VIDEO Recursul in cazul lui Gigi Becali se judeca luni

de Alina Neagu     HotNews.ro
Sâmbătă, 4 aprilie 2009, 13:56 Ultima ora


Recursul in cazul arestarii pentru 29 de zile a omului de afaceri Gigi Becali se judeca luni. Instanta trebuie sa decida daca admite recursul avocatilor omului de afaceri impotriva deciziei de arestare preventiva pentru 29 de zile a acestuia si daca Gigi Becali va fi liber sau, dimpotriva, daca resping recursul si finantatorul echipei de fotbal Steaua ramane in arest.

Gigi Becali a fost retinut in dosarul privind sechestrarea mai multor persoane care i-ar fi furat masina omului de afaceri, in luna ianuarie a acestui an.

Potrivit Mediafax, magistratii Tribunalului Bucuresti au prezentat, sambata, si motivele retinerii pentru 29 de zile a lui Gigi Becali. Ei considera de neconceput faptul ca omul de afaceri a incercat sa isi faca singur dreptate: "Instanta apreciaza ca nu este de conceput intr-o societatea democratica cu reguli de conduita si convietuire clara, chiar daca s-ar proba in mod cert ca victimele - Tinel Nicolae, Constantin Stan si Stefan Margean - sunt autorii furtului autoturismului lui Gigi Becali, sa se recurga la "proceduri judiciare paralele" care nu au nicio legatura cu ordinea si statul de drept, ci intra in sfera ilicitului penal."

Gigi Becali a fost retinut joi, cand a primit mandat de arestare pentru 24 de ore dupa ce a fost audiat mai multe ore la sediul Politiei Capitalei. Vineri, judecatorii au decis sa prelungeasca mandatul de arestare cu 29 de zile.




Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2243 vizualizari

  • -1 (1 vot)    
    arestare - recurs Becali (Sâmbătă, 4 aprilie 2009, 14:30)

    CETATEANUL SIMPLU (si profesionist) [anonim]

    Da, cred ca este o procedura care doreste sa se suprapuna peste scandalurile basesciene (presidentiale + familiale). Ca nu mai este incredere in justitie, este deplin motivat. CA APARE O JUSTITIE PARALELA a gunoaielor post - tevatura din decembrie 1989 ESTE INACCEPTABIL. Daca se aproba recursul, justitia procedeaza la ultima dovada a actului sinucigas in care se complace pentru a juca politic.
    • +1 (1 vot)    
      foarte tare (Sâmbătă, 4 aprilie 2009, 15:00)

      florin [anonim] i-a raspuns lui CETATEANUL SIMPLU (si profesionist)

      hotii sun liberi iar pagubitul arestat; si mai este si planul de santaj la dosar; Meritau batuti bine, nu sa li se dea bani de taxi.
      Imi doresc enorm sa ti se sparga casa si sa ti se fure masina si sa apelezi la politie. Succes, dar pun pariu ca nu vor rezolva nimic.

      Am un exemplu personal; Am fost in vizita la cineva internat la Spitalul Filantropia si in jumatate de ora cat am stat acolo mi-au spart masina.Am fost la politie si am facut declaratie (la sectia de pe str. Ion Neculce) si mi-au spus ca nu trebuia sa o las acolo (da, trebuia sa o iau cu mine in salon :D ). Asta a fost acum 5 ani. Ai 3 incercari sa ghicesti de cate ori m-a contactat politia pt a imi da un raspuns in legatura cu plangerea mea...
      • -1 (1 vot)    
        unde nu-i .... (Sâmbătă, 4 aprilie 2009, 21:54)

        @florin [anonim] i-a raspuns lui florin

        ... nici Dumnezeu ... nu rezolva (chiar si cu acces la internet).
    • -1 (1 vot)    
      de unde si pina unde? (Sâmbătă, 4 aprilie 2009, 16:31)

      marian d. [anonim] i-a raspuns lui CETATEANUL SIMPLU (si profesionist)

      pina cind si puna unde vom duce aceasta obsesie comunistoida ce sustine ca presidentul unei tari face si desface orice intr-o tara? Chiar credeti ca Base pune mina pe tel. suna la ministrul de interne si da porunca, acesta suna la seful politiei si da porunca, acesa suna la subordonatul sau care suna la subordonatul sau, politist, procuror ce o fi si tot asa pina se ajunge la ce doreste seful? Nu vedeti ca e gogonata. Credeti ca acest lant nu s-ar rupe si nu s-ar afla? Becali e vinovat de faptul ca a dorit sa isi face singur dreptate si cu asta basta. Politia tre sa explice de ce a actionat asa tirziu si cu asta basta! Lasati-l pe Base in pace, el de fapt nu are nimic de cistigat de aici, din contra. De ce si-ar face-o cu mina lui? Tara de doi bani.
      • -1 (1 vot)    
        Creizati (Sâmbătă, 4 aprilie 2009, 21:18)

        Base [anonim] i-a raspuns lui marian d.

