii" la reuniunile lor ar trebui sa atraga atentia. Desi Salvamontul Sibiu nu are nimc de a face cu Herculane domnul Adrian David inventeaza o delegatie la Herculane. Rusinica
    • 0 (0 voturi)    
      aha (Luni, 13 iulie 2009, 0:06)

      Sf Ilie [anonim] i-a raspuns lui Adrian

      Nu cunosc zona asa bine ca sa ma pronunt, dar se poate cobori de la cabana pe poteca in conditii de siguranta si fara echipament de munte? E doar o intrebare, nu trag cu pusca. Daca e traseu cat de cat solicitant, cum poate fi deseori la munte, ar putea fi greu de parcurs de persoane in slapi, pe tocuri sau cu alte tipuri de incaltaminte / imbracaminte neadecvata, sau poate copii de o anumita varsta, persoane in varsta, bolnave, gravide, etc. Cert este ca nu stim detaliile acestei probleme, nici din articol, nici din comentarii. Faptul ca Adrian (ce a comentat mai sus) poate cobori de la cabana pe poteca mie personal nu imi spune nimic, poate Adrian merge des pe munte si are echipamentul necesar. Dar Adrian care pare sa stie ce zice, nu spune cat dureaza traseul pe jos, care e gradul de dificultate si daca el poate fi parcurs usor de persoane nepregatite pentru munte. In ce priveste problema ciobanului, nu stiu, dar iar pot fi circumstante atenuante. Spre exemplu, daca nu spui clar unde esti elicopterul nu te va gasi veci. Nu stim daca se justifica sau nu trimiterea lui, din nou, eu zic ca un om lovit de trasnet trebuie vazut de doctor totusi. Nu prea am incredere in cei "nemultumiti" si care au clar "inside information" pentru ca ei pot avea o agenda proprie. E usor sa zici despre cineva ca fura, vei gasi 1000 de oameni pe net care sa sara imediat sa acuze, mai ales cand e vb de bani publici, dar parerea mea e ca inainte trebuie sa si gandesti. Cat priveste ultima parte cu alegerile spiritual/religioase, nici nu merita comentat. Ce daca e MISA? Poa' sa creada in Zamolxis din partea mea. iar treaba cu delegatiile o cred doar daca apare undeva la ziar. Ca om care merge in delegatii stiu ca nu e asa usor sa "inventezi" locatii.
      • 0 (0 voturi)    
        Spaga lor... (Luni, 13 iulie 2009, 11:32)

        alex [anonim] i-a raspuns lui Sf Ilie

        Nu cred ca este normal sa ne incarcam cu astfel de probleme (daca turisti sunt bine echipati, daca traseul este accesibil, etc). Exista o regula foarte simpla: nu ai ce cauta la munte neechipat - nu exista vreme rea, doar echipament neadecvat. Cat despre faza cu elicopterul, e o prostie. O reactie "prompta" a autoritatilor, pur exercitiu de imagine - actiuni menite exclusiv pentru a fi mediatizate.
        In concluzie: daca "turistii" au venit "echipati" cu: papuci, tocuri, trollere, plase, rochii, pantofi, pantaloni de stofa etc. - pai atunci sa ramana pe munte pana vin eu personal sa-i salvez :)
      • 0 (0 voturi)    
        Dl Sf Ilie urca pe tocuri la munte ? (Luni, 13 iulie 2009, 13:30)

