Liderul unui puternic cartel columbian de trafic de droguri - arestat la Bucuresti, in timp ce negocia cumpararea unui avion

de Marius Mihaiescu     HotNews.ro
Vineri, 12 iunie 2009, 17:43 Ultima ora

Seful unui puternic cartel columbian de trafic de droguri, cautat de Statele Unite, a fost arestat miercuri la Bucuresti, cu ajutorul Agentiei americane de lupta impotriva drogurilor, a anuntat vineri Politia Romana, intr-un comunicat de presa.

Jesus Eduardo Valencia Arbelaez, in varsta de 49 de ani si avand dubla cetatenie, mexicana si columbiana, "a fost retinut in zona unui hotel, locatie aleasa pentru a pune la punct detaliile unei tranzactii privind achizitionarea unui avion, mijloc de transport care urma a fi folosit la transportul cocainei din America de Sud in Statele Unite ale Americii".

Barbatul facea obiectul mandatului international de arestare preventiva, emis de judecatorul magistrat din cadrul Curtii Districtuale a Statului New-York, pentru conspiratie, distributie si posesie de droguri.

Curtea de Apel Bucuresti a emis mandat de arestare preventiva pentru 29 zile si, totodata, au fost demarate si procedurile de extradare a acestuia catre Statele Unite ale Americii.


Citeste mai multe despre   



















3457 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    droguri (Vineri, 12 iunie 2009, 17:47)

    pal [anonim]

    nu cred sa il poata retine prea mult ca.. de e ..romania
  • +4 (4 voturi)    
    La schimb cu Necolaiciuc? (Vineri, 12 iunie 2009, 17:51)

    intreb si eu [anonim]

    ...
  • +1 (1 vot)    
    ar putea sa faca schimb... (Vineri, 12 iunie 2009, 17:57)

    gaboi [anonim]

    ... cu Necolaiciuc (fostul bos CFR). se aude ca e in America dar ca americanii nu vor sa-l extradeze ca cica nu e grav. ca a facut doar questii civile, nu penale...

    omu are bonus 17 mil de parai. mai bine ii cheltuie in State decat la mititica in Romania ...
  • +1 (5 voturi)    
    servicii ...reciproce.. (Vineri, 12 iunie 2009, 18:03)

    crunta realitate [anonim]

    Noi le predam infractorii,dar americanii isi bat joc de noi gazduind pe cei ce ne-au jefuit...
    Sa-l predam la schimb..
    • +5 (7 voturi)    
      extradare cu cantec (Vineri, 12 iunie 2009, 18:23)

      daniel [anonim] i-a raspuns lui crunta realitate

      Atentie, Necolaiciuc nu este extradat din cauza partii romane! Conteaza cum motivezi cererea de extradare. Cum procedeaza ai nostri cand nu doresc recuperarea infractorului, ci doar un joc de glezna pentru a linisti opinia publica? Scriu la misto cererea de extradare, punand la motive ceva de genul "numitul X este cercetat pentru ca a scuipat in metrou". Evident ca o astfel de cerere ajunge la cos. Apoi, se explica ziaristilor romani ca "organele abilitate au facut demersurile necesare" dar americanii nu vor sa-l predea pe cremenal.
  • +1 (1 vot)    
    Cand?... (Vineri, 12 iunie 2009, 18:19)

    silvia h [utilizator]

    Dar pe cei care au spart casele de schimb valutar si au facut si crime, cand si cine-i va prinde? Sa-i solicitam pe politistii din China ori pe cei din Congo?
  • -3 (7 voturi)    
    asa cum spuneti... (Vineri, 12 iunie 2009, 18:20)

    Body [anonim]

    noi ne conformam ca asa vorei si il predam frumos americanilor, iar ucigasul lui Teo Peter e bine mersi...nu mi-as dori sa fiu un factor de decizie in tara asta, dar cateodata diplomatia nu are ce cauta si oricat ar parea de absurda o rupere a "legaturilor" cu america nu mi s-ar parea intr-atat de grava...nemtii si francezii chiar s-ar bucura...ca simplu cetatean, eu nu primesc nimic de la americani, nici macar viza daca m-as duce sa ma umilesc sa le-o cer, pe cei care gresesc in fata cetatenilor si justitiei romane la fel nu-i extradeaza, in afganistan deja cred ca avem destui morti, asa ca mi s-a cam acrit de descalecarea americanilor...e mai degraba incalecare
  • +1 (1 vot)    
    Pacat (Vineri, 12 iunie 2009, 19:42)

    H2SO4 [anonim]

    ....se vor scumpi drogurile. Sa ne facem provizii cat mai putem la preturi mici, mici de tot (punem o lupa?)
  • -1 (1 vot)    
    sa-l judecam in Romania (Vineri, 12 iunie 2009, 23:18)

    goe [anonim]

    Nu mai bine ii vindeam un avion, pe criza asta? De ce le prindem noi infractorii la americani? Pe columbianul asta ar trebui sa cerem urmatorul pret: ucigasul lui Teo Peter, Necolaiciuc (cu tot cu bani), plus vreo 5 milioane de EURO. Daca nu platesc, sa-i dam drumul si sa-l prinda ei. Sau sa-l judecam in Romania in libertate, cam cum l-au judecat ei pe criminalul ala care l-a omorat pe Teo Peter. Parerea mea.
    • 0 (0 voturi)    
      POLITIA ROMANA nu l-a vazut la fata pe individ (Sâmbătă, 13 iunie 2009, 9:58)

      Adi [anonim] i-a raspuns lui goe

      Stai linistit ca oricum ei l-au prins... Procedura a foat urmatoare: DEA l-a legat pe individ, dupa care a anuntat autoritatile romane (datorita scandalului cu detinutii CIA mutati dintr-o tara in alta), asa ca ne-au spus "vedeti ca noi il avem, voi faceti actele cum ca l-ati arestat si actele de extradare. Noi luam gagiu, voi luati gloria..."
  • 0 (0 voturi)