Constantin Iancu, fostul demnitar PDL acuzat de rapire, a fost achitat de justitia din Craiova

de Marius Mihaiescu     HotNews.ro
Vineri, 10 iulie 2009, 16:26 Ultima ora

Constantin Iancu, fostul director al Agentiei Nationale pentru Imbunatatiri Funciare si fost membru PDL, a fost declarat nevinovat de catre Tribunalul Dolj, in dosarul in care era acuzat de lipsire de libertate, amenintare si constituire de grup infractional.

El fusese trimis in judecata in luna martie. Procurorii DIICOT au anuntat ca vor ataca in recurs decizia curtii.

Pe 21 februarie, Constantin Iancu, directorul Agentiei Nationale pentru Imbunatatiri Funciare, si-a anuntat demisia din functia pe care a ocupat-o doar cateva zile, dupa ce Evenimentul Zilei a relatat ca acesta este invinuit de procurori pentru rapire. Iancu denunta atunci, printr-o scrisoare deschisa, "atacuri de presa concertate".

Potrivit sursei citate, Iancu era cercetat pentru ca "ar fi ordonat, in 2006, rapirea unui om de afaceri si a sotiei acestuia, pentru a-l determina sa-i cedeze actiunile unei companii". Demnitarul ar fi actionat alaturi de alti cinci complici, interlopi din Craiova.

Si acestia au fost achitati.

In urma acestui scandal, izbucnit la cateva zile de la numirea sa in fruntea Agentiei Nationale pentru Imbunatatiri Funciare, Constantin Iancu a demisionat atat de la conducerea acesteia, cat si din Partidul Democrat Liberal. 


Citeste mai multe despre   



















785 vizualizari

  • +6 (6 voturi)    
    comentariu decizie tribunal dolj (Vineri, 10 iulie 2009, 16:34)

    razvan alin [anonim]

    era poate anormal sa fie declarat vinovat, la cita coruptie este in tribunalul din dolj.Se stabileste soarta unui om in functie cit de mare este spaga data.
    Cunosc destule cazuri din tribunalul dolj- este locul unde toti HOTII sunt declarati OAMENI CINSTITI.
  • +6 (6 voturi)    
    hahahah (Vineri, 10 iulie 2009, 16:40)

    zboing [utilizator]

    si dupa ce l-au achitat, magistatii au intrat in greva ca erau prea stresati de la impartitul spagii
  • +1 (7 voturi)    
    Bine (Vineri, 10 iulie 2009, 16:46)

    G [anonim]

    Sa traiti bine. Daca sunteti PDListi.
    • +1 (1 vot)    
      PD-L (Vineri, 10 iulie 2009, 17:52)

      Ioan [anonim] i-a raspuns lui G

      De morti, numai de bine !
      Altfel va luati negative !
    • 0 (2 voturi)    
      sau liberali (Vineri, 10 iulie 2009, 18:06)

      nashu_mare [utilizator] i-a raspuns lui G

      Era in PNL la momentul savarsirii faptei.
  • +2 (4 voturi)    
    ma intreb... (Vineri, 10 iulie 2009, 16:48)

    Nicky [anonim]

    E normal sa fie declarat nevinovat, e cineva vinovat de ceva in romanica? NUUUUU!
    De aici se naste o intrebare.... cum naiba de-s puscariile pline? Aia sa fie atat de amarati sa nu aiba bani de spaga, sa nu aiba bani sa-si cumpere un judecator?
    Asta e o chestie care nu o inteleg!
  • +4 (4 voturi)    
    incredibil!!!!!!!!!! (Vineri, 10 iulie 2009, 16:50)

    bogdan [anonim]

    am vazut tot reportaju pe realitatea, cu poze cu oamenii aia, in pielea goala, cu pancarte, "imi pare rau ca m am pus cu domn costel", si asta scapa... nu mai am nimic de zis, decat bravo, suntem o tara de amarati
  • -3 (5 voturi)    
    Si inca n-au plecat toti (Vineri, 10 iulie 2009, 16:52)

    gigi [anonim]

    ....magistratii corecti din sistem.
    Sa vezi atunci cand vor pleca toti. Pentru ca in conditiile actuale acesta e trendu'. Sa traiti bine.
  • +4 (6 voturi)    
    mda (Vineri, 10 iulie 2009, 17:07)

    PaulR [utilizator]

    Faptul ca dl Constantin Iancu si-a legat una dintre victime cu lantul de gat si i-a facut poze in pielea goala inteleg ca e considerat ceva normal. El va avea astfel posibilitatea sa aplice astfel de tehnici de negociere in continuare.