        Adrian [anonim] i-a raspuns lui Sf Ilie

        Domnul Sf Ilie, Turistii au coborat ieri pana la drumul pe care sunt aluviuni aduse de apa si apoi au urcat inapoi din cauza ca apa era mare si nu puteau trece. Traseul in sine nu e deloc solicitant si copii respectivi au urcat,coborat si urcat din nou pe jos. Nu ai nevoie de echipament special. Incaltamintea si hainele sunt importante. E o poteca usor de parcurs. Vorbiti de slapi , tocuri…nu e vorba de Balea unde ajungi cu masina pana sus. Domnule…gravidele si bolnavii nu pleaca la munte.Binenteles ca ciobanul trebuia sa fie văzut de un doctor, dar problema se pune altfel : De ca sa trimiti un elicopter care costa 1500 euro/h de zbor cand sa ajuns mai repede cu masina ? Când a ajuns elicopterul masina era deja acolo si nu era vorba de o URGENTA. Ciobanii cunosc bine zona unde stau cu oile, Seful Salvamontului nu o cunoaste din moment ce nu stia ca se ajunge usor cu masina. Nu am nici o agenda proprie si nu am nimic de castigat din asta. Acum legat de turistii de la Negoiu.
        Se stie ca la munte apa se scurge repede si odată ce nu mai sunt precipitatii suvoiale se reduc rapid. Avand in vedere ca se stie ca vremea va fi buna si azi si maine si Miercuri nu e nevoie de elicopter. Odată ce drumul forestier va fi curatat de arbori oamenii pot sa coboare si eventual put sa-si recupereze masiniile si sa mearga acasa. NU ESTE O URGENTA. ? Nu e nimeni bolnav , nu stau in aer liber, au unde sa doarma, au ce sa manance, salvamontistii sunt cu ei acolo la cabana. Se poate totusi ca la cabana sa se afle un om politic sau mai stiu eu ce baron care nu are chef sa astepte o zi doua pana ce se scurge apa.
        Delegatiile la adunarile MISA pe bani publici.
        Domnul Adrian David e seful Salvamontului, e simplu sa-si aranjeze o delegatie. Mai sunt si alte probleme de discutat. Prime de merit acordate doar angajatiilor „prieteni” ,administrarea ineficienta a resurselor, (Interventia de azi costa aprox : 6000 Euro) achizitionarea de masini de interventie care stau degeaba sau se pli
      • 0 (0 voturi)    
        Am avut dreptate. (Luni, 13 iulie 2009, 16:20)

        Demisia [anonim] i-a raspuns lui Sf Ilie

        turistii de la barcaciu au coborat pe jos exact prin locul in care ieri nu se putea trece. domnule adrian david va rugam sa depuneti la trezorerie 10.000 euro --costul acestei plimbari cu elicopterul. copii de care se facea caz au dat interviu la ralitatea : a fost super cu elicopterul. aveau pe putin 12-14 ani. va cerem demisia domnule david.
  • +3 (3 voturi)    
    30 turisti (Duminică, 12 iulie 2009, 22:25)

    catalin [anonim]

    are dreptate 100%
    de la Negoiu se poate cobori pe mai multe trasee, care oricum sunt POTECI, nu drumuri forestiere.
    As vrea si eu sa urc pe drum forestier pe Peleaga, Retezat, Moldoveanu, La Om(in Piatra Craiului) etc. Doar niste tampiti care sunt sefi cred ca ne pacalesc, si la inchirierea elicopterului isi iau spaga. Pun pariu ca elicopterul nu este de la Smurd, ci de la o firma privata..... poate din Brasov, poate.... Sibiu!!!????
  • +3 (3 voturi)    
    Cu piciorul (Duminică, 12 iulie 2009, 22:30)

    kinn [anonim]

    La Negoiu se ajunge cu piciorul, pe poteca, si se coboara tot cu piciorul. A, o fi distrus drumul forestier de jos, din camp, din sat, care duce la sosea. Asta nu se cheama ca sunt "blocati la Cabana Negoiu din Muntii Fagaras, dupa ce ploile au distrus drumul de acces in zona ".
  • +2 (2 voturi)    
    ar mai fi de adaugat... (Duminică, 12 iulie 2009, 22:53)

    mozzy [utilizator]

