Un avion Air France a aterizat de urgenta pe Aeroportul Baneasa, din cauza vremii nefavorabile

de D.G.     HotNews.ro
Luni, 22 iunie 2009, 20:40 Ultima ora

Un avion Air France a aterizat de urgenta, luni seara, pe Aeroportul Baneasa, din cauza conditiilor meteorologice, au declarat, pentru MEDIAFAX, reprezentantii Aeroportului.

Potrivit acestora, cursa a aterizat la ora 19,58 fara probleme. Sursele citate au relatat ca avionul trebuia sa aterizeze initial pe Aeroportul International "Henri Coanda".

Reprezentantii Aeroportului Baneasa au precizat ca starea pasagerilor este buna.

Directorului Aeroportului Baneasa, Gheorghe Mihalcea a declarat ca, dupa aproximativ 15 minute, avionul, cu pasagerii la bord, va decola catre Aeroportul Otopeni.

Mihalcea a precizat ca aterizarea la Baneasa a fost determinata doar de conditiile meteorologice, care nu au permis aterizarea la Otopeni.

Pasagerii nu au fost lasati sa coboare din avion. Aeronava a fost alimentata cu kerosen, dupa care pasagerii au fost dusi pe Otopeni.

Update: Cinci curse aeriene care ar fi trebuit sa aterizeze pe Aeroportul International Otopeni au fost redirectionate, tot luni seara, catre alte aeroporturi, din cauza vremii nefavorabile.


Citeste mai multe despre   























2834 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    metroul va fi un moft (Luni, 22 iunie 2009, 21:55)

    PedaGogu [utilizator]

    ... pentru ca s-a inventat o noua metoda de tranzit de la Baneasa la Otopeni - cu avionul :-) S-a gandit cineva ce e in mintea pasagerilor care stiu ca mai fac o decolare ca sa aterizeze 10 km mai incolo? Si asta dupa ce au servit deja o aterizare de urgenta... Dar ma rog, o fi stiind AirFrance ce face...
    • 0 (0 voturi)    
      c (Luni, 22 iunie 2009, 22:35)

      a [anonim] i-a raspuns lui PedaGogu

      Poate ca s-au gandit ca legatura dintre Baneasa si Otopeni fiind cum este (inexistenta), e mai simplu cu avionul. Plus ca oricum trebuia sa ajunga acolo ca sa ia alti pasageri presupun.
    • +3 (3 voturi)    
      O noua linie express (Luni, 22 iunie 2009, 22:51)

      andreiu [utilizator] i-a raspuns lui PedaGogu

      Se circula greu pana la Baneasa din cauza lucrarilor, dar apoi pana la Otopeni se circula f bine. Nu inteleg de ce au bagat curse de avion intre Baneasa si Otopeni !! :)
  • -4 (10 voturi)    
    traiasca romania! (Luni, 22 iunie 2009, 22:45)

    adyc0lt [anonim]

    asa ceva e demn de romania anului 2009
    nici nu se putea altfel.solutie tipic romaneasca;sa consumi atata kerosen,pentru 10 km pentru ca sa nu platesti taxa pretinsa de nebunii de pe baneasa ,iata ceva demn de romania unui popor timorat.chiar nu s-o fi gasit nici un cap luminat care sa informeze pe seful cel mare care sunt riscurile? si daca se intampla o catastrofa pe drumul intre baneasa si otopeni?
    ei,dar nu,pentru capetele seci din romania care conduc orice in tara asta,nu exista riscuri,nu exista nimic.
    tara,tara , pe mana cui ai incaput......
    • 0 (2 voturi)    
      ady colt..in coltzuri (Luni, 22 iunie 2009, 23:57)

      Vizitiul [utilizator] i-a raspuns lui adyc0lt

      Auzi, da daca ti se rotunjesc coltzurile? :)

      Penal, de cand e Otopeni destinatie finala si absoluta? Avionul pleaca inapoi de unde a venit (adica cursa du-te-vino)...in cazul tau, doar du-te.
    • +3 (3 voturi)    
      avionul nu e autobuz (Marţi, 23 iunie 2009, 0:34)

      Masa [anonim] i-a raspuns lui adyc0lt

      Dar tu te-ai gandit ca la Otopeni sunt pasageri care doreau totusi sa plece la Paris cu acea aeronava, iar ca acel echipaj trebuia sa se intoarca la Paris cu avionul? Decizile se iau la Paris si la escala Air France din Otopeni pe baza protocoalelor pe care compania le are incheiate in Romania.Iar unul este ca nu are drept de operare comerciala pe Baneasa!
  • +3 (3 voturi)    
    terminati cu aberatiile (Marţi, 23 iunie 2009, 1:07)

    socio [anonim]

    avionul ala trebuia sa ajunga la otopeni, putea sa fie si 1 km. Cum era sa-l duca, pe platforma, pe sosea???
  • +2 (2 voturi)    
    ? (Marţi, 23 iunie 2009, 2:30)

    RwO [anonim]

    Atunci cand un avion aterizeaza pe aeroportul alternativ (alternate) din planul de zbor (flight plan) nu inseamna ca a aterizat de urgenta.
  • +1 (1 vot)    
    si (Marţi, 23 iunie 2009, 8:04)

    blabla [anonim]

    acum tot incalzirea globala e de vina?
  • -1 (1 vot)    
    Aterizare Air France la Baneasa (Marţi, 23 iunie 2009, 10:11)