    Deoarece justitia l-a achitat banuiesc ca poate fi numit din nou in functia de director al Agentiei Nationale pentru Imbunatatiri Funciare, nu? Ca doar e 'curat' si oricum guvernantilor nu le pasa ce oameni numesc.
  • +3 (3 voturi)    
    verdict anormal (Vineri, 10 iulie 2009, 17:11)

    nea gica [anonim]

    Justitia din Rromania doarme. Cea mai buna dovada in acest sens este sentinta de azi. Este normal sa fie declarat nevinovat dar nu inteleg de ce nu sunt trasi la raspundere cei ce i-au inscenat odioasa "intamplare". Ar trebui sa plateasca si cheltuielile de judecata, sa fie trasi la raspundere domne!

    Cumva judecatorii au luat act de ce scria pe tablita acelui amarat si s-au gandit la randul lor sa nu se puna cu domn costea?
  • +2 (2 voturi)    
    bai baiteti (Vineri, 10 iulie 2009, 18:02)

    kalu [anonim]

    pai nici nu ne asteptam sa dati un alt verdict stresatilor ce sunteti. Si acum ca m-am plictisit de voi, duceti-va si faceti greva ca si asa ...
  • +1 (1 vot)    
    Vigilante justice (Vineri, 10 iulie 2009, 19:20)

    max [anonim]

    daca atunci cind lucreaza face numai prostii poate ca ar fi mai bine ca justitia sa ramina in greva permanenta iar noi sa incepem sa ne facem singuri dreptate. Se pare ca ne pricepem mai bine.
    Si e mai ieftin.
  • +2 (2 voturi)    
    JUDECATORII (Vineri, 10 iulie 2009, 19:36)

    gepeto [anonim]

    pretind ca legile nu sunt bune. Cum dracu la persoane diferite cu aceleasi legi, judecatorii adopta atitudini si verdicte diferite. Pentru sechestrare de persoane, Becali, care le-a dat de baut celor sechestrati, este tinut in arest preventiv, iar jigodia asta care i-a umilit pe amaratii aia pentru ai excroca este gasit nevinovat. In cazul Becali, aia mai erau si hoti dovediti. In alte tari asa ceva este legal si se numeste "arest cetatenesc".
    Cu asa justitie in curand vom avea din nou haiduci.
  • +1 (1 vot)    
    Da' cand au avut timp (Vineri, 10 iulie 2009, 19:39)

    Gimmy [anonim]

    sa-l achite, dom'le!?
    Ca parca erau in greva, suspendau sedintele, ceva de genul asta!

    Sau si asta a fost un demers in interesul legii!?... a legii lor, a mafiotilor curatati cu Dero-ul justitiei romane!

    Pai sa nu pui mana pe arma si sa-ti faci singur dreptate!? Nu e mai simplu asa in loc sa te chinui ani de zile cu avocati si expertize, amanari de termene!? si pentru ce? Ca in final cel care te-a agresat/impuscat/accidentat/furat sa fie achitat de niste imputiti ajunsi in robe de magistrat!?
  • 0 (2 voturi)    
    Asa D.A. Justitie ! (Vineri, 10 iulie 2009, 20:10)

    Monica Macovei [anonim]

    Asa D.A. DREPTATE si ADEVAR !!!! Multumim regimului Basescu, in timpul caruia se pot intampla astfel de fapte....

    Basescu Presedinte: un altfel de presedinte
    ****************************************************
    O altfel de Justitie
    Coruptia: peste bord!

