VIDEO Judecatoria sectorului 1: Gigi Becali nu poate parasi Romania

de V.M.     HotNews.ro
Marţi, 9 iunie 2009, 16:14 Ultima ora

Judecatorii au hotarat marti ca Gigi Becali nu poate parasi Romania. Judecatoria sectorului 1 a decis sa respinga cererea proaspatului europarlamentar de a-i fi ridicata interdictia de a parasi tara. Decizia poate fi insa atacata cu recurs.

"Vom declara recurs si vom cere judecarea la Tribunalul Bucuresti", a declarat la Realitatea TV avocatul Catalin Dancu, cel care il reprezinta in instanta pe Gigi Becali.

Interdictia de a parasi tara i-a fost impusa lui Becali in dosarul in care acesta este urmarit penal pentru lipsire de libertate.

Controlul judiciar aplicat patronului stelist a fost, in schimb, modificat, in sensul ca acesta poate sa mearga prin tara.

Gigi Becali a obtinut, potrivit rezultatelor partiale de la alegerile de duminica, mandat de europarlamentar. Acesta a fost propus pe listele PRM, in timp ce se afla in arest preventiv.

In 17 aprilie, Gigi Becali a parasit arestul preventiv, dupa ce a fost eliberat sub control judiciar. Instanta i-a impus lui Gigi Becali sa nu paraseasca Bucurestiul sau judetul Ilfov fara o incuviintare prealabila din partea anchetatorilor, sa se prezinte ori de cate ori este citat la instanta sau la Parchet si sa nu se apropie de partile vatamate din dosar. 



Citeste mai multe despre   























3110 vizualizari

  • +14 (18 voturi)    
    Never! (Marţi, 9 iunie 2009, 16:32)

    Alex [anonim]

    Astia-s nebuni la cap? Cum sa-i dea drumul afara din tara. Nu de-ajuns ca isi bate joc de noi toata media europeana? Atat ne mai trebuie. Sa scape si Oieru asta la Europa...IN PARLAMENT!! Va dati seama ce comedie iese? Caragiale va fi depasit cu mult
    • +8 (12 voturi)    
      free jiji, sa-l cunoasca si europenii (Marţi, 9 iunie 2009, 16:58)

      lolz [anonim] i-a raspuns lui Alex

      ar fi pacat sa ii lipsim de asa o experienta. ei nu invata caragiale in scoala, asa ca macar un personaj de-al lui sa cunoasca.
      • +2 (6 voturi)    
        Eu stiu... (Marţi, 9 iunie 2009, 17:02)

        Alex [anonim] i-a raspuns lui lolz

        Am impresia ca nu vor putea intelege, atat complexitatea personajului, cat si trasaturile comicului caragialesc
      • +3 (3 voturi)    
        niste tzarani (Marţi, 9 iunie 2009, 21:39)

        cosmin [anonim] i-a raspuns lui lolz

        o idiotenie. cum sa nu-l lase sa plece?!!
        ar trebui sa nu-l mai lase sa intre-napoi!!!! :D
    • +4 (6 voturi)    
      Din ziare independente (neoficioase cda hotnews) (Marţi, 9 iunie 2009, 17:19)

      Titirca1 [utilizator] i-a raspuns lui Alex

      Într-un articol cu titlul "Ascensiunea naţionaliştilor", ziarul canadian National Post aminteşte afirmaţiile lui Gigi Becali, înainte de a se alia cu Vadim Tudor: "Trebuie să salvez România de la acest cancer numit Vadim şi să îl scot din politică".
  • +9 (13 voturi)    
    se poate cu semnatura electronica? (Marţi, 9 iunie 2009, 16:33)

    n-am [utilizator]

    Se fac tranzactii de milioane de euro electronic, de ce n-ar fi si Gigi europarlamentar la ID?
    • +2 (4 voturi)    
      Bravo e una din cele mai bune idei (Marţi, 9 iunie 2009, 17:20)

      Titirca1 [anonim] i-a raspuns lui n-am

      problema ar fi insa folosirea Pc-ului si semnatura electronica de catre un anume cioban analfabet.
      • +2 (4 voturi)    
        are 11 consilieri (Marţi, 9 iunie 2009, 17:31)

        n-am [utilizator] i-a raspuns lui Titirca1

        sa nimereasca butoanele!
  • -7 (17 voturi)    
    Justitie (Marţi, 9 iunie 2009, 16:34)

    HopaMitica [anonim]

    Dar de mafiotii care au facut avere pe banii statului si protejati de legi , lor de ce nu le pune interdictie nimeni ?
    Dar afaceristii cu petrolul tarii , resursele, aurul, finantele, industria, rafinarea , ei de ce sunt liberi ?