    Un aviator [anonim]

    Foarte actuala zicala:"Mare e gradina ta Doamne !"Atat de multe comentarii ,sa le spun cu blandete, absurde , nu am citit de mult.Foarte mult adevar se ascunde in cugetarea conform careia cantitatea de inteligenta din lume e constanta , in timp ce populatia globului creste vertiginos.Iar rezultatele se vad!Chiar nu se realizeaza faptul ca a fost mai importanta asigurarea sigurantei zborului, a aeronavei si nu in ultimul rand a echipajului si pasagerilor?Daca la Otopeni era furtuna mai bine se risca o catastrofa,numai ca sa se respecte planul initial de zbor?In plus acest plan de zbor contine un numar de variante de rezerva, aeroporturi care sa fie folosite in cazuri speciale care pot apare.Asa ca aterizarea la baneasa se inscrie in limitele normale, nu este o situatie de urgenta!Dupa parerea mea alt lucru apare acum cu pregnanta-avantajul pentru Bucuresti de a avea 2 aeroporturi apte sa preia traficul civil actual,care permit aterizarea si decolarea aeronavelor cu care opereaza Companiile aeriene europene.Acest avantaj nu trebuie anulat in viitor prin inchiderea Aeroportului Baneasa, sufocat pe zi ce trece de constructiile autorizate cu mare larghete de Autoritatea Aeronautica Civila Romana sa fie ridicate la capetele pistei de decolare - aterizare ori in vecinatatea acesteia, in zona de siguranta aeriana.Sa nu uitam planurile fostului prim minisrtu,Tariceanu in acest sens , precum si intentia fostului guvern de a deschide o alta afacere profitabila pentru clientela politica-un alt aeroport pentru Bucuresti , in zona de sud a orasului.Bine ca n-au mai apucat sa-l aprobe!
  • 0 (0 voturi)    
    Stupid people! (Marţi, 23 iunie 2009, 11:17)

    Garett [utilizator]

    Imbecilitatea nu rezida in faptul ca a decolat de pe Baneasa ca sa aterizeze 10 km mai incolo ci in faptul ca "pasagerii nu au fost lasati sa coboare"! In baza carei autoritati a decis capitanul cursei ca, dupa o aterizare de urgenta sa nu lase pasagerii sa coboare? Ce s-ar fi intamplat daca avionul era in flacari, nu-i lasa sa coboare ca sa nu plateasca taxe de aeroport?? Daca s-ar fi intamplat asta in state compania s-ar fi trezit cu zeci de procese pentru "stress emotional inutil"! puteau la fel de bine sa duca avionul gol pe Otopeni.
    • -1 (1 vot)    
      Stupid people ! (Marţi, 23 iunie 2009, 11:42)

      Un aviator [anonim] i-a raspuns lui Garett

      Draga Garett, Te rog sa retii ca avionul nu este caruta, te dai jos cand iti vine!La Baneasa a fost doar o scurta stationare determinata de conditii meteo nefavorabile.Destinatia zborului era Aeroportul Otopeni.De acolo fiecare pasager isi vedea de drumul lui in continuare( pleca acasa, avea conexiuni cu alte zboruri,etc).O situatie de urgenta, de exemplu incendiu la bord, pe care o invoci absolut gratuit, dovedind o mare ignoranta, ar fi fost tratata conform procedurilor stabilite si cunoscute foarte bine de cei implicati in executarea lor ( echipaj, echipe de interventie de pe aeroport,etc),asa ca , daca nu stii despre ce este vorba, mai bine stai deoparte si te documenteaza, inainte de a posta prostii pe internet! MULT SUCCES IN PREGATIRE !
      • 0 (0 voturi)    
        smart asses ! (Marţi, 23 iunie 2009, 13:41)

        alt carutas [anonim] i-a raspuns lui Un aviator

        hai sa fim onesti si sa recunoastem ca scartarii de frantuji n-au vrut sa plateasca taxele de handling pt baneasa, pt ca aveau deja contract cu otopeni.
        bunul simt putea fi aplicat, mai ales ca stiau unde au aterizat :) cand se sonstata la sol ca un avion e in neregula, pasagerii sunt dusi frumos inapoi, cu tot cu bagaje si imbarcati in alt avion. de ce nu puteau fi dati toti jos si reimbarcati doar cei care doreau asta ?
        • -1 (1 vot)    
          smart asses! (Marţi, 23 iunie 2009, 14:10)

          Un aviator [anonim] i-a raspuns lui alt carutas

          Si fara sa-ti dai numele-ALT CARUTAS - din comentariu se putea deduce ocupatia!Argumenteaza CE ERA IN NEREGULA la acel avion pentru debarcarea pasagerilor si transportul lor cu un ALT AVION ? Oare inainte de a te apuca de scris ai citit stirea si comentariile despre ea ?
      • 0 (0 voturi)    
        Conexiuni??? (Miercuri, 24 iunie 2009, 13:13)

        Garett [anonim] i-a raspuns lui Un aviator

        Poti sa-mi dai niste exemple de conexiuni pe Otopeni?? Din cate stiu eu e punct terminus, nu e Schiphol sau CDG, sa stii!