    Asta se intampla in Fagaras dupa ce a fost distrus de defrisari masive; in zonele Barcaciu si Negoiu au fost doborati masiv copacii, apoi carati prin toate mijloacele posibile jos: s-au infintat funiculare iar drumurile forestiere au devenit impracticabile de catre turisti din cauza ca au fost "arate" cu butuci tarati de tractoare. Bine inteles, defrisarie sunt ilegale, dar acolo toti sunt prieteni buni, iar treaba merge, nu-i deranjeaza nimeni. In curand vor aparea si "sinistratii" la fiecare ploaie din zona, cand muntele ramas fara copaci o va lua la vale.
  • +1 (1 vot)    
    Asa le trebuie (Duminică, 12 iulie 2009, 23:48)

    un roman [utilizator]

    Turisti de vreme buna care merg cu masina pe varful muntelui ca sa mai lase niste PET-ruti si cacati dupa ei.

    Ia sa faca bine si sa coboare pe jos ca tot omul care stie ce inseamna sa mergi la munte.
  • +1 (1 vot)    
    Audit si demisie (Duminică, 12 iulie 2009, 23:51)

    Ioan Banciu [anonim]

    Seful Salvamontului este in audit datorita incompetentei si lipsei de profesionalism de care a dat dovada de ca cand conduce salvamontul Sibiu. Adrian David nu e in stare sa repare masinile de interventie sa intretina echipamentul salvamontului si la orice interventie se plimba cu elicopterul pe banii nostrii.De ce sa evacuezi 50 de oameni perfect sanatosi cu elicopterul pentru cativa arbori cazuti pe drumul forestier ? Stiti cati bani costa o interventie de acest gen cu elicopterul ? Mii de euro si asta pentru ca un om nu stie sa-si faca treaba. In tot acest timp alte persoane accidentate si cu urgente reale nu pot beneficia de asa ceva.Turistii au urcat pe jos si pot cobora tot pe jos. Nu cazut nici un pod nu sa prabusit nimic, turistii sunt sanatosi si bine.NU ESTE O ORGENTA DOMNULE DAVID. Incetati sa cheltuiti banii pe masini 4x4 dar care sunt facute pentru oras si pe interventii cu elicopterul sau prime de merit pentru prietenii si nu pentru salvamontistii care isi fac cu adevarat meseria.
  • 0 (0 voturi)    
    Shlaparii tati (Luni, 13 iulie 2009, 12:05)

    ruxi [anonim]

    Probabil ca erau turistii care merg sa bea un suc la "cabana" de pe varful negoiu. Plecati la 10 dim din porumbacu cu o sticla de juma de apa la 4 persoane.
    Da lasa sa mai stea la cabana negoiu, se mai baga bani in economia locala :)
  • 0 (0 voturi)    
    .... (Luni, 13 iulie 2009, 13:22)

    sabie [anonim]

    pai ne-am invatat cum ploua putin sa ne credem sinistrati,oameni aia puteau sa stea inca 2 zile..si sa coboare pe jos, puteau sa coboare si fara elicopter dupa cateva ore....oare cati oameni au fost sinistrati cu adevarat in week-end-ul asta dar nu au aparut la stiri?cand tv-urile nu mai au ce sa dea pe ecran..aduc..elicopterul.....cand autoritatile atrag atentia de la adevaratele probleme..gen..defrisari(langa barcaiciu si in alte zone....)..constructii in zone protejate.lipsa fonduri.pt rezervatii..etc..aduc un elicopter..pt a arata ca le pasa..de voturi..nu de oameni....in loc sa mai chemam elicopterul(cat inca mai avem pe la mai si mapn)..mai bine dam bani aia pt a planta alti copaci....poate televiziunile care au dat stirea sa faca si un reportaj cu defrisarile din zona...si din alte zonbe montane... dc nu fac asta?nu au comanda de la patroni?
  • 0 (0 voturi)    
    pe jos se poate... (Luni, 13 iulie 2009, 13:47)

    george - sibiu [anonim]

