VIDEO UPDATE Fetita de doi ani si jumatate care a cazut intr-un put de zece metri intr-o localitate din Calarasi a murit

de R.P.     HotNews.ro
Joi, 9 iulie 2009, 10:14 Ultima ora

O fetita de doi ani si jumatate din Valcelele (jud. Calarasi), care a cazut intr-un put adanc de zece metri, a fost scoasa la suprafata fara viata, dupa aproape opt ore de eforturi ale echipelor de salvare.

Tragedia a avut loc in curtea familiei micutei. Fetita a cazut intr-un put, in timp ce incerca sa-si recupereze o jucarie care cazuse inauntru. Imediat dupa accident, familia a chemat pompierii de la Inspectoratul pentru Situatii de Urgenta Calarasi.

Colonelul Gheorghe Popa, seful ISU Calarasi, a declarat pentru Mediafax ca fetita era nesupravegheata de parinti in momentul producerii accidentului, iar putul era neacoperit.

Medicii SMURD au declarat ca, in momentul in care fetita a fost scoasa la suprafata, ea nu mai avea semne vitale. Incercarile de resuscitare nu au avut succes.  

Mama fetitei si bunicul sau au avut nevoie de asistenta medicala, ei lesinand dupa ce au aflat ca micuta a murit.



Citeste mai multe despre   























3637 vizualizari

  • -1 (1 vot)    
    ! (Joi, 9 iulie 2009, 13:12)

    cititor [anonim]

    Dumnezeu sa o tina in viata!
  • -1 (1 vot)    
    deznodamint nefericit (Joi, 9 iulie 2009, 16:55)

    Natalia [anonim]

    A murit, saracuta! Dzeu sa o ierte, si sa le dea putere parintilor!
    • +3 (5 voturi)    
      dzeu nu exista si parintilor le tre minte,nu puter (Joi, 9 iulie 2009, 17:20)

      lolz [anonim] i-a raspuns lui Natalia

      daca aveau minte poate supravegheau copilul si/sau acopereau putul.

      pt toti aia care sunt nostalgici dupa vremurile cind copiii erau lasati nesupravegheati, de capul lor sa se joace prin parcuri sau pe strazi, cu jucarii neverificate (si poate pline de vopsea cu plumb si alte mizerii) fara reguli si fara legi care sa-i protejeze: ASTA VI SE PUTEA INTIMPLA SI VOUA. faptul ca ati supravietuit inseamna ca ati avut noroc.

      faptul ca acum se fac legi pt protejarea copiilor e un lucru bun. nu sa-i sufoci, dar cu putina atentie poti sa reduci riscurile unor astfel de accidente stupide.

      pe de alta parte intr-o tara unde o gramada de oameni si-ar vinde copiii pt bani de-o tuica si unde o gramada de copii sunt batuti, chinuiti, maltratati, abuzati etc, nici nu e de mirare ca sunt zeci de mii de parinti denaturati si indolenti carora nu ar trebui sa li se permita sa aiba si sa creasca copii pt ca nu-s capabili sa aiba grija de ei.
      • -2 (2 voturi)    
        rusine! (Joi, 9 iulie 2009, 23:48)

        Viorel [anonim] i-a raspuns lui lolz

        Domnul "Dumnezeu nu exista", rusine sa iti fie. Rusine ptr ca esti indobitocit in 2 feluri:
        - Dumenzeu exista si sper sa ti se descopere si tie asta mai inainte sa fii pe patul de moarte
        - Oamenii sunt facuti sa fie liberi si copiii sa se joace. Pun pariu ca tu nu ai nici un copil dar tii lectii despre protectia copiilor. Nu, nu protectia este solutia ci buna intelegere intre oameni, si oamenii sa aibe timp sa se ocupe de ocupatia copiilor, caci acum sunt fortati sa munceasca pe branci in acest sistem sclavagist, dar protectionist.

        Rusine inca o data, ateule!

        Parintilor, Dumnezeu sa va intareasca si sa va ajute!
        • +1 (1 vot)    
          faci spume la gura si esti incoerent (Vineri, 10 iulie 2009, 1:54)

          lolz [anonim] i-a raspuns lui Viorel

          "Oamenii sunt facuti sa fie liberi si copiii sa se joace [...] nu protectia este solutia"

          sa-ti lasi atunci copiii sa se joace prin santiere, pe mijlocul autostrazii sau pe niste cimpuri minate. o sa imi para rau de ei, dar macar asa nu se mai inmultesc prostii. e o chestie numita evolutie, unde exemplarele mai retarde sunt eliminate din bazinul genetic.


          "oamenii sa aibe timp sa se ocupe de ocupatia copiilor"

          ???

          n-ai logica. in plus parca ziceai ca nu protectia e solutia.