    Pe Becali l-au gasit ? De gazon au nevoie Romanii ?
    Sa mincati bine ! gazon !
    • +2 (6 voturi)    
      Free Gigi! (Marţi, 9 iunie 2009, 16:46)

      kalinix [anonim] i-a raspuns lui HopaMitica

      ... sau era free Willy? ca nu mai stiu...
      • -1 (1 vot)    
        De fapt este (Marţi, 9 iunie 2009, 17:08)

        lsm [anonim] i-a raspuns lui kalinix

        FRY JIJI, ceea ce si face justitia acum :-)
    • -1 (9 voturi)    
      Si becali (Marţi, 9 iunie 2009, 16:52)

      Lucian_Mares [utilizator] i-a raspuns lui HopaMitica

      pe banii cui a facut avere? Pe el cine l-a protejat? Sfantul duh, sau sfanta coruptie?
    • 0 (0 voturi)    
      bun, si atat... (Marţi, 9 iunie 2009, 21:22)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui HopaMitica

      Poate mai da in gat vreo 2 - 3, macar de ciuda ;)

      Cu oricine s-ar fi inceput, s-ar fi gasit cineva sa puna intrebarea: "de ce tocmai asta?" Eu cred ca n-ar fi rau sa se schimbe intrebarea: "de ce nu asta?"
    • 0 (0 voturi)    
      iar mitica (Marţi, 9 iunie 2009, 21:40)

      cosmin [anonim] i-a raspuns lui HopaMitica

      iar probleme la mansarda!
  • -3 (13 voturi)    
    Becali Presedinte (Marţi, 9 iunie 2009, 16:47)

    radu [anonim]

    Gigi Becali e simpatic .
    Votam Becali !!!
  • +19 (23 voturi)    
    totusi... (Marţi, 9 iunie 2009, 16:48)

    d [anonim]

    Nu va suparati, tovarasa judecatoare... Nu am putea sa-i comutam totusi interdictia? Adica in loc de interdictie de iesire din tara sa-l lasam sa plece si apoi sa-i dam interdictie de intrare in tara? Va rog eu, poate va mai ganditi. Saru'mina!
    • +1 (3 voturi)    
      si sa punem... (Marţi, 9 iunie 2009, 17:00)

      Nicky [anonim] i-a raspuns lui d

      si am putea sa punem si noi, mana de la mana, cate ceva, sa-i platim si avionul....pe luna!
  • +4 (6 voturi)    
    Si uite asa, creste iarasi in sondaje ! (Marţi, 9 iunie 2009, 16:52)

    ropot [anonim]

    Astia sunt masochisti.
    Fiecare interdictie pentru Becali il va salta in sondaje mai mult.
  • -1 (13 voturi)    
    Tara lui EBA si lu' HAHAHA de tacsu.. (Marţi, 9 iunie 2009, 16:56)

    EMU lui EBA [anonim]

    Ce va mirati?
    Nu ca mor dupa Gigi, dar in ce tara credeti ca traiti?Pregatiti-va de inca 5 ani cu borfasu de Videanu, mitocanul de basescu , agramata de fie-sa si restul mafiotilor.
    • +7 (9 voturi)    
      Hai ca m-ai dat gata (Marţi, 9 iunie 2009, 17:10)

      lsm [anonim] i-a raspuns lui EMU lui EBA

      cu enumerarea ta. Numai ca ai uitat la agramati chiar pe idolii tai Jiji si Marea Vanghele :-)
  • +1 (9 voturi)    
    Ma bucura ca... (Marţi, 9 iunie 2009, 16:56)

    Vlad [anonim]

    ... mai exista putina decenta in tara asta.
  • +8 (18 voturi)    
    a fost totusi ales (Marţi, 9 iunie 2009, 16:58)

    eeeuuuu [utilizator]