    ...ca sa ajungi la cab. Negoiu mergi cu masina pana la capatul drumului dinspre Porumbacu, dupa care lasi masina si-ti continui urcarea pe poteca inca aprox 2 ore. Cu siguranta ca masinile vor ramane blocate la capatul potecii pana la refacerea drumului, dar poti ajunge la Porumbacu pe jos, fiind vorba de aprox 20 km de mers (in afara de poteca aceea de 2 ore). Nu-ti trebuie echipament sofisticat sa mergi la cabana, dar chiar pe tocuri trebuie sa fii ori masochist, ori putin dobitoc. Cab Negoiu este la aprox 1500 m altitudine si nu are nimic in comun cu vf. ce este la 2500, decat numele si proximitatea.
    Copii nu aveau cum ajunge sus decat pe jos ori carati in spate, asa ca nu vad de ce ar trebui dati jos cu elicopterul.
    Faptul ca David este/nu este face/nu face nu stiu cata relevanta are in cazul de fata.
  • +1 (1 vot)    
    Am nevoie de un elicopter pe banii vostri (Luni, 13 iulie 2009, 14:25)

    Duda [anonim]

    Domnule David si Ioan Banciu...In fata casei mele sa forrmat un paraias de la ploaie si nu pot sa-l trec ca sa ajung la masina mea de teren. Nu vreau sa astept 1 zi pana se scurge apa si nu vreau sa ma ud. Trimiteti va rog ekicopterul la mine sa ma duca si pemine la masina. Elicopterul poate ateriza fara problema pe ternul meu de golf din spatele casei. Stiu ca dumneavostra aveti inima mare si platitorii de taxe din tara asta nu vor protesta la acesata cheltuiala de 10.000 Euro.... Asta in timp ce tara arde.
  • 0 (0 voturi)    
    Operatiune reusita (Luni, 13 iulie 2009, 17:24)

    Adrian David Salvamont Sibiu [anonim]

    In urma comentariilor doresc sa fac cateva precizari : La ora cand am luat decizia de interventie cu elicopterul nu cunosteam prognoza meteo. pe urmatoarele zile.Nu stiam starea pshica si fizica a turistiilor aflati la cabana. Din relatarile de la fata locului drumul forestier era impracticabil. Turistii sau plans ca nu mai au curent electric ca trebuie sa ajunga le serviciu si nu mai pot astepta. Varianta cu elicopterul nu presupunea alte eforturi organizatorice din partea Salvamontului Sibiu. Nu am stiut ca turistii de la Barcaciu vor cobora azi pe jos si am vrut sa-i aduc si pe ei cu elicopterul. Prefectura judetului Sibiu a fost de acord cu propunerea mea. In situatii de urgenta nu se pune problema costurillor si trebuie sa salvam oamenii aflati in pericol in cel mai scurt timp. Inchipuitiva ca un turist si-ar fi sclantit glezna la coborare. Cum mergeam sa-l aducem jos daca nu puteam trece de apa? Cat despre participarea mea la conferintele MISA nu cred ca e cazul sa comentez..In afara serviciului sunt liber sa fac ce doresc.
    • 0 (0 voturi)    
      asta-i culmea! (Marţi, 14 iulie 2009, 2:44)

      Anca [anonim] i-a raspuns lui Adrian David Salvamont Sibiu

      "Turistii s-au plans ca trebuie sa ajunga la serviciu si nu mai pot astepta"........Cand mergi la munte iti asumi niste riscuri, de ex. poti ramane blocat cateva zile pe-acolo. In schimb noi platim mii de euro elicopterul ca sa ridice niste idioti de la cabana, care probabil nici bocanci nu aveau?
  • 0 (0 voturi)    
    operatiune reusita..... (Luni, 13 iulie 2009, 20:21)

    sabie [anonim]