          "acum sunt fortati sa munceasca pe branci in acest sistem sclavagist, dar protectionist"

          nu ca-ti place sa trindavesti ? te cam feresti de munca, nu ? esti cumva popa ? iti place pomana.

          in plus, iar esti incoerent. sclavagist dar protectionist ? ce vrea sa zica asta ? macar tu ai habar ce vrei sa zici ? probabil ca nu.


          as zice ca esti spalat pe creier, dar asta ar insemna sa te "acuz" ca ai creier. ceea ce e clar ca nu e cazul.
  • -2 (2 voturi)    
    Macar... (Joi, 9 iulie 2009, 16:59)

    decisss [anonim]

    ..sa se faca o fantana buna pentru tot satul ala...daca tot s-au pricopsit cu asa groapa.

    "fantana georgianei"...
    • +2 (2 voturi)    
      aha (Joi, 9 iulie 2009, 19:04)

      MirceaA [anonim] i-a raspuns lui decisss

      ai cap doar ca sa nu-ti ploua in gat
  • -4 (4 voturi)    
    chemarea (Joi, 9 iulie 2009, 17:01)

    gigi [anonim]

    Dumnezeu isi cheama ingerii...
  • 0 (2 voturi)    
    parere (Joi, 9 iulie 2009, 17:08)

    I.T [anonim]

    Intrucat nu este primul astfel de caz si cu siguranta nici ultimul, consider ca autoritatile ar trebuii sa fie pregatite cu tehnica si echipament specifice acestor situatii. Eu consider ca in primul rand trebuia introdus un bec alimentat la 12V si o camera video cu transmisie prin cablu care ar fi furnizat informatii foarte pretioase, apoi trebuia introdus un furtun cu un balon la capat care odata trecut sub corpul copilei ar fi fost umflat pentru a fixa pozitia. De asemenea trebuia pompat aer cald in permanenta, iar sub control video cred ca s-ar fi putut agata copilul cu un ham. Scriu toate acestea caci poate citeste cine trebuie, iar in alte situatii salvatorii vor fi mai bine dotati si mai inventivi.
  • -1 (1 vot)    
    Pompieri fara scule (Joi, 9 iulie 2009, 17:22)

    OVE [anonim]

    Pentru ca pe viitor sa nu se mai intample ar fi bine ca pompieri sa se doteze cu o scula foarte simpla formata din module de tevi de 2m lungime filetate la capete pentru legare inte ele. In tevi se rotesc niste platbande prinse intre ele cu suruburi si care formeaza astfel o platbanda lunga. La un capat al dispozitivului e pompierul care invarte platbanda, la celalalt capat e un dispozitiv ca o mana ca un cleste care sa apuce copilul de maini si sa-l traga in sus. Nu sunt inginer mecanic dar sigur un astfel de dispozitiv este realizabil si ar salva vieti de copilasi nevinovati.
    • -2 (2 voturi)    
      iar se pricep romanii la de toate, dar nu gindesc (Joi, 9 iulie 2009, 19:13)

      lolz [anonim] i-a raspuns lui OVE

      1. cine manevreaza o scula care poate avea > 100 kg greutate ? tevi destul de solide ca sa ridice o persoana (ca poate nu cad doar copii in puturi) pot cintari ceva.

      2. cum se regleaza forta clestelui si cine si cum o controleaza ? daca o controlezi manual, atunci risti fie sa nu ai destula forta pt a prinde ceva/pe cineva, fie sa folosesti prea multa si sa strivesti oase si poate chiar (prin sectionarea vreunei artere) sa omori victima

      3. cum prinzi tu fix mina copilului ? daca a cazut 10m e f posibil sa se fi lovit la cap si sa-si fi pierdut cunostinta sau sa fie prea lovita pt a se putea misca si intinde mina pt a se prinde sau a fi prinsa de "clestele" ala

      4. daca copilul e inconstient, cum vezi tu ce prinzi cu clestele ala ? fiind o chestie mare si grea, nu ai deloc finete in miscari.