        Pai, mariane, nu vezi ca cimpanzeii astia de pe forumuri au ordin de inrosire a ochilor si accese de derilium tremens si avand ca efect crizele de isterie, cand e vorba sa il muste de ... vorba aia pe Presedinte ? O chestie nu stiu maimutzoii astia (ca sa il citez pe un cunoscut leader social-democrat de... culoare): prin abuz de negativism nu fac decat ca subiectul sa castige in popularitate (sindromul bunului samaritean fata de cel continuu atacat, mai ales fara argumente si prin deductii infantle, tendentioase). Ai sesizat, orice se intampla in lumea asta, in Univers chiar, Basescu e de vina. Oare cat de dangalai ii cred pe romani, trompetele astea ? Mai ales ca pe editia electronica a unei publicatii, intra oameni care mai si gandesc cu propriul creier, nu abrutizati consumatori de bomboane agricole si bere la litru, DHH-AAA, obisnuiti sa se ralieza conceptual neuronului stingher al acestor latratori de serviciu... Manipularea comunistoida nu prea mai tine tovarasi, asa ca mai rasfirati !
      • +1 (1 vot)    
        din viata ... (Sâmbătă, 4 aprilie 2009, 21:55)

        @marian d. [anonim] i-a raspuns lui marian d.

        ... de zi cu zi, neimplicata politic.
      • +1 (1 vot)    
        esti omu' lu' base? (Duminică, 5 aprilie 2009, 10:23)

        george [anonim] i-a raspuns lui marian d.

        Nene, base a vandut flota Romaniei si nu se sinchiseste nimeni sa se ia de el ca n-are nimeni curaj, are multi oameni la mana. Chiar crezi ca nu are la mana un procuror, un judecator si eventual niscai politai ? nu tre' sa vorbeasca cu ministrii ! Hai sa fim seriosi: base e un sfant si gigi cel mai mare infractor din ro. Si gigi are de platit multe greseli si mai are si o gura sparta da' aici e facatura curata.
        Tu esti omu' lu' base?
        • 0 (0 voturi)    
          besi si nu vorbi aiureli (Duminică, 5 aprilie 2009, 17:14)

          babu [anonim] i-a raspuns lui george

          de unde sti tu giorgicuta ca a vindut flota(care flota)da un nume de nava ce afost vinduta,doar una.Apoi mai spui acolo ca are la mina procurori judecatori,politisti despre care vorbesti ca despre o marfa,ai dovezi gicuta?au vorbesti vorbe.
    • 0 (0 voturi)    
      profesionist? (Sâmbătă, 4 aprilie 2009, 16:39)

      adi [anonim] i-a raspuns lui CETATEANUL SIMPLU (si profesionist)

      profesionist? adica platit de cine?
      • 0 (0 voturi)    
        profesionist ... (Sâmbătă, 4 aprilie 2009, 21:57)

        @adi [anonim] i-a raspuns lui adi

        inseamna desigur platit! Dar nu de tine si, chiar daca pare ciudat, tocmai pentru profesionalism. Desigur, pentru cine stie ce-i aceea sa fi profesionist.
  • 0 (0 voturi)    
    si el, si ceilalti (Sâmbătă, 4 aprilie 2009, 14:47)

    ispy [utilizator]

    sint de acord ca becali sa faca puscarie pentru incidentul cu masina si cafteala, daca si nastase e linsat si bagat dupa gratii pentru ca si-a pus termopane pe moca
  • 0 (0 voturi)    
    balcanism (Sâmbătă, 4 aprilie 2009, 14:49)

    gheorghe [anonim]

