Un submarin nuclear si o nava amfibie ale marinei militare americane s-au ciocnit in stramtoarea Ormuz

de Marius Mihaiescu     HotNews.ro
Vineri, 20 martie 2009, 15:25 Ultima ora

Un submarin cu propulsie nucleara si o nava amfibie apartinand marinei americane de razboi s-au ciocnit vineri in apele strategice ale stramtoarii Ormuz, in urma accidentului 15 persoane fiind ranite usor, a anuntat Flota a V-a americana, citata de AFP

"Coliziunea dintre USS Hartford si USS New Orleans s-a produs in jurul orei locale 1,00", a declarat comandamentul flotei care are baza in Bahrein, intr-un comunicat de presa.

"15 marinari de pe submarinul Hartford au fost raniti usor. Nicio persoana de la bordul New Orleans nu a fost ranita", precizeaza sursa citata.

Coliziunea a provocat o avarierea rezervorului de carburant al New Orleans, 95.000 de litri de motorina fiind deversate in mare.

USS Hartford, un submarin cu propulsie nucleara, are o lungime de 110 metri si un deplasament de 6.900 tone. La bordul ambarcatiunii se aflau 12 ofiteri si 116 marinari.

New Orleans are o lungime de 208,5 m si un deplasament de 24.900 tone. La bord se aflau 361 de oameni, dintre care 28 de ofiteri.

Cele doua nave efectuau misiuni regulate de patrulare, precizeaza marina americana.

Flota a V-a din Bahrein patruleaza pe o arie de 19,4 milioane de kilometri patrati, din Africa de Est, pana in Orientul Mijlociu si Asia de sud-vest.

Stramtoarea Ormuz, situata la intrarea in Golful Persic intre Oman si Iran, reprezinta o cale maritima strategica, prin care tranziteaza 40% din petrolul mondial.

Largimea stramtorii, in cel mai larg segment, nu depaseste o suta de kilometri.


Citeste mai multe despre   























2618 vizualizari

  • +1 (5 voturi)    
    mai rasfitari, tovarasi ... !!! (Vineri, 20 martie 2009, 15:37)

    dragon [anonim]

    mai rasfirati, tovarasi ... !!! :-)
  • 0 (4 voturi)    
    :))) (Vineri, 20 martie 2009, 16:00)

    Lazarut [anonim]

    Idiots
  • 0 (4 voturi)    
    iar??? (Vineri, 20 martie 2009, 16:07)

    liviu_ [utilizator]

    perioada asta vad ca se tot ciocnesc intre ei: submarine, sateliti, acu vapoare (cu submarine) ... etc

    oricum un participant este etern: SUA...
  • +2 (4 voturi)    
    Sah sau Rocada? (Vineri, 20 martie 2009, 16:13)

    TheDude [utilizator]

    Doua lucruri aici:

    Daca asta e 'accident' atunci e bun pretextu pentru a aduce inca 15 nave care sa investigheze;)
    Locul e ideal, daca va uitati pe harta acoperirea terestra asupra Iranului e imensa(pt rachete de raza lunga. etc)

    Chiar daca accidentul e pe bune atunci e o confirmare la nivel global ca US a trecut de la comentarii si dat tarcoale la asezarea pieselor pe tabla ca incepe jocu.

    Brb: popcorn & cola
  • +1 (1 vot)    
    ceasul rau (Vineri, 20 martie 2009, 16:21)

    observer [anonim]

    Two nuclear-armed submarines, one British (HMS Vanguard) and one French (Le Triomphant), collided underwater while on separate patrols in the Atlantic Ocean, on 6 February 2009.
    • 0 (0 voturi)    
      Sunt prea invizibile (Vineri, 20 martie 2009, 17:14)

      drJohn [anonim] i-a raspuns lui observer

      le-au facut prea bune, nu se mai detecteaza unele pe altele :)
  • 0 (2 voturi)    
    ... (Vineri, 20 martie 2009, 16:36)

    sictireanu [utilizator]

    mda, doar o suta de km latime....cam putin ca sa aiba loc doua nave/submarine :))))
  • 0 (2 voturi)    
    Mai nou (Vineri, 20 martie 2009, 18:00)

    un roman [utilizator]

    Vapoarele se numesc "nava amfibie"?!
    Vedeti ca da baselul cu voi de pamant.
  • 0 (2 voturi)    
    Unde esti Brucane ? (Vineri, 20 martie 2009, 18:04)

    Laur X [anonim]

    STUPID PEOPLE!!!
  • +3 (3 voturi)    
    Radiatii, ceva... (Vineri, 20 martie 2009, 19:47)

    vio [anonim]

    Un submarian nuclear avariat si nici o radiatie? Ce tehnologie au americanii!! Daca era rusesc, urla media ca polueza oceanul si omoara fauna.
  • 0 (0 voturi)    
    agenturile :-)) (Sâmbătă, 21 martie 2009, 12:00)

    gigel [anonim]

    normal, nu ati aflat inca? unul era CIA si celalalt FBI ...