      5. vrei ceva robotizat, cu lumini si camere care sa transmita imagini la suprafata ? deja pretul sare binisor, pt ca e vorba de procesoare, senzori, camere, ecrane pe care sa fie afisate imaginile, panou de control la suprafata etc

      DACA TOT ZICI CA NU ESTI INGINER, MAI BINE TACI DIN GURA. dar nah, sa vorbeasca si nea ion, ca si el e om. n-are creier, dar asta conteaza mai putin.

      cum ziceau divertis cind meritau ascultati: CETATENI, GINDITI !!!!!
      • 0 (0 voturi)    
        romani, votati negativ ginditul (Vineri, 10 iulie 2009, 1:56)

        lolz [anonim] i-a raspuns lui lolz

        cind cineva va zice sa ginditi, votati negativ. ba mai bine, luati-i cetatenia si dati-l afara din tara.

        si dupa aia minunati-va de ce vine unu ca brucan si spune ca romania e "tara lu stupid people".
      • 0 (0 voturi)    
        Ce individ (Vineri, 10 iulie 2009, 9:38)

        OVE [anonim] i-a raspuns lui lolz

        Indivizi de tipul tau adica "Criticul tuturor si in acelasi timp detinatorul adevarului absolut" gasesti peste tot. Nu am scris ideea mea pentru tine, este inutil sa vorbesti cu unul care le stie pe toate si de fapt nimic. Ma gandeam ca poate o citeste un inginer mecanic si chiar o realizeaza practic si un pompier o aproba spre achizitie publica.
        Apreciez de asemenea ideile lui "cris" care a postat mai jos. Genial de simple si practice, mai ales ideea cu balonul. Pentru becul de 12V as recomanda mai degraba LED-uri deoarece nu se arde copilul.
    • +1 (1 vot)    
      am uitat sa adaug (Joi, 9 iulie 2009, 19:15)

      lolz [anonim] i-a raspuns lui OVE

      pt cei care cer masinarii complexe, cu camere video si cu alte sf-uri:

      BAI BAIETI, VOI ATI UITAT IN CE TARA TRAITI ?

      e vorba de romania, de unde sa aiba fiecare comuna asa ceva ? n-au asa ceva nici orasele mari. n-au aparatura nici spitalele, cu atit mai putin fiecare unitate de pompieri.

      asa ca fie va apucati sa construiti voi masinaria si o donati, fie candidati la primarie si dotati pompierii cu asa ceva, fie gura mica.
  • -1 (1 vot)    
    ... (Joi, 9 iulie 2009, 18:15)

    cititor [anonim]

    Sunt foarte trist...
    Am sperat toata ziua.
    Dumnezeu s-o ierte....
  • -1 (1 vot)    
    competenta! (Joi, 9 iulie 2009, 18:42)

    Cristi [anonim]

    Dzeu sa o ierte! Asa este, cel mai adesea suntem noi de vina nu Dzeu! Nu ne punem centura de siguranta in masina, dar ne facem cruce la plecare. Ne lasam in plata Domnului prea mult! Ce s-a intamplat cu fetita cazuta in put e un exemplu pentru ce inseamna birocratia in atragerea fondurilor structurale sau mai rau pentru ce inseamna coruptia. Alimentarea cu apa trebuie rezolvata cat mai repede. La competenta alesilor e deci problema, nu la Dzeu sau la soarta!!! E inadmisibil ca oamenii sa continue sa-si sape puturi, cand sunt fonduri europene pentru alimentarea cu apa, mai ales intr-o tara bogata in resurse de apa, ca a noastra!
    • 0 (0 voturi)    
      Ma tu esti prost ? (Joi, 9 iulie 2009, 23:15)

      Ei na! [anonim] i-a raspuns lui Cristi

      "Ce s-a intamplat cu fetita cazuta in put e un exemplu pentru ce inseamna birocratia in atragerea fondurilor structurale sau mai rau pentru ce inseamna coruptia" !!!!!!!!!!
      Repet: ma, tu esti prost ?
      Te rog sa nu raspunzi.
  • +2 (2 voturi)    
    Banca Transilvania e de vina!!!! (Joi, 9 iulie 2009, 18:45)

    msrp [utilizator]

    Normal nu , ei trebuiau sa acopere putul. Parintii nu au nici o vina. Ei isi pot lasa copiii oriunde si oricum pentru ca altii trebuie sa asigure toate conditiile. O sa cerem pereti imbracat in burete
  • 0 (2 voturi)    
    dumnezeu sa o ocroteasca in ceruri! (Joi, 9 iulie 2009, 19:07)

    cris [anonim]

    Sunt de aceeasi parere cu cel ce a scris articolul de mai jos

    Intrucat nu este primul astfel de caz si cu siguranta nici ultimul, consider ca autoritatile ar trebuii sa fie pregatite cu tehnica si echipament specifice acestor situatii. Eu consider ca in primul rand trebuia introdus un bec alimentat la 12V si o camera video cu transmisie prin cablu care ar fi furnizat informatii foarte pretioase, apoi trebuia introdus un furtun cu un balon la capat care odata trecut sub corpul copilei ar fi fost umflat pentru a fixa pozitia. De asemenea trebuia pompat aer cald in permanenta, iar sub control video cred ca s-ar fi putut agata copilul cu un ham. Scriu toate acestea caci poate citeste cine trebuie, iar in alte situatii salvatorii vor fi mai bine dotati si mai inventivi. !
    • 0 (0 voturi)    
      Solutii (Vineri, 10 iulie 2009, 9:43)