    Totul, este presarat cu situatii,care de care mai colorate.Misticismul afisat ,credita crestina ,comicul de situatie ,aroganta,cultura precara,farmecul personal,creaza ,un tablou perfect al societatii romanesti care traverseaza perioada de tranzitie si care nu si a regasit reperele morale.Scena politica si culturala a tarii care este ocupata momentan de personaje cu tupeu nu u poate merge la infinit.Suntem in Europa si trebuie sa ne comportam ca atare ,sa dam dovada de maturitatesi legea sa si spuna cuvantul fara sa fie influentata politic.Imaginea noastra in lume nu este prea buna si ar trebui sa lucram la ea.
  • 0 (0 voturi)    
    Doua rele (Sâmbătă, 4 aprilie 2009, 15:11)

    rov [anonim]

    1. politia si justitia au ajuns sa fie de cea mai joasa speta
    2. becali castiga simpatie si capital politic.
  • 0 (0 voturi)    
    Scrisoarea a3a (Sâmbătă, 4 aprilie 2009, 15:24)

    JIJI [anonim]

    Drajii mei
    Cu mingirii (Banii)care mi-ati trimis am dat spaga peste tot.Numai scrisoarea a treia n-o gasesc.Am sunat la WC tudor dar ma bagat in partidul lui.Pac pac
    Am vorbit cu hahalera de Paunesu si mi-a spus ca s-a furat.Asa ca mai ramine sa trimit sms la catavancu ca poate e la el.Eu sint bine, gealatii de hahalere care sint o hahalera mi-a adus o eva kent din spaga care am dat-o.Eu fumez kent dar nu eva.Ca daca fumez eva imi moare oaia din curte cu care vreau sa fac un miel sa semene cu mine.Numai unul e BKLI.Adresa mea noua:JIJI.BK@bulau.ro
  • 0 (0 voturi)    
    Orice s-ar spune, oricar imi e de antipatic ... (Sâmbătă, 4 aprilie 2009, 15:27)

    Alt cetatean, la fel de simplu [anonim]

    .... Becali nu trebuia arestat si incatusat pentru ceea ce se spune ca a facut.
    Nu e decat un joc politic murdar, intr-o tara murdara.
    Pacat ca sunt roman.
    Astept vremuri ceva mai limpezi si o tai unde vad cu ochii.
    Ramaneti voi aici ca sa va delectati in continuare cu aceste jenante momente mioritice.
  • 0 (0 voturi)    
    Greata (Sâmbătă, 4 aprilie 2009, 15:30)

    Kata [anonim]

    Bai formatorilor de opinie de prin beciurile partidelor, nici azi nu aveti liber? Mai lasati-ne cu Basescu. Cred ca daca se arde becul la toaleta tot Basescu e de vina dupa parerea voastra. E jenant, nu va dati seama? Sau euroii sunt mai aproape de sufletelul vostru chinuit?
  • 0 (0 voturi)    
    Motivele.... (Sâmbătă, 4 aprilie 2009, 16:11)

    Cetateanul turmentat [anonim]

    Luand in considerare ca dl Virgil MAGUREANU a declarat ca vor mai urma arestari spectaculoase se poate trage concluzia ca nu este o coincidenta dar asta inseamna ca se stia de intentiile Politiei de ceva timp. Cum suntem obisnuiti ca dl Magureanu din prea multa cultura si inteigenta sa danseze printre cuvinte si expresii putem intelege ca elegant a oferit preludiul circului de la sase dimineata. In opinia mea arestarea latifundiarului din Pipera este o actiune agatata superficial de niste fapte savarsite de apropiati din exces de zel cu scopul de a "scana" locatiile protagostului Show-ului televizat valiza. mai cred ca informatiile stranse de la perchezitiile efectuate vor putea fi folosite in cazul valiza. Le doresc mult succes regizorilor, scenaristilor si actorilor acestui scurt dar interesant scurt-metraj.
  • 0 (0 voturi)    
    Cum e posibil?Media vinovata? (Sâmbătă, 4 aprilie 2009, 17:03)

    kuk [anonim]

    Acest personaj care prin mijloace de tip mafiot si de o marlanie rar intalnita a ajuns persoana publica cu o avere impresionanta trebuie adus la realitate si scos din media.
    ca A aruncat cu bani in direct la tv si a daruit case la nevoias e treaba sa..i dar asta nu ii da liber la escrocherii.
    Isi merita pe deplin soarta
  • 0 (0 voturi)    
    scrisoarea a4a (Sâmbătă, 4 aprilie 2009, 17:36)