    operatiune reusita???
    domnule Adrian cum puteti spune ca nu stiati prognoza meteo pt urmatoarele zile?era greu sa va informati?nu face parte din indatoriile dvs?daca incepea o furtuna in momentul aterizarii elicopterului?nu stiati starea drumului forestier?de ce nu s a verificat de catre cineva?poate era deajuns un TRACTOR sa treaca oameni peste apa..nu un elicopter.,.nu stiati ca cei de la cabana barcaciu vor cobora a 2 a zi..?nu tineati legatura cu ei?comoditate?lipsa de profesionalism?
    cat priveste timpul liber si optiunea dvs, aveti dreptate fiecare face ce vrea in timpul liber.
  • 0 (0 voturi)    
    ce s-a intamplat cu masinile turistilor? (Marţi, 14 iulie 2009, 14:23)

    bogdan [anonim]

    Sambata dupa amiaza am coborat de la Cabana Negoiu spre Porumbacu, dupa ce am dormit vineri la cabana. Masina am lasat-o la cariera (pt cine cunoaste zona), cred ca am fost ultimul care a trecut pe drumul forestier spre Porumbacu. Ma intreb ce se intampla cu masinile care au ramas in padure? Cred ca ajutorul cel mai mare era sa li se transporte masinile cumva in sat, nu sa-i transporte pe ei. Poate raspunde domnul de la salvamont. Si cat poate dura pana isi recupereaza turistii masinile?
  • 0 (0 voturi)    
    halal sef de Salvamont (Marţi, 14 iulie 2009, 19:11)

    skantz [anonim]

    1.Cum un sef de salvamont nu stie prognoza meteo pe urmatoarele zile? Pai asta e una din obligatiile lui.
    2. Nu stia starea psihica si fizica a turistilor. Dupa 2 zile de stat la cabana nu cred ca erau intr-o stare prea rea.
    3.Turistii trebuiau sa ajunga la serviciu luni. Nici o problema, si eu si altii am patit-o, am ajuns la servici direct de pe munte, dar n-am chemat elicopterul!
    Domnule, esti total pe langa problema! Da-ti demisia!
    Dar mai intai plateste "excursia " cu elicopterul.
  • 0 (0 voturi)    
    TRAGIC (Marţi, 14 iulie 2009, 22:54)

    DROBU DE SARE [anonim]

    e intr-adevar grav sa nu cunosti starea meteo intreaba-i pe baietii de mai sus sau un copil pe strada ,iti explica el cum e cu google sau meteo ,sau ........... luni dimineata ridicai ochii spre munte si observai ca la 8 era soare (avem poze si film din elicopter) , e mult mai simplu decat sa iti bati capul cum sa anunti presa (macar acum nu trebuie sa mai dai telefoane in miez de noapte si sa te scuzi in fata colegilor ca iti suni prietena ......care oricum era cu tine ca doar ea tinea telefonul la ureche...)probabil te inrosesti si te gatui rau tare in momentul asta.
    daca si-ar fi rupt cine va piciorul pe drum, .....si cadea drobul de sare de pe soba.....si poate se rasturna peste manualul salvatorului montan si se deschidea la paginile alea cu salvarea turistilor si iti aminteai manevrele de coarda necesare , pacat ca un baiat cu atatea calitati a ajuns sa aiba de o mie de ori mai multe defecte (esti dus cu capul).
    nu te acoperi cu plapuma prefecturi ca ei saracii au aprobat elicopterul la indemnul au ,nu aveau oamenii aia de unde sa stie ca tu nu gandesti sau ca aberezi.........ai abuzat de increderea lor........apropo......nu ne spui si noua cum ai aterizat cu elicopterul langa masina salvamontistilor de la cisnadie? macar aia saracii ca si cei de la cartisoara muncesc cu lucrurile de acasa ....tu cand vei pleca de la salvamont inapoi sa faci injectii la gaini ai grija te rog sa te acoperi cu penele lor ca sigur nu vei mai avea haine ....oricum nu stiu cine va purta tricoul ala cu ditamai emblema salvamont ca doar unu a ajuns sef