Cutremur de 3,8 grade in Romania

de D.G.     HotNews.ro
Sâmbătă, 20 iunie 2009, 17:59 Ultima ora

Un cutremur cu magnitudinea de 3,8 pe scara Richter s-a produs sambata, la ora 17.10, in apropiere de Giurgiu. Seismul nu s-a resimtit in Bucuresti.

Epicentrul a fost localizat in localitatea Iepuresti, judetul Giurgiu la 24 kilometri sud-vest de Bucuresti, la o adancime de 27 de kilometri.

Seismul a avut o intensitate de 2 pe scara Mercalli.

Sambata s-au mai produs cutremure cu intensitatea de pana la 5 grade pe scara Richter in Indonezia, Grecia si California.

Un cutremur cu magnitudinea de 5,3 grade pe scara Richter s-a produs in 25 aprilie, in jurul orei 20:25, in zona Vrancea, la o adancime de 120 de kilometri.

Seismul s-a resimtit si in zona Capitalei, cu intensitatea de 3 - 4 grade pe scara Mercalli. 

Bucurestiul este recunoscut ca fiind capitala cu cel mai mare risc seismic din Europa. Cladirile cu cel mai mare risc seismic sunt cele din beton armat construite inaintea celui de-al doilea Razboi Mondial, in zona centrala a Capitalei.






Citeste mai multe despre   






















3847 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    si la Bucuresti s-a simtit (Sâmbătă, 20 iunie 2009, 18:09)

    x_ander [anonim]

    S-a simtit si la Bucuresti, atat eu cat si multi prieteni de ai mei au simtit cutremurul ....
    • +1 (1 vot)    
      si eu am simtit (Sâmbătă, 20 iunie 2009, 18:46)

      geo [anonim] i-a raspuns lui x_ander

      si eu am simtit
  • 0 (0 voturi)    
    Cu pisica (Sâmbătă, 20 iunie 2009, 18:11)

    George Hari Popescu [anonim]

    Pisica nu s-a sinchisit prea mult, semn ca nu merita efortul de a se ridica de pe gresia racoroasa. Deci a avut in jur de 3,8 grade, <a href="http://www.cyberculture.ro/blog/2009/06/20/cutremur-20-iunie-2009/">raportarile sunt diferite</a> - http://www.cyberculture.ro/blog/2009/06/20/cutremur-20-iunie-2009/ .
  • 0 (0 voturi)    
    a fost mai babalailor cutremur (Sâmbătă, 20 iunie 2009, 18:17)

    popescu ionel [anonim]

    sa simtit la bucuresti cutremurul.iar vb aiurea in tranvai.
  • 0 (0 voturi)    
    insignifiant de slab (Sâmbătă, 20 iunie 2009, 18:20)

    Traian [anonim]

    Eu l-am simtit in Bucuresti.. m-am panicat o secunda .dar a trecut trepede
  • 0 (0 voturi)    
    Pe bune!!!!!!!! (Sâmbătă, 20 iunie 2009, 18:45)

    yo [anonim]

    L-am ratat si pe acesta,dar las ca-l vad pe Hancu la Diaconescu diseara
  • 0 (0 voturi)    
    cutremur (Sâmbătă, 20 iunie 2009, 19:04)

    d33d33 [anonim]

    s-a simtit in Bucuresti;

    stau la etajul 8 si vedeam cum se misca apa intr-o sticla de 5 litri
  • +2 (2 voturi)    
    Clarificari (Sâmbătă, 20 iunie 2009, 19:13)

    x [anonim]

    Daca magnitudinea e unica, intensitatea e in functie de distanta fatza de epicentru.
    Deci ... intensitatea din paragraful al 3-lea carui punct de la suprafata corespunde? Giurgiu? BucurestI? Paris? Iepuresti?
  • 0 (0 voturi)    
    eu (Sâmbătă, 20 iunie 2009, 23:50)

    Emil [anonim]

    eram fumat. l-am resimtit de cel putin 7,5 pe richter! sa se scrie asta la gazeta!
    • 0 (0 voturi)    
      Ai grija... (Duminică, 21 iunie 2009, 11:26)

      Aph [anonim] i-a raspuns lui Emil

      ...sa nu iti faci planuri ca azi votezi cu EBA, votul a avut loc cu 2 saptamani in urma :-)))
  • 0 (0 voturi)    
    . (Duminică, 21 iunie 2009, 13:03)

    fgjrt [anonim]

    eu stau la 10 si nu am simtit nimic nimic.
  • 0 (0 voturi)    
    CUTREMUR (Duminică, 21 iunie 2009, 18:48)

    pandelica [anonim]

    IERI S-A SIMTIT CUTREMURUL IN BUCURESTI
  • 0 (0 voturi)    
    S-a simtit la Bucuresti (Duminică, 21 iunie 2009, 21:48)

    Mona [anonim]

    Cum puteti sa dati asemenea stiri? Cutremurul s-a simtit la Bucuresti. Eu stau la etajul 4, intr-un bloc de 10 etaje. Daca eu l-am simtit, iar lustra s-a miscat destul de mult, imi inchipui ca cei de la etajele superioare l-au simtit si mai bine.
  • 0 (0 voturi)    
    vechi (Duminică, 21 iunie 2009, 23:32)

    sugarici [anonim]

    nu s-a simtit
    eu faceam dragoste si nu simteam decat vibratiile prietenei