    Basescu Presedinte o spune de pe acum: toti cei care vor sa cumpere tacerea Justitiei cu bani sunt aruncati peste bord fara drept de apel! Suprematia legilor în viata tarii este sfânta!
    Toti cei care au transformat Justitia într-o unealta în lupta politica sau o cârpa de sters mizeriile pe care le fac ei în goana dupa bani si dupa putere sunt aruncati peste bord fara drept de apel!
    Basescu Presedinte garanteaza independenta Justitiei si neutralitatea acesteia în raport cu politicul. Vegheaza ca oamenii competenti, responsabili, ca Stolojan, sa fie respectati si nu santajati. Si face ca drepturile si libertatile cetatenilor sa fie respectate pe deplin.
    *******************************************************
    http://web.archive.org/web/20060501123722/www.basescu.ro/?sec=3
  • -1 (3 voturi)    
    Dreptate numai pentru Basescu .... (Vineri, 10 iulie 2009, 20:27)

    Moromete [anonim]

    Traim intr-un stat ce se apropie de in fapte de unul mafiot sau unul controlat de un cartel al drogurilor precum cel columbian. In Romania drogul il reprezinta banul public, al nostru, al statului, adica al nimanui dupa ce-l scoatem din buzunare pe taxe si impozite si asta ca sa "mearga tzara bine" ; Singura dreptate iesita la lumina a fost oglindita de "muschii presedintelui" atat in partidul care l-a propulsat cat si in tara. Altfel justitia nu misca nimic numai la comanda piratului, legea este numai ptr "consultare" ; Ma intreb daca acest mafiot care l-a crescut pe Berceanu ar fi sechestrato pe EBA, ce s-ar fi intamplat? Altfel este curat ca lacrima doar face parte din haita ! Ce soarta avem noi romanii, dupa ce am fost condusi de comunisti si apoi de securisti, acum am ajuns la mila mafiotilor care au ajuns sa-si puna in fruntea tarii seful... Traim intara in care geniile pleaca, taranii raman tarani vesnic in satele catre ramn vesnice sate, si in care "politicienii" ,mint crunt de 18-20 ani; Oare cati trebuie sa mai moara ca la noi aici acsa sa fie curata dreptate ? cati domnule presedinte? cati domnule Geoana/Iliescu, cati domnule Antonescu? Totusi sa nu indrazniti sa raspundeti, tacerea este cel potrivit raspuns, apoi sigur faptele ...
  • +1 (3 voturi)    
    Cum e dreptatea ta, Basele ?... (Vineri, 10 iulie 2009, 21:16)

    Marse [anonim]

    ... lasi civilii nevinovatzi la mana interlopilor jegoshi, ma nenorocitule ? Marinar boschetar, te-am sustinut la referendum, dar acum, voi lupta cat pot sa te vad in parnaie ! Tu si jegul de Berceanu sunteti o plaga scarboasa ce trebuie arsa cat pa repede, dobitocule !
  • 0 (0 voturi)    
    NORMAL (Vineri, 10 iulie 2009, 23:26)

    cristus [anonim]

    asta e normalitatea in Romania.
    Nu conteaza ca era PNL, PSD sau PDL, conteaza ca a contibuit, probabil, la campania electorala si acum isi primeste rasplata.
    Nu conteaza ca un om a fost umilit mai ceva decat un sclav de catre stapanul lui.
    Asta e Justitia "independenta".
    Sa va ia dracu pe toti !!!
  • 0 (0 voturi)    
    Evidente masinatiuni anti PD-L ! (Sâmbătă, 11 iulie 2009, 12:54)

    martin [anonim]

    Nu cunosc nici activitatea ,nici eventualele calitati ale acestui Constantin Iancu si nu am nici o simpatie pentru o astfel de fata patibulara.
    Dar nu pot sa nu vad ca atat timp cat a fost in PNL, nu a avut loc vreo campanie de presa si ca daca intra in PSD, nimeni nu ar fi avut nimic de spus.
    Cum a intrat in PD-L si a mai primit si o functie, s-a declansat la nivel national si local o mare campanie de presa, poate nesprijinita pe fapte ci pe ura presei tot mai mogulizate, impotriva PD-L si lui Basescu. Cam asa ceva avem la o scara mult mai mare in cazul Monica Iacob Ridzi.
    In cazul Costel Iancu insa justitia s-a pronuntat si desi nu e ceva definitiv si fara a nu vedea si racilele justitiei, mi se pare totusi evident ca in majoritatea cazurilor faptele sunt foarte subtiri, iar campania de presa cu totul neobiectiva,interesata si manipulanta !