    JIJI [anonim]

    Hallo sunt jiji
    Am pierdut scrisoarea a 3a .Cred ca a luat-o catavencu dar mai mai sigur a manglit-o piturca si cu wc -tudor.Revin.Informatii la JIJI.BK@bulau.ro
  • 0 (0 voturi)    
    un watergate romanesc (Sâmbătă, 4 aprilie 2009, 19:51)

    rov [anonim]

    oare societatea romaneasca are puterea daca e cazul sa produca un watergate ?
  • 0 (0 voturi)    
    acest om nu merita sa fie inchis (Sâmbătă, 4 aprilie 2009, 21:17)

    georgeta prepelita [anonim]

    domnul gigi e un om cinstit nu merita sta dupa gratii .nu vedeti ca dusmanii vor sal injoseasca
  • 0 (0 voturi)    
    Aha (Sâmbătă, 4 aprilie 2009, 23:49)

    Karate [anonim]

    Datimi-l mie pe jiji ca in 5 minute nu mai face nici-un recurs.Ii vir nasul personal in curul personal mai repede decit un recurs.
  • 0 (0 voturi)    
    NIMENI nu este mai presus de lege (Duminică, 5 aprilie 2009, 0:00)

    justitiarul [anonim]

    Parca asa se spune in constitutie si bogati sau saraci trebuie sa se supuna legii sau vom deveni o tara in care fiecare isi va face dreptate. E clar ca becali nu are nimic cu legalitatea nici in ceea ce priveste legalitatea afacerilor sau actiunilor sale. De 20 de ani cer romanii ca legea sa fie aplicata si cred ca daca presedintele sau cei din parlament si oamenii de afaceri trebuie sa fie readusi in legalitate. dar poporul asteapta mai mult decit circul mediatic: adica judecarea distrugerii nationale, a furtului masiv a resurselor tarii si marile averi facute dupa '89 trebuie luate la puricat. Chestia ca primul milion nu trebuie declarat nu tine, voiculesu si becali nu-si pot justifica acest prim milion si averile facute. N-am nimic impotriva bogatiei facute LEGAL dar citi oare din cei 300 bogati ai RRomaniei si-ar putea justifica averile?
    Ro trebuie sa devina o tara NORMALA iar cei care nu vor sa traiasca normal sa plece in america de sud sau africa unde legile sunt aplicate dupa bunul plac. De asta romanii si-au parasit tara satui de MIZERIA politica si justitia care a permis sa se nasca monstrii. Cit despre becali, n-am nici o simpatie in USA sunt sute de milionari in $ dar nu apar pe sticla in fiecare seara sa debiteze prostii. Poate acum este cazul ca nastase, voiculescu si basescu daca sunt vinovovati sa fie judecati. Sa dea Dumnezeu sa ne curatam de mizeria creata de comunisti si sa devenim o tara DEMOCRATICA.
  • 0 (0 voturi)    
    Scrisoare-sms (Duminică, 5 aprilie 2009, 19:26)

    JIJI [anonim]

    Nu fac recurs pac-pac.Nici nu stiu ce e ala recurs hahalerelor.Eu joc table aici si ma simt bine.Mi-au bagat si Internet.Ce e aia nu stiu dar baietii se distreaza.Am dat spaga la toti si i-am facut varza.Cheia e la mine ,asa ca daca vor sa ma scoata trebuie sa-mi ceara voie.Unu e BKLI-imparatul.
    Trimiteti oua rosii ca de pasti o sa-mi ciocnesc oule personale ca ala din tramvai.WC-tudor m-a luat in partidul lui.Mai bine ar sta cu mine in camera.
  • 0 (0 voturi)    
    Scrisoare-sms (Duminică, 5 aprilie 2009, 19:27)

    JIJI [anonim]

    Nu fac recurs pac-pac.Nici nu stiu ce e ala recurs hahalerelor.Eu joc table aici si ma simt bine.Mi-au bagat si Internet.Ce e aia nu stiu dar baietii se distreaza.Am dat spaga la toti si i-am facut varza.Cheia e la mine ,asa ca daca vor sa ma scoata trebuie sa-mi ceara voie.Unu e BKLI-imparatul.
    Trimiteti oua rosii ca de pasti o sa-mi ciocnesc oule personale ca ala din tramvai.WC-tudor m-a luat in partidul lui.Mai bine ar sta cu mine in camera.