Un soldat american din Irak si-a ucis cinci colegi

de Marius Mihaiescu     HotNews.ro
Luni, 11 mai 2009, 18:17 Ultima ora

Un soldat american din Bagdad a deschis focul, luni, impotriva colegilor sai, omorand cinci dintre acestia, a declarat un oficial american de rang inalt, citat de CNN.

Alti trei soldati americani au fost raniti in urma incidentului produs in baza militara Camp Liberty din Bagdad.

Un suspect a fost arestat, au anuntat responsabili ai Departamentului Apararii.

Focurile de arme au avut loc intr-o clinica medicala destinata soldatilor cu probleme psihice, a precizat, pentru AFP, un responsabil al Departamentului Apararii, sub protectia anonimatului.

"Am fost informati ca focurile au avut loc intr-un fel de clinica destinata problemelor de stress", a adaugat el.

Un purtator de cuvant al Pentagonului, Bryan Whitman, a vorbit despre "un incident tragic" si a precizat ca o ancheta este in curs de derulare.


Citeste mai multe despre   






















1808 vizualizari

  • +4 (6 voturi)    
    de fiecare data.... (Luni, 11 mai 2009, 18:26)

    otonel [anonim]

    cand apare o stire de genul asta raman cu gura cascata, acum si mai mult, caci se petrece intr-un mediu militar. Adica: nu se stie daca si atacatorul e mort, nu se stie precis cine sunt victimile si asa mai departe. Pai aia e armata sau ce mama masii? Asta e jurnalism sau ce?
  • +2 (2 voturi)    
    cred ca... (Luni, 11 mai 2009, 18:42)

    gigel [anonim]

    s-a intamplat ceva cuiva, si s-ar putea sa fi avut influente asupra altora, dar nu sunt sigur. Si mi se mai pare ca s-a intamplat in Bagdad. Vom reveni cu ALTE amanunte, stati pe fir!
  • +2 (4 voturi)    
    asta e... (Luni, 11 mai 2009, 18:54)

    cristi [anonim]

    Armata eliberatoare...
    • +1 (3 voturi)    
      Armata eliberatoare (Luni, 11 mai 2009, 20:20)

      ilinca [anonim] i-a raspuns lui cristi

      formata numai din drogati
    • +2 (4 voturi)    
      mda.. (Luni, 11 mai 2009, 20:43)

      The Saker [utilizator] i-a raspuns lui cristi

      tocmai de aia, e firesc sa se intample chestii din-astea; stiu, suna absurd, dar e firesc.
      Americanii nu au abslut nici un agument moral sa se afle in Irak; exact cum erau rusii in Afganistan in anii 80, asa sunt si ei aici; si vor pati la fel.
  • +2 (4 voturi)    
    sa fie asa ?? (Luni, 11 mai 2009, 20:41)

    info [anonim]

    :))) testele psihologice din armata sunt o joaca cine a dat nu cred ca ma poate contrazice.....iar la ei unde tot omu e inrolat numa sa aiba carne de tun si numar mare de soldati.....va dati seama ca apara tot felu de caractere si ciurucuri. Clinica pt cei care sufera cu psihicu, pai dc nu ii trimite acasa sa ii trateze...in schimb le da o arma si ii lasa liberi prin baza aia....frumos domnule frumos, si cik de la ei tre sa invatam profesionalism.
  • -1 (1 vot)    
    Explicabil (Marţi, 12 mai 2009, 10:04)

    Rangă [anonim]

    Dacă pe irakieni i-a terminat !