    ...de prostime, e adevarat, dar ii reprezinta la bruxelles. daca o lege admite ca un infractor sa fie ales europarlamentar, trebuie sa admita ca acesta sa-si exercite atributiile. asa ca, mai de voie, mai de nevoie, va primi permisiunea. daca justitia din romania nu-i da dreptul sa se deplaseze la bruxelles, ii prejudiciaza pe cei pe care ii reprezinta, asa ca, iata un motiv sa ne punem toata uniunea europeana incap, intr-un moment in care avem mai multa nevoie de ajutorul ei!
    • -6 (14 voturi)    
      A avut voie (Marţi, 9 iunie 2009, 17:11)

      lsm [anonim] i-a raspuns lui eeeuuuu

      sa candideze pentru ca se aplica prezumtia de nevinovatie. Dupa ce se pronunta judecatorii, adica vinovat sau nevinovat atunci se va vedea ce se intampla cu mandatul sau.
      • +10 (10 voturi)    
        mai vedem (Marţi, 9 iunie 2009, 19:28)

        eeeuuuu [utilizator] i-a raspuns lui lsm

        nu-l simpatizez, si nu-mi place nici partidu' rudotelu' mare, dar sa condamni printr-un proces, si asa discutabil, un eurodeputat e o problema suficient de grava pentru a-i pune pe ganduri char si pe "magistratii" cu ochi albastri de dambovita!
    • -9 (9 voturi)    
      ba nu >:) (Marţi, 9 iunie 2009, 21:25)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui eeeuuuu

      Nu cred ca, daca s-ar aduna o gasca de criminali sa voteze ca unuia din ei sa nu i se mai aplice legea, votul acestora ar fi bun la ceva - cam de natura asta e situatia lui Becali.

      Cei care se doresc "reprezentati" STIAU ca omul are probleme cu legea, asa ca si-au asumat riscul - sa le fie de bine! Nu i-a obligat nimeni sa-l voteze!

      Asa au votat - asa sunt "reprezentati"!
  • +1 (1 vot)    
    Râsu'-plânsu' (Marţi, 9 iunie 2009, 17:03)

    Oxyz [anonim]

    Curat circ, oameni buni! V-am zis ca vom ajunge de râsul Europei! Iata ca se adeverste, din pacate!......
  • -1 (5 voturi)    
    hopa ma (Marţi, 9 iunie 2009, 17:07)

    HopaMitica [anonim]

    Tovarasi ! voi v-ati bolanzit ?

    Daca becali a facut afaceri murdare sa fie arestat si judecat pentru asta. Dar odata cu el toti mafiotii.
    Dar va zic IO cum e treaba. L-au ales pe el ca e cel mai amarat, restul au spate politic.

    Intelegeti domniile voastre sper, ca si tugulanii ca mine fara multa carte, neinregimentati politic , nu mai punem botu la orice gluma.

    Si multi tugulani, satui de coruptie si promisiuni neonorate, dupa ce au votat PD-u ca sa taxeze PSD-u, la 7 zile ei au zis ca poporul i-a mandatat sa se uneasca cu PSD-u.

    Pai cand te scuipa-n ochi asa , asa tugulani prosti cum suntem noi, cand te freaca cu forfetaru , cand bogatasii se plimba liberi , cand Tokes zice ca asa-i teren din strabunii sai si cere autonomii, pai sa nu-l votezi pe Vadim ?

    Ia ziceti voi mai Tovarasi !
    • 0 (0 voturi)    
      ca bine zici (Marţi, 9 iunie 2009, 21:42)

      cosmin [anonim] i-a raspuns lui HopaMitica

      curat tugulani fara multa carte...
  • 0 (2 voturi)    
    :) (Marţi, 9 iunie 2009, 17:20)

    sictireanu [utilizator]

    Free GG!!! :)))
  • +3 (3 voturi)    
    nu ca zic, dar asa popor asa .. (Marţi, 9 iunie 2009, 17:21)

    visio [anonim]

    oameni de stat ..degeaba; cine i-a trimis in PE pe gigi becali si eba? romanasii ...ce au facut taranii cu pamantul pe care Cuza s-a grabit sa-i impropietareasca? nimic..fie ca va place, fie ca nu....in Romania traiesc 80% idioti numia buni de internat in locuri specializate...singurl semn de normalitate in tara asta este Unirea Urziceni
  • 0 (2 voturi)    
    TOVARASI EUROPARLAMENTARI UNITI-VA (Marţi, 9 iunie 2009, 17:30)

    Bogdana [anonim]