      OVE [anonim] i-a raspuns lui cris

      Bravo. Ideile tale sunt genial de simple si eficiente, mai ales ideea cu balonul. Pentru becul de 12V as recomanda mai degraba LED-uri deoarece nu se arde copilul de la caldura degajata.
      In acelasi timp exista si o solutie legala foarte simpla: obligatia ca toti detinatorii de puturi sa isi monteze gratare sau capace metalice. Statul este fericit: mai are un motiv sa incaseze amenzi
  • -1 (1 vot)    
    primaria sa-i ajute (Joi, 9 iulie 2009, 19:15)

    minea geanina [anonim]

    dumnezeu s-o ierte si eu sunt de acord sa se facao fantana si sa -se numeasaca georgiana
  • -1 (1 vot)    
    tragedie (Joi, 9 iulie 2009, 19:42)

    cristina [anonim]

    Dunezeu sa o ierte! Ceea ce este de ne acceptat este ceea ce au facut televiziunile, nu se poate transmite in direct aceasta nenorocire. Trebuiau sa lase pe cei competenti sa isi faca treaba si sa lase parintii sa isi planga fata in pace! Ce au ajuns sa faca pentru audienta fara sa tina cont de durerea familiei! Rusine!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    asa e viata (Vineri, 10 iulie 2009, 1:03)

    MirceaA [anonim]

    toti trecem pe langa moarte de multe ori, uneori fara sa ne dam seama, dar sa lasi un put descoperit in curte, cand ai copil mic, e inconstienta
  • 0 (0 voturi)    
    solidaritate (Vineri, 10 iulie 2009, 1:04)

    cititor [anonim]

    televiziunile au facut si ele ceea ce trebuia.
    au intretinut atentia asupra acestui caz.
    pompierul care a coborat sa o salveze pe fetita a vazut transmisia de la tv si, desi era liber, a venit si s-a alaturat echipelor de interventie.
    eu am ramas impresionat de toata mobilizarea in jurul acestui caz....medici, pompieri, televiziune, jandarmi, politie.
    bravo lor pentru tot ce au facut.
    o zi grea, terminata dureros.
    Dumnezeu s-o ierte.
  • 0 (0 voturi)    
    incompetenta..... (Vineri, 10 iulie 2009, 14:42)

    florin [anonim]

    Serviciile sociale sunt create pentru oameni, serviciile de protectia copilului pentru copii care se afla in situatie de risc in familie, indiferent cum este acea familie ( neglijenta sau nu ). Asitentul social responsabil de acest caz - aflat se pare in monitorizare - trebuia sa evaluaze corect conditiile de locuit sau potentialele riscuri , dupa cum se vede in acest caz, datorate ( pe langa neglijenta tatalui ) si mijloacelor materiale - o fantana neacoperita. Toate aceste date trebuie regasite in ancheta sociala sau raportul de vizita facut de asitentul social. In urma constatrilor se propun si sugereaza solutii. Ce era atat de greu sa impui parintilor sa-si acopere fantana? In masura in care exista potentiale riscuri, iar parintii raman nepasatori la recomandarile autoritatii in domeniu, copilul poate fi preluat si dat provizoriu in grija unui asitent maternal......
    Desigur, in fond, primul responsabil e parintele.....
    Ma intreb cat de responsabili au fost salvatorii cand au decis sa sape 8 ore in loc sa produca o fractura copilutei dupa ce ii legasera un lant de manuta????
    Un rau mai mic putea preveni un rau suprem in acest caz....lucru destul de important..cine a luat decizia si de ce varianta cea mai grea??
    regret tare mult ce s-a intamplat....
    oare o decizie ferma o putea salva???
    cine a ales varianta asta de salvare?
    cum poti da un interviu dupa cele intamplate spunand ca ti-era frica sa nu disloci un umar???
    cei de la protectia copilului au stat cu mainile in san fara sa vada conditiile precare de locuit??
    • 0 (0 voturi)    
      fetita cazuta in put (Vineri, 17 iulie 2009, 22:57)

      lavinia [anonim] i-a raspuns lui florin

      vad acum pareri foarte interesante ce ar fi putut salva o viata dar de ce nu s-a facut nimic atunci?am teremurat toata ziua si am sperat pt ca si eu am o fetita de 8 ani si un baietel apropiat de varsta fetitei 2 ani, simteam ca-mi pierd eu propriul copil deci spuneti-mi de ce?