VIDEO Un britanic a castigat concursul pentru  "cea mai buna slujba din lume" oferita de Australia

de Carla Dinu     HotNews.ro
Miercuri, 6 mai 2009, 8:32 Ultima ora

Britanicul Ben Southall, in varsta de 34 de ani, a castigat miercuri concursul pentru ocuparea "celui mai bun job din lume" lansat de statul australian Queensland in luna ianuarie a acestui an, au anuntat organizatorii citati de presa internationala.

El i-a invins pe cei 15 finalisti din 34.000 de concurenti inscrisi in competitie. Munca lui va incepe din 1 iulie 2009, transmite CNN.

Southall va fi ocupa timp de sase luni functia de guvernator pe insula tropicala Hamilton din Australia pentru a explora destinatia si a o promova pe un blog.

Pentru prestatia sa, el va primi un salariu de 150.000 de dolari australieni sau 105.000 de dolari americani.

Initiativa autoritatilor face parte dintr-o campanie de pastrare a industriei turistice a Queensland in timpul actualei crize economice, a spus premierul statului australian.





Citeste mai multe despre   























9134 vizualizari

  • -25 (25 voturi)    
    guvernator !?! (Miercuri, 6 mai 2009, 9:27)

    hombre [anonim]

    asta ,,guvernator'' , nu vedeti ce moaca are ?
    poate sa stea toata ziua cu berea-n nas si sa
    ia banii fraierilor de australieni !
    s-a stricat lumea de tot...
    • +25 (25 voturi)    
      da, guvernator ! (Miercuri, 6 mai 2009, 9:48)

      turist [anonim] i-a raspuns lui hombre

      lumea s-a stricat de cand oamenii sar la concluzii pripite generate de aparente subiective, asa cum faci tu. Omul e umblat, a vazut o gramada de locuri si tipuri de oameni, e energic, si in plus, stie sa respecte si sa aprecieze obiceiurile, oamenii si fauna locurilor. daca ar fi sa ne luam dupa mintea ta, cu siguranta Vanghelie era mai bun, ca de, umbla la costum, nu-i asa hombre ? Eu il felicit pe tipul asta, pare potrivit pentru cerintele locului.
    • +20 (20 voturi)    
      invidia asta ... (Miercuri, 6 mai 2009, 9:48)

      Anonim [anonim] i-a raspuns lui hombre

      ce ti-e dom'le si cu invidia asta ...
    • +11 (11 voturi)    
      guvernator! (Miercuri, 6 mai 2009, 10:53)

      Andrei [anonim] i-a raspuns lui hombre

      Pai tu nu stai toata ziua cu berea in nas pe banii de ajutor social?
    • +10 (10 voturi)    
      Heeeeey (Miercuri, 6 mai 2009, 11:08)

      O-ANA [anonim] i-a raspuns lui hombre

      Vulpea care nu ajunge la struguri spune ca sunt acri.
      Hombre, du-te si mai suge o bere de-aia in recipient de plastic si taci.
  • +10 (12 voturi)    
    ofticosule!! (Miercuri, 6 mai 2009, 9:48)

    george [anonim]

    poate nu realizezi, dar stirea asta a facut cunoscuta o insula, asta va atrage multi turisti, si cost doar 150 000 DEE DOLARI, sti cat cost un brand de tara? Inca crezi ca australienii sunt fraieri?
  • +17 (17 voturi)    
    Raspuns (Miercuri, 6 mai 2009, 9:59)

    Raspuns [anonim]

    nu ai inteles nimic. pacat!
    e o campanie ingenioasa, iar din filmuletul de prezentare reiese ca omul a facut ceva pana acum. are 24 de ani.

    tu ai iesit macar din judetul tau?

    sunt curios sa vad ce fata ai, daca tot vorbesti.

    asa suntem, crapa invidia in noi, nu ne gandim cum am putea sa avem si noi o capra, ne intereseaza cum sa o omoram pe a vecinului! clasic.
  • +7 (7 voturi)    
    34 de ani (Miercuri, 6 mai 2009, 10:42)

    elena [anonim]

    are 34 de ani nu 24.
    Bravo lui, super job :-)
    NR. Multumim, am corectat.
  • +5 (7 voturi)    
    felicitari tipului (Miercuri, 6 mai 2009, 10:57)

    cristi [anonim]

    il felicit sincer pe baiatul asta, desi nu sunt un profes, clipul e scurt, impactant si persuasiv. cred ca avem de invatat de la el ca noi romanii desi avem o tara supeba, nu stim sa o promovam - ba mai rau, o umplem cu mizerii materiale si mai ales morale.

    la mai mare din spania cu dragoste...
  • +6 (6 voturi)    
    .... (Miercuri, 6 mai 2009, 11:01)

    Vladutz [anonim]

    omu' e chiar bun... cel putin asa reiese din prezentare. bravo lui... :)
  • +2 (2 voturi)    
    Sa ia aminte guvernantii nostri (Miercuri, 6 mai 2009, 13:56)

    un roman [utilizator]

    Sa invete de la australieni cum trebuie sa faci publicitate in turism.
  • +1 (1 vot)    
    Congratulations! (Miercuri, 6 mai 2009, 16:29)

    pinkk [anonim]

    Seems like you are the man for the job! Congratulations!
  • 0 (0 voturi)    
    Super ideea! (Miercuri, 6 mai 2009, 17:45)

    cohan [anonim]

    Ce-ar fi ca in toamna sa nu mai organizam alegeri. Ca oricum nu mai voteaza nimeni.
    Organizam un interviu pentru postul ”President of Romania”.