    SI faceti front comun cu colegul dvs. europarlamentarul Gigi Becali. Va invitam poimaine in fata tribunalului Bucuresti pentru a manifesta in favoarea eliberarii acestuia din miinile justitiei romane cea corupta. Materialul de propaganda (bannere, goarne, fluiere ciobanesti) vi se va pune la dispozitie gratuit de membrii galeriei Steaua care promite o recompensa generoasa in cazul in care Oaie Becali va parasi Romania (implicit si banca tehnica din Ghencea).
  • +7 (7 voturi)    
    :( (Marţi, 9 iunie 2009, 17:34)

    alemin [utilizator]

    intr-o tara civilizata nici macar nu era acceptata candidatura.
    o decizie fireasca care insa va inflama spiritele tribunului vadim si iar discutii interminabile la tv.
    si uite asa va fi distrasa atentia oamenilor de la problemele cu adevarat importante. cum ar fi aceasta:
    hai sa punem osul la treaba fratilor si sa nu mai asteptam mila si pomana caci nu vom avea parte de asa ceva!!!!!!
    gata cu prostiile si demagogiile. avem atatea de facut ca nu ne ajunge o viata!!!
    sa incepem sa ne gospodarim fiecare si sa lasam telenovelele, toate emisiunile de mana a treia si talk-show-urile ieftine!!!
    ca altfel ne ia mama dracului pe toti!
    punct
    • +3 (5 voturi)    
      asa e, sa muncim. da'nainte, bem si noi ceva ? (Marţi, 9 iunie 2009, 18:45)

      asta zice un roman adevarat [anonim] i-a raspuns lui alemin

      pa'erea mea.
    • +1 (1 vot)    
      Parerea mea, ai cui vrei sa fie? (Marţi, 9 iunie 2009, 23:11)

      Rumalun1st [utilizator] i-a raspuns lui alemin

      Nici in ziua de azi nu am inteles cum a fost acceptata candidatura unui urmarit penal acuzat de sechestrare.
      Fratilor, da s-a dus decenta la romani de tot? Eu ca o o voce a poporului vreau sa-l scoata si pe profesorul ala universitar de la emisiunea Nasul de acum cateva zile care era solicitat de Oxford si Stanford si in tara era urmarit penal de 9 ani fara nici o dovada sau cu vre-o solutionare.
      De asta imi place mie bancul cu cazanul cu smoala ...
  • +1 (3 voturi)    
    De ce? (Marţi, 9 iunie 2009, 17:45)

    Vali [anonim]

    De ce, legea romaneasca, permite celor care au probleme cu justitia sa poata candida la posturi din Romania sau Europa?
    In tara s-a mai intamplat!
    E legea lor!?
    • +3 (3 voturi)    
      Mai, fratilor (Marţi, 9 iunie 2009, 18:03)

      lsm [anonim] i-a raspuns lui Vali

      Se aplica prezumtia de nevinovatie!!! Nu poate fi impiedicat sa candideze, dar daca este condamnat pierde mandatul.
      • +1 (1 vot)    
        chiar si asa... (Marţi, 9 iunie 2009, 19:14)

        Rumalun1st [utilizator] i-a raspuns lui lsm

        Da, dar, nici nu este scos de sub urmarire penala, practic el e sub arest la domiciliu, ori a fi in arest nu permite sub nici un chip activitati politice de genu' mai ales in reprezentarea natiunii romanesti.
  • -1 (3 voturi)    
    ce prostie! (Marţi, 9 iunie 2009, 19:08)

    srpc [utilizator]

    justitia l-a facut europarlamentar, acum tot justitia ii mai da un balon de popularitate! astia ori sunt prosti ori spaguiti, e prea de tot, sincer!
    • +3 (3 voturi)    
      Justitia l-a facut europarlamentar? (Marţi, 9 iunie 2009, 20:29)

      VictorConstantinescu [utilizator] i-a raspuns lui srpc

      Unde l-a facut justitia europarlamentar? Din cate stiam, europarlamentarii au fost votati de catre cetatenii aia putini care au venit la vot.
  • -1 (3 voturi)    
    rusine (Marţi, 9 iunie 2009, 19:11)

    Erika [anonim]

    In interes national, aceeasi interdictie ar trebui aplicata si ciufului national Vadim, ca ne face de ras in lume si ne este rusine. De ce nu publica nimeni operele complete de LINS IN ...ale marelui istoric si sociolog si poblicist CV Tudor?